3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

PRÁVO: Milujme se, množme se a přemýšlejme…

K „odhalení“ vyzval své kolegy a kolegyně poslanec Patrik Nacher (Manželství homosexuálů? Nechť se poslanci odhalí, Právo 29. 3.) v článku, ve kterém zdůvodňuje, proč nakonec nepodal kompromisní návrh na novelu občanského zákoníku týkající se manželství osob stejného pohlaví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 8.4.2019 14:05

Manželství bylo vždy v historii

institutem náboženským.

Teprve francouzští revolucionáři a Josef II. začali do toho jménem státu strkat pracky. (Jindřich VIII. kvůli manželství založil nové náboženství, ale nepodřadil institut manželství státní moci.)

Nyní je tedy na čase, aby stát dal od manželství zase pracky pryč.

Ať si to lidi dělají jak chtějí. Věřící si budou podle svých náboženství uzavírat náboženské smlouvy o manželství, nevěřící si budou žít spolu podle sebe.

Žádný stát k tomu nepotřebují ani věřící, ani nevěřící.

J. Kanioková 8.4.2019 14:38

Souhlas, ale ne s adopcemi dětí homosexuály.

Společná adopce, kdy jsou do rodného listu jako rodiče zapsáni oba partneři, se dosud umožňuje VÝHRADNĚ manželským párům. Až bude legalizováno homosexuální manželství ..?

Ani finance ani láska nestačí k výchově dítěte. Roky vývoje jsou extrémně delikátní. Dítě musí objevit svou identitu, a tomu musí čelit s rodiči obojího pohlaví, aby prozkoumalo všechny odstíny lidské bytosti ve své realitě: mužské a ženské. Rovněž i jejich koexistenci, komunikaci, i proměňující se hierarchii v časových stádiích. Co dítě potřebuje, je komplementární rovnováha DVOU typů rodičovské lásky, mateřské, otcovské, v RODINĚ.. Muži a ženy přinášejí do rodičovství rozmanitost; každý poskytuje jedinečný přínos do vývoje dětí, který nemůže být replikován jinak: matky a otcové prostě NEJSOU postradatelní.

M. Prokop 8.4.2019 17:07

Re: Manželství bylo vždy v historii

Nic proti tomu, pak by ale ten stát neměl manžele nijak zvýhodňovat. Když pracky pryč, tak úplně.

Z. Lapil 8.4.2019 18:00

Re: Manželství bylo vždy v historii

To ne, manželství je pojem právní, nikoliv náboženský, a plynou z něj různá práva, včetně těch na informace v nemocnici.

Bez velkého filozofování: každý člověk je občan, ale ve světě odluky církve a státu bych do toho naopak netahal náboženství. To, že "formality" může kromě starosty vyřídit i kněz, mě neruší.

J. Pokoutný 8.4.2019 19:36

Re: Manželství bylo vždy v historii

Takže uzavřu-li před svým guru sňatek se 12 různými hunanoidy a třemi stromy, přičemž o tom guru sepíše smlouvu, již gramotní z nás ověří, negramotní otisknou něco prstů a stromy přidají po kapce smoly, bude jim stát po mé smrti zajišťovat sociálku?

R. Langer 8.4.2019 20:02

Re: Manželství bylo vždy v historii

Já vám nevím, ale sociálka se dnes fakt vyplácí na základě toho, že jste/byl něčí partner?

J. Jurax 8.4.2019 22:05

To ne, ale mezi manželi je vyživovací povinnost, taky je institut vdovského důchodu etc.

M. Prokop 8.4.2019 21:38

Re: Manželství bylo vždy v historii

Bude-li guru státem uznaný (jako kněz státem uznané církve), tak jo.

K. Salajka 8.4.2019 13:31

Proč jenom

dvě Antone Pavloviči ? Ptal se Jára Cimrman, nahlížeje Čechovovi přes rameno. Ptejme se s ním, proč by se vlastně manželství mělo omezovat na dvě osoby opačného či stejného pohlaví. Přijmeme-li zásadu, že heterosexualita není dogma, nezbývá než připustit nové formy i v ostatních aspektech manželství, např. bigamii a polyandrii.

Německo již tak zčásti činí a posílá spravedlivě sociální podpory všem manželkám řádně oddaným dle šaríje. Řeší také otázky jak z dědictví zaopatřit několik pozůstalých žen téhož manžela. Dodržováním šaríje Německo zjevně porušuje právo německé, evropské a diskriminuje vlastní občany. Zatím s ním překvapivě nebylo vyvoláno řízení o nápravu jako s hanebným Orbánem či Polskem. V Německu za to nejspíš můžou jenom soudy a těm asi politici nemohou nařizovat, že mají soudit podle platných zákonů.

V. Kolman 8.4.2019 13:08

MOŽNÁ UŽ NASTAL ČAS NA TO,....

....aby majoritní většina také použila "salámovou metodu" vůči 4% menšině.

Tedy, žádné "manželství", ale naopak začít zpochybňovat "registrované partnerství" a mluvit o jeho zrušení! Nic jsem proti gayům/lesbám neměl, ale už mě neustálým otravováním a kňučením, jakož i pořádáním pochodů hrdosti (hrdosti na co???) začínají sr.....hníst.

Ať už jdou do beksajdu a neotravujou!

J. Kanioková 8.4.2019 13:35

Re:

Nový typ vztahu? Tři gayové se rozhodli pro společné partnerství - https://tn.nova.cz/clanek/novy-typ-vztahu-tri-gayove-se-rozhodli-pro-spolecne-partnerstvi.html

M. Zdobinský 8.4.2019 13:08

Manželství je jen muž a žena

Dovolím si do toho vnést méně odborný selský rozum. Mít dítě se plíživě stalo dalším "základním" lidským právem i pro jedince, u kterých to z nějakého důvodu není "normálně"možné. Homosexualita je klasický případ. Většinová společnost se dostává pod tlak, jak toto základní lidské právo těmto jedincům zajistit a zároveň nepřekročit některé morálně etické meze a zvyklosti, které nelze moc ohnout zákonem, protože se vyvíjely v naší civilizaci po staletí.Podle mne je na místě (než filozofovat o počtu otců,matek,genderů a jejich číselném pořadníku v rodném listě) se vrátit na začátek a položit si otázku, jestli ta chyba není v přijetí povinnosti společnosti zajistit přísun dětí i jedincům, kteří se narodili s nějakým hendikepem a děti nejsou schopni plodit klasickým způsobem.Prostě jen model 1. muž otec a 1.žena matka a event.drobné varianty tohoto základního modelu , např. umělé oplodnění. Obávám se,že neuvážené posouvání hranic zejména v oblasti manželství, dvou pohlaví, dětí , atd. je otvírání Pandořiny skříňky. Na konci toho je rozvrat tradic, zvyků , morálky, tedy věcí, které se vyvíjejí poměrně dlouho a jejich změna může být nevratná a dost hnusná. (Viz. vypjatý feminismus MeToo, kde to nabralo v Americe takové točky, že ženské obviňují chlapi,že se jich před 10.lety dotkly nosem (to fakt není překlep) a nikdo se neodváží moc pípnout,že ta ženská by měla být okamžitě v Bohnicích)

J. Kanioková 8.4.2019 13:26

Přesně !

Je otázkou, PROČ hodnoty, které se zdály LOGICKÉ, ZÁVAZNÉ a dobré dříve, přestávají platit. V lásce se přestávají uznávat tradiční hodnoty, rodina se plánovitě rozpadá. Místo morálních postojů paragrafy.

(c) Jedním z ničivých elementů je problém touhy po nesmyslné rovnoprávnosti. Rovnoprávnost je ale přece v tom, že každý člověk

by měl být respektován ve své jedinečnosti. To nemá s paušalizací rovnoprávnosti nic společného. Rovnost je respekt k jinakosti. Chtít, aby všichni měli povinně stejná práva, stejné šance, stejný osud, je demagogie. Povinné kvóty, vymazávání rozdílu mezi rodiči, narovnávání minulosti, volná volba pohlaví (kolik to?) apod., je idiocie.

Z. Lapil 8.4.2019 17:49

Re: Přesně !

Zdravím.

Pozor - všichni mají stejná práva. Právo nebýt okraden, nebýt zabit... Mně i ten respekt k jinakosti zavání nerovností - každá slušná iustitia čili spravedlnost je přece slepá.

Rovnost práv neboli rovnost před zákonem. Tečka.

V. Pavelka 8.4.2019 18:27

Re: Přesně !

Jedna moravská kapela ,po dotazu čím to je že pohodová hudba a dlouhá léta spoluhraní bez rozpadu může být , dotyční muzikanti konstatovali že to bude tím že jsou z"nerozvedených rodin".

P. Vébr 8.4.2019 11:48

Problém vidím v tom...

Problém vidím v tom, že se nejedná o nějaké "znesvěcení posvátného institutu manželství", ale o další kolečko salámové metody, kterou se snaží homosexuální komunita ovládnout společnost.

Vzpomínám si dobře, jak volali "ještě registrované partnerství a nic dalšího už nebudeme chtít". A ejhle, sotva několik let a znovu si vynucují další ústupky. Už jim nestačí, že je společnost nepronásleduje, už si vynucují úctu. Aby se nakonec, až pohár trpělivosti přeteče, nedočkali opaku. Původně mně byli homosexuálové byli lhostejní, neviděl jsem důvod se jimi zabývat. Nyní, díky svým nevybíravým metodám sebeprosazení, jsou mi už protivní.

J. Vocilka 8.4.2019 10:19

Souhlasím v tom že je to v podstatě otázka administrativní. Manželství je a mělo by zůstat jen jedno tedy mezi mužem a ženou.

Nicméně zjednodušení přístupu k některým možnostem ,které umožňuje stav manželský hlavně týkající se ekonomických věcí proč né.

R. Langer 8.4.2019 19:59

Re:

Přesně o tom je ovšem to jejich dříve tak opěvované registrované partnerství.

J. Kraus 8.4.2019 10:18

Problém se

"v praxi dotkne jen několika stovek osob". Zásadně nikoli. Podle tohoto a podobných "problémů" je v muslimském, ale i jiných světech, posuzována a hodnocena celá "bílá", případně "křesťanská" společnost.

K. Janyška 8.4.2019 8:54

Ovšem bez znalosti kompozitivní teorie, tedy vědeckého

výkladu lidského světa, vycházejícího z nezměnitelné jeho podstaty a jediné možnosti existence lidstva, jeho spontánního řádu, přemýšlet relevantně nelze. Doučit !!! Dzp.

V. Pavelka 8.4.2019 18:06

Re: Ovšem bez znalosti kompozitivní teorie, tedy vědeckého

Viděl jsem v TV jak arabský homosexsuál štastně zval ostatní do EU, tady je svoboda".

V. Kotas 8.4.2019 7:24

Za 1*, pane Křeček.

Jsou na světě věci, které není hodno měnit.

P. Dvořák 8.4.2019 3:45

Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

Pan Křeček píše: ". . . měli bychom zvážit, zda bude i nadále právo srozumitelné a zda bude zcela zřejmé, co je třeba si pod jeho instituty představovat."

To nás zavádí k mylné představě že "Dnes je právo srozumitelné a každému je zcela zřejmé, co je třeba si pod jeho instituty představovat."

Z. Rychlý 8.4.2019 6:18

Re: Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

To není mylná představa. Pro mě je institut manželství (zatím) zcela jasný. Pan Křeček má pravdu. Až budou manželé dva teplouši, bude to pro mě nesrozumitelné. A na pořadu bude manželství s kozou, nebo ovcí. Takový je směr současného vývoje, který asi nejde zastavit.

P. Dvořák 8.4.2019 6:43

Re: Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

Nepostupoval jste podle své šablony, jako u článku: "USA: Záhada zmizelých 21 bilionů dolarů.", takže se nyní vyjadřujete k něčemu jinému, než jsem psal já.

Já jsem psal o srozumitelnosti práva obecně, nikoliv o jednom pojmu.

Z. Rychlý 8.4.2019 7:07

Re: Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

Když ona paušalizace je téměř vždy taková matoucí, zavádějící - a já jsem se mrzce držel tématu - manželství. Omlouvám se za svou nedostačivost, ale tu šablonu jsem nějak neprokoukl.

P. Dvořák 8.4.2019 7:19

Re: Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

Píšete to Vítkovi a buldozerem shrnete i mě.

Z. Rychlý 8.4.2019 7:47

Re: Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

Podpořil jste ho v jeho slepé zášti, tak jsem vás přibral do jedné hromady.

V. Pavelka 8.4.2019 18:31

Re: Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

Jo v rámci totální svobody.

V. Pavelka 8.4.2019 18:37

Re: Poněkud zavádějící, spíš matoucí.

No cedule u silnice pod skálou (padající kamení)je celkem pochopitelý apel , a že nahoře není koncert známé kapely,asi tak.