1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Vysoké školy chtějí ´svobodu´...

Věcný návrh nového vysokoškolského zákona, který schválila vláda, vyvolal ihned bouři nevole. Na čele hnutí proti zákonu je Universita Karlova s rektorem Hamplem. Její studenti pojali odpor jako recesi a na protest vyházeli devadesát melounů, které byly podle nich vyhozeny zbytečně za služby pro MŠMT.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 26.1.2012 12:15

Odchody do zahraničí a příchody ze zahraničí

Vážený pane Kulheime: Co píšete má logiku. Měřme ale všem stejným metrem. Budete se snažit rozmluvit emigraci do naší republiky cizincům, kteří vystudovali doma za peníze daňových poplatníků své země (Ukrajina a podobně)? Pokud vím, naše vláda schválila podporu emigrace do ČR právě v takových případech.

Podívejte se prosím na věc s nadhledem. Nejsme přeci národem jen vyčuraných Pepíků, že jo?

J. Kulheim 25.1.2012 21:41

Re: Školné ne, akademické svobody jen ve svobodném projevu

V dnešní době je studium investice do budoucnosti. Platit   investici by měl ten. kdo investuje. Stát má peníze daňových polatníků. Stát investuje do studia a studenti odejdou bez placení.  Co má daňový polatník z toho, že někdo vystuduje a už v době studia říká, že odejde do zahraničí?  Ať jde každý kde ho srdíčko táhne, ale ne za cizí peníze. Ono by někdy stačilo, kdyby to tito lidé nebrali jako povinnost těch ostatních, jim financovat studium.

M. Pivoda 25.1.2012 21:22

Školné ne, akademické svobody jen ve svobodném projevu

1. Zavedení školného není dobrý nápad. Dobře to vysvětlil Cyril Hoschel: Za studenta platí školné tatínek a maminka a student proto své školné necítí jako své osobní peníze. Proto zavedení školného ke zlepšení kvality studia v 95 procentech případů neprospívá. Moderní společnost přitom kvalitní vzdělání potřebuje a těží z něj i ti, kdo nestudují.

2. Absolutní akademické svobody by se měly týkat jen svobody projevu jakéhokoliv názoru na akademické půdě, tzn. beztrestnost, ať už se student vyjádří jakkoliv k čemukoliv a komukoliv.

Pokud jde o zaměření výuky a státem placeného výzkumu, toto je skutečně diskutabilní téma. Kdo by měl zaměření rozhodnout? Velmi obtížné rozhodování. Lze totiž nalézt jak silně pozitivní, tak i silně negativní případy. Zde je jeden český negativní případ z historie:

https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

F. Eliáš 25.1.2012 20:59

Žádná bouře nevole

To se jenom pár tatíků z univerzit durdí, že ztratí nějaké svobody. Samozřejmě nejsou nezávislí. Stále budou potřebovat nemalé peníze z kapes daňových poplatníků

J. Urban 25.1.2012 20:49

Držím studentům a jejich profesorům

palce, jako jsem je držel v listopadu 1989. Ostatně ten čórkař už to má za pár.

J. Stejskal 25.1.2012 16:30

Re: Již několik dnu

Nemohl by opravdu někdo uvést o jaké akademické svobody se jedná? Ono to opravdu není moc k nalezení.

F. Doušek 25.1.2012 14:31

Re: Pravda pravdoucí

Vyhlášenější v tomto směru bývala VŠ Báňská v Ostravě a Dopravní v Žilině. Tam to byla tutovka.

J. Schwarz 25.1.2012 12:48

Re: Již několik dnu

Pán je zřejmě profesorem nějakého zvláštního oboru / žeby vulgaristiky? / a za výraz "akademické svobody" považuje svůj způsob argumentace. Pokud jsou i ostatní "bojovníci za akademickou svobodu" ze stejného těsta, bylo by nejlépe vysoké školství v česku zrušit dřív, než ve svém "umění" vyškolí zbytek národa.

J. Schwarz 25.1.2012 12:43

Re: Nejen vysoké školy.

A v čem vedou, smím-li se ptát? A když už vedou, není to spíš kvůli kapitalismu než bezplatnému školství a "akademické svobodě". Pokud by šlo o bezplatnost a akademickou svobodu, muselo by být daleko nejúspěšnější zemí Řecko. A vy byste byl jistě řeckým občanem, protože u něčeho takového byste nemohl chybět! A jaký to paradox že já, zpátečník, tmář a člověk netolerantní jsem ochoten obhajovat své názory před kýmkoli kdežto vy, člověk  vzdělaný, pokrokový, otevřený a vstřícný reagujete spíš jako páter Koniáš při spatření heretika ve vlastní kapli.

J. Havelka 25.1.2012 11:53

Re: Bez školného se to nevyřeší.

Myslel jsem VŠ jako celek. Vím, že UK Praha nemá nouzi o žáky, ale různé státní VŠ (ČVUT Praha - odloučené pracoviště COP Sezimovo Ústí) a různé VŠ s odloučenými pracovišti v menších městech (na učňovském areálu Tábor).

E. Heusinger 25.1.2012 11:21

Dobeš bude jen mlít svou.

Nemá zájem se domluvit.

E. Heusinger 25.1.2012 11:20

Jste spadla z višně?

O tom se mele v R i TV.

Karlovarskij obozrevatěl ob etom něpisal? Karlsbader Rundschau auch?

E. Heusinger 25.1.2012 11:17

Pravda pravdoucí

Já jsem si zaplatil a Vy se starejte.

Jsem stará struktura z doby kdy školy měly značně vyšší úroveň a páni docenti doporučovali některým studentům, že na "tento ústav" nestačí a aby se pozeptali na VŠST v Liberci.

S. Ševeček 25.1.2012 10:36

Běžte přímo ke kovářovi

http://www.klaus.cz/clanky/3026

O. Kadlec 25.1.2012 10:33

Re: Bez školného se to nevyřeší.

No - sláva! Já od počátku žasnu nad komunikační neschopností vlády, která má jedinečnou šanci pomoci univerzitám k lepšímu, mimo jiné školným, a místo aby argumentovali systémem stipendií tak se snaží získat veřejnost představou že jejich děti se kvůli studiu na půl života zadluží. A k dovršení všeho, aby byli nespokojení opravdu všichni, dají najevo školám, že co si vyberou na stipendiích to jim seberou na dotaci.

O. Kadlec 25.1.2012 10:26

Re: Bez diskusí,

Jo, taky si myslím. Levice dostane do rukou další zbraň a v příštích volbách smete dnešní vládu orbánovským skóre. Pak přijde další vysokoškolská reforma a to už ani nechci vidět.

J. Jirát 25.1.2012 10:04

Bez diskusí,

neboť jak studenti, tak akademičtí funkcionáři budou jen mlít svou. Nemají zájem se domluvit. Nechť vláda předloží zákon urychleně parlamentu. Nebude dokonalý. No a co?

P. Kersch 25.1.2012 9:37

Re: Bez školného se to nevyřeší.

K úvahám o školném bych chtěl připomenout, že existuje pojem "stipendium".

Nejde jenom o stipendium pro studenta, který má chudé rodiče, ale studuje dobře už na střední škole. Měla by být taky prospěchová stipendia z fondu vysoké školy, prospěchová stipendia z fondů institucí, ministerstev (kultury, průmyslu, místního hospodářství, životního prostředí (!)), taky hejtmanství a magistráty by se mohly v tomto směru blýskat. Například Ústecký kraj - poslední v žebříčku výsledků státních maturit - fňuká nad odlivem mladých lidí z kraje. A tak dále.

O. Kadlec 25.1.2012 9:33

Re: Nejen vysoké školy.

:-)))

Vole.

O. Kadlec 25.1.2012 9:31

Re: Bez školného se to nevyřeší.

To si taky myslím, že bez školného se tohle nevyřeší. Ale velmi se mýlíte, když si myslíte že právnická fakulta UK potřebuje co nejvíc žáků. To není soukromá pseudouniverzita.

Je pravda že mnoho mladých lidí se fláká na VŠ, protože bez aspoň bakaláře nebo mgr. nemají šanci získat místo ve státní správě, a v naší zemi už skoro nikdo kromě státu lidi nezaměstnává. Najít si práci po maturitě je velmi těžké, a to i nekvalifikovanou, což rodiče dětem ze zkušenosti vysvětlí.

M. Bezouška 25.1.2012 9:23

Re: Nejen vysoké školy.

pane Kadleci, já pochopitelně nemám tušení, jaké máte vzdělání a snad na tom ani moc nesejde. Jisté je, že o vysokém školství a jeho organizaci nevíte zhola nic. A už vůbec netušíte, co se s tuzemským školstvím událo za posledních šedesát let. Výsledkem těchto bohulibých procesů jsou zástupy polovzdělaných ignorantů, kteří dokonce ani nejsou schopni pochopit, že nic neumí a že je tady někde něco špatně. Dokonce i staroslavná Karlova univerzita degradovala na úroveň, o které je stydno jen mluvit. Před několika lety jsme (firma) učinili pokus "spolupracovat" s jedním vysokým učilištěm na řešení jistého problému. Výsledkem byl elaborát na úrovni středoškolské práce, zaplaceno bylo ovšem předem.

V. Hajková 25.1.2012 9:23

Re: Dámo,

Kde  si  to  mám  přečíst?   Proč  mi  to  tedy  nenapíšete,  když  vše  víte - 

J. Havelka 25.1.2012 9:22

Bez školného se to nevyřeší.

Špatní absolventi ZŠ jdou "studovat" do maturitních oborů, místo toho, aby šli do učení. Nabídka maturitních oborů je obrovská a školy se o žáky perou. Musí, aby se udržely. Vyjdou špatní maturanti, kteří ani náhodou nemají na absolvování VŠ. Tam se rok, dva flákají, Proč to nezkusit, když je to zadarmo. Pokud tedy v místě školy bydlí. V opačném případě jsou náklady i bez školného velmi vysoké. Jsem přesvědčen, že po zavedení školného si to řada špatných maturantů rozmyslí. To se pochopitelně vysokým školám nelíbí, protože jim ubydou žáci.  Tak se zlobí a házejí melouny.

O. Kadlec 25.1.2012 9:21

Re: Žádná svoboda za peníze daňových poplatníků

Táta má nabitou prkenici, ale to jeho dítě sotva se po univerzitě rozhlédne tak nad jeho názory jenom mávne rukou a pomyslí si cosi o tom starým neandrtálci. Protože narozdíl od toho neandrtálce si začne cenit svobody.

V. Hajková 25.1.2012 9:21

Re: Ministr Dobeš včera s překvapením konstatoval,

Nejvíce  jsem  zklamaná   z   vedení   UK! 

V. Hajková 25.1.2012 9:19

Re: Již několik dnu

Rád  mne  urážíte- že?   Ale  jediné  konkrétní  slovo k  textu  napsat   nedokážete-   duševní  trosko! 

O. Kadlec 25.1.2012 9:15

Re: Již několik dnu

Babo, netvařte se že jste vopilá už ráno!

Místo toho se jich zeptejte. Já jsem se zeptal a dozvěděl jsem se věci tak strašné, že jim ani nevěřím a podezírám ty školy že rozvášněně přehánějí. Je potřeba si to ověřit protože ministerstvo nic samo od sebe neřekne.

F. Doušek 25.1.2012 9:14

Ministr Dobeš včera s překvapením konstatoval,

že rektoři přišli na jednání vyzbrojeni neplatnými a neaktuálními materiály, kde nebyly zapracovány jejich předchozí připomínky - tedy není pravdou, že by s nimi v minulosti nikdo z MŠ nejednal.

O. Kadlec 25.1.2012 9:12

Re: Nejen vysoké školy.

Vůbec není nekonečná. Jsou tu ale priority, a hned po obraně státu je to výzkum a vzdělání. Bohaté a mocné státy to vědí, a taky to tak dělají, outsideři ne. Ti jenom čumí jak jim nejschopnější lidi utíkají do Ameriky.

O. Kadlec 25.1.2012 9:10

Re: Nejen vysoké školy.

Funguje to dvěstě let v mnoha zemích světa. Zrovna v těch, které vedou. Tečka. Víc nemá cenu se s vámi bavit.