5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mašek 5.4.2024 10:29

Přesně, přesně...!

F. Kořízek 5.4.2024 10:26

Vidíte, já si naopak myslel, že se akvária vzduchují, ale to budou asi ta, kde není moc rostlinek.

T. Hraj 5.4.2024 9:48

Situace se narůstajícím suchem v Katalánsku je asi opravdu problém. A je to možná opravdu důsledek GO (ale možná taky vůbec ne). Děje se ale něco podobného všude na světě? A pokud ne, tak je správný přístup ke katalánskému problému globální dekarbonizace?

J. Nevrkla 5.4.2024 9:44

Perfektní článek. Taky jsem už celá desetiletí frustrován, že lidem nedochází, o jaký podvod, který je jen ožebračuje, se jedná.

T. Hraj 5.4.2024 9:38

Přesně. Je to vlastně triviální řada logických otázek. Probíhá GO? Je GO antropogenní? Jaké budou efekty GO na klima? Bude tato změna mít (v úhrnu tj. v globální sumě) negativní dopady na lidstvo? Jak veliké tyto dopady budou (vyjádřeno finančně)? Existuje způsob/opatření, jak tyto změny zvrátit? Jak nákladná tato opatření budou (vyjádřeno finančně)?

Je zřejmé, že k poskytnutí uspokojivých odpovědí na tyto otázky je třeba zevrubně a do detailů porozumět extrémně složitým systémům (globální klima, globální ekonomika, globální společnost a její chování etc.). Ty se vyznačují velikou mírou chaosu. Tisíce proměnných o různých vahách se vzájemně ovlivňují komplikovanými vazbami. Některé dokonce vůbec nejsou deterministické (v ekonomice či sociologii například hraje roli psychologie a její záhady). Navíc jeden takový systém ovlivňuje ten další. Tyto babylonské věže tedy nestojí vedle sebe, ale na sobě.

Nicméně jsou lidé, kteří tvrdí, že to umí. A že jsou schopni tyto systémy počítačově modelovat. A že na základě toho umí predikovat konkrétní stav těchto systémů od teď za 100 let(!). Jsou si natolik jisti, že nám doporučují obětovat velmi významnou část našeho bohatství (prosperity, úsilí, peněz, energie, svobody), jinak prý ten stav za 100 let bude špatný. A ti, kdo to říkají, nejsou excentričtí outsideři, ale mainstreamoví politici, akademici, mediální postavy a vlivní lidé vůbec.

M. Zasazabanovaný 5.4.2024 9:38

Hm, no tak to potom ten nárast CO2 z 0,03% na 0,04% , čo je, mimochodom, najnižšia hodnota za posledných 600 mil. rokov, nemôže mať ani merateľný vplyv. ;-)

V. Humble 5.4.2024 9:33

Zachrana planety ma jediny cil nahnat lidstvo do naruce jedineho svetoveho radu vlady a kontroly. Drive se myslelo ze se to ucini pomoci valky potom znecistenim ale hrozba konce sveta kvuli klimatu je jednodussi da se lepe okecat a mene komplikovana. Pravdivost faktu neni dulezita dulezite je lidi co nejvice vystrasit, znicit ekonomiku, zbankrotovat spolecnost a donutit tak lidi vzdat se svobod a prav k prospechu centralniho kontorlniho radu. Par instituci k tomutu ucelu uz existuje po nejakou dobu treba IMF.

M. Kocián 5.4.2024 9:22

V padesátých a šedesátých letech bylo jen v USA odpáleno kolem dvou tisíc jaderných a nukleárních náloží. Některé ve vzduchu, některé pod zemí a některé v moři. V Rusku to nejspíš bylo obdobné. Klima to příliš neovlivnilo. Myslíte, že by se jich v případné jaderné válce stačilo odpálit víc? A o kolik?

J. Fráňa 5.4.2024 9:16

Jsem současně akvarista a v akváriu dělá plynné CO2 opravdu zázraky, vše roste jak z vody.;-D

F. Kořízek 5.4.2024 9:05

"Pohnojte" je CO2, když budou mít ve vzduchu cca. 2000 ppm, tak se budou dít divy ;-)

F. Kořízek 5.4.2024 9:02

Tající sníh a abnormální srážky v poslední době už se projevují na růstu hladin v nádržích, stačí si dát animaci za posledních 30 dní:

https://www.windy.com/cs/-Webkamery/%C5%A0pan%C4%9Blsko/Katal%C3%A1nsko/Vilanova-de-Sau/webcams/1618771720?satellite,41.968,-10.767,5

J. Fráňa 5.4.2024 9:00

Mám zahrádku a představte si, že jednou je léto horké a suché. Zalévám a stejně ty rajčata nejsou dokonalá. Druhý rok prší a prší. Rajčata chytla plíseň a konec. Třetí rok je to pro rajčata tak akorát, teplo i dost vody. Jsou dokonalá. 30 let pozoruji zahradu a vše se cyklicky opakuje. Myslíte, že z 30 letého pozorování lze udělat nějaký závěr? Nebo z 300 letého pozorování? Ani kule.;-D

J. Novotny 5.4.2024 8:59

Pro změnu je potřeba přesvědčit dostatek lidí (ani není potřeba 50+ procent), nikoli něco dokázat či prokázat.

K přesvědčení lidí je nejlepší tezi opakovat, opakovat opakovat. A nenechat se mást fakty.

P. Sura 5.4.2024 8:45

Nikomu. Tenkrát to nikoho nezajímalo. Byla jim zima - odtáhli jinam, kde bylo teplejc.

P. Sura 5.4.2024 8:42

Dobrá připomínka !

Aralské jezero bylo v rovnováze, dokud přítok daný tamními řekami dokázal vyrovnat odpar a místní historickou spotřebu. Jakmile se k odparu přidal odtok využitý na zavlažování polopouští k pěstování bavlny, samozřejmě logicky jezero začalo vysychat. A s většinou "globálně-alarmistických" argumentů je to obdobné. Lidstvo, kterého je dnes 8x víc než v dobách, kdy panovala globální rovnováha logicky spotřebuje 8x víc zdrojů všeho - vody, tepla, potravy, i ledních medvědů i když jednotlivec nespotřebuje výrazně víc než člověk v dovách před 200 lety. Jenže když tu nízkou spotřebu jednotlivce ponásobíme 8x, dojdeme k 8x vyšší spotřebě, kdybycho, se na hlavu stavěli.

P. Pepax 5.4.2024 8:36

R^ místo kladení otázek je efektivnější je rovnou vykopat od rozhodování.

R. Lávička 5.4.2024 8:35

Komu rozbíjeli hubu v předchozích změnách klimatu? Panu Uaach z konkurenčnîho rodu?

M. Zasazabanovaný 5.4.2024 8:33

Treba poriešiť ďaľšiu hrozbu pre CO2 - austrálsku pôdu. Klima idiocia rastie exponencionálne.

https://www.nature.com/articles/s41612-024-00619-z -

A warming climate will make Australian soil a net emitter of atmospheric CO2.

M. Zasazabanovaný 5.4.2024 8:28

Ovšem, v prípade globálnho jadrového konfliktu, by globálne ovplyvnili atmosféru aj ľudia. Ten prach v stratosfére by spôsobil jadrovú zimu. Vyzerá to tak, že Francúzi a Poliaci sa snažia "klimakrízu" riešiť týmto spôsobom. :-P

M. Zasazabanovaný 5.4.2024 8:25

Keby ste koncentráciu zvýšil zo súčasných 0,04% na 4%, tak asi áno. ;-) Už iba tým, že by ste zvýšil hustotu atmosféry. :-)

Zatiaľ to dokážu iba sopky, nie ľudia:

Vybuchlá sopka - Vodní pára je podle NASA nejvýznamnějším skleníkovým plynem. V roce 2022 vybuchla podmořská sopka Tonga v Tichém oceánu. Do stratosféry vrhla takové množství vodní páry, že se její celkový objem zvýšil o 10 % a ve stratosféře může zůstat až několik let. Vyšší objem vodních par může ovlivnit povrchové teploty na Zemi, píše NASA ve své zprávě.

https://eos.org/articles/tonga-eruption-may-temporarily-push-earth-closer-to-1-5c-of-warming

M. Zasazabanovaný 5.4.2024 8:20

R^

https://www.youtube.com/watch?v=oFOqiVyOzUw -

Klimatická chyba, Štefan Vaľo

Počas tvorby tohto dokumentu som nemal znalosti o obrábaní poľnohospodárskej pôdy, také aké mám dnes. V priebehu rokov som sa zúčastňoval na mnohých odborných seminároch zameraných na túto problematiku. Dnes už môžem povedať, že moje tvrdenie o orbe bolo mylné. Správnym spôsobom ako zadržať vodu na poľnohospodárskej pôde je pôdoochranné poľnohospodárstvo, ktoré je definované 3 zásadami: a) minimálny pohyb pôdy (pôda sa čo najmenej premiestňuje pri všetkých činnostiach, ktoré v poľnohospodárstve robíme, tzn. od sejby, boja proti burine až po zber), treba sa vyhnúť zhutneniu pôdy a koľajám, ktoré sa tohto pohybu týkajú b) trvalý pôdny kryt (buď s odumretými zvyškami rastlín, mulčom alebo živými rastlinami, podstatné je aby bola pôda zakrytá počas celého roka a nebola vystavená zrážkam a slnku bez ochrany c) rozmanitosť v striedaní plodín aj vo vzájomných vzťahoch. Nedávna štúdia NASA potvrdila, že za globálnym otepľovaním nestoja len skleníkové plyny, ale jeho príčinu treba hľadať aj inde - najmä v ľudskej činnosti, ktorou je pevnina pozmeňovaná. Napriek tomuto poznatku sú pevniny dlhodobo prehliadaným faktorom, ktorý zasahuje do celkového otepľovania planéty a negatívneho vývoja klimatickej zmeny. NASA všeobecne poukazuje na odlesňovanie či nové spôsoby obrábania pôdy. My na základe svojich pozorovaní a meraní ukazujeme konkrétne príčiny klimatickej zmeny, ale aj nápravné opatrenia. Obe sa nachádzajú pod našimi nohami, na zemi.

D. Stirsky 5.4.2024 7:56

K mému postu o Katalánsku: Parafrázuji Piláta Pontského slovy "Quod vidi, vidi." Průvodce, který do K. jezdí pravidelně, nám řekl, že tento rok alespoň vidíme na Pyrenejích nějaký sníh, což minulý rok ve stejnou dobu nebylo. Místní už alarm spustili. Znovu upozorňuji, že unijní akce typu Green deal a ESG se mně nepodzávají. Jen popisuji, co jsem v Katalánsku viděl, a nikoli na jediném místě.

J. Krásenský 5.4.2024 7:43

Hypotéza o převažujícím podílu lidstva na změnách klimatu splňuje kritéria konspirační teorie a dezinformací. Už aby na šiřitele zaklekl Krit, BIS, ... a řada provládních neziskovém, které se zabývají dezinformacemi a manipulací. Rakušaaan! Dezinformace klimaalarmistů už způsobily škody v řádu tisici miliard dolarů, ale - a to si přiznejme - i obohacení oligarchů o řád nižší. (a Babiš je v tomto klání jen přištipkář)

J. Pokoutný 5.4.2024 7:36

R^ Škoda, že tohle všechno říkal Lomborg už před 30 lety.

Z. Lapil 5.4.2024 7:34

HODNĚ důležitá poznámka. Děkuji.

J. Pokoutný 5.4.2024 7:34

Doporučuji si projít fotky Vltavy v Praze nebo Labe v Hradci v r.1947. Možná by vás to překvapilo.

Z. Lapil 5.4.2024 7:32

Dejme tomu, že člověk klima ovlivňuje. Asi jo. ALE!!! Je to ovlivnění vyzmizikovatelné skrze CO2?

Pro změnu MOJE oblíbená otazka: lze změnou jednoho parametru, notabene celkem nepatrnou, podstatně ovlivnit systém velikosti a složitosti planety?

F. Navrátil 5.4.2024 7:28

Něco jiného je péče o krajinu a udržení vody v krajině a něco jiného klimatický alarmismus. To první je napravením negativních vlivů zásahů člověka a to druhé záminkou pro vysávání miliard z kapes daňových poplatníků.

Z. Lapil 5.4.2024 7:27

Jenže to je přesně ono: rozbitá huba není argument.

Pan Jakl se ptá, a já s ním: je vyschlá řeka v Katalánsku argument? Připomínám Aralské jezero.

A dale: jsme schopni s tím něco udělat? Technicky a finančně.

T. Diblík 5.4.2024 7:23

Zdá se mi, že my, kteří jsme zapomněli, (třetí odstavec) nejsme celé lidstvo. Nemyslím, že by Indie a Čína zapomněly.

Moc rád bych věděl, jestli je někdo, kdo dokáže pochopit Čínu. Pochopit, co se děj ve ve státě, který, podle profesora Smila jen v letech 2018 a 2019 vypálil víc cementu, než Spojené státy za celé dvacáté století.