16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Státní maturity

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jenda 6.7.2009 15:02

Ehm a ja to, ze a jak jste maturovala v Bavorsku souvisi s existenci statnich maturit?

V cem by se vase zkusenost lisila, pokud by tam statni maturity nebyly?

vitr 6.7.2009 15:02

konecne to nekdo jasne formuloval

ano populismus vsech moznych specialne pani Zubovove a jejiho sponzora Soukupa z Medea  nezna mezi.

Jestli je neco v ceskem strednim skolstvi zapotrebi tak je to standartni posuzovani....

Jarda 6.7.2009 14:46

Re: Nejen státní maturity, ale i státem garantované testy pro posluchače lékařských fakult

Nevím proč, ale jakmile slyším, že by Německo mělo být naším vzorem, začínám se stávat velmi podezíravým. Že mají Němci rádi pořádek, s tím v Evropě jakési zkušenosti máme. Proč zrovna Německo a ne větší zbytek světa?

Rudolph 6.7.2009 13:28

Re: Jirko,

Ale ale! Z pána se klube antropolog! To jsme blízko, pane kolego. Tak to byste měl něco vědět o významu řádu ve společnosti. Jednotná maturita, jak tady už po sté opakuju, je vlastně taky taková celospolečenská struktura. A ještě ke všemu to není žádná novinka, jak se to pokoušíte nandat: je to do značné míry pokus o návrat ke standardu, který víceméně drželi i komundírové (dej Bože ať na tom smetišti zůstanou ještě aspoň do konce mého života).

Rudolph 6.7.2009 13:22

Re: pokračování

Myslíte: "... ať ti opilec zvrací na dveře a každá děvka od tebe odvrátí svou tvář!" ?:-)

Ne. To není účelem střední školy, i když někteří pedagogové si to myslí. Bohužel.

Rudolph 6.7.2009 13:20

Tradice

Tradice maturit je právě v naprosté pérdeli, pane hrábě. Někdo tady někde píše o tom, že komundírové, i když se na ně nadává, v podstatě drželi systém maturit, který má přes 1. repibliku tradici až někam do Herbartovského pedagogického dávnověku. Tenhle standard se - bohužel - v rámci "svobody" začal po ´89. rozvolňovat. A dneska je tak rozvolněnej, že někteří maturanti neumí ani vyjmenovaná slova a sám tady píšete o úrovni vysokého školství. Ne, nenechám se nachytat: žádné státní maturity úroveň výuky nepozvednou. Je to však heroický pokus lidí se zbytky zdravého rozumu o vnesení trochu toho starého dobrého (tradičního) řádu do totálního chaosu, který už přerostl všechny meze. Nic víc.

ilja Muromec 6.7.2009 13:07

Re: autorku překvapuje

http://www.novamaturita.cz/ Čemu tam tinároční studenti nerozumějí? Jak přesně znějí jejich výhrady? Skutečně by chtěli náročné zkoušky?

ilja Muromec 6.7.2009 12:57

Re: státní maturita po česku

Pak mi ovšem nejdou do hlavy protestující studenti a hysterčící matičky.8-o:-D

Ivan Nový 6.7.2009 12:55

Re: Rudolphe,

No kvalitu výuky státní maturita nemá vliv, vliv by mělo, kdyby se stejné peníze věnovaly na platy vysokoškolských profesorů, třeba i emeritních, kteří by vyučovali i pár hodin na středních školách.

Ivan Nový 6.7.2009 12:53

M.S.

Co není blbost na maturitách? Tradice. A proto by měly být ponechány tak, jak jsou.

ilja Muromec 6.7.2009 12:53

Re: Rudolphe,

Nevím, jestli je nastolen takový požadavek, ale požadavek, aby se zlepšila kvalita středních škol mi nepřipadá vůbec ujetý. V době, kdy  i na gymnáziích vyučují i učitelé pro základní školy, ho považuju dokonce za velice žádoucí.

Ivan Nový 6.7.2009 12:43

Jirko,

přechodové rituály existují nezávisle na legislativě, třeba různé druhy pasování, stužkové, rozlůčkových večírků a podobně.

Ivan Nový 6.7.2009 12:41

Re: pokračování

No ideální střední škola je, že si pamatujete celý život pasáže z Eposu o Gilgamešovi a nejen z něj. Tak to bývalo dříve.

ilja Muromec 6.7.2009 12:40

Re: Ach jo

Martine Profante, nechte hodnou dámu na pokoji a starejte se raději o to, jestli víte vy, o čem píšete.

Napsal jste nám, jak by podle vašich představ měla maturita vypadat. A teď byste se snad měl zmínit, jak je koncipovaná maturita nová. V čem s ní nesouhlasíte? Nevíte, že!

hafusak2 6.7.2009 12:08

Re: Školství je potřeba diferencovat

V letech 60-tých až tak asi do r. 1973 byly učební obory buď tříleté s výučním listem, nebo pětileté s výučním listem a maturitou. Znám lidi, kteří pak šli rovnou va VŠ a s tím pětiletým učebním oborem neměli problémy. Pak se to zrušilo /neznámo proč/, ale myslím, že obnovení by stálo zato.

petr 6.7.2009 12:05

Re: Mladí to dělají správně,

Myslím si, že se vzděláním v našem školství, to jsou maximálně adepti státní správy.V soukromém sektoru rozhodují úplně jiná pravidla.

Rudolph 6.7.2009 11:29

Re: Školství je potřeba diferencovat

I vy jeden nositeli IQ! :-) Už vás vidím, jak sedíte na židli a rozřazujete lidi: "Ty běž, ty jsi chytrej. Ty jsi blbej, ty na vysokou školu nepůjdeš. Tečka." Tak. Tečka. A právě jste slyšeli, jak se za jedním lidským osudem zabouchly vrata. On Bertík Einstein taky neměl na střední škole nijak bohouské výsledky. Za vás (a za socialismu, dobře si to pamatuji) by skončil u soustruhu? Přemýšlejte chvíli o tom, co říkáte ...

Aby to nevypadalo: já se nechci za každou cenu hádat, mluvíte moudře, ale tohle božské určování osudů mi prostě leze na nervy.

Minutus 6.7.2009 11:14

Školství je potřeba diferencovat

na školy různé náročnosti (už se tak děje, není gympl jako gympl) a počet středoškoláků s plnohodnotnou maturitou snížit na 30%. Dále je třeba začít masivněji dotovat učňovské školství a zvyšit atraktivitu učebních oborů. Maturitou se toho nedosáhne. Pokud chce vyučený člověk mít maturitu, ať si ji udělá za 2 další roky studia. Ale bez slevy na nárocích. Na VŠ by mělo jít max 10% populace. Gaussova křivka nelze, zbytek na to nemá IQ anebo píli. Píle totiž může nahradit nevelký deficit IQ a je to legitimní.

Jinak je podivné, že se tolik času věnuje tomu, co utratíme za důchodce a nikdou nepočítá, kolik stojí studenti. Tito lidé jsou rovněž neproduktivní a studium něco stojí nejen je , ale i jejich rodiče. Tudíž školné je namístě. Viděl bych ho na 5k měsíčně se systémem státních bezůročných půjček. Anebo snížení počtu VŠ a SŠ. Pak to půjde bez školného.

rodič 6.7.2009 11:08

Re: autorku překvapuje

Studenti, podobně jako v Listopadu 89, vyjadřují i tentokrát své výhrady přesně a na své otázky nedostávají od projektantů nových maturit srozumitelné odpovědi. A bude jen dobře, když pod jejich tlakem vzniknou nakonec skutečně moderní a náročné maturity.

MR 6.7.2009 11:07

Re: Maturita je jen přechodový rituál,

Já bych řekl to samé o Vašem expose. To co posunuje svět je úplně něco jiného. Vzdělání je důležité, může vytvořit jisté předpoklady a omezení slepých uliček. Ale maturita jestli bude státní nebo ne je úplně jedno.

Když budete někoho přijímat do zaměstnání tak je podle úplně jedno jaké měl maturitní výsledky (kde rozhoduje daleko více faktorů ne jenom znalosti - a co když dotyčný znal třeba 49 odpovědí perfektně a zrovna si vytáhl tu kde měl "gap"). A na to, co se za 4 roky člověk naučil nebo nenaučil, dá odpověď stejně jen praxe.    

Rudolph 6.7.2009 11:01

Re: clayi,

Zajímavé by bylo vědět, co na internetové diskuzi nelze zjistit, a sice jaké vy osobně máte vzdělání.

učitel 6.7.2009 10:54

Re: státní maturita po česku

Samozřejmě, že profilovou část nastavíme přísně. Ostatně - dosud jsme tak činili vždy. To jen potvrzuje, že "státní" část maturit jsou vyhozené prostředky daňových poplatníků, a to pouze za to, aby na všemožných školách s maturitou žáci prokázali, že umí jakési "státní" minimum - číst a psát.

Martin Profant 6.7.2009 10:42

pokračování

(omlouvám se, omylem odklepnuto)

Model vznikl jako složitý kompromis mezi jednotlivými větmemi středního školství, zájmy krajů a státu - a jako každý kompromis má daleko k dokonalosti. Po tříletém zdržení náběhu maturit bych dnes preferoval zavedení dvojstupňové zkoušky (v roce 2004 neprošla pro odpor učilišť, ale dnes by to šlo).

Oč ale jde v prvé řadě je kontrola alespoň minimální kvality, kterou školy poskytují. Jistě, praxe si kvalitu absolventů přebere, v to m není problém, ten cár papíru životní úspěch nezajišťuje. Ale žijeme jen jednou a čtyři roky vzdělání ztracené před dvacítkou se strašně špatně dohánějí (pokud to vůbec jde). Pan Ivan Nový napsal, že zkušení řidiči si méně pamatují pravidla, ale mají také méně nehod. To je pravda, ale oni se toho stavu "zkušení" museli dožít. Ideální střední škola vypadá tak, že si z ní nepamatuju téměř nic, ale o většině toho, co si nepamatuju, vím, že jsem se to kdysi učil a že jsem to zapomenul. To sice "státní maturity" nezajistí, ale jsou jedna z tisíci malých přehrad, které mají zabránit tomu, aby šly střední školy jiným směrem.

Dolly 6.7.2009 10:37

Státní maturity

už ten název je paskvil. Autorka popisuje model, který se vyvinul úplně v jiných podmínkách. Co přinese jakési unifikované testování ve struktuře českých škol? Co za novou informaci dá srovnání průmyslováka s obchodní akademií, gymnáziem, kosmetikou, správními školami? Vždyť odpověď na tuto otázku dá hlavička maturitního vysvědčení. Pokud převzít "státní maturity", pak s celým modelem a ne s nějakou 84. českou cestou plnou vyjímek. V jednou příspěvku jsem četla, že kdo by chtěl něco jako standartní zkoušku ze středoškolských znalostí, pak není nic jednodušší než to formálně zavést jako normální státnici (něco jako jazyky, řidičák), což je záležitost už zavedená a běžící.

Jirka 6.7.2009 10:36

Re: Maturita je jen přechodový rituál,

Je to poněkud řekl bych blbost, Vaše expose. Vzdělaní lidé většinou posunují svět od praktik prvobytně pospolné společnosti. Právě ti, co prošli s odřenýma ušima se toho jaksi neúčastní. Je zajímavé, že lidé se základním vzděláním považují studium na střední škole za zbytečné.

M.S. 6.7.2009 10:36

Re: clayi,

Pane Nový vaše názory jsou sice "nové", ale mírně řečeno pomýlené, pokud to myslíte vážně. Vzhledem km vašim názorů by mne zajímalo kolik je vám let a co jste prožil? Ze svých životních zkušeností vím, že blbostem se těžko oponuje. Blbost se lehce a snadno vymyslí a pracně vyvrací a na každý pádný argument se dají uvést bez uvažování další blbosti.

Martin Profant 6.7.2009 10:31

Ach jo

Ta hodná dáma neví, o čem mluví. To, co popisuje - tedy maturita či obecně zkouška ukončující nějakou formu středního stupně vzdělání  mimo řádné středoškolské studium - u nás bylo, je a bude. Nesmyslný výraz "státní maturita" znamenal od devadesátých let, kdy přišel do oběhu, že část maturitní zkoušky má mít jednotné požadavky a srovnatelnou kvalitu. Pokud měly být ty požadavky stejné pro učební obor zámečník s maturtou a gymnasiu, musely ovšem být nastaveny jako požadavky minimální - proto druhá, školní část maturity, o které rozhoduje škola a která by - co se všebecnécných znalostí týče - měla být na gymnásiu o něco náročnější než v učňáku s maturitou.

 

Ivan Nový 6.7.2009 10:16

Rudolphe,

jistě, ale požadavek, aby na všech školách byla stejná kvalita výuky je nepřirozený a tudíž nerealizovatelný.

Rudolph 6.7.2009 10:15

Re: Rudolphe,

Ne, pane. Lidé jsou od přírody líní jako prasátka. Budou se učit jen tehdy, když k tomu budou přinuceni. Kdybyste něco věděl o historii vzdělání, nemusel bych to tady zdlouhavě obhajovat. Všechno už tady bylo. Nakonec se přišlo na to, že je v nejlepším zájmu státu, aby měl vzdělané obyvatelstvo. Vy na to řeknete, že na stát prdíte, že je svoboda a v tomto punktu končíme.

Ivan Nový 6.7.2009 10:09

Maturita je jen přechodový rituál,

jako jsou křtiny, svatba, rozvod, pohřeb. S kvalitou osoby a nebo jejího dalšího života nemají nic společného, jen ji na tu změnu emocionálně připravují.