22.5.2024 | Svátek má Emil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
o´hafra 6.11.2006 13:04

Re: Re: Re: Panenský čistá, česká ,taky inteligence!

A navíc "moji", krátce, ne "mojí"Rv

ekonom 6.11.2006 9:04

Co bysme jako pacienti chtěli?

Vozit se v Mercedesu za peníze na Trabanta? Právníci se už těší na spory lékařů a pacientů a budou nabádat,aby se věci dali k soudu za každou malichernost. Ale tím se zdravotní péče prodraží a zdravotní zajišťovny to určitě neutáhnou, přijde ( a hlavně z jiných důvodů) ke zvýšení spoluúčasti z 8% nahoru. Těch 8% je nejméně na celém světě. A co udělal Rath? Pouze chtěl ucpat díry, kudy finance propadávají. Tunel ve VZP byl jasný, ale nestačilo to, nesprávně se rozhodl regulovat lékaře, i když ti jsou regulováni již od zač.90-tych let trojím způsobem... Regulovat pacienta se neodvážil- bylo před volbama,stejně to ČSSD nepomohlo. A mám dojem, že to nechce ani ODS. Inu vše bude záviset na poskytovatelích ( lékařích a nemocnicích), jestli budou ochotni dotovat celý systém dále ze svého.

JAB 6.11.2006 4:17

čeština

prohlášení pacienta, že byl v uvedený den a hodinu poučen uvedeným lékařem o jeho zdravotním stavu

tato věta značí, že pacient stvrzuje lékařův zdravotní stav, pokud by to mělo být naopak, musilo by tam být zvratné svém.

68 6.11.2006 5:30

Re: čeština

Jedná se pacienty Dr. Rátha?

68 6.11.2006 6:05

Re: Re: čeština

...o...

TOM 6.11.2006 7:42

čeština

Je nesmyslné analyzovat právní předpisy z jazykového hlediska, protože zákony se nepíší česky. ... tedy, jaký je to jazyk, nemám tušení, ale mnohá slovní spojení ze zákonů nemají v jazyce českém žádný význam.

Staroch 6.11.2006 9:21

Re: čeština

On pan doktor toho neumí z mateřštiny víc. S oblibou říká "lidé ví, lidé umí". To zase umí vytočit mě.

Sch.glosáror 6.11.2006 9:53

Je to tak zvaná úředničina.

Vyznačuje se uměním jak říci co možná nejméně a nezřetelně  co nejvíce slovy.

Jan Hájek 6.11.2006 10:47

Re: čeština

zrovna jsem dočetl jednu povídku Stephena Kinga a tam je tento jazyk definován jak fouňovština, líbí se mi tento termín.

DJ.Giovanni 6.11.2006 17:00

Re: Re: čeština

hm, tak to ale asi nedefinoval King ale překladatel

abc 6.11.2006 9:54

Re: čeština

Na "svůj", "můj", "tvůj" atd. není nic zvratného. Jsou to, pokud se dobře pamatuju, přivlastňovací zájmena.

Tomáš 6.11.2006 12:42

Re: Re: čeština

MS 6.11.2006 11:55

Re: čeština

Vy si opravdu myslíte, že tuto vyhlášku psal dr. Rath osobně? Není to spíše připomínka k legislativnímu odd. MZd?

cipísek 6.11.2006 13:32

Re: Re: čeština

Psal,nepsal.Podepsal a tak má za obsah odpovědnost.

šakal 6.11.2006 2:50

(7;- ))...chi, chi, chi...

...To tu bude asi napořád. V zemi, která sama sebe zve, jako když je jí špatně od žaludku ("Česko"), se už delší dobu téměř nepoužívá přivlastňovací zájmeno "svůj". To asi pod vlivem germánských reklam: "Vezmu si mé 'Magnum'!" ;-P

šakal uličný

68 6.11.2006 3:10

Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

Já bych ten neslušný výraz všem nějak zprotivil. Zatím snad netrestat, jen pranýřovat a pranýřovat.

šakal 6.11.2006 3:16

...Zbytečná práce!

...To "zprotivení" obstarávají masmédia denně - "...a bez namáčení!" ;-)

jízlivec 6.11.2006 6:12

Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

Z vnitřní logiky jazyka ovšem plyne, že správně by mělo být "Češsko", stejně jako "češský jazyk". Tvary "Česko" a "český" jsou nechutné polonismy.

Jana 6.11.2006 9:38

Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

Koukám, že můj manžel není sám, koho to napadlo. Já analogicky tvrdím, že pokud žijeme v Česku, pak jsme Česáci.;-D

Ten patvar mi nesmí přes hubu, nikdy bych to nevyslovila.

Popleta 6.11.2006 10:41

Re: Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

Nebo třeba Českáči? :-)))

Jura Jurax 6.11.2006 14:01

Re: Re: Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

Nebo třeba taky Moravané. Ti očividně nežijí v Čechách, alébrž na Moravě. A v České republice. Ale v Česku? 

hardy 6.11.2006 16:46

Re: Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

V Dánsku (Finsku,Irsku atd.) pak kdo? A Sasko? Lombardsko? "Česko" není žádná nádhera ale pořád lepší než "Ceská republika" resp. "Czech Republic" nebo "Tschechische Republik" při standartní otázce "Where are you from?" - když slyším oficiální název v běžné konverzaci, tak se stydím. ještě jsem neslyšel, aby někdo říkal že je z "Bundesrepublik Deutschland" případně "United Kingdom" nebo "Suomen tassavalta" (nebo "Republic of Ireland, of Suomi atd.). Čechie by byla snadnější, už jsme ale stihli zase část Němců říkat a psát Tschechien, když nám Tschechei nevonělo (srov. s Lombardei, Wallachei).A Czechia taky není moc používáno, místo toho vidím ty strašné "Made in Czech" nebo "Team Czech". To je větší běs.

DJ.Giovanni 6.11.2006 17:04

Re: Re: Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

 I´m from jú kej či ich bin aus béerdé zase tak úplně neobvyklý není

Gandalf 6.11.2006 12:40

Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

Таkže to, kde žijí Rakušané, by mělo být Rakoušsko?

Jura Jurax 6.11.2006 13:59

Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

No,

správně by snad mělo být skutečně Češsko, ale to je snad ještě hnusnější než to Česko. A přitom republika nejsou jenom Čechy, ale taky Morava a Slezsko. Jsou Brno, Olomouc, Zlín atd. města česká, češská nebo moravská?

Pšenda 6.11.2006 7:44

Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

Slovo "Česko", ať se nám to líbí, či ne, má stejnou logiku svého vzniku jako slova Řecko, Finsko, Norsko, Rusko...

I tady máte pocit nevolnosti ???

terra 6.11.2006 10:20

Ad "česko"

Nemyslím, že by mělo to slovo stejnou logiku jako zmiňované Rusko, Řecko nebo Finsko. Ty země se ve vlastní řeči nazývají Rus, Hellas, Suomi... Čeština pak vytvořila pro ně zmiňované tvary zakončené na -o. Jenže Českou republiku tvoří Čechy, Morava a Slezko... My hledáme jednoslovné označení tohoto faktu ve svém vlastním jazyce - spíš jsme na tom IMHO jako Nizozemci, protože mají Holland a Zeeland ... Česko jako výraz rád nemám - ale řešení nabídnout neumím.  

DJ.Giovanni 6.11.2006 17:06

Re: Re: (7;- ))...chi, chi, chi...

nemám pocit nevolnosti, jen mi chybí ve výčtu Americko

Fojt123 6.11.2006 0:40

Dráta

zvolili nějakým trikem také do zastupitelstva města kde žije se svými ženami. Pro svoji kandidaturu udělal to, že všem v něstečku poslal doporučující dopis, kde se pasoval na renezančního člověka, který neúnavně pracuje, zná problémy pacientů protože má soukromou praxi, zachránil naše zdravotnictví protože mu jen tak přidal deset miliard a vůbec ho uvedl do takového pořádku, že mu budeme ještě dlouho dlužit vděčnost. Po přečtení tohoto dopisu jsem dostal neodolatelné nutkání mu jít osobně pomalovat ciferník ;-€

Jirka 6.11.2006 0:21

Kdyby to bylo to nejhorší

co MUDr. Rath napáchal,tak jsme na tom všichni skvěle.;-D;-D(Y):-)