Pondělí 15. června 2026, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Vážný

11. 5. 2008 21:23
Starý zákon

Trest smrti ve Starém zákonu vyžadoval určité skutečnosti. Svědci-žalobci kteří zločin viděli měli za povinnost první hodit kamenem při kamenování. To samozřejmě vyžadovalo to, aby si člověk byl vnitřně jistý a zároveň, že nečinil něco nápadně podobného sám.

V novodobém hrdelním procesu by to znamenalo, že soud zformuluje svědectví klíčových svědků do prohlášení, které jako součást rozsudku každý svědek podepíše. U popravy by pak tito svědkové a znalci museli na znamení, že jejich přečtené prohlášení odpovídá stisknout zelené tlačítko, podobně jako soudce a prokurátor. A teprve pak by mohla poprava proběhnout.

Nevím ale jak by se řešilo několik situací:

1. pokud by někdo odmítl vypovídat pro nesouhlas s trestem smrti (může být i dnes u nás pro nějakou překážku, například pokud osobně pro nějaké přesvědčení odmítám pravomoc ČR nebo justice ČR, ač sám nijaký zločin nekonám) - docela mne zajímá, co se stane pokud odpůrce trestu smrti se v USA stane svědkem, nebo členem poroty...

2. Pokud by svědek nějak odmítl svoji výpověď, nebo pokud by trval na nějaké menší, ale zásadní změně, pro kterou by výpověď odmítl podepsat.

0 0
možnosti

redneck Mike, Mississippi

11. 5. 2008 21:47
Re: Starý zákon

 Odpurce trestu smrti se nestane clenem poroty v hrdelnim pripade...

0 0
možnosti

redneck Mike, Mississippi

11. 5. 2008 16:08
Takyhisteriku,

samozrejme, ze tomu rceni rozumim, jenom mi neni zcela jasne jak se vztahuje na mne. Co se tyce jmena - nicku, to jsem si vybral sam, stejne jako Vy, rodice s tim nemaji co delat. Ale pokud Vam to dela problem, muzete me oslovovat Misa nebo Mikes...

0 0
možnosti

redneck Mike, Mississippi

11. 5. 2008 15:50
Certiku,

vy si snad delate legraci s tim Taferou, ze....

Celozivotni zlocinec, seriovy znasilnovac, bankovni lupic a nekolikrat neusvedceny (pro nedostatek dukazu) vrah...  Propusten na podminku, pristizen dvema policisty pri nahodne kontrole ve spolecnosti svych kumpanu - duvod ke zruseni podminky a k dozivoti, drzeni zbrane - dalsi duvod k udeleni dozivoti. Oba policisti byli brutalne zavrazdeni... Jeden z kumpanu si zachranil zivot a svedcil proti Taferovi, pozdeji sve svedectvi odvolal...

A Vy certiku me chcete presvedcit, ze Jesse Tafero byl nevinny...?

0 0
možnosti

certik

12. 5. 2008 21:36
Re: Certiku,

Presne. Policie potrebuje nekoho chytit. Vybere si partu ktera ma trable se zakonem, na jednoho z nich neco vi, tak ho zmackne a ten uda ty druhe dva. Metody policejni prace se jiz staleti nemeni, vite.

Jeste jednou, po odvolani vypovedi toho tretiho pustili udajnou spoluvinnici na svobodu.

0 0
možnosti

janoryna

11. 5. 2008 10:59
je hezké bavit se o nevině nebo tůze přísně potrestaných.

ale kdo si láme hlavu s obětmi. zločinec bude pro nedostatek nebo "nezákoně" získaných důkazech osvobozen a oběť holt má smůlu. to ale ochránce lidských práv ezajímá. slyšeli jste někdy o protestech pro odškodnění obětí ? 

0 0
možnosti

Charlie

11. 5. 2008 8:03
Problém těch "nevinně popravených"

spočívá (většinou) v tom, že to byli pěkní parchanti, kteří si smrt tak jako tak zasloužili.  "Nevinní" byli ausgerechnet v tom jednom případě.

0 0
možnosti

certik

11. 5. 2008 15:06
Re: Problém těch "nevinně popravených"

Nemyslite, ze existuje duvod, proc se v celach smrti pravidelne nachazeji nevinni, ale mezi popravenymi ne? Ja vam ho povim.

Kdyz dotycny sedi v cele smrti, mohou jeho pravnici kdykoliv znovu prezkoumavat dukazni material. Po jeho poprave district attorney uz nemusi zadne prezkoumavani povolit, a taky nepovoli, neni blb. Zvlaste v pripadech podezrelych z policejni manipulace, ze. Abyste se toho prezkoumani domohl soudne, musite zalovat. Soudy tyhle zaloby zamitaji s tim, ze prezkoumavateli chybi "standing" (pravni zajem v pripade), coz je s ohledem na nezvratnost exitusu racionalni postoj.

Ergo pravitko, kdo byl popraven, byl vrah, konec diskuze.

0 0
možnosti

Muki

11. 5. 2008 6:44
zajimave

Professor Joseph Olson of Hamline University School of Law, St. Paul, Minnesota, points out some interesting facts concerning the

2000 Presidential election:

Population of counties won by: Gore: 127 million; Bush: 143 million

Square miles of land won by: Gore: 580,000; Bush: 2,427,000

States won by: Gore: 19; Bush: 29

Murder rate per 100,000 residents in counties won by: Gore: 13.2; Bush: 2.1

0 0
možnosti

certik

11. 5. 2008 7:04
Re: zajimave

Da se to zkratit do toho, ze Bush vyhral venkov, kdezto Gore mesta. Prisel jste na to teprve ted? Potreboval jste na to profesuru?

0 0
možnosti

Jenda

11. 5. 2008 1:26
Levnejsi nez vystavba novych veznic by bylo vsechny odsouzene propustit

Doufam, ze by zasli autorovi podekovat.

0 0
možnosti

honzak

11. 5. 2008 7:52
Re: Levnejsi nez vystavba novych veznic by bylo vsechny odsouzene propustit

já si jednu geniální amnestii pamatuju. Zařídil ji jistý veškrna a byl to totální průszer.

0 0
možnosti

Pro-amnesty

10. 5. 2008 21:53
Amnesty je proti trestu smrti za všech okolností...

...a nyní vyzývá k dopisové akci za zrušení popravy Percyho L. Waltona, který je zřejmě duševně nemocný.

0 0
možnosti

Minutus

10. 5. 2008 20:07
USA se nemají čím chlubit.

Poprava po justičním omylu je státem posvěcená vražda. Jaké vyplácí odškodné pozůstalým?

0 0
možnosti

redneck Mike, Mississippi

10. 5. 2008 21:54
Re: USA se nemají čím chlubit.

Kterym pozustalym? Myslite pozustalym po obeti vraha? No tak to snad nevyplaci zadny stat na svete, nebo ne...?

0 0
možnosti

jj

10. 5. 2008 19:17
Kriminofil Jemelík

má vskutku havlistické řešení plných věznic : propustit kriminálníky na svobodu ( a nejlépe ani kriminálníky nezavírat ) - komu to slouží ? s kým se jeliman jemelík identifikuje ? Jestli někdo nechce do přeplněných věznic tak ať nepáchá trestnou činnost pane jemelík!!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz