28.5.2024 | Svátek má Vilém


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dag Badman 27.9.2006 11:05

Re: Re: RRTV a fyzikalni zakony

naše normy, pokud se nepletu, definují výkon antény jako výkon vysílače vyzářený isotropní anténou (není to přesná definice, ztráty v anténním vedení zanedbávám), takže libovolná směrová anténa může výkon pouze zvyšovat.

Ladislav N. 27.9.2006 11:15

Re: Re: Re: RRTV a fyzikalni zakony

Já to napsal jenom proto,  že se často setkávám s tvrzeními, která směrový zisk antény neberou v úvahu. A pak lítají násobky výkonu vysílače, že se člověk nestačí divit... ;-P

Dag Badman 27.9.2006 11:19

Re: Re: Re: Re: RRTV a fyzikalni zakony

nicméně vyzářený výkon směrové antény v libovolném směru nikdy nesmí překročit výkon isotropní antény. Takže v tom má původní pisatel asi pravdu.

Karel 27.9.2006 14:17

Re: Re: Re: RRTV a fyzikalni zakony

Mám-li povoleno vysílat výkonem 100 W, jedná se vždy o efektivní vyzářený výkon, tedy i se započítaným ziskem antény. Pokud je tento efektivní vyzářený výkon (E.R.P.) vyšší než povolený, je něco v nepořádku. A to tedy rozhodně je.

Karel 27.9.2006 13:39

Re: Re: RRTV a fyzikalni zakony

Veškeré výkony jsou v pásmu FM vždy uvažovány jako efektivní vyzářené, takže vaše upozornění tady nemá smysl.

gerontusinza 27.9.2006 9:13

Pane, bohužel, s tím nic nenaděláte.

Pokud tam máte nepoučitelného blba na doživotí tak ho tam prostě máte. To neodiskutujete. Tak bojujte o to, aby soudili kompetentní lidé ale i po omezenou dobu za stálého vzdělávání. Jinak každý, kdo je jen trochu škodolibý zmetek a má na to, je schopen ten náš "právní řád" rozvrátit.

Ladislav N. :-))) 27.9.2006 9:34

Re: Pane, bohužel, s tím nic nenaděláte.

Nechtěl byste vzít soudcovský talár vy? Vy na to máte! ;-D

oo 27.9.2006 9:50

Re: Pane, bohužel, s tím nic nenaděláte.

Chtel byste snad, aby soudil treba pan Stepanek? On je odbornik? ;-D;-D;-D

gerontusinza 27.9.2006 10:42

Nikoli ani pan Štěpánek ani vy.Re: Re: Pane, bohužel, s tím nic nenaděláte.

Vás oba by ani Klaus nepřekousl, žádný strach. ;-P

MLOK1 27.9.2006 7:47

DOTAZ

Je někde zveřejněna norma digitálního přenosu TV (rozhlasového) vysílání? U systémů anologové TV, černobílé i barevné lze sehnat spoustu pramenů. Nějakou knihu o digitální TV jsem zatím neviděl. Víte o něčem?

jirka44 27.9.2006 8:27

Re: DOTAZ

Bože to sou zase bláboly. V analogu je v jednom kanálu o šířce 8MHz jeden program, v digitálu je ve stejné jednom kanálu celý jeden multiplex, to je čtyři až šest programů. podle toho jak si dovolíte zmršit výslednou kvalitu. Jinak by totiž celá digitalizace neměla smysl.

MLOK1 27.9.2006 14:49

Ale jak je ten multiplex proveden?

Analog, to je známá věc. Že v jednom multiplexu je programů více, to je také vcelku známá věc. Mě spíše zajímá, neznáte-li Vy, či někdo z přispěvatelů literaturu, kde by byl popsán podrobněji princip a způsoby digitální TV. Zatím před lety vyšla knížka o digitalizaci audio a videosignálu. O multiplexu (systému) jsem se zatím nikde nedočetl. To hledám.

Jirka 27.9.2006 19:24

Re: Ale jak je ten multiplex proveden?

Bohužel také žádnou knížku, která by DVB-T poisovala neznám. Samozřejmě je popsané normou, kterou asi nebude lehké sehnat. Princip je asi takový. Digitalizovaný videosignál se zkomprimuje do MPEG2, vzorkování 4:2:0. K tomu se přidá zvuk kódovaný v mp2 nebo ac3. Tak vznikne stream velmi podobný záznamu na DVD. Správce multiplexu pak sloučí tyto streamy + streamy rozhlasové + datové. Toto se vezme a pomocí OFDM se tím moduluje vysílač. OFDM je systém, který využívá mnoho (2000 nebo 8000 pro DVB-T) pomocných nosných umístěných těsně vedle sebe. Popis OFDM je zde: http://www.ert.rwth-aachen.de/Projekte/Theo/OFDM/www_ofdm.html .

Jirka 27.9.2006 19:51

Re: Re: Ale jak je ten multiplex proveden?

Ještě přidávám http://www.dtg.org.uk/reference/tutorial_dvb.html

MLOK1 29.9.2006 9:01

Re: Re: Re: Ale jak je ten multiplex proveden?

Díky za informaci.

mol 27.9.2006 1:56

nesmysl

Kdyz se rozhodnuti uradu zrusi, tak se snad vracime do puvodniho stavu, ne? Soudce rozhodne nemuze rikat rade, ze ma misto toho pridelit kanal v multiplexu, to je blbost.

oo 27.9.2006 8:50

Re: nesmysl

Presne tak. K osobe pana Stepanka uz ani nema smysl se vyjadrovat. Lze jen kroutit hlavou nad faktem, ze si jeho nesmysly nekdo spini noviny ci server. (Y)

Kvetla 27.9.2006 1:42

Skladba součaného televis.vysílání je tragické.

Tři subjekty vzájemně opisují jeden od druhého.Stejné zprávy jako přes kopírák,stejné druhy programů ve stejném čase,dokonce už i reklamní bloky nasazují v jeden okamžik proti sobě,aby nebylo úniku.A ještě jim za to musím ze zákona platit.Přeji si,aby zde bylo co nejvíce  r ú z n ý ch  provozovatelů,aby tenle občany oblbující komplot ,vydávající se za pestré konkurenční prostředí už konečně skončil.;-€.

MB. 28.9.2006 0:05

Re: Skladba součaného televis.vysílání je tragické.

 Nedavno bylo i teoreticky dokazano, ze "nejlepsi" reseni pro provozovatele televizi je synchronizace bloku reklam. http://www.cerge-ei.cz/publications/working_papers/abstract/195.asp

Josef 27.9.2006 1:28

tajtrlík

zas pronáší soudy, na které nestačí - o jeho charakteru  nemluvě.

Ladislav N. 27.9.2006 0:25

Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Především nepopsal, z čeho soudí, že soud pochybil (vzhledem k platným fyzikálním zákonům). Píše o kmitočtech, ale ve skutečnosti se jedná o kmitočtová pásma (od-do), u nichž platí, že čím je pásmo širší ("větší"), tím větší datový tok lze pásmem přenášet. Jestli je přenášen analogový či digitální signál, je prakticky jedno. Jedním kmitočtem může přenášet (zjednodušeně řečeno) tak leda morseovku...

Článek je blábol, který nepřináší čtenáři žádné informace, jenom stanovisko autora bez řádného podepření kvalitními argumenty.

kirast 27.9.2006 1:00

Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Myslím, že pan Štěpánek neblábolí. Multiplex znamená, že se na jednom kmitočtu přenášené kmitočty střídají. Záleží na použité frekvenci, kolik "kanálů" se tam vejde. Už v "pravěku" elektroniky se na jediném kmitočtu multiplexem ovládaly servopohony RC zařízení, např. modelů lodí či letadel. Protože nároky na rychlost přepínání nebyly velké, dalo se ovládat jediným kmitočtem třeba dvanáct servomotorů. Dnes se zvýšili nosné kmitočty  natolik, že se do jednoho vejde několik vysílacích kmitočtů a proto na jedné vlně může vysílat několik uživatelů. Mimochodem, v telefonii se podobný princip (přenášení několika hovorů po jednom drátu) používá rovněž velmi dlouho.

Ladislav N. 27.9.2006 1:35

Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Stejně jako Štěpánek zaměňujete pojmy kmitočet a kmitočtové pásmo. Viz také nosný kmitočet, modulace apod.

Kirast 27.9.2006 1:48

Re: Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Sice nejsem elektrotechnik, ale to, co mi vytýkáte jsem nenapsal. A pak digitální vysílání je v podstatě ta "morseovka", o které jste se ve svém příspěvku zmínil. Multiplex je jenom přepínání téhle "morseovky" z různých zdrojů do vysílací antény. Je to obdoba přenosu po seriovém kabelu z počítače na různá zařízení (tiskárna, plotter, děrnopásková jednotka, ...). Každý chvilku tahá pilku. A když se to děje dostatečně rychle, stačí si po jedné frekvenci různá zařízení předat svoje "balíky" informací. V případě televizního či rozhlasového vysílání pakety (s adresou příjemce, podobně jako v internetu) a vyrovnávací paměť potom umožní jakoby plynulý provoz. Nebo myslíte, že jste na svém kabelu připojen sám? A to se určitě taky díváte přes internet na televizi.

Ladislav N. 27.9.2006 5:32

Re: Re: Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Kmitočtový multiplex - v našem případě znamená, že klasický 1 TV kanál, tedy kmitočtové pásmo o šířce cca 8 MHz, je využíván (rozdělen) do více užších kmitočtových pásem (kanálů), a každým z nich je možno nezávisle na ostatních přenášet datový tok (TV, R, další služby).

To, co jste popsal vy (princip "každý chvilku tahá pilku") je multiplex časový.

František 27.9.2006 8:50

Re: Re: Re: Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Z příspěvků je evidentní, že ani osoby obstojně znalé elektroniky se nedomluví, pokud si nejdříve nesjednotí terminologii. Elektronika je odnoží fyziky a tedy stojí a padá s formulační přesností, stejně jako matematika ( platí tehdy a jen tehdy... ). Předpokládat, že právnicky vzdělaná osoba bude schopná myslet v mantinelech fyziky je silně na naivní. Nakonec řada lidí chodí na určité obory hlavně proto, že se tam fyzika a matematika nepřednáší. Proto také jsou rozhodnutí soudů velice relativní a často na základě stejných vstupních informací vynáší zcela odlišné verdikty, což je v matematice nemožné. Nebral bych za chybu, že soudce nerozumí fyzice, ale pokud ví, že o tom nic neví a to musí vědět, je trestuhodné, že si nevezme k ruce někoho, kdo ho poučí a zásadní rozhodnutí se pak opírá o fyzikální nesmysl a je pro legraci králíkům.

Ladislav N. 27.9.2006 9:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Soudce má na odborné posouzení soudní znalce. Navíc - zde z ničeho nevyplývá, že soudce odborně pochybil (to tvrdí bez důkazu jenom Štěpánek).

oo 27.9.2006 8:54

Re: Re: Re: Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Ladislave, ani vy bohuzel nemate pravdu. Radsi se venujte tomu, co je skutecne nutne - kritice Stepanka a vstepovani poslednim zaslepencum, co je toto individuum zac.

Ladislav N. 27.9.2006 9:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Zkuste podpořit Štěpánkova tvrzení o pochybení soudce a nebo vysvětlit, v čem jsem chybně popsal princip kmitočtového multiplexu.;-)

oo 27.9.2006 9:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Štěpánek blábolí a fyzikálním principům přenosu dat (datovému toku) sám nerozumí.

Problem je v tom, ze to neni kmitoctovy multiplex, nebot nemuzete v ramci toho multiplexu rict, ze od takove do takove frekvence je v nem Prima, od takove do takove Cesky rozhlas atd. Proste je to balik dat a vytridit si z toho ty stanice musi az procesor - pocitac.