6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

PRÁVO: Monopol na slova

Neuplynulo mnoho vody v řekách českých a už tady máme další těžko uvěřitelný spor. Někteří lidé si kupodivu myslí, že mají exkluzívní právo na slova, která – jak téměř nikdo nepochybuje - vymysleli. A víte, co je na tom nejlepší? Že je vůbec nevymysleli. Ta slova existují stovky let, což dokážu za chvíli nade vší pochybnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Machala 8.10.2013 4:29

Re: Ta slova sice jsou rumunská příjmení,

"Zborcené harfy tón" jsem nikdy neslyšel, takže kdybych to někde slyšel a znovu řekl nebo použil, byl bych snad zloděj slov? Nebo kdyby mne to napadlo nezávisle?

Já jsem kupříkladu ve své knize jako první použil "I talíř se možná bude usmívat". Takže jako autor teď můžu podle této logiky nárokovat peníze od každého, kdo toto napíše po mně. To je mimo normální chápání. Musí každý znát moji knihu a co za speciální slovní spojení jsem použil? Moji knihu znají jen tisíce, Svěrákovy filmy miliony, ale ani jedno z těch dílek neznají všichni. A nemusí znát. A proto můžou používat, vlastnictví slov nenexistuje.

M. Varadinková 8.10.2013 3:42

Re: Ta slova sice jsou rumunská příjmení,

Svěrák je nepoužil s významem "rychle", ale s významem: "jděte si po svých".

Už dávno před Svěrákem ale tato slova měla v češtině význam "rychle". Měla a dosud mají. Svěrák-nesvěrák.

Z. Kulhánková 8.10.2013 3:33

Ta slova sice jsou rumunská příjmení,

ale v této kombinaci s významem "rychle" je poprvé použil pan Svěřák. To máte jako s obratem "zborcené harfy tón" - jednotlivá slova existovala již předtím, ale pokud použijete celý obrat a budete tvrdit, že je váš, budete k smíchu stejně jako teď.