29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

PRÁVO: Odsouzení občané jako za totality

Třicetiletý podnikatel Dušan N. z Brna nezaplatil v dobách svých studií 60 korun za upomínku v knihovně. Na dluh zapomněl. Po šesti letech našel ve schránce dopis od exekutora. Místo 60 korun měl ale zaplatit 12 tisíc. (Informaci otiskly Lidovky.cz)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 12.7.2012 15:49

Re: No jo, ale kde vzít ten švýcarský všeholid?

Nevím, co máte na mysli, čím vás ti lidé tak zásobují. Já se na rozdíl od vás referend nebojím. Každý výsledek referenda je totiž vyjádřením většinové vůle. A o to jde. I v případě např. voleb do senátu se svým způsobem jedná o vyjádření většinové vůle. A koukněte, kolik se tam dostalo komunistů! Jsem bytostně přesvědčen o tom, že většina (nadpoloviční počet) našich občanů je zodpovědných a bude-li jim politiky umožněno jejich vůli projevit, zcela jistě to udělají. Jsou to totiž většinou ti občané, kteří se nezúčastňují voleb, protože již prohlédli, že volby v poměrném systému nemohou nic změnit a k lepšímu již vůbec. Počet těchto občanů narůstá, což je možno vidět na volební účasti od roku 1989 dodnes (97% a 40%). Jsem si vědom toho, že lidí poněkud mdlého a nebo líného rozumu je mnoho, říkám jim ovčané, dozajista jich však není většina a referendum je vyjádřením vůle většiny.

J. Jurax 12.7.2012 23:25

Re: No jo, ale kde vzít ten švýcarský všeholid?

Blbost posvěcená většinou v referendu nepřestane býti blbostí. Lid se dá - je-li vůle a dost prostředků - zmanipulovat podle potřeby (viz volby) - ať jsou občané jakkoliv zodpovědní, zpravidla jim budou o daném problému chybět vědomosti.

Referendem se dá řešit relativní prkotina typu zda neděle má být den Páně a tudíž mají být zavřeny všechny obchody. Ale nedá se jím řešit třeba energetická politika státu nebo kudy má vést dálnice ... a kupodivu se lidu nedá ani položit otázka, zda chce znovuzavedení trestu smrti.

Faktem ovšem je, že zákonodárci se dají zmanipulovat taky a navíc uplatit (a obé vyjde levněji než u lidu). Ale přece jenom je naděje, že u složitých problémů jisté procento z nich bude vědět, o co jde, nebo si to naštuduje. U lidu v případě těch složitých problémů bývá to procento mizivé.

Nicméně - znate případ Zwentendorf? To je rakouská atomová elektrárna, která jsouc hotova, nebyla nikdy spuštěna, neboť pošetilý lid to zatrhl v referendu (a doteď, aby nebyl za blba, pociťuje onen lid nutnost bojovat proti Temelínu; Dukovany mu kupodivu nevadí). A reaktory z toho Zwentendorfu byly prodány do Němec, kde dodnes již cca třicet let spolehlivě a bez poruchy slouží. A z vůle lidu se atomka nahradila dvěma zcela ekologickými bloky uhelné elektrárny (jejichž CO2 zaručeně globálně neotepluje), pro niž se neméně ekologicky dopravují vlaky uhlí z Polska.

Vox populi je sice vox Iovi nebo Dei, ale ten pánbu je nezžídka pěkně sjetý,