19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

PRÁVO: Zákoník práce

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mik 6.1.2007 14:21

Neni jasnější důkaz, že odborářští bosové hájící tento zákon jednají proti zájmům pracujících

Stejně jako KSČSSD potřebují co nejvíce frustrovaných lidí, kteří ze zoufalství udělají jakoukoliv pitomost - včetně spoléhání se na takovéto soudruhy odboráře.

EmilXX 6.1.2007 18:14

Re: Neni jasnější důkaz, že odborářští bosové hájící tento zákon jednají proti zájmům pracujících

Myslím, že je nebetyčnou pitomostí ODS, že část zaměstnanců, kteří by ji jinak podpořili, nahnala KSČSSD. Nebýt prosazování "výpovědi bez udání důvodu" za strany zaměstnavatele, dávno by už vládla, možná dokonce bez zelených.

AeroKarel 6.1.2007 21:25

Re: Re: Neni jasnější důkaz, že odborářští bosové hájící tento zákon jednají proti zájmům pracujících

Jo tak vy raději chcete, aby vám zaměstnavatel stopoval dobu na záchodě, zda se nenapijete piva, zda dlouho nekouříte, nepoužíváte firemní e-mail, neprozrazujete firemní tajemství, dokonce jsem slyšel výtku "jste příliš samostatný",  aby měl důvod vás propustit. Při troše snahy ho vždy najde. Já dávám přednost možnosti říci: nepotřebuji (nechci) vás. Tady máte x platů (dle doby trvání zaměstnání) a jděte. V klidu a v pohodě, bez tahanic. Za to má u mne ODS velké plus.

EmillXX 7.1.2007 11:43

Zaměstnavatel si možná ten důvod najde, ale pro vedoucího, který

je sám zaměstnancem a jehož moc se opírá o různá bratrstva a navíc ve státní a polostátní sféře to je mnohem těžší. Může totiž v krajním případě vyletět sám, což se podnikateli stát opravdu nemůže. Ale ten podnikatel zase nebude vyhazovat zaměstnance, jehož pracovní výsledky jsou nadprůměrné, což dotyční vedoucí dělají velice často.

Prastrýc 6.1.2007 14:03

Zákoník práce dál omezuje sezonní zaměstnanost

Je paradoxní, že zákoník práce pozici zaměstnance spíše zhoršuje. § 39 práce na dobu určitou nanejvýše po dva roky nebo pauza 6 měsíců - fajn, takže sezónní práce např. v cestovním ruchu trvající 7 - 8 měsíců může zapracovaný zaměstnanec využít dvakrát a pak mu bohužel poděkuji a budu hledat a zaškolovat jiného. PROČ ? § 79 osoby mladší 18 let mohou pracovat pouze 6 hod/den, 30 hod/týden. Ve službách s věřejností je to málo použitelý zaměstnanec. Pokud neseženu dva aby pokryli pracovní dobu, tak dám přednost starším a mládežníci se můžou dál poflakovat a nezískávat pracovní návyky. PROČ ? Mimochodem zeptal se odborář či soc.dem. poslanec svých ratolestí co raději upřednostní - pravidelný malý objem nebo intenzivní krátkodobou práci za účelem pořízení kytary, motorky či cesty do světa ? Zeptejte se a dobře poslouchejte odpovědi. § 76 dohoda o pracovní činnosti - ideální forma na sezonní práci v zimě či v létě, v nejrůznějších resortech, pro ty, kteří něchtějí stálý pracovní chomout. Ale proč proboha pouze 150 hodin v roce. To je tak na tři týdny v sezónních službách. Je snad smyslem na plovárnách, letních kinech, hradech a zámcích, koupalištích, polích, lesích, stáncích atp.atp. zaměstnávat každý třetí týden někoho jiného ?  PROČ ? § 93 věčný evergreen práce přes čas. PROČ max.8hod/týden, max. 150 hod v roce. Rád bych nechal pracovníka k jeho spokojenosti vydělat i s příplatkem. Namísto toho mu nerovnoměrně rozdělím pracovní dobu /4 hod. ráno, 4 hod. odpoledne či večer/ aby byla zajištěna závlaha skleníků podle vegetačního režimu, úklid před a po provozní době, dozor a služba na večerních kulturních aktivitách po běžné pracovní době, bude méně lékařské či lékarnické pohotovosti, záchranných služeb atp. atp. PROČ ? Zaměstnanci budou nasr..., já budu nasr..., jenom odboráři budou spokojený ? § 118 příplatky za So. a NE. nejméně 10% Původních 25% a ještě původnějších 25% a 50% bylo pro pracovníka daleko větší motivací a jistotou. PROČ ? se nedoceňuje práce o víkendu ? 

mik 6.1.2007 14:21

Re: Zákoník práce dál omezuje sezonní zaměstnanost

To není paradox, to je záměr.

Herakleitos 6.1.2007 19:09

Re: Re: Zákoník práce dál omezuje sezonní zaměstnanost

Ano je to záměr vycházející z praxe. Docházelo ke značnému zneužívání původních ustanovení ZP. Hlavně u pracovních poměrů na dobu určitou, dohod o provedení práce, dohod o činnosti atd. ODS v čele s naivním Nečasem tomu moc nerozumí a plácají nesmysly. Je to v tom komu chtějí změnami ZP vyhovět. Zaměstnanci to rozhodně nejsou.

pavel 99 6.1.2007 22:05

Re: Re: Re: Zákoník práce dál omezuje sezonní zaměstnanost

"...Docházelo ke značnému zneužívání původních ustanovení ZP...." - pravda pravda - takže při nejistých zakázkách (což je velmi časté) raději nebudou smlouvy žádné. Dotyční alespoň budou mít více volného času.

Mortimer 6.1.2007 19:40

Re: Zákoník práce dál omezuje sezonní zaměstnanost

Zde je vidět, jak je zákoník práce potřeba, protože jinak by u nás zřejmě zavládko otrokářství.

Tedy: Vážaný Prastrýci, než začnete s nějakýma vymyšlenostma jak tady uvádíte, poraďte se s právníke nebo si aspoň zákon přečtěte. Pak možná pochopíte, že nerovnoměrné rozvržení pracovní doby je něco poněkud jiného než tady uvádíte.

Dohoda o provedení práce je něco jiného než dohoda o pracovní činnosti. Pletete si § 76 s § 75

A mimochodem v těch přípatcích za víkend máte taky hokej. Nic vám nebrání, abyste docenil práci svých zaměstnanců příplatkem libovolně vyšším.

V zásadě - jste na tom stejně jako ministr práce: blbě žvaní, ale ani neví o čem.

Herakleitos 6.1.2007 20:08

Re: Re: Zákoník práce dál omezuje sezonní zaměstnanost

Děkuji, souhlas s výstižným a nemlžícím příspěvkem. Je to tak! R^

jirka.s. 7.1.2007 9:17

Re: Re: Re: Schizofrenie nebo předávkování?

Re: Re: Pane Nečasi nebylo by záhodno přestat tlachat?:

Autor: Herakleitos IP: 82.113.57.xxx Datum: 06.01.2007 21:54

 Víte že právní vědomí našich zaměstnavatelů je na velmi nízké úrovni ?

Z příspěvku "mortimera":  Nic vám nebrání, abyste docenil práci svých zaměstnanců příplatkem libovolně vyšším. (Děkuji, souhlas s výstižným a nemlžícím příspěvkem. Je to tak! - tvoje odpověď)

Mohl bys mi tedy prozradit to sladké tajemství, jak chceš donutit nejakého zaměstnavatele dávat libovolně vysoké příplatky, když na druhé straně tvrdíš, že právní vědomí našich zaměstnavatelů je na velmi nízké úrovni?Já naopak tvrdím, že právní vědomí v případě příplatků za přesčasy bude naopak na velmi vysoké úrovni, neboť dříve byly určeny na 25% a 50% (sobota a neděle) a nyní dle nového paskvilu pouze ve výši 10%. Hádej, podle čeho se budou zaměstnavatelé řídit?

Prastrýc 7.1.2007 11:52

Re: Re: Zákoník práce omezuje sezonní zaměstnanost

Vážený  Mortimere, v jednom Vám dávám za pravdu. Ve výčtu co zákonník omezuje jsem spojil v jedné větě omezení dvou paragrafů. §75 - dohoda o provedení práce - pouze 150 hodin v roce, § 76 - dohoda o pracovní činnosti - pouze 20 hodin týdně. Tato omezení považujete za normální ? Pracuji na středním článku řízení organizace kdy se nemůžu libovolně rozhodovat, ale musím dodržovat nařízení vedení resortů a zákonné předpisy. V případě rozpočtových a příspěvkových organizací to jsou limity, tarify a prováděcí směrnice, v případě soukromé sféry je to rámec efektivity, zavedených postupů činnosti a rozhodovací pravomoci. Na druhé straně je tu potenciál kreativity jednotlivců a nápadů. Mám rád svou profesi, mám rád všechny poctivé nebo kreativní pracovníky, kteří obor nejen udržují ale i ho rozvíjejí. Je řada nápadů, které by bylo dobré realizovat. K tom je zapotřebí odborný či manuální podnět z vnějšku. Dám příklady. Projekt odbahnění rybníka a jeho následné využití, analýza transkontinentální turistiky a přizpůsobní se trendům, statika skal a hrozící škody na majetku, práce ve službách s veřejností v šestidenním rytmu Út. -Ne, sezónní údržba a úklid před a po provozní době Út.- Ne, právní poradenství, tvorba internetových stránek a profesionální oslovení potencionálních klientů, efektivní zavedení IT, analýza možných úspor energie, materiálů atp.atp. Na 1 - 7 měsíců mohu zaměstnat řadu lidí z nejrůznějších profesí odborných i manuálních. S jedinou podmínkou. Nejde o stálé pracovní místo,  není to práce na tři týdny v roce, je nedostačující řešit problém cca dva dny v týdnu.  Vyřešením každého z problémů sezóně zaměstnáme a zaplatíme řadu lidí, dosáhneme větší efektivity provozu a tím i zisku. Pracovní tým má větší příjmy nebo je výrazněji odměňován, bohatne a je hrdý na svou práci. Ze zvýšených zisků se pouštím do nových projektů. Kruh se uzavírá.Lokalita, region, republika vzkvétá. Omezení zákoníku práce  je  překážkou hlavně pro operativní nabídku pracovní síly. 

Brmboš 6.1.2007 13:56

Nestrašte.

Prosím jen o to, aby se nedramatizovalo to co není tak horké. Shodneme se na tom, že zákoník práce má chyby. Pane ministře úpřimně, který zákon v této zemi nemá chyby a přijímal se v době, kdy jste byli u vlády vy, stejně jako mnohé zákony z dílny ČSSD. Víte někdy mi připadá, že někdo chce ze zákoníku práce udělat stršáka jen proto, že prostě nechce žádný zákoník práce. Nechci teď hovořit za lidi to mi nepřísluší, ale vinou mnoha zákonů je Kožený na Bahamách a Krejčíř na Seychelách, Kájínek za mřížemi a vrahové na svobodě. Vinou mnoha zákonů  soudci soudí jak kdyby ukončili vzdělání v první obecné. Soudy vůbec mohou všechno, protože právě hloupé zákony z nich udělali nadpřirozené bytosti, které si mohou v této zemi dělat co chtějí. Ani jeden zákon nedoznal úpravu a nikomu to nevadí. Jen pro malou prezentaci popdívejte se co se děje za svinstva v takové šupárně jako jsou soudy jmenovaní správci konkurzní podstaty i když lépe by jim sedělo správci úplného rozkradení. proč jim to prochází, protože sodci z toho mají také nebo na soudech sedí lidé dutí jako bambus. Jak je možné pane ministře, že manažeři Čezu si vyplatí americké odměny a zároveň nehorázně zdraží elektřinu? Nejde o promyšlenou a vládou podporovanou cenovou genocidu na těch méně bohatých, aby si tak nevyskakovali? Ani jeden soudce nebyl potrestán za svoje pochybení neřkuli státní zástupce či dokonce ministr o manažerech ani nemluvě. Dodnes mají poslanci imunitu jakou nemají ani králové v monarchiích a vy projevujete péči konkrétně o jeden zákoník práce navíc jehož oprava bude nejjednoduší. Vám prostě vadí jen proto, že vůbec existuje.

Doktor 6.1.2007 13:48

Nesmysly tu ministr plácá.

Lze souhlasit, že problém je v případě dorovnávání mzdy v případě, že je žena přeřazena z důvodu těhotenství na jinou práci - zákonná úprava je skutečně poněkud záhadná v tom, zda rozdíl doplácí zaměstnavatel, nebo nemocenská pokladna.

Stran nemocnic ale ministr plácá neuvěřitelné hovadiny. Pojem veřejná nemocnice neexistuje - pouze veřejné neziskové ústavní zdravotncké zařízení - a to u nás není ani jedno. nemocnice jsou buď a.s. či sro, nebo příspěvkové organizace. Doteď platily pro a.s. zákon 1/1992 o mzdě a pro příspěvkové organizace zákon 143/1992  o platu. Od nového roku se nezměnilo nic, protože přesto že oba zákony byly zrušeny, byly v podstatě doslovném znění přepsány do zákoníku práce.

Ponovu se poze ruší pojem "pracovní pohotovost na pracovišti" - ktyrý byl v rozporu s nadřazeným právem EU minimálně již od r. 2003. Pro vedení nemocnic to znamená, že budou muset přesčasovou práci platit (což zatím nemuseli v plné výši - právě díky tzv. "pohotovosti na pracovišti"). A s tím mají ředitelé problém - ne proto že by neměli peníze, ale proto, že každá koruna vyplacená zaměstnanci na mzdě či platu je pro ně ztracená - nelze ji totiž ukrást.

EmilXX 6.1.2007 18:22

Právo EU je v tomto směru pitomé, jako i v jiných věcech

Takže, připouštíte v pracovní době SPÁNEK??? U pohotovosti na pracovišti je to něco jiného. A v noci doktoři opravdu pracují jen na pracovištích jako je ARO, IKEM či jednotka intenzivní péče. Tito lékaři vlastně doplatí ještě více na ty, kteří služby pravidelně prospí.

Doktor 6.1.2007 19:53

Re: Právo EU je v tomto směru pitomé, jako i v jiných věcech

Pracovní doba je doba po kterou je zaměstnancec povinnen vykonávat práci a doba kdy je na pracovišti připraven k výkonu práce - samozřejmě se neřeší zda má být připraven ve stavu bdělém.

Bylo by velmi zábavné aplikovat to co dosud platilo pro lékaře třeba na vrcholné managory. Kdyby tito měli psáti výkazy po minutách co přes den dělali a následně by jim tyto výkazy byly konfrontovány s dokumentací, tak by z nich každý dostal zaplaceno tak 2 hodiny denně.

EmillXX 6.1.2007 21:24

Re: Re: Právo EU je v tomto směru pitomé, jako i v jiných věcech

Myslím, že míte velice zkreslené představy, o práci vrcholných managerů. Ač jim lze vytknout leccos. to že se flákají bych rozhodně netvrdil. Výsledky jejich práce jsou ovšem u některých z nich tristní, ale pak se udrží jen ve státní a polostátní sféře.

U fungujícíh cizích firem se nefláká nikdo, mají to přesně spočítané, aby neplatili někoho navíc. Platy jsou ovšem velice slušné, alespoň v těch případech, o kterých vím.

Vy ovšem chcete, aby pohotovost byla placena jako PRÁCE, což nelze, přijmout pokud by se ovšem tento fakt neprojevil v nižší hodinové mzdě.

Doktor 7.1.2007 1:33

Re: Re: Re: Právo EU je v tomto směru pitomé, jako i v jiných věcech

Co chci nebo nechci není ani tak podstatné - podstatné je co říká zákon. To, že ze zákona zmizela "pohotovost na pracovišti" je pouze odstranění protizákonného stavu, který zde panoval od srpna 2004. Možná by byla legrace kdyby třeba lékaři podali hmomadně žaloby na doplacení rozdílu mezi odměnou za pohotovost a odměnou za práci za těch dva a půl roku.

U fungující cizí firmy mohou mít slušnou mzdu, v žádném případě nemohou mít slušný plat.

AeroKarel 6.1.2007 21:27

Re: Re: Právo EU je v tomto směru pitomé, jako i v jiných věcech

Za managorem (pokud tedy není ve státních službách) je vidět práce nebo letí. Jednoduché, že?

pavel 99 7.1.2007 0:30

Re: Re: Právo EU je v tomto směru pitomé, jako i v jiných věcech

"... samozřejmě se neřeší zda má být připraven ve stavu bdělém...." - stačí si přečíst povinnosti pracovníka, nebo třeba povinnosti plynoucí z předpisů BOZP a je zřejmé, že některé se ve spánku plnit nedají - což je základní povinnost zaměstnance v pracovní době.

baci 6.1.2007 13:45

dura lex sed lex

dura lex sed lex,to je zatím vše o ZP:Mám jeden sen aby byl takový ZP,ve kterém by se vyplatilo pracovat.Ve firmě Bata byl kult práce a ten byl nejlepším zákoníkem.Odbory zde živořily,ne že by je Bata potláčel sami zaměstnanci je vykázali protože věděli,že za dobrou práci se dobře platí.kAŽDÝ TÝDEN SE ZVEŘEJNOVAL DÍLNA NEJLEPŠÍ A NEJHORŠÍ.Nejlepším přidal zaměstnavatel 100 %vedoucímu 200 % u těch špatných byl vedoucí krácen o 90 % dělník o 10%,špatné výrobky se srážely z osobních kont.Fungovalo to docela dobře-nehledě na to,že zdravotně sociální systém byl vzorem pro okolní evropu

Kamil 6.1.2007 12:57

Kolaps?

"Zákoník práce může při doslovné aplikaci způsobit i kolaps některých dopravních odvětví, ale i části nemocnic a zejména lékařské záchranné služby. "

Pan ministr opomíjí, že o směrnici EU, kterou je Česká republika povinna zapracovat do svého práva a z níž vyplývá nutnost odměňovat dobu přikázaného pobytu na pracovišti jako výkon práce, a ne jako "pracovní pohotovost", se ví již od roku 2003 .

Tedy bylo zde přechodné období 3 roky, kdy se na to měl management nemocnic připravit. Ten ale nedělal nic ani loni po přijetí zákoníku práce a jenom čekal, že to nějak dopadne.

Nejsem zdravotník, ale považuji za správné, že vykořisťování lékařů tímto způsobem skončí.

jasan 6.1.2007 13:06

Re: Kolaps?

je legracni,  jakou mate peci o lekare... oni maji nicmene nazor ponekud opacny.

Take ohaneni se jakousi smernici "velkeho bratra" je ponekud symptomaticke.....

Jiřik 6.1.2007 13:08

Re: Re: Kolaps?

Ó, ukaž mi pár lékařů, kteří milerádi dělají šestapadesát hodin v kuse na střídačku výkon+pohotovost a dostanou zaplaceno za čtyřiadvacet hodin výkonu...

jezevec 7.1.2007 0:40

Re: Re: Re: Kolaps?

ukaž mi doktora který to dělá ač nechce - nikdo je přece k přesčasum ani k pohotovosti nenusí.

a vysvětli proč se zaměstnavatel NESMÍ dohodnout se zaměstnancem na méně placené pootovosti, pakliže oba chtějí.

janoryna 6.1.2007 12:00

pravice má jako vždy pravdu

zaměstanec by neměl mít žádná práva. Na př. takový levicový nesmysl jako chtít po zaměstnavteli, aby výhazov z práce dotyčnému zdůvodňoval. nebo požadavek omezení přesčasů. je známo, že na př. lékaři často slouží 3 dny nepřetržitě. A teď to levičáci chtějí zatrhnout. Jen levičák nepochopí, že po 72 hodinách nepřetržité služby je kvalita práce  unaveného lékaře vyšší, než když bude pracovat pouhých 8 a půl hodiny denně. A o řidičích kamiónů nemluvě..  A jestli firmy na nemají na mzdy, musí omezit nebozměnit předmět podnikání. nedostatek peněz ve firmě se přece nedá řešit tím, že se bude pracovat zadarmo. Podnikatel chce za poskytnuté služby zaplatit, tak proč by zaměstanec měl pracovat přesčas zadarmo ?

jasan 6.1.2007 12:03

Re: pravice má jako vždy pravdu

on by bez zakoniku prace nemel zamestnanec zadna prava? jak jste na to prisel?

Jiřik 6.1.2007 13:07

Re: Re: pravice má jako vždy pravdu

Neměl. Občanská práva jsou do pracovněprávních vztahů nepřenosná.

Bez ZP by to vypadalo jako ve zlatých časech raného kapitalismu poloviny 19. století - chceš dělat? Přijď ve vlastních pracovních šatech, kup si rukavice a dělej sedm dní v týdnu, protože volné dny snižují výkonnost firmy a omezují zisky, nechtěj přerušovat práci na oběd či dokonce na záchod...

Víš, právě na základě tohoto nelidského chování zaměstnavatelů zareagovali zaměstnanci organizováním se do zaměstnaneckých spolků, posléze do odborů, aby si vymohli to, že s nimi nebudou zaměstnavatelé zacházet jako s onucí...

pavel 99 6.1.2007 16:54

Re: Re: Re: pravice má jako vždy pravdu

můžete mi říct jedný důvod, proč by měl někdo za takových podmínek dělat?

krtek 6.1.2007 13:40

Re: Re: pravice má jako vždy pravdu

Řekl bych, že jste spadl z buku, ale jkyž z jasanu, tak z jasanu. K jásání však Vaše poznámka není, no, ta moje taky ne,  že ano či že ne ?