18.2.2020 | Svátek má GizelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: Utajovaná pravda na ŠumavěŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 21.3.2018 6:53, přehled diskusí

Národní park je třeba zrušit.:
Autor: A. Alda Datum: 20.3.2018 15:33

Část území je třeba vrátit dřívejšímu účelu: ochraně před invazí z ciziny. A vnitrozemský zbytek přenechat řádné péči vlastníků.

Re: Národní park je třeba zrušit.:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 20:21

Něco na tom je. Tedy pokud myslíte vytvořit opět neprostupné hraniční hvozdy, kde by "ani myš neproklouzla". Potom souhlas. Nemám nic proti divočině v Národním parku Šumava - přírodní perle Evropy. Zkr.

Budovat divočinu:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.3.2018 15:10

z hospodářského lesa je úkol vpravdě mičurinovský. Směle do toho!!!

Re: Budovat divočinu:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 20:24

Ale, ale.

Naopak. Jde to samo. Jen hapruje volební období a schválené dotace na "údržbu krajiny, klimatu, teploty v březnu, výšky pampelišek, počtu bělásků na hektar, .............. ". zkr.

Opět další potvrzení:
Autor: I. Novák 763 Datum: 20.3.2018 13:59

jak začne stát něco "chránit", je s tím konec.

Re: Opět další potvrzení:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 20:34

Vlastně ano.

Já myslel, že v národním parku se moc ani nenadřeme, ať maká ta příroda, sýkorky krmím v Práglu! Vlastně "nehodlám na národní park dát ani floka, to jako tam ty jeřabiny,buky, trávu do pasu budu platit ze svého"???

Nejsem Zelený. Ale to už se ví.

Kloním se před přírodou (sakra divokou), ale na zahradě u chaloupky má rád vše v cajku. Včetně narovnání starých špalků v rohu pro brouky. Vypadá to hezky, kdo by se taky štípal s těma špalkama! Zkr. Neplatí pro Pürstling!

Šumava by měla být národním parkem.:
Autor: K. Novák 396 Datum: 20.3.2018 10:27

Na jedné straně jeleny střílet a na druhé straně je ukazovat jako atrakci považuji za poněkud pokrytecké. Ale může to fungovat, v NP Bavorský les je zookoutků několik, chovají se v nich i vlci a nezaregistroval jsem, že by s tím měl NPBL problémy. Přál bych si, aby Šumava byla Národním parkem, kde by se návštěvníci mohli volně pohybovat a běžně vidět jeleny a jiná zvířata ve volné přírodě, jak je tomu v národních parcích jinde ve světě, které nejsou takovým paskvilem a nálepkovým podvodem jako je NPŠ.

Selský rozum:
Autor: J. Karlík 653 Datum: 20.3.2018 7:26

není v módě. To, co dříve věděl každý sedlák, přestože často neuměl číst, dnes neví ani na ministerstvu. O zelených potrhlících ani nemluvím, ti mají své granty. Klostermann v Ráji šumavském píše, že nové stromy zde, v těchto výškách a krutých podmínkách, mohou vyrůsti pouze pod ochranou starých stromů. Dnešní kalamitu nechat jen na přírodě může chtít jen magor.

Re: Selský rozum:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 8:10

Nechci Vám do toho mluvit. Jsem totiž ten magor, který (ale nikoliv v sadě, na poli, ......) by to nechal na přírodě. Ta si poradí, vždy, politici budou chtít granty a budou nám říkat, že "zajistí i správné jaro". A stromečky v lajnách. Zadarmo. Zkr.

Nejsem volič Zelených.

Re: Selský rozum:
Autor: V. Kotas Datum: 20.3.2018 8:30

Ale to může fungovat v zmiňované Šumavě, né v té dnešní lunaparkové.

Re: Selský rozum:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 8:49

Může fungovat obojí. Na okraji může být "les a zvířátka ve vohradě", pro návštěvníky typu A (nechtěj se moc ušpinit a hodně vzdychají, též školní mládež, než pozná rumunské hory). Jinak dále může být "starý Böhmerwald" pro návštěvníky typu B (vezmou fest boty a nepotřebujou asfalt). Dále nespočet přechodných typů C až G.

Stačí jen odolat okamžitým panikám, že opravdu "bez lopatičky a motyky bude Země v pytli". Zkr. "Nejlepší" jsou ovšem ti, kterým "furt něco zahyne", od Tater po Šumavu ...... až po hladové africké děti. Zkr.

Re: Selský rozum:
Autor: J. Karlík 653 Datum: 20.3.2018 8:42

Nejsem lesák, chodim jen po Šumavě a vidím tu hrůzu. Po vichřici r. 1870, kdy padla stará Šumava, bylo velkou starostí hajných co nejdříve zlikvidovat broučky, kteří se na padlých stromech přemnozili. Nechat to jen na přírodě tenkrát nikoho ani nenapadlo. Samozřejmě, že si poradí, je téměř nesmrtelná, ale nějaká péče řádného hospodáře by měla fungovat.

Re: Selský rozum:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 8:52

Souhlas s Vašimi slovy "nějaká péče". Na okraji, kol státních komunikací, vesnice též potřebují chovat dobytek, ............... . Tak nějak. Zkr.

Re: Selský rozum:
Autor: J. Kavalír Datum: 20.3.2018 8:54

Příroda si, samozřejmě, poradí. I kamenitá horská step je přeci divočina. Jde jen o to, zda taková, jakou jsme si představovali. :-)))

Re: Selský rozum:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 9:06

Málo čtete, pane Kavalíre. Kamenitá horská step tam nebude, viz tlusté knihy o lesních společenstvích mírného pásma, nejsilnější rostlinné formaci tam a kol nás. Blbě formulováno/modně formulováno (!!!!!) - zde by les dříve či později zahubil vše a Evropa by se zas vrátila do časů hlubokých, neprostupných lesů. Kdyby člověk neklučil, nekácel, nevypaloval, nezakládal pole a louky!!! Step je jinde. A jste netrpělivý. Zajeďte si tam.

Re: Selský rozum:
Autor: Z. Lapil Datum: 20.3.2018 18:01

V principu s vašimi dnešními příspěvky (příroda si poradí) souzním, ale vidím dvě zásadní otázky.

1/ Není ona ta Šumava náhodou hospodářský (umělý) les? Rozhodně tak vypadá - jeden strom jako druhý. Pak by to nějakou údržbu docela chtělo, protože jinak to těžko dopadne dobře.

2/ Před pár dny tu byl článek o tom, že padnuvší les je následován půdní erozí, takže (říkám už já) - ano, příroda si pomůže, ale výsledkem by opravdu mohla být ona skalnatá step. Což je pro ortodoxní zelené jistě fajn, ale horský les coby zásobárna vody tak přestává existovat.

Smysl mi dává to, co jsem si přečetl na Wikipedii o Boubínském pralese. Jsou tam věty jak "Je umožněno prosvětlovat některé lokality se souvislým stejně starým smrkovým porostem ve snaze rozčlenit stáří porostu a vytvořit různé lesní ekosystémy a určení ploch, které budou osázeny původními sazenicemi buků, jedlí či smrku."

Osobně si jako obvykle myslím, že extrémy vedou k extrémním výsledkům, takže důsledně bezzásahový les je přinejmenším pro příštích pár set let stejná hloupost jako smrková plantáž. Ještě mě napadá: k dispozici je zkušenost z Krušných hor, tam před pár desítkami let rozsáhlé lesy vysloveně pochcípaly. Sice nikoliv skrz kůrovce, ale skrz SO2, což opravdu není totéž (proti kůrovci odsíření moc nepomůže), ale myslím, že se hodí jakákoliv inspirace.

Re: Selský rozum:
Autor: M. Valenta Datum: 20.3.2018 13:30

Pane Hašku, Šumava (obecně příroda) a zde jsem zcela na vaši straně, si poradí sama, ale demokracie, jak píšete níže, si bez studentů, protestů, petic, svobodného tisku.... neporadí.

Re: Selský rozum:
Autor: R. Langer Datum: 20.3.2018 14:44

Já si tím zase tak jistý nejsem...

Re: Selský rozum:
Autor: I. Schlägel Datum: 20.3.2018 15:15

Příroda si se suchou holinou a půdní erozí jako bonusem neporadí. Ani si neporadí s novým, smíšeným lesem, ten totiž nemá z čeho vyklíčit (byly tam dříve smrky, vzpomínáte?), nemá vláhu, nemá dostatek kvalitní půdy pro zakořenění, zato má spoustu užitečného spalujícího slunce a silného větru a navíc mlsné zvířecí jazýčky vděčné za každou mladou rostlinku, která se tam náhodou uchytí. Pravda, sem tam v té sušině roste smrček. Už zase.

Re: Selský rozum:
Autor: J. Karlík 653 Datum: 20.3.2018 15:56

Vidím to také tak. Cestou z Rudy na jezero Laka (ale i jinde) jsou vidět malé smrčky, otázkou zůstává, jak dopadnou až povyrostou, zalehnou je spousty sněhu, něco se poláme, zbytek bez prořezávání bude bojovat o světlo a vyrostou tak leda plaňky do plotu. Ta vychvalovana divočina není dobrý nápad. O Šumavě by měli rozhodovat domácí. A trochu nahlédnout do Bavorska.

Re: Selský rozum:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 20:27

Pane Schlägele,

příroda si neporadí s ničím, proto lidičky vymysleli Bursíka a biomasu JauJau.

Re: Selský rozum:
Autor: I. Schlägel Datum: 21.3.2018 6:53

Máte pravdu, s činností Bursíka, JauJau a jim podobných si šumavská příroda sama opravdu neporadí. Pokud ano, tak v řádech stovek let. To jste trefil naprosto přesně.

Šumava by se měla celé vrátiit:
Autor: A. Bocek Datum: 20.3.2018 6:21

ke klasickému lesnímu hospodaření.. Celý Národní park Šumava spíše představuje experiment Zelených potrhlíků než návrat pralesa do pohraničí.

Re: Šumava by se měla celé vrátiit:
Autor: Š. Hašek Datum: 20.3.2018 8:19

Pane Bocku,

zde bych se zeptal, co znamená výraz "klasický". Zkráceně - koně nebo lesní kombajny???

Já jen tak špitnul, nejsem zelený a pozoruji to skřípání zubů, že se "odepíše nějaká monokultura na překližku". Řeči o tom, že "Šumava zahyne" jsou podobné jako, že u nás "momentálně zahyne demokracie, bez těch dvanáctiletých, zapálených". Zkr.

Buďte si jist, že tam bude prales, ovšem nikoliv vtomto volebním období a na povel pro tuto dovolenou. Já vysadil stromy a počítám, že dorostou už nikoliv pro mě, mě to nevadí.