1.2.2023 | Svátek má Hynek


RADAR: Co se obyvatelům Jinců neřeklo!

22.2.2007

Na internetu krouží mejly, kde jsou obyvatelé Jinců a celého okolí vojenského újezdu Jince strašeni, že je americký radar upeče. Cituji: „Studie šéfa Nezávislého centra pro výzkum životního prostředí uvádí, že devětkrát vzrostl výskyt rakoviny, třináctkrát onemocnění jater a devatenáctkrát vzrostl počet dětí narozených s vrozenými vadami.“ [článek na Zvědavci, pak šířený mailem „Co nám politici „zapomněli“ říct? René Bartošek (*1970. Sedm let žije v USA.) 25.1.2007]. Nechci polemizovat o pravosti onoho tvrzení, prý se to stalo někde v Azerbejdžánu, kde údajně jsou také americké radary.

Chápu, že lidé z Jinců a okolí mají strach, zvláště když jsou masírování takovouto účelovou propagandou a vůbec netuší, že za humny už jeden značně výkonný radar mají!

Ano mají! Je od Jinců vzdálen nějakých 18 km vzdušnou čarou a je to radar meteorologický s pulsním vyzářeným výkonem 305 kW.

Nejde o žádný výmysl, toto se člověk může dočíst na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Na adrese Oddělení radarových měření ČHMÚ Radarová síť ČHMÚ najdeme přímo tento popis i se zeměpisnými souřadnicemi:

Meteorologický radiolokátor slouží k detekci výrazné srážkové oblačnosti (bouřky do cca 250 km). Mohou být použity pro odhad okamžitých intenzit srážek do cca 150 km od radaru.“

Je zde technický popis a mapka umístění oněch radarů, a to na střední Moravě Skalky u Protivanova a pro oblast Praha na Brdech. Zkuste si zadat zeměpisné souřadnice, zveřejněné na výše uvedených stránkách, do www.mapy.cz. Údivem povyskočíte, radar je ve vojenském výcvikovém prostoru Jince! Vzdušnou čarou asi 18 kilometrů od obce Jince! A když si přepnete na zobrazení letecké, tak tam ten radar uvidíte in natura.

Ten radar tam mají už od roku 2000 a nikoho to nerozčiluje!

Mohlo by se mluvit i o dalších radarech v blízkém okolí. Například v Praze na Ruzyni jsou lokátory pro celé území Česka, dosah nejvýkonnějších mašin je 200 námořních mil, jak je udáno na stránkách Řízení letového provozu České republiky. 200 NM je nějakých 370 kilometrů aktivního dosahu, čili Jince a okolí bohatě překrývá.

Dokáže vůbec někdo spočítat, kolik je radarů na území Česka? Troufám si říci, že o tom nemají přehled ani ti největší vojenští páni. Například armádní radary pro ochranu vzdušného prostoru najdeme zde. Dále Astronomický ústav Ondřejov má několik radarů, byť, jak sami píší, trochu obstarožních. Další příklady by už byly nadbytečné.

Předpokládám, že reakce na toto zamyšlení budou bouřlivé, avšak uvádím jen holá fakta, která si může každý uživatel internetu zjistit sám. Nelíbí se mi účelové vymývání mozků prostých lidí v okolí vojenského prostoru Jince. Proč jim aktivisté neřeknou všechno?