7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

PRÁVO: Vykání

Historicky yykání vzniklo jako následek formy vlády pozdních římských císařů. Římským císařům se až do konce 3. století n. l. tykalo, protože latina oslovení množným číslem vůči jedné osobě ani neznala. Na sklonku římského císařství byla za císaře Diocletiana zavedena tzv. diarchie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Johnová 25.8.2021 23:48

Nikdy jsem neměla problém tykat výrazně starším šéfům a kolegům, když mi to nabídli, stejně tak jsem si později tykala s mnohem mladšími spolupracovníky.

Ale nevhodně familiární mi v mých 60+ přišlo oslovování křestním jménem (byť spojené s vykáním) na Úřadu městské části Praha 6. A nebyla to náhoda, bylo to při žádosti o vzdání nového pasu i poté při jeho vyzvedávání.

M. Hoblík 25.8.2021 17:38

Ovšem existují výjimky, například dopravní značky - zpomal, zastav... Zkrátka, kdejaké hovado mi tyká!!!

H. Rybnická 25.8.2021 15:38

Vidíte pane autore, a to tuhle na NP existují někteří, kteří ten majestátní plurál berau vážně - za sebe. Jsou to ti, kteří souběžně používají objemný slovník sprostých slov pro své bližní Jinak velice pěkné čtení. Děkuji Vám.

V. Kuhaj 25.8.2021 14:50

Dobře jsi to napsal, Marku!;-D

J. Jurax 25.8.2021 13:47

No, nevím ... jako malého mne naučili, že si tykáme s přáteli, kde jsme se na tom dohodli nebo to nějak vyplynulo - z dětství, vrstevníci ve škole etc. A s rodiči, sourozenci a blízkými příbuznými. A jako dospělí obecně dětem do cca puberty. Všem ostatním vykáme.

Je dobré vážit, s kým si budeme tykat. Bez vyzvání v dospělém věku v našich končinách tykají jen burani a soudruzi. Specifikou dnešní doby jsou reklamy a internetové obchody buransky zákazníkovi týkající či důvěrně oslovující křestním jménem; musím říct, že mne osobně to odpuzuje.

A samozřejmě, mohou být formální i neformální skupiny, kde je tykání přímo nařízeno shora - typicky firmy či náboženské spolky. Je to holt jejich věc, ale zejména ve firmách to nepovažuji za v našem prostředí vhodné.

Z. Lapil 25.8.2021 19:36

Dělám ve firmě, kde všeobecné tykání k mému překvapení dobře funguje.

Fakt je, že je to firma, která začínala začátkem 90. let jedním elektrikářem na tátovo razítko a dnes jsme (opravdu jsme - nejsem v té souvislosti bez zásluh) bez ironie váženým partnerem vám nepochybně známých firem přes elektřinu a telekomunikace s několika desítkami zaměstnanců a když šéfové zatahají za nitky, tak dáme dohromady počítám 200 lidí - dlouhodobých spolupracovníků.

Ano - v ČR existuje nejméně jeden selfmademan :-).

J. Kostelanský 25.8.2021 10:42

Keď som v 85. roku začal študovať na strednej škole, tak mi ako 14-ročnému prišlo zvláštne, že nám, študentom všetci profesori vykali. Až do maturity a ani potom sa na tom nič nezmenilo.

Výnimka však potvrdzuje pravidlo. Telocvikár - trochu ochlasta - študentom tykal. Ale to bolo také, povedal by som, neosobné tykanie. :-) Neoslovoval študentov krstným meno, ale neosobne - buď ako chlapec "chlapec, čo robíš" alebo každého chalana oslovil Janko a pre dievčatá si vybral meno, čo ho práve napadlo. Možno to bol jeho štýl, ale bolo to aj o pohodlnosti - nemusel si pamätať krstné mená ani priezviská študentov.

J. Jurax 25.8.2021 14:06

Když jsem já začal v roce 1964 studovat na SVVŠ (pro mladší ročníky - to byl nástupce posledních tří ročníků gymnázia), tak nám profesoři samozřejmě vykali. Přiznám se, že mi to v patnácti přišlo poněkud nezvyklé.

Sličnejším spolustudentkám dokonce občas profesoři (profesorky ale nikdy) říkali slečno. Jenom tak, kdežto mne neoslovili pane ani jednou. Ale nesoudruhovali.

L. Čája 25.8.2021 9:53

Ano, pane Steinere!

Mluvíte mi z duše. Vzpomínám na svůj dlouhý zaměstnanecký stav, kdy vedoucí útvaru ostantativně vyzýval k tykání. Vzhledem k tomu, že jsem ve smyslu oslovování vychován k úctě, reagoval jsem mnohdy slovy: "Děkuji, ne. A proč ne? Protože od TY je do p.. mnohem blíže než od VY."

Libor Čája

P. S. O 'pasení husí nemluvě'.

V. Braun 25.8.2021 10:30

Je to spíše o osobní preferenci a zvyklostech ve firmě. Osobně mě daleko více vyhovuje tykání.

R. Langer 25.8.2021 15:16

Jo, soudruhům se tyká, von Braune... ;-D

J. Kostelanský 25.8.2021 10:36

Ja som v 90.rokoch pracoval v pobočke známej americkej firme na Slovensku ako obchodný zástupca. A tam sme si všetci tykali - od radového skladníka až po generálneho riaditeľa. Americká kultúra. Sprievodným znakom bolo, to, že občas nejaký šéf bez problémov oslovil svojho podriadeného či podriadených: "Čo si ko..t?".

Ale nikto sa na to neurazil, ani to nebral vážne. Pretože takisto sa niektorí zamestnanci chovali sami k sebe. :-)

L. Vrána 25.8.2021 9:53

Ještě by mě zajímalo, proč se v některých jazycích oniká ( němčina, polština).

L. Severa 25.8.2021 10:35

V němčině se kdysi také vykalo, v češtině onikalo. Každý jazyk se nějak vyvíjí, jen v angličtině se jen vyká.

J. Kostelanský 25.8.2021 10:51

Aj na Slovensku sa kedysi onikalo. Otcov bratranec bude mať čoskoro 80, a keď on hovorí o svojom dedovi - a mojom pradedovi - tak používa 3 osobu množného čísla. "Oni prechladli a po pár dňoch zomreli."

To onikanie sa teda používa nielen v priamej reči, ale aj v nepriamej, keď o niekom niekto len hovorí. Cítiť z toho oveľa väčšiu úctu, ako keď by sa to povedalo v jednotnom čísle.

Podľa mňa nejako takto vzniklo to onikanie. Onikaním sa dá vyjadriť úcta aj v druhej, aj tretej osobe. Vykaním len v druhej.

L. Beneš 25.8.2021 8:40

Jsou jazyky, v nichž se nevyká, jenom tyká. A nikomu to nevadí. Potom je jeden jazyk, dnes na vrcholu lidské civilizace, v němž se vyká všem. Výjimkou je jenom váš pes a pán Bůh. U nich použijete mnohým neznámé osobní zájmeno thou/thee, k němuž patří přivlastňovací zájmeno thy/thine.

O. Uživatel 25.8.2021 8:37

Uživatel požádal o vymazání
Z. Lapil 25.8.2021 19:39

Podle mě je to z velké části vliv angličtiny.

M. Malovec 25.8.2021 8:35

Je mi sedmdesát a nedovolím si svému učiteli ze střední (93 let) tykat. Ale jiná doba, jiné mravy - vnuk tyká učitelce v první třídě. Asi je stejně nedospělá jako on, protože netuší, že od tykání je krůček k poslání do pr... Vykání je pro vchované lidi překážkou k hrubosti a sprostotě.

F. Svoboda 25.8.2021 11:59

Skvěle vystiženo !!!

Z. Lapil 25.8.2021 19:48

Určitě máte pravdu, že formální zdvořilost je dobrým mazivem, ale prosté vykání úctu/respekt nezaručí a tykání nezruší.

A zrovna tak vím o jedné škole, kde se kantorům tyká bez jakýchkoliv kázeňských problémů a zrovna tak vzpomínám na několik svých učitelů... jinak - na dva učitele (jeden ZŠ, jeden gymnázium), kteří měli snad ještě méně respektu, než profesor Zelíz Š+G povídky Exkurze do zoo. Spolu s dalšími viz http://www.haufer.com/vtipy/sg.htm

Z. Žíkovecký 25.8.2021 8:13

Žák se zachoval zcela normálně a pokud to učitele urazilo, je to jeho hloupost.

P. Hatina 25.8.2021 7:26

Že o tom mluvíme, samozřejmě že jde dnes všeobecně o povinnost kulturní a pouze některých případech vymezena jako právní.

A ta kulturní povinnost se váže ke slušnosti, ovšem tady narazíme na zádrhel, protože rovněž patří k projevům slušnosti neupozorňovat někoho jiného na jeho projev neslušnosti. Pokud člověku někdo tyká (a nemá to od něj povoleno), tak si dotýčný příjemce může říct, že ten druhý je neslušňak, jenže to mlčky přejde...

Tedy právě krom těch případů, kdy má ze své profese pravomoc ho "vychovávat", ať tedy učitel, nebo soudce. Mimochodem, dost dobře nechápu proč se měli u soudu vykecávat příbuzní mezi sebou, měl jsem za to, že u soudu se mluví přímo a jen k soudu...;-D