Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PRÁVO: Vlastníci, soudy a Airbnb

Mnozí znají úspěšný český film Vlastníci popisující trampoty z fungování společenství vlastníků jednotek (SVJ). Členy SVJ jsou statisíce Čechů, Moravanů i Slezanů – včetně autora tohoto článku. A užijete si tam spoustu „legrace“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Pane Kolmane, znám z literatury (beletrie) americká tzv. kondominia, která mají i mnohem přísnější omezení, např. schvalují, komu smíte prodat svůj byt. Co o tom soudíte?

0 0
možnosti
LZ

L67u20i59s 49Z24í86d37e28k

19. 4. 2023 17:17

A jak k tomu ten stát donutíě, když jsou takové problémy pod rozlišovací schopnosti státu, právníku ?

0 0
možnosti
Foto

myslím, že tzv. problémy s airbnb se velmi přehánějí, mnohokrát jsem tak nocoval a vždy byl klid čisto, pohoda. horší je, když bordel v baráku dělá některý člen SVJ. ;-D

0 0
možnosti
Foto

Moje babička: SPOLKY ANI ČERT NEMILUJE

0 0
možnosti
FN

Čím to je, že inkluzi vzdělávání nejvíce prosazují politici, co posílají své děti do drahých soukromých škol a o fungování bytových společenství rozhodují soudci, kteří bydlí ve vilách nebo v závorami obšancovaných rezidenčních čtvrtích? Rozhodují suverénně právě proto, že se jich to netýká.

0 0
možnosti
JJ

J78u19r98a 42J69u20r96a20x

19. 4. 2023 14:09

To už je takový života běh. Nejjednodušeji se rozhodujeme o problému, o němž si nepřipouštíme, že o něm víme kulové.

0 0
možnosti
Foto

Myslím, že AirBnB není jen český problém. Jak se to řeší jinde?

0 0
možnosti
JV

Dobrá otázka.

K tomu se tady těžko někdo vyjádří (všichni se to ve škole učili stejně), protože

a) ČR má zvláštní právní systém (přestupky a zvlášť trestné činy), takže i kdyby se k tomu někdo vyjádřil, pro český právní systém to není použitelné,

b) je tu zvláštní systém dvou mocí: veřejná (autoritativní) a a státní (dělba moci);

c) dva soudní systémy: správní a zbytek.

Jeden systém = přestupky, autoritativní moc, správní soudnictví

Druhý systém = trestné činy, dělba moci, normální soudy.

Někdy jsou činěna porovnání mezi Bundesverfassungsgericht a Ústavním soudem v ČR. Již ale v ČR nikde není uvedeno, že Bundes. je nejvyšší soud v Německu, zatímco Ústavní soud v ČR je jen zvláštní ústavní orgán soudního typu; (je to spíš ,,nejvyšší ́ ́ orgán veřejné moci. Píši nejvyšší s tím, že žádný orgán veřejné moci není v ČR nejvyšší). Je to jako porovnávat nebe a dudy. srdečně

0 0
možnosti
OM

O27. 55M33.

19. 4. 2023 9:45

SVJ si ale může dát do stanov, že bytový prostor nesmí být využíván k podnikání.

0 0
možnosti
JV

A když tak využíván bude?

0 0
možnosti
PK

P91e98t66r 39K18u51b34á33č

19. 4. 2023 8:24

Neochota policie cokoliv řešit, soudy táhnoucí se leta - to je realita "varianty B" - jak stát pomáhá občanům.

0 0
možnosti
VC

"že stát musí lidem poskytnout maximální pomoc a součinnost při uplatňování jejich práv"

No právě, možná se zdá demokraticky logické neumožnit omezení AIRNB, a řešit problematický byt jinými právními metodami. Každý kdo něco podobného někdy řešil Vám řekne jaká je realita. Jde vlastně jen o hypotetickou možnost, měřit nadměrný hluk, volat policii...

V domech zkrátka bydlí větší počet lidí, dohodnout se na nějakých pravidlech není šikanování. Šikanování by bylo, kdyby chtěli někoho z nájemníků sníst, nebo by schválili, že v domě nesmí bydlet černoši i kdyby byli slušní tišší a čistotní.

Toto je ale případ jiný. Hotely a veřejné ubytovací jednotky mají jiná pravidla. Změnit byt uvnitř zástavby v "hotelový pokoj" by mělo být možno omezit, pokud je to vůle většiny nájemníků. Demokracie není anarchie!

0 0
možnosti
PH

Přesně tak, jak píšete ono "..dohodnout se na nějakých pravidlech", to jsou právě ty zmíněné stanovy SUJ.

Je smutné že asi pan soudce vůbec nechápe o co jde a k čemu slouží..

0 0
možnosti
PH

Jest to bohužel tak. Jenomže (a podruhé bohužel) nijak jinak než " soudci (nejen) NS odříznuti od reality" se to nijak právně vysvětlit nedá.

Pouze tím vysvětlením, že soudci mají z Ústavy tu moc, že jejich rozhodnutí právně platí, ať je jakékoliv, tedy nespravedlivé i špatné.

Bohužel, (potřetí) nelze říct protiprávní, protože - zase z Ústavy, jsou to právě soudci, kdož tu pravomoc vykládat právo mají.

Jinak se to vlastně ani vysvětlit ani zdůvodnit nedá, leda na vysvětlenou přidat jistou sprostou anekdotu (která se ale ve slušné společnosti vyprávět celá nedá) , jejíž pointa zní "Na tom jsme se přece dohodli předem"....;-D

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz