26.9.2022 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

PRÁVO: Uzákonění eutanazie

Nová šance pro uzákonění eutanazii v České republice: na stole je návrh zatím s asi nejvyšší podporou a koronakrize dala jeho autorům do ruky vážný argument.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.8.2020 21:07

Opakuju se, leč vězte, že každému se může stát, že by možnost euthanasie pro sebe samotného s radostí uvítal.

J. Vintr 8.8.2020 9:52

Co má "covidová éra" společného s eutanazií? Nestačí, že toho politici využili k obludnému zadlužení? K čemu všemu se to ještě někdo pokusí zneužít!

J. Nevrkla 8.8.2020 12:22

R^

I. Schlägel 8.8.2020 12:41

Třeba stav, kdy lékař v severní Itálii rozhoduje i bez zákona, komu dá plicní ventilátor a komu ne. Rozhoduje tak o životě a smrti. Nebo s nad k tomu zasedali nějaké etické komise?

M. Matura 8.8.2020 17:47

Ale to s eutanazií nemělo nic společného. Nebo někdo z těch pacientů si smrt přál?

V. Čermák 8.8.2020 13:06

Jaké politiky máte na mysli. Světové, EUnijní nebo tuzemské?

J. Vintr 8.8.2020 13:28

Všechny.

S. Zemitý 8.8.2020 9:08

Vy jste osoba neznámého pohlaví a - neznámého věku. Já jsem chlap a v demografické pyramidě hodně, hodně vysoko. Takže si občas vzpomenu na to, co přijde: totiž odchod. Znal jsem lidi, kteří si k němu vybrali domácí prostředí, noc a spánek. Ideální. Ale vím i o takových, kteří si opravdu užili muk. Dlouhodobých. Netuším, jaký typ odchodu má připraven osud pro mne. Pročež jsem sepsal poslední vůli (já vím, právně nezávaznou), v níž detailně specifikuji, kdy MI ještě pomáhat a kdy nechat MÉ TĚLO odejít. Uvažujete podobně o svém zákonitém konci i Vy? Pokud připravovaný zákon umožní, aby lékaři postupovali při léčbě - nebo neléčbě - podle takových vůlí, měl(a) byste být ve vlastním zájmu pro. Neboť nevíte, jaký šlus připravil osud pro Vás. Možná, možná byste během jeho prožívání hořce litoval Vašeho dnešního postoje. Tedy pokud se Vám a dalším humanistickým fanatikům podaří tento zákon opět smést ze stolu. Napsal jsem "..humanistickým ..", leč neměl jsem napsat " ...antihumáním .." ? :-/

S. Zemitý 8.8.2020 9:11

Samozřejmě jde o reakci na přispěvatele Renjascu. Nedopatřením nevložené do vlákna.

A. Renjascu 8.8.2020 10:35

Než bych vám zdlouhavě odpovídal, tak bude asi lepší, když si přečtete článek pana Vodvářky, který uvádí své výhrady a následnou diskuzi, kde jsem uvedl své výhrady a obavy i já. Je to mnohem závažnější téma, než jen, že má někdo bolesti a chce zemřít.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/zdravotnictvi-eutanazie-znovu-na-scene.A200705_153137_p_spolecnost_wag/diskuse?reakce=101909327

A. Renjascu 8.8.2020 10:41

Uvádím to i v diskuzi na kterou jsem odkazoval v předchozím příspěvku, ale pro ty co se v tom nechtějí hrabat:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-euthanasie-na-pozadani-i-bez-1.A191108_230742_p_spolecnost_wag

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-euthanasie-na-pozadani-i-bez-2.A191108_231457_p_spolecnost_wag

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/esej-euthanasie-na-pozadani-i-bez-3.A191108_232033_p_spolecnost_wag

A. Renjascu 8.8.2020 0:22

Opět snaha prolamovat další tabu pod záminkou lidského soucitu. Chápu, že starých lidí je mnoho a důchodový účet prázdný. V článku, který napsal pan Vodvařka jsou rozhodně lepší argumenty.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/zdravotnictvi-eutanazie-znovu-na-scene.A200705_153137_p_spolecnost_wag/diskuse?reakce=101909327

J. Vintr 8.8.2020 10:18

Přesně tak, jak se překoná tohle tabu, může se to začít vyvijet. Třeba časem zrušit tu podmínku dobrovolnosti a nahradit ji úředním rozhodnutím ...

A. Renjascu 8.8.2020 10:50

Ano, dnes po těch letech života si už dokážu představit lecos. Lidstvo vykazuje malou schopnost poučit se z historie a politici navíc dokáží pod záminkou obecného blaha zneužít nejednu dobrou myšlenku. Probuzení po takovýchto kocovinach bývá děsivé.

S. Zemitý 8.8.2020 14:32

Jak jsem čekal, server www.kdejsme.cz příjmení Renjascu nezná. Nic proti tomu, že se schováváte za nick. Nick dost zvláštní. Budiž. Ale šimsemsi, že jste byl(a) už vícekrát žádán(a) o upřesnění, zda jste M či Ž. Naposled já dnes. Nereagujete. Nepochopitelné. Součin zvláštní x nepochopitelné = prapodivné. K Vašim názorům. Životaběh volíme - z perspektivy jeho uzavírané historie ve stáří - nesčetněkrát. Mnozí už v patnácti, když si vybírají učební obor. Mnozí v 18, výběrem (ne)smysluplného VŠ vzdělání. Potom výběrem zlozvyků- přejídáním s následnými problémy spojenými s otylostí počínaje - přes nemírné užívání drog, víceméně nebezpečného hobby, společnost v níž se pohybujeme atd. Tohle všechno může vést k naší smrti už v mládí. Co s tím, nicku R. ? Postavit za každého andělíčka strážníčka a radit, usměnovat, zakazovat ? Každý také máme v životě nesmírné množství příležitostí hodit si mašli, picnout se, skočit z okna, skály, pod vlak či s šutrem na krku do vody... a mnozí to také udělají: la femme, chudoba, šikana ... Lékem budiž zase dozorující andělíček ? Když se rozhodne odejít do věčných lovišť zrralý člověk, který splnil své poslání, trpí, ale nemá už možnost eventuálně sílu, aby tam odešel po svých, toho bude společnost majstrovat ? Nějaká neziskovka ? Co všechno se dá schovat pod humanitu: třeba i zničení Evropy, že ?

A. Renjascu 8.8.2020 15:34

Máte problém s mým jménem a nebo s argumenty? Psal jsem to zde již vícekrát, ale napíšu to pro vás ještě jednou speciálně. Jsem z dostupných údajů 37,5% Slovák, 25% Čech, 25% sudetský Němec a z 12,5% Rumun. Jelikož jsem jako děcko své rumunské předky moc nepřipomínal, ale spíše se za ně styděl, beru to jako splátku tomu jež přivedl polovinu mé rodiny do této země. Moje příspěvky jsou psány v mužském rodě a tak si mé pohlaví odvodíte sám. Jinak dle toho co píšete je zřejmé, že jste se na žádný z mých čtyř odkazů a ani diskuzi, kterou jsem vedl pod článkem od pana Vodvářky nepřečetl a tak se domnívám, že jste jen potřeboval umístit někam svůj názor a argumenty vás moc nezajímají.

S. Zemitý 8.8.2020 18:10

Všichni Češi jsou směsky. Trochu Keltů, trochu Avarů, trochu z Němců, Švédů, Italů, i těch Rumunů ... slovanského tak polovina. Takže Vás Váš směsný původ předurčuje být dlouho zdráv - na 1. místě - a živ: na druhém. Akorát je trochu divné, že Vás ten server nezná. K druhé věci: Slováci mají přísloví: Kým múdrý mudroval, sprostý vykonal. Není lehké rozhodnout, kdy skončit s mudrováním a dát se do konání. Já vím. Ale zrovna smrt je tak přirozeným úkazem u všeho živého, že zastávám názor, nedělat z ní zase zbytečnou vědu. Absolvoval jsem dvě operace, po injekci jsem zbezvědomněl za zlomek vteřiny. Tohle je eu-smrt a po takové toužím. Copak Vy ne ? Takže filosofie sem či tam, stojí-li ta injekce stovku, proč ji tomu člověku hergot nedopřát ? Jaký proboha má smysl udržovat vegetativní funkce takovému Schumacherovi ? Nebo: řekněme, že jsem při vědomí, ale schopen jen čučení do stropu a musím být krmen a ani ten zadek si neotřu sám. Já chápu, že tohle nejsou přejemnělé, cizelované filosofické argumenty a filosof nad nimi štítivě ohrne nos. OK - nechť si tedy on umírá filosoficky, třeba týdny a měsíce, já toužím umřít důstojně a ve vteřině - eu. Nebráním jemnocitným filosofům, tak proč oni brání mně ? ;-O

J. Jurax 9.8.2020 19:05

Dovolil bych si s Vámi souhlasit.