22.10.2019 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

PRÁVO: Kauza Babiš

Několik dní po volbách se zdá, jako by nejdůležitější nebyl volební výsledek, ale odpověď na otázku, zda Andrej Babiš a jemu blízcí byli, jsou či budou trestně stíháni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Patkoš 1.11.2017 18:59

Re: Ono ovšem:

Proč by se proboha mělo čekat na OLAF? Co má nějaký OLAF společného s prací české policie a s českým trestním právem? Máte snad někde v zákonech, že policie musí s vyšetřováním čekat, dokud se k tomu nevyjádří OLAF?

V. Kain 1.11.2017 17:50

Re: Ono ovšem:

OLAF s tím nic dělat nebude.Kdyby chtěl tak už by dělal.Ono se jenom čekalo na volby.A protože dopadly podle jejich představ,tak je vše odpuštěno.Babiš je jejich člověk o tom nás brzo přesvědčí.

J. Vintr 1.11.2017 16:11

V případě pana Babiše nejde jen

o nějaké Čapí hnízdo. To je víceméně zástupný problém. On toho má na hrbu řadové víc - jenže mu to nemá nikdo vůli dokazovat.

V. Pavelka 1.11.2017 15:17

Re: Takové cudné přihlášení se

Tahle paní, Umí , a co sem kdy psala to má hlavu a patu .

Z. Lapil 1.11.2017 14:07

Re: Ono ovšem:

Pokud si vzpomínám, tak skrz nějaké uhlí se soudilo či obviňovalo něco, co příslušní advokáti hájili skrze drzý dotaz "A co teda komu chybí?".

Z. Lapil 1.11.2017 14:04

Re: tzv.běžní lidé

Takže ta formulka platí. I když jsem nevěděl, tak jsem vědět měl.

Z. Lapil 1.11.2017 14:00

Re: Mezi pojmy země a stát je několik zcela zásadních...

Právní stát vůbec nemusí být demokratický, do jisté míry naopak. V GULAGu nebyl bez soudu a paragrafu ani jediný člověk. Věřím, že v současné Číně a nejspíš i v KLDR je tomu podobně.

Naopak v ČR se zákony porušují na běžícím páse. Nemluvím ani o Rathovi ani o Babišovi, ale třeba o tom chlapovi, co mě dnes ráno předjel ve městě na plné čáře, jel něco přes sedmdesát a omezil mě a omezil i protijedoucí náklaďák. VÍM, že to byl chlap - pro samé kličkování se na nejbližším semaforu chytil do pasti za trolejbus, takže jsem ho viděl.

M. Valenta 1.11.2017 13:01

Re: Mezi pojmy země a stát je několik zcela zásadních rozdílů.

Vás je tady škoda.

F. Kusák 1.11.2017 12:15

Re: Ono ovšem:

No právě, s tím trestním stíháním se rozhodně mělo počkat až na vyjádření OLAF, a pak rychle k soudu. Takto to působí nevěrohodně, a české policii opravdu nevěřím. Teď to všichni opakují jako mantru, že s Babišem, trestně stíhaným do vlády nikdy. Dokud to nerozhodne soud, bude to vždy chápáno jako další předvolební akce.

J. Ticháček 1.11.2017 12:04

Ono ovšem:

Může také dojít k zajímavé situaci ve chvíli, kdy se orgány EU rozhodnou (neboť také zkoumají co a jak), že bylo vše v pořádku. A to teprve začne legrace.

J. Hejna 1.11.2017 11:41

Dvě věci

Zloděj křičí chyťte zloděje.

Po bitvě je každý generálem.

Ale jinak souhlas.

A. Alda 1.11.2017 11:02

Mezi pojmy země a stát je několik zcela zásadních rozdílů.

Například český stát se dnes skládá ze země české, země moravské, země chebské, kousku země hornoslezské a kousku země dolnoslezské.

Právní stát je takový stát, který je 1. demokratický, 2. tripartitiní (systém dělení státních mocí na tři složky včetně systému brzd a vyvážení mezi nimi), 3. jehož ústavní a právní systém je vystavěn na třech podmínkách (conditio sine qua non):

a) pro moc veřejnou platí, že co jí není dovoleno, to je jí zakázáno;

b) pro osoby soukromé platí, že co jim není zakázáno, to je jim dovoleno;

c) zákazy a příkazy lze stanovovat pouze zákonem.

M. Valenta 1.11.2017 10:10

Re: a co to má společného s pojmem "právní země"

Zdravím generále. Výrazy " v podstatě nejsme právní zemí" a ".. jsme, byť značně nekvalitním" se zas o tolik neliší, podobně jako slovo země a stát.

A. Alda 1.11.2017 10:00

Mrdiální akce!

Paráda. To budu používat. Je to naprosto přesné, mimořádně výstižné.

A. Alda 1.11.2017 9:59

a co to má společného s pojmem "právní země"

Co je právní země, to nevím. Vím ale, co je právní stát. A právním státem Česká republika dosud je, byť značně nekvalitním a byť je ze strany různých ministerstev (zejména životního prostředí, kultury a školství) vystavena přemnohým útokům na ústavně zakotvené principy právního státu.

A. Alda 1.11.2017 9:57

Re: tzv.běžní lidé

V trestním právu samozřejmě taková formulka neplatí. Trestnost činu (to je konání i nekonání) je vybudována na principu zavinění, které má čtyři formy: Úmysl přímý (pachatel věděl a chtěl), úmysl nepřímý (pachatel věděl a nevadilo mu to), nedbalost vědomá (pachatel věděl, ale nedbal) a nedbalost nevědomá (pachatel nevěděl, ale vědět MĚL a také vědět MOHL).

A. Alda 1.11.2017 9:53

Ano.

Vzpomeňmež také pana Mlynáře či pana Bártu, kteří jsouce obviněni, opustili své politické funkce a po zproštění obvinění a novináři utajeném očištění se již zpět vyškrábat nedokázali. S stovky dalších lokálních politiků a úředníků, s kterými místní novináři zametli na přání jiných místních politiků, poškodili je finančně i společensky a omluvy se jim nikdy nedostalo, natož návratu na původní místa.

K. Bečka 1.11.2017 9:19

Re: Domníval jsem se, že rozdíl oproti právu prokurá-

Nádhera ! Mrdiální akce je skvostný novotvar, který by se měl tesat do kamene, i když je to jen nechtěný překlep.

K. Bečka 1.11.2017 9:15

tzv.běžní lidé

Pozoruhodné ovšem je, že tzv.běžné nebo obyčejné lidi stát, resp.jeho trestní orgány, odsuzují často bez větších skrupulí. Autorka píše, že ani právníci se ve stále nových a upravovaných zákonech neorientují,my, nejsouce právníky, se v nich nevyznáme vůbec, ale stále platí formulka, že neznalost zákona neomlouvá, pokud vím.

R. Tesařík 1.11.2017 8:55

Re: Takové cudné přihlášení se

No vidíte...tak nepodsouvejte.

M. Valenta 1.11.2017 8:49

Re: Takové cudné přihlášení se

V tom, že v podstatě nejsme právní zemí, by se dalo souhlasit.

R. Tesařík 1.11.2017 8:44

Re: Takové cudné přihlášení se

Co ale říkáte těm věcem v článku zmíněných?

M. Valenta 1.11.2017 8:40

Takové cudné přihlášení se

o nějakou vládní funkci, řekl bych.

Č. Berka 1.11.2017 8:34

Re: blábol

Začít to může Faltýnkem- v orgánech společnosti Čapí hnízdo nebyl, a jediné, co mu je kladeno za vinu je, že za miliony prodal ruiny statku ( policie dokonce nesmyslně tvrdí, že nevypsal veřejnou soutěž, což je u soukromé firmy naprostá kravina).

S. Ševeček 1.11.2017 8:32

Domníval jsem se, že rozdíl oproti právu prokurá-

-torskému v Naší demokracii je ten, že se zjišťuje VE VĚCI podezření z trestného činu toho a toho a následně se zjišťuje, které osoby SE MOHLY DOPUSTIT ev. trestného činu toho a toho.

Zvonka to vyzerá, že Dnes primární je najít chlapa, do kterého se někdo chce vlámat a následně spustit pátračku (odposlechy, ...) a snažit ze na něho něco najít ... mezitím spustit mrdiální akci na jeho natření térem a vyválení v peří.

P.s.: Vzhledem k zavedené trestní odpovědnosti FIREM, očekávám ve VĚCI BABIŠ nálet supů na kořist zvanou Agrofert.

R. Brzák 1.11.2017 8:31

Re: Nevím proč, ale lidé mají zálibu v soudění se

Nevíte proč? Sám to píšete - když neví kudy kam...tedy, pod vlivem svého strachu, že bez uplatnění moci nad námi se nebudou mít dobře či lépe...

J. Karlík 1.11.2017 7:38

Re: blábol

Já vidím 3 strany, 1 hnutí a 5 pidistran.

D. Polanský 1.11.2017 6:59

Nevím proč, ale lidé mají zálibu v soudění se

Měl jsem známého, který prosoudil doslova vše. Prohrál také vše, ale měl jsem pocit, že přesto jej to vše kolem málem ukojilo. Už pro svého obhájce psal i obhajoby a proslovy, jelikož ten již byl z něho málem naprášky. Asi je to v lidské povaze, prožívat pocit napětí, akce, očekávaní, vyřádit se duševně, ventilovat oficiálně nenávist na veřejnosti. Prostě soudy jsou i oficiálním ventilem. Podívejte jak i politici s oblibou podávají žaloby. Když neví kudy kam, tak podá žalobu.

V případě ANO, úmyslně nepíši Babiše, se "tradičním stranám" nelíbí, že ANO jim bere desítky milionů korun za voliče z jejich kapes a dokonce vůdce Babiš je pomlouvá, nectí. Tak to, kamaráde, ne, půjdeš hezky k soudu!

L. Písařík 1.11.2017 4:59

Re: blábol

A co když se Státní zastupitelství probere z mrákot a oznámí, že trestný čin se nestal? Co potom s vyprovokovanou lidovou spravedlností? Neumře náhodou Duch zákona?

Východisko: Babiš musí být odsouzen, i kdyby nic neudělal. ŠAK ON TO NĚJAK PŘEŽIJE.

P. Dvořák 1.11.2017 3:04

Re: blábol, říká expert.

Babiše taky :-)