22.2.2024 | Svátek má Petr


Diskuse k článku

PRÁVO: Můj dům, můj hrad

Odvěká právní zásada „můj dům, můj hrad“ – tj. ve svém domě, na svém vlastním pozemku si pravidla určuji já, majitel - je jedním z nejzákladnějších principů svobodné společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 8.4.2015 22:02

Výborný článek

Státní byrokracie vždy omezuje podnikatelské svobody a ve státu ovládaném ekologistickými "spasiteli" jsou tyto svobody po záminkou ochrany zdraví nebo přírody systematicky ničeny (v ekologistickými experty "vědecky" řízené společnosti jsou tyto svobody nepřijatelné)!

Nicméně pokud není kouření postaveno mimo zákon, je jeho paušální "zákaz" v soukromých restauracích neomluvitelným útokem na svobodu podnikání (na západě, kde podobnou pitomost udělali, se některé restaurace mění na kluby kuřáků, přístupné pouze členům)! Zakazované "ovoce" nejvíc chutná (obzvláště mládeži)!

O. Mayer 8.4.2015 22:36

Re: Výborný článek

.. a kolik byste odhadoval, že se takových klubů bude schopno uživit dejme tomu na okresním městě? Ale jinak nic proti ničemu, stav kdy budeme mít restaurace a kromě toho kuřácké kluby klidně beru. Ale tak trochu nevidím důvod, proč by to mělo být naopak, tj. restaurace+ kluby nekuřáků, už jenom proto že těch je víc než 2x tolik.

Z. Rychlý 9.4.2015 8:51

Re: Výborný článek

Kravina od jinak výborného autora.

V. Čermák 8.4.2015 18:35

Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Nemyslím si, že je tak blbý, ale že je naopak vychytralý a za peníze lobuje za určitou skupinu lidí. Můj dům můj hrad je moje obydlí, kde si mohu dělat co chci a po právu, neboť se to týká pouze mě. Restaurace je sice moje vlastnictví, ale není to moje obydlí, a protože se to týká i veřejnosti, nemohu si tam dělat co chci, ale musím se přizpůsobit té veřejnosti, neboť ona mě platí. Je to v podstatě firma a její provoz se musí přizpůsobit pravidlům státu, který umožňuje její výdělečnou činnost.

R. Brzák 8.4.2015 18:44

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Pak je řešení jednoduché - začnu bydlet ve své restauraci a budu přijímat z lásky k vaření a k lidem hosty a ty sytit, ty prosté poutníky, mé bližní, které miluji JAKO SEBE SAMÉHO, kteří jen z lásky ke mně a jako výraz vděčnosti budou mi dávat dary. Žádná hygiena, žádné daně, žádné zákazy - pohodička, ne? Tak si to představujete?

Na ceduli vyvěsím - POJĎTE DÁL, PŘÁTELÉ, PRÁVĚ JSEM SI UVAŘIL A KDO MÁ HLAD A JE MŮJ PŘÍTEL, NECHŤ VSTOUPÍ BEZ OBAV

a pana Babiše pošlu v záď...

V. Čermák 8.4.2015 22:13

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

No ale ty "přáteleů si do svého domova klidně zvěte a dělejte si tam s nimi co chcete, ale nenazývejte ten svůj domov veřejnou restaurací. Ten svůj domov jistě nebudete mít zapsán v rejstříku firem a nebudete mít zaměstnance apod. To o čem tu básníte dělají různé charity a myslím, že tam ti "stravující se přátelé" také nesmějí libovolně kouřit a musí dodržovat daná pravidla a naopak ty charity zase musí splňovat hygienické předpisy a dodržovat platné zákony. V čem vidíte vlastně problém?

R. Brzák 8.4.2015 22:30

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Pochopitelně že bych nenazýval takový svůj domov veřejnou restaurací - jen bych všude rozhlásil, jaký jsem se svými přáteli, kteří se mnou vaří, skvělý kuchař, všude bych se pochlubil svým skvělým jídelníčkem, také bych se svěřil, že moje kamarádky se tam o nás skvěle starají a nosí nám čaj a pivečko atd. A pokud by nějaký hygienik strkal nos do mých dveří, tak bych se ho zeptal, jestli je můj kamarád, nebo jde na návštěvu z moci úřední - a tedy zda má soudní příkaz či něco podobného, abych ho pustil k sobě domů...

O čem tady píši, je způsob, jakým se dá většina restaurací změnit na "domov" nebo klubovnu přátel, které nebudou muset vykazovat žádný zisk - aproč taky, mezi přáteli se zisk neprodukuje...a stát by se svou ochranářskou politikou pěkně ostrouhal - nejen že by mne nedonutil, abych zavedl nekuřácký prostor, ale ještě by mne donutil ukončit podnikání, přičemž o hladu bych nebyl - a stát by přišel o daně...

Takže sobecky pro sebe žádný problém nevidím...ale platiti si pitomou politiku, které vede proti vlastnímu smyslu, mne čílí...

Z. Rychlý 8.4.2015 23:41

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Vy jste dokonalý "mimoň", Joch se sice taky v tomto tématu plete, ale na rozdíl od vás je v pořádku.

R. Brzák 8.4.2015 23:48

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Snažím se pouze panu diskutérovi naznačit, k čemu vede omezování práv vlastníka nějakého prostoru - nehodlám se do mnou naznačeného experimentu pouštět... ale pokud jsem Vás pobavil, je to v pořádku...

Z. Rychlý 9.4.2015 8:04

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Vlastník nějakého prostoru ??!

Vážený, přidělením příslušného povolení živnostenského úřadu se z "nějakého" prostoru stává prostor plný regulací. Některé jsou blbé, zrovna ten o nekouření mi hloupý nepřijde. Přetransformovat svobodu čudit kde  se mi zamane, na svobodu podnikání je docela mistrný kousek od čudilů. Naštěstí foukají proti větru.

Ale pobavil jste mě se svým zastydlým hipísáctvím ze 60 let. Jó, to byly doby ! Milujte se a množte se. Láska je tu s nami, buďte s ňou. Make love, no war.

S. Landa 9.4.2015 9:11

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Cítíte se zdráv?

Z. Rychlý 9.4.2015 11:10

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

Docela to jde, pane dochtore !

J. Jurax 9.4.2015 2:17

Re: Agitátor Joch je jako téměř vždy mimo mísu

" ale musím se přizpůsobit té veřejnosti, neboť ona mě platí. Je to v podstatě firma a její provoz se musí přizpůsobit pravidlům státu, který umožňuje její výdělečnou činnost."

Ano, veřejnost mne platí - a je na mně jako putykáři, zda se nechám platit od veřejnosti kuřácké nebo nekuřácké. Obojí veřejnosti je dost a stát do toho nemá co strkat rypák.

Provoz se musí přizpůsobit pravidlům státu - ovšem ta pravidla nesmí být hovadná, vymyšlená dobrosery a podivnými cvoky.

A stát neumožňuje výdělečnou činnost - on spíš jí háže klacky pod nohy. Jaképak umožňování - jsou-li splněny zákonné podmínky, není na státu umožňovat, ale jen registrovat.

P. Khail 8.4.2015 15:19

Pokud přijmu

argumentaci p. Jocha stran kouření v soukromých hospodách je třeba zrušit i hygienické předpisy v těchto zařízeních. Co je komu do toho z čeho a kde vařím, když je to můj podnik.

S. Landa 8.4.2015 15:22

Re: Pokud přijmu

Nesmysl. Jsou věci, které návštěvník restaurace kontrolovat nemůže a hygienické předpisy a kontroly mají tudíž smysl. Jestli je ale restaurace kuřácká zjistí zákazník již na ulici a má tudíž možnost volby.

P. Khail 8.4.2015 15:45

Re: Pokud přijmu

Článek je o svobodě určovat si ve svém podniku svá pravidla a na to já reaguji, váš příspěvek je tedy poněkud "mimo mísu".

R. Langer 8.4.2015 15:33

Re: Pokud přijmu

Abych řekl pravdu, já bych klidně zrušil i ty hygienické předpisy. Jestli si totiž myslíte, že vás před něčím chrání, tak jste pěkně vedle. Ale myslete si co chcete, to je váš boj...

P. Khail 8.4.2015 15:47

Re: Pokud přijmu

Já vám v tom nebráním, jen doplňuji p. Jocha. Pokud něčím argumentuji není fér pomíjet ostatní podobná pravidla.

R. Langer 8.4.2015 15:48

Re: Pokud přijmu

Ano, jsou stejně zbytečná.

S. Donát 8.4.2015 15:59

Re: Pokud přijmu

A mnohdy hloupá. Největší zločiny na gastronomii páchají "takykuchaři", kteří by se měli jmenovat spíš míchači polotovarů. To je mnohem horší, než nějaké pitomé hygienické normy.

J. Jurax 9.4.2015 2:31

Re: Pokud přijmu

Argument, jehož užíváte, je z řádu blbých.

Stát také žádá například dodržování předpisů o elektroinstalacích - z důvodů jistě zřejmých i Vám - ale nepředpisuje, zda do zásuvky zapojím lampu se stínítkem nebo barevnou hudbu nebo varnou konvici nebo mixér. Tedy zatím nepředpisuje.

Po restauratérovi žádá dodržení hygienických předpisů, ale nekecá mu do jídelníčku - může vařit guláš i jahelnou kaši a podávat pivo i ovocné koktejly. Zatím ... ale ono se nějací dobroserové jistě vbrzku najdou a budou chtít zakázat v restauracích lihové nápoje a bůček. Obé je nezdravé. A taky sladké zákusky - jsou též nezdravé, ohrožují chrup a cukrovkáři je nemohou, čímž jsou diskriminováni.

V každé cukrárně budou muset nabízet zákusky bez cukru (a samozřejmě umělých sladidel, ty taky škodí), které budou muset být levnější než ty s cukrem.

K. Luboš 8.4.2015 15:04

Vycházím z toho, že...

...kuřáci nejsou nic jiného než feťáci. Takže hostinský, který jim ve svém podniku umožňuje kouřit, vlastně napomáhá šíření toxikomanie a měl by za to být trestně odpovědný.

To je furt svoboda, svoboda, svoboda..., pak ale takový kuřák chytne raka do plic a ještě by chtěl, aby mu někdo platil biologickopu léčbu!

S. Landa 8.4.2015 15:16

Re: Vycházím z toho, že...

A co konzumenti alkoholu? Ti nechtějí příspěvky na léčbu?

J. Kombercová 8.4.2015 15:22

Re: Vycházím z toho, že...

Zakázat hospody! :))

S. Landa 8.4.2015 15:23

Re: Vycházím z toho, že...

Nakonec to tak dopadne. Sejdeme se pak všichni v nějakém nekuřáckém fast foodu nad sklenkou vody a pohankovým koláčem.

:-(

R. Langer 8.4.2015 15:34

Re: Vycházím z toho, že...

Ale nekuřáci argumentují tím, že chtějí na pivo, takže to jsou stejně jenom převlečení alkoholici! Zakázat!

S. Landa 8.4.2015 15:39

Re: Vycházím z toho, že...

Ovšemže je to jen banda omezených alkoholiků, normální člověk není nucen do hospody chodit (tím méně do kuřácké). Jenže návyk je svinstvo. Ale dojde na ně.

R. Langer 8.4.2015 15:50

Re: Vycházím z toho, že...

Přesně tak, oni do té hospody prostě MUSÍ. MUSÍ!

B. Rybák 8.4.2015 22:20

Re: Vycházím z toho, že...

Kouření je jediná "droga" na níž stát vydělává (a proto bojuje i proti elektronickým cigaretám, které by ho na rozdíl od oficiální protikuřácké politiky mohly o tyto zisky připravit)!

Když uvážíte, že drtivá většina zdravotních nákladů je na každého člověka vynaložena v poslední fázi jeho života bylo by kouření, zkracující život o cca 7 let pro stát ziskové už pouhou úsporou nákladů na důchod ani kdyby cigarety nebyly tak zločinně zdaněné! Toto zdanění totiž okrádá kuřáky o prostředky, kterými by dopady své těžké (obvykle geneticky dané) závislosti mohli kompenzovat!

J. Jurax 9.4.2015 2:41

Re: Vycházím z toho, že...

On kuřák je vlastně vysoce státotvorný element. Nedobrovolně významně přispívá do státního rozpočtu - bez daně z kuřiva by to ani Babiš neuřídil :-) ... a ještě, pokud je pravda to o zkracování života skrze kuřbu - disciplinovaně šetří státu výdaje za svůj důchod. Akorát že děda byl fest kuřák a umřel až v dvaadevadesáti, protože opackl, narazil si koleno a po jeho operaci umřel na tromb.

Hned si zapálím vonnou Spartu :-)

A ty zdravotní náklady - když dostanete v šedesáti infarkt, jste nákladně léčen a posléze umřete a jste nekuřák, tak jste holt měl smůlu a/nebo genetické dispozice. Když jste ale kuřák, tak se hned dostanete do statistiky úmrtí z následků kouření. A vyčtou Vám, že na Vás vynaložili tu léčbu :-)