28.5.2022 | Svátek má Vilém


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Míra 12.9.2006 8:45

Re: Tady se to hodí

Mohu potvrdit, že pro mládežnické a stranické kádry byly zřízeny v sedmdesátých letech internátní školy, kde z nich za rok udělali maturanty a ihned pokračovali dál na vysokých školách bez jakýchkoliv přijímacích zkoušek. Vím to od člověka, který se mnou začal na strojní průmyslovce, po roce musel pro špatné výsledky školu opustit. Po dvou letech jsem se s ním náhodou potkal a on mi sdělil, že již maturitu má a nyní studuje na vysoké škole práva. Kde se nachází v současnosti bohužel nevím, ale vzhledem k tomu, že až do roku 1989 byl v různých nomeklaturních funkcích, neztratil se ani po revoluci jako mnoho jiných. Někde jsem četl, že těchto tzv. rychlokvašek, t. j. protekčních nomeklaturních studentů, vystudovalo několik desítek tisíc. Dnes již se nezkoumá jak a kde vystudovali. Honosí se titulem inženýrů a doktorů jako všichni ti co si to museli poctivě odstudovat.

Josef 6.9.2006 17:46

Klaus dostal své fituly zcela zdarma,

docenturu bez habilitace a profesuru za přednesení  tří  přednášek na Vysoké škole eonomické. Je s podivem, že získal CSc. za komunistů - a to mu nota bene sestra zdrhla na Západ. A Václav Klaus si jezdil v té době na západ zcela bez potíží - zajímavé, že. No, dnes už mu to moc nemyslí, kromě myšlení na sebe, zapomněl, že okresy už nemáme a používá zcela bezobsažná slovní spojení. Kde jsou ty doby, kdy volal: Víced takových Kožených! A kdy vyměnil získání moci za umožnění zlodějnám tunelářů a všelikých grázlů. A S TOU PRIVATIZACÍ TO BYL TAKÉ PĚKNÝ ŠVIUNDL, JAK O TOM PSAL  ZAHRANI´ČNÍ TISK.I EKOINOIMIČTÍ ODBORNÍCI .Kupř.Dr.S.Blaha, který přednáší na KU Praha. A další - stačí si zalistovat v knihovnách nebo hledat na internetu.

Historik 6.9.2006 14:19

KDO do toho kousne??? Tito lidé jsou u vesla pořád,

bohužel.

Jinak, tento stav zdaleka nenastal roku 1973 ale už o 25 let dříve. Takovýmto inženýrem byl třeba soudruh Kapek. A také nelze říci, že by podobná situace nebyla i dnes, viz někteří současní politici.

vi 6.9.2006 9:13

Tady se to hodí

Že našeho samozvaného profesora, kterému kamarádi udělili titul děsí neviditelná ruka trhu, mne opravdu, ale opravdu překvapuje! Ale více by ho mělo děsit, že v českých zemích se potulují desetitisíce lidí, kteří ke svým titulům přišli z rozhodnutí KSČ! A to nemám na mysli titul RSDr!!! Žádný publicista ani historik, se nezabývá faktem že od r.1973 vznikly tzv. jednoroční střední školy pro pracující, vnichž vybraní dělničtí kádři získali za rok maturitu! Po nástupu na vysoké školy, byly tyto opory strany nedotknutelné!!! Dnes je těmito také doktory , takéinženýry a taképrávníky zaplevelen Český akademický svět. Zdá se ,že nikdo nemá chut kousnout do tohohle kyselého jablka. Jetliže, tihle absolventi navrhli profesorský titul p. Klausovi, není nad čím přemýšlet.

hornet 5.9.2006 22:01

Re: internet

P.S.- A kdyžtak "shůry dáno".

hornet 5.9.2006 21:59

Re: internet

Teď jde o to, jestli ten druhý z toho, co mu prvním bylo dáno, vůbec něco pochopil.

EmilXX 5.9.2006 21:39

a pozor, i "nekvalita" má různé stupně.

Divil byste se, co vše je možné v praxi vidět.

EmilXX 5.9.2006 21:35

a co takhle zrušit odpornou státní regulaci třeba v tom,

kdo může a nesmí řídit auto. A stát by též neměl mluvit do toho, kolik piv si dí řidič před jízdou.

EmilXX 5.9.2006 21:28

Pumpescu, pořád si umím představit model

"prodám diplom za tolik a tolik, znalostí netřeba." Takovýchto spamů mívám plnou složku "odpad," podotýkám, že jsou psány výhradně anglicky. A na úrovni studentů mimo jiné záleží i to, CO a JAK je budete učit. Jaké TEMPO nasadíte. Ne každý je schopen zaběhnout 100 m pod 10 sec.

A někteří lidé nejsou prostě schopni některé věci pochopit.

Jinak to, co napsal Václav Klaus o Francouzích je svatá pravda, jen by se to dalo rozšířit na další země a dokonce hluboko do minulosti. Akorát se to projevuje v různých formách.

Andy 5.9.2006 21:17

Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

vy evidentně udržíte myšlenku. Jednu jedinou. Klaus je Satan.

Pumpescu 5.9.2006 17:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Proč by nemoh? Já snad žiju na Marsu. Znam pekaře co vystudoval lingvistiku. Metaře s VŠ sem eště nepotkal, ale představit si to dokážu docela dobře. Jestli myslíte že to je plýtvání a že ke koštěti se Platón nehodí, tak ani tam se neshodnem. Svobodu. Ve vzdělání sem pro absolutní svobodu. Připadá mi to jako kdybyste chtěl regulovat co si mam dát k obědu nebo jestli mam nosit klobouk nebo turban. Nashle.

Pumpescu 5.9.2006 17:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

TAky děkuju za zajímavý rozhovor. Nashle.

kocour 5.9.2006 17:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Jenže člověk s VŠ vzděláním nemůže vzít práci metaře ... chápete to?

Musím jít.

portwyn 5.9.2006 17:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Pumpescu, obávám se, že řada studentů nechce vzdělání, ale papír s titulem. Když jim ho dají zadara, tak budou nejšťastnější. Zrovna teď jsem měl jednoho doučovat, ale nemá čas - místo aby se učil na zkoušku, z který ho vyrazili, jel na výlet (doslova) do zahraničí.

A nemylte se, já nejsem pravicový liberál a nikdy jsem to o sobě netvrdil. Pouze nemám fobii z Václava Klause, jinak se považuju za středového voliče.

Teď se omlouvám, ale balím to tady. Díky za Vaše názory.

Pumpescu 5.9.2006 17:23

Re: Chce to číst

To máte pravdu, řeč je o jiném výroku pana prezidenta. Dnes nebo včera se podivil kolik že to vzniká VŠ a že jsou soukromé. Připomět to kolega portwyn, tak jestli máte zájem o odkaz, obraťte se na něj.

portwyn 5.9.2006 17:18

Re: Chce to číst

R^

portwyn 5.9.2006 17:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Jde o to, co pro vás znamenají peníze, čas a vynaložený úsilí (rodičů a učitelů). Za druhý by ti skutečně dobří studenti zakrněli, protože by se vyučovací čas zabil vysvětlováním banalit.

terra 5.9.2006 17:15

Chce to číst

a diskutovat až pak. V článku VK říká i tohle: Jediným  rozumným cílem je zajistit pluralitu školství a nechat každého, ať si vybere. Ať si každý jednotlivec udělá svou osobní, velmi zodpovědnou prognózu pro svůj vlastní život, protože jde opravdu jen a jen o něho. Konec cintátu. Tak kde kdo komu kecá do života? Ať studuje, kdo chce a komu to jde - ne ten, koho společenské klima, ambiciózní rodičové a pod. nutí do něčeho, co mu nevoní. Kde berou rodičové a poradci odvahu tvrdit, že jejich synek (nebo žák) nebude šťastný jako truhlář? Víte, jak je těžké udělat krásnou a funkční polici? Jenže to by byla dlouhá debata, a ne o škole.

Pumpescu 5.9.2006 17:12

Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

No a? Stalo by se něco tak strašnýho?

portwyn 5.9.2006 17:11

Re: Re: Re: Re: Re: Klaus hlavně předvádí vlastní nedovzdělanost

No on Wang nebo Singh nějakou tu politologii zvládne, protože umí makat - jen se obávám, že Warden nebo Barnaby nezvládnou tu Singhovu molekulární chemii :o) Jinak by ji totiž dělali...

Na cizojazyčném fóru, dá-li se to tak nazvat, jsem každou chvíli, byť ne po internetu. Konfrontace vzdělání je poměrně zajímavá - už jsem taky vysvětloval jsem univerzitně vzdělané Kanaďance, co jsou to římské číslice. Nikdo je to nikdy neučil, takže jaxi nechápala značení na dveřích tříd. Mimochodem starší Kanaďané je znají, to ještě nebyly tydlencty politickokorektní šance pro každého :o/

Pumpescu 5.9.2006 17:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Asi vás plete to slovo "vysoká". Dívejte se na to jenom jako na další školu. Dneska dýl žijem, víc vyděláváme a můžem si dovolit ten luxus taky dýl číst, psát a počítat než začnem jen chodit do práce. A kromě toho, bojím se že naše "vysoký školy" už nejsou to co možná kdysi bývaly. Když sem naposled viděl nějakej mezinárodní žebříček tak se UK nedostala ani mezi prvních 400. Ta kvalita kterou se snažíte bránit už dávno neexistuje. Spíš chybí konkurence, specializace a výběr. T.j. přesně to čemu víc škol pomůže.

kocour 5.9.2006 17:07

Re: Re: Re: Re: Klaus hlavně předvádí vlastní nedovzdělanost

No, mrkněte třeba na takového Jelínka či jiné skvělé Mistry, jak jim to bezva jde :-)

kocour 5.9.2006 17:05

Re: Re: Re: Re: Klaus hlavně předvádí vlastní nedovzdělanost

:-)

Pumpescu 5.9.2006 17:05

Re: Re: Re: Re: Klaus hlavně předvádí vlastní nedovzdělanost

A jak víte že pan Wang a Singh nejsou místní? Singh je úplně stejnej američan nebo kanaďan jako Smith. A Singh si taky střihne politologii, nebo jinou společenskou vědu, protože jinak by ani toho bakaláře nedostal. To ste nevěděl? Fakt si zkuste nějaký to jinojazyčný fórum, tady z toho NP obávám se eště nikdo nezmoudřel.

kocour 5.9.2006 17:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Státu se to nevyplatí, protože stát potřebuje dobré vysokoškoláky a dobré řemeslníky a takto by ztratil obojí.

Školám se to nevyplatí, protože když nasadí cenu, aby se to aspoň zaplatilo, tak na to spousta potenciálních studentů nebude prostě mít. Ne všichni jsou tak bohatí nebo mají tak bohaté (a tolerantní) rodiče, aby se mohli flákat po univerzitách.

Na splnění požadavků VŠ má určité procento populace. Budu-li chtít, aby mělo VŠ vyšší procento populace, musím odpovídajícím způsobem rezignovat na požadavky. Což ví každý koňský handlíř, bohužel to nechápe řada vysokoškoláků.

portwyn 5.9.2006 17:03

Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

No já to nebyl...spoustu lidí by to naučilo si vzdělání vážit. A zavést na ZŠ a SŠ "vouchery" není ani trochu blbej nápad. Já bych šel ještě dál - povinnost rodičů zajistit dítěti vzdělání a odpovídající sleva na daních (všem stejně). To by se najednou začali zajímat, jak jejich dítko využívá jejich peníze... Jo a mimochodem: soutěže s jinými školami se nebojím, ona už běží. Aktuálně vyhráváme :o)

Pokud jde o placení VŠ, tak bych to neabsolutizoval. Nechcete-li zavést systém "Ať má diplom ten, kdo si ho koupí" (v současnosti běžná praxe na některých soukromých SŠ, tudíž asi i na některých soukromých VŠ), je nutná nějaká veřejného financování studia. Jaká, to už je věc diskuze.

No a kdybyste nechal na úplně na lidech, co budou studovat, tak je 90% populačního ročníku na víceletém gymnáziu a pak na medicíně UK.

Pumpescu 5.9.2006 16:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Maximálně státní program studentskejch úvěrů. To je pro stát slušná investice a skoro všechny státy který za něco stojej ho maj.

Proč by se "to" němělo školám vyplatit? Když máte tak rád ten trh, tak byste moh tušit že tam kde je poptávka, tam je i nabídka.

Jestli myslíte že ne každej má na VŠ "IQ" nebo hentů onů "brain power", tak to ste se opět prohřešil proti prvnímu přikázání tržního desatera. Neptej se k čemu jim to bude, ptej se jestli na to maj.

portwyn 5.9.2006 16:53

Re: Re: Re: Klaus hlavně předvádí vlastní nedovzdělanost

Pardon, dokončení.

Zrovna tak místním ve vyspělých zemích nic jinýho nezbývá, než na řadu profesí najímat gastarbeitery - kteří, speciálně jsou-li z muslimského světa, jsou zdrojem nestability. Mimochodem, sháněl jste poslední dobou řemeslníka?

kocour 5.9.2006 16:52

Ne.

Neznamená to víc konkurence, znamená to další rovnostářství. To by za chvíli nebyl žádný rozdíl mezi metařem a absolventem VŠ.

Pumpescu 5.9.2006 16:51

Re: Re: Re: Fakt potřebujeme jen absolventy VŠ?

Co kdybyste nechal na školách jak a co budou učit a na lidech co a kde budou studovat? Se tady všichni v jednom kuse zaklínaj pravičáctvim a  když příde na věc, tak byste hned vymejšlel nějaký kvóty. Za vzdělání se samozřejmě má platit. Zkuste zapátrat v paměti kdo všechno se bál tu hořkou pilulku polknout.