11.6.2024 | Svátek má Bruno


Diskuse k článku

PRÁVO: Není to bolševismus

Jsou turisté něčím více než řadoví občané? Je jejich zájem nadřazen ochraně soukromého majetku? Takové otázky jistě vyvolá návrh zákona o turistickém značení cest, který míří do vlády a upozornila na něj MF Dnes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 21.8.2016 11:24

Platívávávalo pravidlo,

že cesta přes soukromý pozemek fungující 20 let bez námitek stává se veřejnou. Přinejmenším v tom smyslu, že si majitel nemůže jen tak vzpomenout a přeseknout ji plotem. Vím, že to táta kdysi řešil, když mu zlotřilý soused znemožnil přístup na zahradu. Už se ale nezeptám, jak to přesně bylo.

P. Harabaska 21.8.2016 14:35

Re: Platívávávalo pravidlo,

Zajímavé pravidlo, ale noví (zahraniční) majitelé starých objektů je asi neznají. (A co už vlastně dneska u nás nepatří zahraničním majitelům?) Tak např. cizí majitel kdysi velmi oblíbené turistické destinace zámku v Žinkovech na jižním Plzeňsku nejen oplotil park přiléhající k zámku, ale vzdor protestům městyse Žinkovy trvá na tom, aby cesta vedoucí v sousedství zámku a přes hráz s mostem rozdělující velký rybník na dvě poloviny byla pro veřejnost nepřístupná, takže děti z domů na protějším břehu budou na cestě do školy namísto přes most - cca 500 m - muset obcházet po silnici rybník a ujít více než tři kilometry.

P. Gábriš 21.8.2016 7:57

všechno s mírou

Šlapali jsme dva, turisti, po veřejné silnici krajinou. Po čase nás únava a vedro přinutily usednout na louku vedle ni - předesílám, že nijak se nelišící od krajiny kolem, bez plotu nebo označení - a rozbalit rohlík se salámem spolu s lahví vody. Za chvíli se přiřítil luxusní rádobytereňák a z okna řval chlap, že ať okamžitě vypadneme z jeho louky. Na moji poznámku, že ať se nebojí, že mu ji celou stejně nespaseme, se rozžhavil do běla, zařval že jde pro policajty a odfrčel. Jestli to dotáhl ad absurdum a skutečně je dovedl nevím, šlapali jsme dál...

T. Pansky 20.8.2016 11:01

I cesta pres soukromy pozemek muze byt verejna = cesky ...

... kockopes. Proc? S uzivanim verejnych prostor jsou spojena urcita prava, ale i povinosti. Budeme nutit soukrome vlastniky, aby jejich soukrome cesty mely osvetleni, aby tam nebyly vymoly a co udelame tehdy, pokud se tam nekdo zrani, budeme soukrome vlastniky soudit? Autor nam dava priklady ze sveta. Ano, je zde celkem dobre videt respekt k soukromemu vlastnictvi, respektive rozdil mezi konzervativnim vnimanim sveta a progresivnim (levicovym).... Nerespektovanim soukromeho vlastnictvi pouze pripravujeme pudu pro mnoho dalsich problemu.

J. Jurax 21.8.2016 14:39

Re: I cesta pres soukromy pozemek muze byt verejna = cesky ...

Soukromá cesta a značená turistické pěšina je trochu rozdíl. Majitel ji má jen strpět, nikoliv udržovat a nenese odpovědnost za to, když na ní někdo opackne a vyvrtne si kotník.

Značené turistické cesty vedou zpravidla po polních cestách či pěšinách již existujících, rozhodně ne naštorc polem s kedlubnami ani výběhem s pasoucím se dobytkem. Poměrně dost chodím a nesetkal jsem se s problémy.

O rozdílu mezi konzervatívnm vnímáním světa a progresivním (levicovým) bych tu nehovořil - koneckonců značené turistické cesty byly u nás už za první republiky, ba i za císaře pána.

J. Lepka 20.8.2016 10:53

Pokud se nepletu,

tak než ho komunisti zrušili, platil paragraf o " právu služebnosti", který právě vymezoval problematiku cest a potenciálního přístupu na ně. Ovšem tohle zase zavání post bolševickým syndromem " o nás bez nás", který tak pěkně do praxe přenášejí lidoví myslivci.

J. Kovaříček 20.8.2016 10:51

Hloupostu lze

Ta Češka si asi moc za město v Austrálii nevyjížděla, jinak by nemohla tvrdit takovou blbost. Ano, je hodně plotů, přes farmářský pozemek lze bez problémů přejet, očekává se ovšem, že návštěvník za sebou zavře bránu. To proto áby s pozemku neuniklo stádo krav či ovcí.

Na farmářském pozemku lze i tábořit, ale nejprve je vhodné promluvit o tom s farmářem. Tady se tomu říká slušnost. Pozemky kolem mořského pobřeží jsou většinou tzv. Crown land, fedy území koruny, k používání veřejností. Tož tak.

P. Rudolf 20.8.2016 9:25

Je to tak

Čím dál šířeji se rozvíjející veřejný prostor je to, co nás vzdaluje od feudalismu. Je však nutné si to pozorně hlídat, jinak by vládnoucí vrstvy byly schopny ho rozšířit i o oblasti, které by měly zůstat veskzre intimní a nenarušitelné.

J. Pospíšil 20.8.2016 1:08

Ani v Britanii tomu tak není.

Po dlouhé debatě přijal roku 2000 právní řád Anglie zákon umožňující veřejnou přístupnost krajiny (Freedom to roam). Podobně, jako již dříve existující veřejné cesty, se i veřejný přístup do krajiny nevztahuje na všechny pozemky splňující určitá obecná kritéria, ale na konkrétní a konečný výčet takto charakterizovaných pozemků. V případě vstupu na cizí pozemek v rámci oprávnění daného tímto zákonem se osoba nejen nedopouští tortu (deliktního jednání celkově), ale právo takto jednat je naopak chráněno proti vlastníkovi pozemku.

Skotsko vychází z téměř opačné kulturní tradice práva volného pohybu skotskou přírodou. Pokus implementace anglického pojetí trespass byl odmítán a z původního Trespass (Scotland) Act 1865 se

užívala pouze sekce 3 upravující neoprávněné ubytování ve vlastnictví a okupaci pozemku bez povolení (obojí vyžadující určitý aspekt trvanlivosti). Novelizaci tohoto zákona přinesl Land

Reform (Scotland) Act 2003, který mimo jiné zrušil feudální držbu pozemku a ustanovil obecné právo přístupu na naprostou většinu půdy ve Skotsku. Roku 2009 jej pak doplnil Freedom to Roam Act, který dále upravil právo pohybu po soukromém pozemku. Neznamená to ovšem, že kdokoliv vám může vlézt na zahradu, ale jde o právo přístupu ve volné přírodě pro turisty atd., kteří se však mají chovat zodpovědně, nelozit po osetých polích, poškozovat narušitelné svahy, držet se cest atd.

Překročení hranic stanovených těmito povinnostmi zakládá tort of trespass podobně jako v Anglii, byť náhrada škody, jako sekundární povinnost, je zde méně obvyklá (většinou postačuje státní donucení delikventa v ukončení jeho protiprávního jednání).