1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

RADAR: Co se obyvatelům Jinců neřeklo!

Na internetu krouží mejly, kde jsou obyvatelé Jinců a celého okolí vojenského újezdu Jince strašeni, že je americký radar upeče.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Josef Sedlák 15.5.2007 13:50

radar v Astaře

Ten radar zmiňovaný Bartončíkem (7 let žije v USA) má být v oblasti městaAstary. Ta leží napolovic v Azerbajdžánu a napůl v Iránu. Zvýšený výskyt těch nemocí tam byl zmiňován již v 70. létech. Ale nebylo to kvůli US radaru, ale kvůli tomu, že tam lidé jedli ryby, kontaminované na straně SSSR odpady, které tam Rusové volně pouštěli do Kaspického moře. Pouštěli tam všechno, počínaje domovním odpadem, až po to, co se nehodilo v průmyslu, zejména petrochemickém. Volha a Ural, to byly a spíše stál jsou velké stoky! To mělo tak daleký dopad, že v severní, SSSR části ryby vymíraly a stahovaly se na jih, do Iránských vod. Platilo to zejména o jeseterech. Z těch se dostává kaviár. Pravý kaviár je jen z jeseterů a jen z Kaspiku! No a protože Rusové tlačili na Irán, postavili jim tam továrnu na plnění konzerv a za odměnu jim Iránci museli dlouhodobě přenechávat 50% produkce. Oni ti místní jedli kaviár také, ale ono je z jedné jeseteří samice kaviáru jen málo. Ale to maso jim bylo líto vyhazovat a tak patřilo k nejčastější stravě. Dlouhodobě. Ty problémy s nadměrným výskytem rakoviny byly přičítány právě těm odpadům v Kaspickém moři a kontam inaci ryb.

Nedaleko Astary, v iránském Tabrízu jsem pracoval v létech 1972 - 1975. A do Astary jsme jezdili k moři. A mluvil jsem s místními lidmi. Včetně lékárníka, absolventa Sorbony. Ten by si to v roce 1974 nevycucal z palce, že ano. Právě od něj a dalších místních, vzdělaných lidí mám tyto informace.

Radar v Astaře? Ten tam skutěčně byl, ale ne americký, ale SSSR. Na vojenské lodi, která hlídkovala na prodloužené čáře hranice mezi Iránem a SSSR. Ve dne stála cca 5 km od pobřeží, po setmění jen několik set metrů daleko. Dalekohledem byli vidět na palubě postavičky námořníků. Proč tam byli? Hlídkovali tam, aby ze socialistického ráje SSSR náhodou někdo nechtěl uprchnout! A zajisté to hlídali také s použitím radaru. Ale tu rakovinu bych jim ani tehdy nepřisuzoval ve vztahu k radaru.