11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

PRÁVO: O bydlení nejen sociálním

Zdá se, že právní úprava sociálního bydlení se stává „oříškem“ současné české legislativy. Vládní prohlášení sice obsahuje záměr připravit zákon o sociálním bydlení, ale tento záměr byl později přehodnocen tak, že postačí pouze zákonná úprava finančních příspěvků na bydlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 23.7.2019 9:29

Re: Vy sociální konflikte, a jaké jiné spory ještě znáte ?

A kompozitivní teorie se na všechny lidské věci dívá pořád stejně. Jenže se ji musí rozumět. Je složitá, více totiž, než z ní, lidstvo neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

R. Dubravský 23.7.2019 9:23

Re: Nesmysl, nelze

Za komunistů dokázali stavět 100.000 bytů ročně.

P. Harabaska 23.7.2019 9:22

Re:

Uložet své peníze do bydlení. Tím je opět vytvořena nová podnikatelská příležitost pro pijavice, které vám "jakoby" váš byt nebo dům odkoupí a platí vám za to doživotně (?) jakousi rentu. Inzeráty vidím v novinách dnes a denně. Ono odkoupené bydlení má ovšem v tržních podmínkách daleko větší cenu než vám vyplacená renta. Takže, kdo je šikovný a má "dobrý" podnikatelský záměr, opět na někom zbohatne.

P. Harabaska 23.7.2019 9:15

Re: Vy sociální konflikte, a jaké jiné spory ještě znáte ?

Jako většinou šíříte jen laciné bláboly. Ale pamatujte: Všeho do času. A co není dnes, může být zítra. Můj soused byl stejně rozšafný jako vy. Jednou ho ale kouslo docela malé, blbé klíště. Poležel si v nemocnici skoro tři měsíce, vrátil se jako pokroucená troska neovládající všechny své končetiny, v práci mu doporučili najít si něco jiného, protože už nemohl svoji původní práci vykonávat, a tak dnes - je-li dost teplo - dřepí na lavičce před domem a kouká, jak ti druzí chodí rychle a narovnaní. S obtížemi spojenými s jeho schopností se vyjadřovat zjistíte, že dnes už se na řadu věcí dívá jinak.

P. Harabaska 23.7.2019 9:10

Re: To vám byla sranda

Představitelé tohoto státu v parlamentu i ve vládě si mohou opakovat po vzoru činitelů bývalého režimu: "Pracujeme s obtížemi, ale práce se nám daří". Byty nejsou a příjemci obvyklých platů mají na bydlení buď těžko nebo vůbec ne. Lidé žijí v různých chajdách, pod nouzovými přístřešky, pod mosty, ale ti lepší posílají pozdravy ze svých nemovitostí na Sicílii, Floridě či Kanárech, nejraději v článcích s obrázky zprostředkovaných oblíbenými šajsplátky. Ve zdravotnictví se nám také už nějak moc nevede. Sem tam nějaká nemocnice je v konkurzu, řada zprivatizovaných nemocnic zrušila ta oddělení, která lidé obvykle potřebují (například urologie a interny), ale namísto nich vám plastičtí chirurgové naoperují větší prsa nebo i nový trvale tuhý penis. Přirozeně za (tučné) peníze. A že peníze chybí (ač pojišťovny jich mají dost, aby mohly platit svým ředitelům statisícové platy), nám připomínají i populární a z televizních medailonů známé postavy specialistů z lékařského prostředí, které si - ač prý ve srovnání s lékaři zahraničními nuzáci - ani nedovedou představit, jak starobní penzisté bojují sami se sebou při rozhodování, zda si mají koupit kousek masa nebo dojít do lékárny pro lék, který za poslední půlrok opět zdražil o 50 korun.

K. Janyška 23.7.2019 9:06

Re: Vy sociální konflikte, a jaké jiné spory ještě znáte ?

Nic takového však nelze za žádných okolností dosáhnout a to z jednoduchého důvodu. To by totiž okolnosti, za kterých člověk "vzniká" a kde žije a roste a pracuje nebo taky ne, musely být absolutně stejné. Musel by mít shodně chytré a materiálně zajištěné rodiče se stejnými zájmy. Všechno by prostě muselo být stejné, včetně genetického založení lidí. To je ideální model sociální spravedlnosti.

Protože však nelze určit princip, podle kterého by se postupovalo, je to jen fata morgána, za kterou si ženou hloupí lidé, tedy socialisté všemožných druhů. Nemají ani tušení, že lidský svět řídí je a nás a ne oni a my, lidé, jeho. Nevědí, že jejich mysli jsou složeny z pravidel jediné možnosti jejich přežití a existence lidstva, spontánního řádu lidského světa. A ten se nikoho z lidí na nic neptá a sebereguluje, sebepořádává se a sebezachovává.

Je doslova špičkovou trapností, že Církev svatá, pod vlivem inspirace socialismem na přelomu 19. a 20. století a strachem před útěkem svých oveček od ní, přijala tuhle pitomost, která nemá obdoby, v roce 1931 a poté potvrdila v roce 1937, do své doktríny. Dopustila se pro mne, věřícího v Boha 50 na 50, superhříhu, když pohrdá Božím dílem. Kdyby to tak Bůh chtěl, udělal by to tak.

Důkaz zařazení křesťanů mezi socialisty se nabízí v případě největším a nejviditelnějším. Každý vidí, že socialistickou, tedy příkaznickou, EU drží nad vodou společně právě rudí a černí socialisté, kterých dobroserství, tedy neomarxismus, nezná mezí... Dzp.

K. Janyška 23.7.2019 9:06

Vy sociální konflikte, a jaké jiné spory ještě znáte ?

FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Co je to spravedlnost ? Je to jen a jen rovnost všech občanů před soudem, právem a zákony země bez ohledu na cokoliv, je vlastností jen a jen lidského chování a nezná přívlastků.

Co je to však tzv. spravedlnost sociální ?

Je to největší nespravedlnost lidstva na sobě samém a nesmysl, který nemá svojí rozšířeností obdoby. Spočívá totiž v naivní představě, že každý má právo na stejný díl všeho dobrodiní světa, jako ostatní, ať už je sám velký nebo malý, líný nebo pracovitý, hezký nebo škaredý, chytrý nebo hloupý, nadaný nebo bez nadání. Prý má právo i na stejné počasí a prostředí, kde žije i na nové krásné a stejné auto a hodnou a krásnou manželku a ideálního muže. Všichni mají právo na stejné platy a parádní vedoucí. Prostě mají prý právo na všechno úplně stejně, zejména co se materiálních a jiných výhod týká.

Sociální spravedlnost je tedy morálním středobodem socialimu, tedy přesvědčení, že lidský svět lze zorganizovat lidmi ve jménu dobra.

K. Dvořák 23.7.2019 9:03

Re: Mezigenerační solidarita brzy skončí.

Kdyby tady byla vysoká cena práce, tak se sem nehrnou zahraniční investori pane Chytrý. Stále naše mzdy v zahraničních firmách jsou cca na třetině, než v jejich mateřské zemi pane Chytrý. Za práci se stejnou produktivitou a kvalitou, neli vyšší. A nestačí to, ročně od nás Zapad jako bonus ještě odčerpá cca 400 miliard, v poměru k HDP nejvic se zemi EU.

M. Krátký 23.7.2019 9:01

Do práce chodím od 1.7.1960 nepřetržitě

a bez áček a furt - protože ze starobního důchodu 13.600,- se nemohu uživit - tak jsem pronajatý byt 37 m2 za 11.000,-/měsíčně už dávno opustil a bydlím na chatě - že bych měl nějaké právo na přiměřené bydlení mě dosud nenapadlo !!! Hezký den

J. Jurax 23.7.2019 9:01

No právě, to mne mate ...

J. Jurax 23.7.2019 8:59

Víte, ono to vlastnické bydlení je vlastně výhodná forma spoření na důchod, protože prostředky do něj vložené nesežere inflace. Má to taky svá rizika - třeba že kolem Vás plíživě vznikne ghetto - nicméně obecně je výhodnější než skoro cokoliv jiného.

A jestliže v produktivním věku komerční nájem řekněme jakž takž zvládnete i v Praze, v důchodu už dnes jej nemusíte zvládnout ani na maloměstě najmě když zůstanete sám a odkázán pouze na svůj důchod státem poskytovaný.

A nelze čekat, že by se už dnes nijak slavný náhradový poměr státního důchodu vůči mzdám a platům a indukovaně tedy i vůči komerčním nájmům do budoucna nějak vylepšil. Spíš lze v dlouhodobém horizontu čekat zhoršení.

P. Dvořák 23.7.2019 8:58

Re: Křeček tradiční

KDO - zajistí stát.

ZA CO - za peníze těch, kteří ještě něco dělají.

CO je přiměřené - vše, na co jsou peníze.

JAK zabránit korupci - nijak, prostě to bude jako vždycky.

M. Prokop 23.7.2019 8:56

Re:

V ideálním případě by to znamenalo, že kdo si neplní povinnosti, nemá nárok.

Jenže tolik realismu, zvláště pak v případě konkretizace, od Křečka nečekám.

M. Zdobinský 23.7.2019 8:56

Zase levicové pseudořešení

"Nemá-li dojít k sociálním konfliktům, musí být každému zajištěno přiměřené bydlení." Už ta první věta je typická pro levicové neřešení . a) Nikdo neví co je to tzv. přiměřené bydlení. Pro někoho je to vila v Dejvicích pro jiného garsonka na sídlišti. Kdo to určí ? Nějaký tým Křečků? b) Bydlení (např. v Praze, nejlépe v Pařížské ulici) není žádné lidské právo. Bydlení má každý přesně takové, o jaké se svou prací zaslouží.

Jistě jsou z tohoto pravidla výjimky (např. postižení, kteří objektivně pracovat nemohou), ale není normální, aby v zemi sta tisíce nebo možná milion lidí pobíral sociální dávky. Už proto, že pan Křeček jaksi cudně mlčí o těch, kteří na ty dávky musí vydělat. Pak je něco špatně a recepty pana Křečka to rozhodně nevyřeší.

M. Prokop 23.7.2019 8:53

Křeček tradiční

"musí být každému zajištěno přiměřené bydlení."

KDO zajistí,

ZA CO zajistí,

CO je přiměřené

a JAK zabránit nevyhnutelné korupci?

J. Jurax 23.7.2019 8:37

Myslíte?

Totiž ta zmínka o povinnostech sociálně bydlících mne mate ... to se v dišputacích o sociálním bydlení těch sociálních bydlících moc neobjevuje ...

J. Jurax 23.7.2019 8:34

Byl jsem i v Ústí nad Labem a kupodivu nepochopil.

Víte, já se ptám vážně, výjimečně nevtipkuju ... :-)

D. Polanský 23.7.2019 8:10

Nesmysl, nelze

zabezpečit ani přiměřené bydlení. Lidi je jednoduše moc, podívejte se na celosvětový nárůst obyvatel. U nás se v krátké době zvýšil počet obyvatel o půl milionu, to jest 100 000 přiměřených bytů. To tahle ekonomika nedokáže v krátké době vyprodukovat. Na to si budeme muset zvyknout, že i u nás budou časem slumy. Blbečkové, co psali, že vymřeme, se už jaksi neozývají. A to nás ještě čeká invaze migrantů, což budou další statisíce nových obyvatel. Brzy se dostaneme přes 11 milionů.

K. Dvořák 23.7.2019 7:34

Re: To vám byla sranda

Zapomněl jste, že pak přišli Havlovi králíci, kteří hlásali vlastnické bydlení jehož zdejší rozsah je už největší v EU. Ale pritom druzstevni bydleni prohlásili za fůj, jako komunistický přežitek. Stavba obecnich bytů se zastavila.

Přišel doplatkovy systém, ktery hradil vše co si majitel bytu nevymýšlel. Třeba za 1 mistnost IV.kategorie klidne 10 000,-

A druhá věc, rodiny R, ktere rozvrátí jakýkoliv dům. V zimě spi a koukaji na TV a v létě tančí, bordel dělají celý rok.

K. Oldřich 23.7.2019 7:12

To vám byla sranda

V devadesátých letech nám vykládali husákovi věštci, že se nemůžeme ničemu divit. Vždyť například v sousedním Německu vydají občané za bydlení až třetinu svých příjmů. Vydržela jim ta povidla až do doby, kdy už jsme my tady zemském ráji to napohled vydali za bydlení polovinu svých příjmů. Tak jsme se pomalu dopracovali do stádia, kdy nám bydlení slupne jeden příjem téměř celý a i s energiemi bychom byli v minusu, nebýt toho, že máme v domácnosti příjmy dva. Ale rozhodně ve statistikách nejsme vedeni jako chudí. Selanka jako kráva. :)

M. Mikulec 23.7.2019 6:54

Re:

Zajedte si do Ústí nad Labem a pochopíte.

P. Dvořák 23.7.2019 6:45

Jak odstranit zdroj sporů? Je odstraněn!

Stačí mít pevné nervy, sekat dluhy na nájmu a oddlužovat se.

Óóó díky vládo a parlamente, že dnes už se dluhy platit nemusí.

T. Pansky 23.7.2019 6:39

Re: Komunismus ...

... nic vic, nic min.

J. Kulheim 23.7.2019 6:36

Re: Mezigenerační solidarita brzy skončí.

Lidé, kteří celý život platí zdravotní, sociální a důchodové pojištění, si v důchodu musí platit znovu. Zejména náklady na léky. U zubaře platí téměř za všechno. Přitom, když byli mladí a zdraví jenom platili a nečerpali, teď když jsou staří a nemocní platí znovu. Mladí a zdraví musí platit tzaké. Proč, když nečerpají. Přitom na financování zdravotní péče jdou ještě platby z jiných daní, jako úhrady za „státní pojištěnce. Tak platí ve zdravotnictví solidarita nebo neplatí?

Součřasní mladí lidé odvedou státu 2-3 krát více než budou čerpat. Teprve tady to skončí. Oni to zatím neví.

J. Kulheim 23.7.2019 6:35

Mezigenerační solidarita brzy skončí.

V ČE polovina domácností pobírá „od státu“ nějakou sociální dávku. Myslím, že to normální není. Moderní stát by měl lidem, kteří se dostanou do životních problémů, pomoci. Solidarita není hodnota pravicová ani levicová. Jedná se hodnotu, která platí i u zvířat. Pravicově myslící člověk není proti solidaritě s postiženým, ale solidární dávky by měly být adresné. Levicové chtějí dávat všem, bez ohledu na příjmy rodiny. Skutečně solidární může být pouze ten, kdo vydělává víc peněz, než spotřebuje. Potřebují rodičovský příspěvek rodiny s vysokými ? ATD. Náklady na sociální dávky vzrostly od roku 1990 přibližně desetkrát.

„... chudí jsou i ti, kteří sice pracují, ale nemohou si za svoji mzdu přiměřené bydlení – bez sociálních dávek – dovolit. A že za průměrný důchod sice zaplatíme malý byt, ale nesmíme současně jíst ani si kupovat léky.

Jedním s důležitých faktorů „chudoby“ lidí, kteří pracují je vysoká cena práce v ČR a vysoké daně. Složená daňová kvóta --představuje velice vhodný mezinárodní srovnávací ukazatel pro podíl vybraných daní příslušného státu na jeho hrubém domácím produktu. Stát sebere lidem, kteří pracují v produktivní sféře téměř 80% jejich příjmů. Vysoké zdravotní, sociální „pojištění“ a daň z příjmů snižují čistý příjem a zvyšují cenu výrobku.. Atd.

Chudobných je většina důchodců, zejména těch, kteří zůstanou sami. V devadesátých letech činil náhradový poměr průměrného důchodu kolem 50% a v současnosti je 36%. Pokud by si někdo chtěl spořit na stáří, tak by měl vědět, že každý rok mu sežere inflace cca 3% jeho vkladů. Za 30 let mu ze 100 Kč zbude kupní síla 10 -ti koruny. Vláda socialistů stále oblbuje a okrádá zejména lidi, kteří si na svoje živobytí vydělávají v produktivní sféře.

L. Novák 23.7.2019 3:42

Komunista Křeček žádné rozumné řešení nemá

Tržnímu principu nerozumí a o příčinách a důsledcích, které vedou k růstu cen nemovitostí (hloupá vládní politika zadlužování a podpora vytváření inflačního měnového vývoje státem/ČNB způsobujícího znehodnocování měny a tím i ke snahu mohovitějších občanů své peníze před inflací uchránit bezpečným investováním do nemovitostí) nechce slyšet. Křeček už nemá co říct. Staré komunistické principy nefungují, což jsme spolu s ním měli možnost poznat.

J. Pospíšil 23.7.2019 2:49

Při vší snaze jsem nepochopil,

jakéže řešení to autor navrhuje.

Napsal nám, že všechna navržená řešení řešeními nejsou, to není tak málo, ale je to jen první krok.

J. Jurax 23.7.2019 1:02

"Přiměřené bydlení, pokud nemá dojít k vážným sociálním konfliktům nejen u nás, musí být zajištěno každému, podobně jako je tomu u zdravotní péče. Ale pozor: nikoliv pouze přiměřené jeho sociální situaci, jak na to klademe důraz nyní, ale především přiměřené jeho vztahu k právům a povinnostem."

Co je to bydlení "především přiměřené jeho vztahu k právům a povinnostem"? Co si mám pod tím představit?

K. Pavlik 23.7.2019 0:11

Smutna pravda

Tak predevsim rozumna zdravotni pece i rozumne bydleni neni v USA, vzor celeho Ceska. zajisteno.

A ted smutna pravda: rozumne reseni bydleni proste neexistuje a uz vubec ne v socialistickem Cesku.