5.12.2023 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

PRÁVO: Utajovaná pravda na Šumavě

Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 20.3.2018 15:33

Národní park je třeba zrušit.

Část území je třeba vrátit dřívejšímu účelu: ochraně před invazí z ciziny. A vnitrozemský zbytek přenechat řádné péči vlastníků.

Š. Hašek 20.3.2018 20:21

Re: Národní park je třeba zrušit.

Něco na tom je. Tedy pokud myslíte vytvořit opět neprostupné hraniční hvozdy, kde by "ani myš neproklouzla". Potom souhlas. Nemám nic proti divočině v Národním parku Šumava - přírodní perle Evropy. Zkr.

I. Schlägel 20.3.2018 15:10

Budovat divočinu

z hospodářského lesa je úkol vpravdě mičurinovský. Směle do toho!!!

Š. Hašek 20.3.2018 20:24

Re: Budovat divočinu

Ale, ale.

Naopak. Jde to samo. Jen hapruje volební období a schválené dotace na "údržbu krajiny, klimatu, teploty v březnu, výšky pampelišek, počtu bělásků na hektar, .............. ". zkr.

I. Novák 20.3.2018 13:59

Opět další potvrzení

jak začne stát něco "chránit", je s tím konec.

Š. Hašek 20.3.2018 20:34

Re: Opět další potvrzení

Vlastně ano.

Já myslel, že v národním parku se moc ani nenadřeme, ať maká ta příroda, sýkorky krmím v Práglu! Vlastně "nehodlám na národní park dát ani floka, to jako tam ty jeřabiny,buky, trávu do pasu budu platit ze svého"???

Nejsem Zelený. Ale to už se ví.

Kloním se před přírodou (sakra divokou), ale na zahradě u chaloupky má rád vše v cajku. Včetně narovnání starých špalků v rohu pro brouky. Vypadá to hezky, kdo by se taky štípal s těma špalkama! Zkr. Neplatí pro Pürstling!

K. Novák 20.3.2018 10:27

Šumava by měla být národním parkem.

Na jedné straně jeleny střílet a na druhé straně je ukazovat jako atrakci považuji za poněkud pokrytecké. Ale může to fungovat, v NP Bavorský les je zookoutků několik, chovají se v nich i vlci a nezaregistroval jsem, že by s tím měl NPBL problémy. Přál bych si, aby Šumava byla Národním parkem, kde by se návštěvníci mohli volně pohybovat a běžně vidět jeleny a jiná zvířata ve volné přírodě, jak je tomu v národních parcích jinde ve světě, které nejsou takovým paskvilem a nálepkovým podvodem jako je NPŠ.

J. Karlík 20.3.2018 7:26

Selský rozum

není v módě. To, co dříve věděl každý sedlák, přestože často neuměl číst, dnes neví ani na ministerstvu. O zelených potrhlících ani nemluvím, ti mají své granty. Klostermann v Ráji šumavském píše, že nové stromy zde, v těchto výškách a krutých podmínkách, mohou vyrůsti pouze pod ochranou starých stromů. Dnešní kalamitu nechat jen na přírodě může chtít jen magor.

Š. Hašek 20.3.2018 8:10

Re: Selský rozum

Nechci Vám do toho mluvit. Jsem totiž ten magor, který (ale nikoliv v sadě, na poli, ......) by to nechal na přírodě. Ta si poradí, vždy, politici budou chtít granty a budou nám říkat, že "zajistí i správné jaro". A stromečky v lajnách. Zadarmo. Zkr.

Nejsem volič Zelených.

V. Kotas 20.3.2018 8:30

Re: Selský rozum

Ale to může fungovat v zmiňované Šumavě, né v té dnešní lunaparkové.

Š. Hašek 20.3.2018 8:49

Re: Selský rozum

Může fungovat obojí. Na okraji může být "les a zvířátka ve vohradě", pro návštěvníky typu A (nechtěj se moc ušpinit a hodně vzdychají, též školní mládež, než pozná rumunské hory). Jinak dále může být "starý Böhmerwald" pro návštěvníky typu B (vezmou fest boty a nepotřebujou asfalt). Dále nespočet přechodných typů C až G.

Stačí jen odolat okamžitým panikám, že opravdu "bez lopatičky a motyky bude Země v pytli". Zkr. "Nejlepší" jsou ovšem ti, kterým "furt něco zahyne", od Tater po Šumavu ...... až po hladové africké děti. Zkr.

J. Karlík 20.3.2018 8:42

Re: Selský rozum

Nejsem lesák, chodim jen po Šumavě a vidím tu hrůzu. Po vichřici r. 1870, kdy padla stará Šumava, bylo velkou starostí hajných co nejdříve zlikvidovat broučky, kteří se na padlých stromech přemnozili. Nechat to jen na přírodě tenkrát nikoho ani nenapadlo. Samozřejmě, že si poradí, je téměř nesmrtelná, ale nějaká péče řádného hospodáře by měla fungovat.

Š. Hašek 20.3.2018 8:52

Re: Selský rozum

Souhlas s Vašimi slovy "nějaká péče". Na okraji, kol státních komunikací, vesnice též potřebují chovat dobytek, ............... . Tak nějak. Zkr.

J. Kavalír 20.3.2018 8:54

Re: Selský rozum

Příroda si, samozřejmě, poradí. I kamenitá horská step je přeci divočina. Jde jen o to, zda taková, jakou jsme si představovali. :-)))

Š. Hašek 20.3.2018 9:06

Re: Selský rozum

Málo čtete, pane Kavalíre. Kamenitá horská step tam nebude, viz tlusté knihy o lesních společenstvích mírného pásma, nejsilnější rostlinné formaci tam a kol nás. Blbě formulováno/modně formulováno (!!!!!) - zde by les dříve či později zahubil vše a Evropa by se zas vrátila do časů hlubokých, neprostupných lesů. Kdyby člověk neklučil, nekácel, nevypaloval, nezakládal pole a louky!!! Step je jinde. A jste netrpělivý. Zajeďte si tam.

Z. Lapil 20.3.2018 18:01

Re: Selský rozum

V principu s vašimi dnešními příspěvky (příroda si poradí) souzním, ale vidím dvě zásadní otázky.

1/ Není ona ta Šumava náhodou hospodářský (umělý) les? Rozhodně tak vypadá - jeden strom jako druhý. Pak by to nějakou údržbu docela chtělo, protože jinak to těžko dopadne dobře.

2/ Před pár dny tu byl článek o tom, že padnuvší les je následován půdní erozí, takže (říkám už já) - ano, příroda si pomůže, ale výsledkem by opravdu mohla být ona skalnatá step. Což je pro ortodoxní zelené jistě fajn, ale horský les coby zásobárna vody tak přestává existovat.

Smysl mi dává to, co jsem si přečetl na Wikipedii o Boubínském pralese. Jsou tam věty jak "Je umožněno prosvětlovat některé lokality se souvislým stejně starým smrkovým porostem ve snaze rozčlenit stáří porostu a vytvořit různé lesní ekosystémy a určení ploch, které budou osázeny původními sazenicemi buků, jedlí či smrku."

Osobně si jako obvykle myslím, že extrémy vedou k extrémním výsledkům, takže důsledně bezzásahový les je přinejmenším pro příštích pár set let stejná hloupost jako smrková plantáž. Ještě mě napadá: k dispozici je zkušenost z Krušných hor, tam před pár desítkami let rozsáhlé lesy vysloveně pochcípaly. Sice nikoliv skrz kůrovce, ale skrz SO2, což opravdu není totéž (proti kůrovci odsíření moc nepomůže), ale myslím, že se hodí jakákoliv inspirace.

M. Valenta 20.3.2018 13:30

Re: Selský rozum

Pane Hašku, Šumava (obecně příroda) a zde jsem zcela na vaši straně, si poradí sama, ale demokracie, jak píšete níže, si bez studentů, protestů, petic, svobodného tisku.... neporadí.

R. Langer 20.3.2018 14:44

Re: Selský rozum

Já si tím zase tak jistý nejsem...

I. Schlägel 20.3.2018 15:15

Re: Selský rozum

Příroda si se suchou holinou a půdní erozí jako bonusem neporadí. Ani si neporadí s novým, smíšeným lesem, ten totiž nemá z čeho vyklíčit (byly tam dříve smrky, vzpomínáte?), nemá vláhu, nemá dostatek kvalitní půdy pro zakořenění, zato má spoustu užitečného spalujícího slunce a silného větru a navíc mlsné zvířecí jazýčky vděčné za každou mladou rostlinku, která se tam náhodou uchytí. Pravda, sem tam v té sušině roste smrček. Už zase.

J. Karlík 20.3.2018 15:56

Re: Selský rozum

Vidím to také tak. Cestou z Rudy na jezero Laka (ale i jinde) jsou vidět malé smrčky, otázkou zůstává, jak dopadnou až povyrostou, zalehnou je spousty sněhu, něco se poláme, zbytek bez prořezávání bude bojovat o světlo a vyrostou tak leda plaňky do plotu. Ta vychvalovana divočina není dobrý nápad. O Šumavě by měli rozhodovat domácí. A trochu nahlédnout do Bavorska.

Š. Hašek 20.3.2018 20:27

Re: Selský rozum

Pane Schlägele,

příroda si neporadí s ničím, proto lidičky vymysleli Bursíka a biomasu JauJau.

I. Schlägel 21.3.2018 6:53

Re: Selský rozum

Máte pravdu, s činností Bursíka, JauJau a jim podobných si šumavská příroda sama opravdu neporadí. Pokud ano, tak v řádech stovek let. To jste trefil naprosto přesně.

A. Bocek 20.3.2018 6:21

Šumava by se měla celé vrátiit

ke klasickému lesnímu hospodaření.. Celý Národní park Šumava spíše představuje experiment Zelených potrhlíků než návrat pralesa do pohraničí.

Š. Hašek 20.3.2018 8:19

Re: Šumava by se měla celé vrátiit

Pane Bocku,

zde bych se zeptal, co znamená výraz "klasický". Zkráceně - koně nebo lesní kombajny???

Já jen tak špitnul, nejsem zelený a pozoruji to skřípání zubů, že se "odepíše nějaká monokultura na překližku". Řeči o tom, že "Šumava zahyne" jsou podobné jako, že u nás "momentálně zahyne demokracie, bez těch dvanáctiletých, zapálených". Zkr.

Buďte si jist, že tam bude prales, ovšem nikoliv vtomto volebním období a na povel pro tuto dovolenou. Já vysadil stromy a počítám, že dorostou už nikoliv pro mě, mě to nevadí.