19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ŠKOLA: No Backpack Day

Od Ježíška, půl roku před prvními kroky do školy, dostávaly děti v nám blízkých zeměpisných šířkách a délkách kdysi aktovku, většinou takovou tu s popruhy, která se nosila na zádech a která se dnes změnila na školní batoh s mnoha kapsami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Machluf 27.11.2022 13:48

Jestliže i po letech velké finanční a jiné pomoci ze strany vyspělých států Africe se tamní situace nezměnila, pak bude asi něco shnilého v království africkém.

P. Sura 27.11.2022 16:27

Nezměnila???? A co ta miliarda lidí navíc, co jen trhají koksy na palmách, banány na stromech, chytají ryby v moři a jezdí v ojetinách tak, že mají celoročně smog?

J. Jurax 26.11.2022 20:22

Co je to za peachovinu? No Backpack Day ... zase jednou blbost odkvetla a vydala plody ...

L. Žaloudek 26.11.2022 19:35

A proč je ten leták polsky s datumem 28.3., když to bylo "dnes"?

P. Sura 27.11.2022 16:28

Nehledejte konspirace a raději čtěte pozorněji. Je to jen jeden z mnoha internetových odkazů.

O. M. 26.11.2022 18:47

Na gymplu taky někteří spolužáci vymýšleli různá extravagantní zavazadla. Jedna spolužačka nosila věci v kýblu. Až jednou ráno začalo lejt :-)

R. Polášek 26.11.2022 17:31

Je to asi 10 - 15 let, co jedna naše česká firma zabývající se vodohospodářstvím ty černochy v Africe "lovit" ty ryby učila.

Jednalo se o tu část Afriky, kde je po většinu roku sucho a po zbytek je období deštů a velmi mokro. A v té firmě odbornícu vymysleli a realizovali, že když v době sucha vyhloubí nádrže na vodu, respektive rybníčky, které se v době deštů naplní vodou a když tam ty rybníčky osadí v té době násadou určitých místních ryb, tak v tom horku po zbytek doby dešťů a v suchém období, než se tam ta voda z těch děr - rybníčků stihne odpařit, tak ty ryby stihnou na místních vodních rostlinách a hmyzu atd dorůst a černoši tak mají jídlo. Dlouhodobě stačí jenom odstraňovat z těch rybníčků nánosy bláta a písku a někde udržovat, chovat tu násadu a je tam k dispozici výživné bílkovinné jídlo po významnou část roku. Dokud tam byli, tak to všechno perfektně fungovali. Pak museli kvůli něčemu odejít a když se po nějakém roce vrátili, zjistili, že místní všechny ryby sežrali, i ty násadové a rybníčky nechali zanést blátem.

P. Sura 26.11.2022 18:46

Tak ten hepijend mě zajímal, než jsem dočetl až na konec. Takže - mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

P. Hák 26.11.2022 15:46

Vážení, chápat "Den bez batohů" politicky je s prominutím úplně mimo mísu.

Je to prostě jedna z akcí, které vymýšlejí "žákovské parlamenty" na školách, aby se tím děti bavily. Komerčně to podporují různé firmy (takže je to pravicové :-P) jako svoji reklamu. Kromě toho taky může být "gala den" (děti přijdou v nejlepším oblečení), "pyžamový den", "den šílených účesů" apod.

Jo, vím, že ve škole by se děti měly hlavně učit a že se na některých školách pro samé akce, výlety, besedy a další okotiny už učení moc nestíhá. Ale s Afrikou to fakt nesouvisí.

P. Sura 27.11.2022 16:31

Já naopak myslím, že taková ptákovina se jinak než politicky chápat a pochopit nedá.

P. Hák 27.11.2022 22:11

Jasně, pokud berete politicky úkol "hlavně se proboha neučit", tak to politika je. Likvidace veřejného školství - jo, beru, to taky politika je. Ale že to bude zrovna "den bez batohů" nebo "den šílených účesů", je už věc dětí, které se chtějí prostě bavit.

M. Pecina 26.11.2022 10:30

Takže jen další z nesmyslů jakým je třeba den bez aut:-/

P. Nemec 26.11.2022 8:44

podle nadpisu jsem myslel, že článek bude o tom, jak se rodiče vzbouřili a přestali dětem balit ty obrovské batohy plné zbytečných učebnic, cvičebnic, sešitů, pastelek, pravítek, barviček, boxů na svačiny apod. a chtějí přinutit školu, aby děti nosily jen to nezbytné...tedy NIC :-)

M. Rohovský 26.11.2022 11:26

V 6.,7. a 8. třídě jsme si s několika spolužáky odložili učebnice do skříně, která byla ve třídě. Nic jsme netahali a ještě jsme byli na konci roku pochváleni, že učebnice vracíme v nepoškozeném stavu.

O. Mayer 26.11.2022 8:41

.. tak se mi vybavilo, jak jsme ve škole posílali korunu na fond solidarity a gumu pro Nicaraguu. Pokud někdo nechtěl jíst jídlo ve školní jídelně (často děsivý blaf), byl upozorněn na situaci dětí v Etiopii. Zavlažovat půdu se naše civilizace snaží africkou populaci naučit už desítky až stovky let,. Ty školy (školní mládeže je tam něpřeberně- v některých afrických státech máte dojem, že tam žijou jenom školáci) také z velké části dodneška platí velký bílý otec- totéž platí pro nemocnice (např. retrovirální léky se do Afriky dodávají zadarmo). Je módou je vše svádět na koloniální jho, ale mnohé ty státy jsou dnes už dekolonizované déle, než trvala samotná koloniální přítomnost (a to že jim díky tomu např. zůstala angličtina nebo francouzština jako úřední jazyk je mnohdy jejich jedinou životní devízou) Problém je, že ty malý černoušci nepotřebují ani tak recept na čokoládovou tyčinku, jako spíše překonat nepřekonatelnou chuť vraždit se mezi sebou.

R. Simek 26.11.2022 12:48

Ad "černoušci nepotřebují ani tak recept na čokoládovou tyčinku, jako spíše překonat nepřekonatelnou chuť vraždit se mezi sebou"

Ne, že by v tom byli běloušci nějak lepší, když se tady v Evropě vraždí v podstatě jen kvůli rozdílům "v receptu na boršč".

R. Polášek 26.11.2022 17:36

Spíš tady u "nás" jedna bývalá velmoc propadající se ekonomicky a politicky postupně čím dál níž se snaží ten sešup zastavit dobytím území souseda, obětováním svých lidí ve válečném masovém mlýnku a státním terorem, vražděním a mučením. V té Africe jsou ty nepokoje poněkud podrobnější.

O. M. 26.11.2022 18:54

Černoušci hlavně potřebují (potřebují?) překonat vrozenou lenost. Mezi zasvěcenými je znám případ, kdy jednomu šlechtitelskému ústavu v ČSSR se podařilo vyšlechtit nějakou africkou obilninu, že dávala cca dvojnásobnou úrodu, tudíž mohly být odvráceny v Africe běžné hladomory. Černoušci byli nadšení - a příští rok oseli polovinu polí.

P. Dvořák 26.11.2022 7:36

Jestli on už ten problém nevzniká tím, že v důsledku působení zločineckých organizací typu Lékaři bez hranic a pod. humanitárních zblblíků dnes žijí stovky milionů lidí tam, kde nikdy lidé nežili a za normálních okolností by tam nežili ani dnes. Takže by nebylo nutno uvažovat o takové stupiditě jako "zavlažování" pouští a pod.

To se týká prakticky celého Sahelu, kde lidé celý život čekají na cisterny s vodou a kamiony s jídlem. Jo a ještě jedno dělaji: Porodnost 4 a více dětí . . . . .

Mimochodem, víte o tom, že např. už i v USA jsou rozsáhlé farmářské oblasti, kde k zavlažování používali podzemní vodu, jenže ta došla?. Prostě není. Takže při pohledu shora jsou ty skvělé, kulaté, zavlažované, zelené, úrodné . . . . . ze značné části jsou už jenom beznadějně žluté a vítr tak dokončuje dílo zkázy.

J. Ticháček 28.11.2022 12:26

Už před nějakými dvaceti lety si jeden africký ministr na setkání nějakého z těch ekonomických forů zkusil postěžovat.

Vypadla z něho dosti zajímavá myšlenka. Že na kontinentu, kde vyroste i lopata zapomenutá v hlíně neexistuje pořádné zemědělství. A obvinil z toho bohatý Západ. Že ty statisíce tun potravinové pomoci rozdávané zdarma už desítky let jsou takovou konkurencí pro místní zemědělství, že ani kdyby africký farmář prodával téměř zadarmo, bude pořád nekonkurenceschopným.

P. Hatina 26.11.2022 4:17

Že bych si dovolil upozornit v čem je jeden z podstatných problémů , na jaké úrovni by byl ten zaslaný recept na výrobu?

"Nakoupíme potřebné , už ty koncové ingredience v hypermarketu, doma smícháme, zalijeme dáme do mixéru, pak to pečeme v elektrické troubě ( ať nejdu do kulinářských podrobností), atd?

Tak to těm domorodým dětem asi moc nepomůžeme. Taky jak popsáno dále ".. A ty děti, žijící jinde, v úplně jiném prostředí, by se mohly učit třeba jak zavlažit půdu, jak vypěstovat kakaovník a vyrobit tu dobrou čokoládovou tyčinku. (kdyby jen tu...:)))_

Tudíž, možná že lepší by bylo kdyby se ty naše děti místo podobných rádoby aktivistických diskuzí raději věnovaly kvalitnímu studiu praktických oborů. Že by třeba některá vystudovala agronomii (ta ale nevoní ani tak jako přeplácené IT), k tomu ještě jazyky, a teprve pak si může zajet do té Afriky je to učit..Nebo jim o tom, ale opravdu fundovaně napsat..;-D

P. Sura 26.11.2022 0:52

Těžko je něco naučíme, jsme-li lini jak vší a sami prd umime. Ryby lovit učí oni nás.

L. Písařík 26.11.2022 11:20

Čína to zvládla.

P. Sura 26.11.2022 14:03

Co??

L. Písařík 27.11.2022 10:58

Překotný růst populace.

P. Sura 27.11.2022 11:46

A co to má společnýho s rybama? Krom toho, že ostatnim vyžere Čína ty ryby....