8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 16.6.2008 14:18

Re: Pro makroekonoma Hampla (nar. 1975) a jeho ideové spřízněnce:

No, my máme nemocenskou jak za bolševika - a v SRN ji mají jak u kapitalistů ;-D;-D;-D 

Jura Jurax 16.6.2008 14:15

Re: bezplatné zdravotnictví

není - dejte to k ústavnímu soudu ... ono je podle ústavy bezplatné v míře určené zákonem nebo tak nějak ... proto by bylo bezplatné, i kdyby každy odevzdal - podle zákona ovšem - na zdravotní daň 100% mzdy, avšak nemůže být bezplatné, když podle zákona platíte 30Kč spoluúčasti - nebo může? Není to poněkud hra se slovy?

Jura Jurax 16.6.2008 14:11

Jura Jurax

"převážná většina zaměstnanců zůstává, po dobu prvých tří dnů pracovní neschopnosti, bez jakýchkoli prostředků, zatímco jejich povinnost platit pojistné zůstala nedotčena"....  hm, nejsem právník, ale vím, že z nemocenské daň neplatím, ergo moje povinnost platit pojistné je možná nedotčena, ale já nemám platit z čeho, anžto nemám v tyto dny mzdu, a tudíž neplatím - není to nějaký uhozený argument?

"zaměstnanci budou na svou nemoc čerpat dovolenou (na zotavenou!), což je ovšem v příkrém rozporu s jejím účelem". ústavní soudcové žijí odtrženi od života - tohle se běžně děje, protože na ač si na nemocenskou platím podle výše platu percentuelně stejně jako každý, platbu dostávám výrazně menší - zdaleka ne jako každý; jsem tak trestán za to, že hodně (tedy relativně) vydělám a hodně přispívám ... :-( ... tohle mi přijde neústavní ;-€ a ne když všichni solidárně nedostanou nic ;-)

Standa 16.6.2008 13:52

To

by člověk nečekal - takovou hloupý komentárř. Ševče drž se svého kopyta! Nejsi rozhodčí!

Hanák 16.6.2008 13:33

bezplatné zdravotnictví

často užívaný termín "nárok na bezplatné zdravotnictví" u mne vyvolává jisté rozpory. Je to zdravotnictví skutečně bezplatné, když každý (zaměstnanec) MUSÍ platit nemocenskou?

www racek 16.6.2008 13:07

no, jsem tojho názoru, že mr. hampl

by se měl starat o svou oblast a nekomentovat ústavní nálezy, neb on je v postavení státního, velmi vysoce postaveného úředníka, na úrovni cca náměstka ministra (i když mnohokrát lépe placeného). což on nerespektuje. jiná věc je to, jestli na svou funkci má. neb loajalita ke svému zaměstnavateli jest základní předpoklad výkonu práce jakéhokoliv úředníka.

ostatně, aby bylo jasno, mě osobně se nález us pranic nelíbí a s argumenty p. hampla v podstatě souhlasím.

howg.

Atlet 16.6.2008 13:05

Re: Re: Re: Divím se,

vpodstatě můžete dělat na ičo, tzv. švarcsystém

Skelnik 16.6.2008 12:29

OK.

Správné připomínky. R^

doktor 16.6.2008 12:22

Pro makroekonoma Hampla (nar. 1975) a jeho ideové spřízněnce:

NEMOCENSKÁ V NĚMECKU:  Na zajištění zaměstnanců pro případ nemoci se podílejí zaměstnavatelé a příslušné sociální instituce. Po dobu prvních 6 týdnů platí zaměstnavatel mzdu ve výši 100 %, potom dostává zaměstnanec již pouze nemocenské od sociální instituce, kde je pojištěn. Výše nemocenské činí 70 % z průměrného příjmu občana za uplynulých 52 týdnů. Nejdéle je nemocenská poskytována po dobu 78 týdnů během 3 let. V Německu, stejně jako v Česku, jsou nemocenské dávky vypláceny již "čisté" a nepodléhají dani z příjmu fyzických osob.      -       NEMOCENSKÁ  V RAKOUSKU: Při nemoci zaměstnavatel platí zaměstnanci mzdu ve výši 100 % po dobu 6 – 12 týdnů (dle délky zaměstnání). Poté vyplácí 50 % mzdy po dobu 4 týdnů, během nichž má zaměstnanec nárok rovněž na nemocenskou v poloviční výši (tj. 25 %), celkem tedy dostává 75 % příjmu. Při delší nemoci dostává zaměstnanec již pouze nemocenské dávky od příslušné sociální instituce. Výše nemocenské vyplácené příslušnou sociální institucí činí 50 % průměrné mzdy občana za uplynulých 12 měsíců.        -         NEMOCENSKÁ V MAĎARSKU:  Výše nemocenské činí 70 % z průměrného příjmu občana, který odváděl sociální pojištění déle než dva roky, u ostatních 60 %. Nemocenská je vyplácena nejdéle po dobu jednoho roku, potom má občan nárok na invalidní důchod.        -        NEMOCENSKÁ V POLSKU: Jsou stanoveny dvě sazby nemocenské: 80 % z průměrného příjmu a 100 % z průměrného příjmů (platí pro pracovní úrazy a těhotné ženy). Nemocenská je poskytována maximálně po dobu 6 měsíců, potom již má občan nárok na invalidní důchod.        -        NEMOCENSKÁ NA SLOVENSKU: Nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ),  od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ ,od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ.         Zajímavé čtení.

DrT 16.6.2008 12:15

Alfrede,

OSVČ nemocenské poj. platit nemusí, ale mohou. Když ho neplatí a dlouhodobě onemocní, nedostanou ani vindru. Sociální (cca 14,8% z čistého), zdravotní (tuším kolem 5%) a daně (15%) samozřejmě platí.

Martin 16.6.2008 11:57

Re: Re: Jestli jsem správně pochopil zdůvodnění Ústavního soudu,

R^R^R^!!

Martin 16.6.2008 11:55

Re: Nemocenské dávky

R^R^R^!!

Martin 16.6.2008 11:54

Re: Re: Divím se,

To by se pak mohla zrušit i daň ze mzdy a každý by ""přiznával"jen to,co by uznal za vhodné. Tak to dělají podnikatelé,těm nikdo nedokáže,kolik vlastně za rok vydělali.U zaměstnanců je to jiné,jeho příjem je přesně evidován.

Jaja 16.6.2008 11:29

Re: Re: škromach

Tvrdaku socane, je třeba sledovat trošku politické dění,třeba i tu televizi pokud ji ještě máš a není v zastavárně. Pak bys nebyl odkázán jen na to co ti nakuká Paroubek se svou suitou. Zkus být svobodným občanem.

Janus 16.6.2008 11:21

Re: Divím se,

"... zrušení povinnosti nemocenského pojištění pro zaměstance" říkáte. Beru, ale pak chci jako zaměstnanec mít též možnost daňového přiznáíní, kde budu každý rok ve "ztrátě". :-D Že vy chcete "položit" systém ... ;-)

Alfred 16.6.2008 11:09

Divím se,

proč zaměstnanci a jejich odbory nedemonstrují za zrušení povinnosti nemocenského pojištění pro zaměstnance. OSVČ tuto povinnost nemají, zaměstnanci by jim nemuseli závidět, mohli by prosadit její dobrovolnost. Pak by se ukázalo,  kdo by v systému zůstal, pokud by ti, kteří mají oprávněný dojem že jsou jen dojnou krávou systém opustili.

VLK 16.6.2008 10:59

Nemocenské dávky

Pánové proč vláda neřeší jejich plné platy v době nemocenské.Je snad ministr jiný člověk než ten kdo platí zdravotní pojištění.Proč nekrátí platy poslanců,kteří se neučasní zasedání parlamentu.

Jox 16.6.2008 10:50

Re: Jestli jsem správně pochopil zdůvodnění Ústavního soudu,

máme tři kategorie.Ta třetí dostává po celou dobu své nemoci 100%

Tx 16.6.2008 9:16

Pane Hample,

máte naprostou pravdu. ÚS je bohužel další komorou parlamentu. Nerozhoduje podle ústavy, ale podle svých politických náklonností. Kdyby rozhodoval podle ní, nemohl by být poměr hlasování většinou 8:7. Toto není jediný případ.  V tomto případě jsem nenašel jediný relevantní odkaz na ústavu, kterému ustanovení to odporuje atd., jen zdůvodnění o sociálním dopadu na "pracující lid" (no "flákající se lid" asi nemocenskou nemá...) a pod.

BOMBON 16.6.2008 8:59

Re: patrně tisková chyba

no, spis by tam melo byt "... zustava bez jakychkoliv prijmu..." . bez prostredku totiz zustane jenom dement...

ale i u duchodu bych tim argumentoval... resp. bych duchody zrusil.

bohuzel, nezijeme ve svobodne zemi, proto zadne mantinely nejsou :-/

Tvrdak 16.6.2008 8:26

Re: škromach

Ty blbecku.... Jaja ...ani nevis ze o nemocenskou vedla spor KSČM a ne ČSSD ,tak co do teho pletes Škromacha...

petrph 16.6.2008 8:24

patrně tisková chyba

Správně by tam mělo stát "převážná většina zaměstnanců zůstává, po dobu prvých tří dnů pracovní neschopnosti bez jakýchkoli prostředků, zatímco jejich povinnost platit veškerá jejich vydání zůstala nedotčena a navíc jim k tomu přibyly poplatky za ošetření u lékaře, za léky a pobyt v nemocnici..". Dohadovat se o tom jestli je nemocenská formou sociální dávky nebo pojistného asi nemá smysl - stejně by jsme mohli argumentovat u důchodů. Jediná otátka je, jestli o placení či neplacení nemocenské (resp. těch 3 dnů) musí rozhodovat ústavní soud, popřípadě jestli existují nějaké jiné mantinely v tom co si smí dělat vláda a parlament se svým národem. Už ve středověké Anglii platilo že "v době kdy zasedá parlament si nikdo není jistý ani svým majetkem ani svým životem...";-P

Jaja 16.6.2008 8:14

škromach

Podle vyžraného škromacha us rozhodl správně.Když si zaměstnanec chce trochu odpočinout tak mu to musíme zaplatit. Tak ti socani dovedou být sociální, křišťáloví, kteří mají na mysli jen blaho všeho pracujícího lidu.

nik 16.6.2008 7:47

ÚS lže.

Další důkazem naprosté nezávislosti našich soudů na čemkoliv je tvrzení, že "převážná většina zaměstnanců zůstává, po dobu prvých tří dnů pracovní neschopnosti, bez jakýchkoli prostředků, zatímco jejich povinnost platit pojistné zůstala nedotčena", neboť za dny nemoci se pojistné neplatí.

Petr Kohout 16.6.2008 7:45

Jestli jsem správně pochopil zdůvodnění Ústavního soudu,

máme dvě kategorie občanů, přičem ta nadřazená, která má výhody, jsou "pracující". Proto například podobnmé opatření s nemocenskou pro policisty a vojáky ponechal v platnosti.

Poznámka: "Ochrana pracuijících" jsou slova převzatá z odůvodňování pana Rycheckého.

Veselý 16.6.2008 7:30

Není to nepochopitelné

US řekl, že by to mělo fungovat jako pojišťovna na pojistném principu, to je příjmy by se měly rovnat výdajům. Proti klasickému pojištění je zde uplatněn sociální princip. Je morálně nepřípustné, aby vzníkal výrazný přebytek, který by byl příjmem státního rozpočtu.

Lojza z paseky 16.6.2008 6:02

Nu ano

Je to to, co se snažím již po několik let vysvětlit. Buďto to nazývejme daní, potom nemelme o tom, že zdanění jest 15% alébrž 28,5% (pomineme-li maličkosti jako superhrubá mzda, sociální daň, DPH, spotřební daň, daň z nemovitostí atd.), nebo to nazývejme pojištěním a potom z toho pojištění udělejme.

nobody 16.6.2008 1:40

Re: jo jo,

A když i dolehnou, tak se rozhodně z nějakýho Hampla neposerou ;-D

BOMBON 16.6.2008 1:31

jo jo,

je to smutny pribeh... jen vase racionalni argumenty tezko nekdy dolehnou k rychetskemu a podobnym dementum...:-/