29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

PRÁVO: Ochránci zdroje

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
dragon 3.10.2006 17:06

nesouhlasím s výjimkami

zákon má platit padni komu padni. Jsou trestné činy, u nichž existuje ohlašovací povinnost (č jak se to správně jmenuje). Nevím, proč by určitá skupina měla mít výjimky.

VLK 3.10.2006 11:47

Bohuzel musi suplovat policii

Vzhledem k situaci v nasi spolecnosti musi novinari ve spojeni s verejnym minenim casto suplovat praci zkorumpovane policie. A tak ji nutne nejaky institut ochrany svedka prislusi. Tedy moznost tajit svuj zdroj. Samozrejme s kazdou svobodou jde ruku v ruce i zodpovednost za ni. Takze novinar je odpovedny za zverejneni informace, pokud nechce zdelit svuj zdroj. A tak pokud jeho zdroj keca a pomlouva, muze byt zalovan novinar za pomluvu.

m 3.10.2006 12:01

Re: Bohuzel musi suplovat policii

Bohužel, jsem přesvědčen, že existuje v poměru stejně či více zkorumpovaných či zkorumpovatelných novinářů než policistů. Navíc, média, alespoň některé , pracují s presumpcí viny. Příklad ? Prezident hodlá odměnit medailí svého mluvčího. Skutečnost ? Záměna jmen. Byl to záměr ? Pokud ano, je to na pováženou . Qui bono ? Byl to omyl ? Ano, jsme lidé omylní, ale pustit do médií neověřenou informaci o konání hlavy státu považuji za přinejmenším neprofesionální. A odpovědnost ? Nějak se vytratila.

J.Dolanský

VLK 3.10.2006 12:34

Re: Re: Bohuzel musi suplovat policii

Ano. Jenze ten institut chraneneho svedka je tu pro ty dobre novinare. Bohuzel jako spoustu jinych veci v demokracii se da i zneuzit.

portwyn 3.10.2006 15:32

Re: Re: Bohuzel musi suplovat policii

No jestli to byl omyl, tak se média prezidentovi omluví.

(Samozřejmě, že se neomluví. Buď si neověřili fámu, napsali hovadinu a teďřeknou, že "chtěli vzbudit diskuzi", nebo to udělali naschvál - někteří patrně ano, viz okamžité angažmá různých Pehů v ČT - a pak se z jeich pohledu nemají proč omlouvat.)

janoryna 5.10.2006 13:31

Re: Bohuzel musi suplovat policii

na straně druhé policie je za nesprávnost či neopodstatněnost přece jen postižitelnější. jak se budete bránit, když v novinách o vás napíší, že zahejbáte manželce a jste pedofil. ve svém okolí nepřežijete, i když se noviny možná po dlouhém a nákladném soudním procesu omluví.

gerontusinza 3.10.2006 9:39

Pane Žantovský, hezké.

Proč ale u těch novinářů je to slovo etika tak strašně v rozporu s tím co píší a dělají?. Když slyším od novináře slovo etika, chce se mi jen neartikulovaně řvát.

clay 3.10.2006 12:01

Re: Pane Žantovský, hezké.

když vám se chce neartikulovaně řvát u kdejakého slova....

VLK 3.10.2006 12:35

Re: Re: Pane Žantovský, hezké.

Ja rvu jen jak ctu autor: gerontusinza...

penzista 3.10.2006 8:50

Utajování zdroje je na místě, pokud

informace od tohoto zdroje je pravdivá. Pokud však jde o vyslovenou lež a je za ni novinář žalován, potom má dvě možnosti vzít vše na sebe a říci, že si to vymyslel, tzn. převzít osobní zodúpovědnost za tuto lež, nebo prozradit zdroj této lži. Vše záleží pouze na dotyčném novináři.

herdekbabka 3.10.2006 8:35

mno, nějaký způsob - jak zjistit jestli jde o zdroj nebo o záměrný výžblebt pisálka být musí.

Existuje taky termín - vyloučení veřejnosti a tedy ........

A.S.Pergill 3.10.2006 7:44

Existuje také lékařské tajemství (vztahuje se obecně na všechny zdravotnické pracovníky), podobné postavení mají i advokáti a kněží

Pokud novinářům neumožníme utajovat zdroje, mohou si usělat Bc na škole příslušného směru a tvrdit, že jim to řekl nemocný, který jim to řekl, když s nimi probíral své zdravotní potíže. Nebo získají postavení kněze v nějaké sektě a budou to presentovat jako zpovědní tajemství. Atd.

Historik-pamětník 3.10.2006 10:33

Je to také jinak

"Kdyby se hned od počátku vědělo, že utajeným zdrojem informací, z nichž aféra vzešla, byl pro novináře Woodwarda a Bernsteina bývalý vysoce postavený důstojník FBI, který si skrze tyto žurnalisty dost dobře mohl hojit své soukromé touhy po pomstě na nadřízených" nepovraždil by Pol Pot tři milióny Kambodžanů.a Vietnamší komunisté statisíce jihovietnamců a Laosanů.

VLK 3.10.2006 11:39

Re: Je to také jinak

Myslite, ze Fordova politika ve Vietnamu se natolik lisila od Nixonovy? Prijde mi, ze spis delali oba dva to, k cemu byli donuceni situaci.

Historik 3.10.2006 13:09

Re: Re: Je to také jinak

Jenže v důsledku této aféry měl Ford Kongresem svázané ruce. On několikrát žádal po otevřeném porušení dohod severním Vietnam o možnost zásahu, ale Kongres byl proti.