24.6.2021 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

PRÁVO: Důstojné ukončení života

Jednou za čas se objeví případ, který vyvolá vášnivé polemiky, pohříchu spíše v režii bulváru než zasvěcených, jichž bývá v diskusích málo, pokud vůbec. Přitom jich by bylo třeba nejvíce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 25.5.2019 18:57

Technologická budoucnost je ještě více odtažitá

Bude-li mít člověk (pro případ možné havarie) zálohován svůj mozek na nějakém médiu, což bychom technologicky mohli zvládnout do cca 30 let, pak bude možno provozovat lidskou existenci na jiném hardware. Možná dokonce, že to ani nebude muset být biologický hardware.

M. Mikulec 25.5.2019 19:37

Re: Technologická budoucnost je ještě více odtažitá

Doporučuji shlédnout film "Ostrov": https://en.wikipedia.org/wiki/The_Island_(2005_film)

M. Pivoda 25.5.2019 20:10

Pro M. Mikulec

Já se příliš nezajímám o sci-fi filmy. Mne zajímají inovace.

J. Kanioková 25.5.2019 13:43

Je to drsné téma,

a nikomu nepřeji péči o tak "nemocné" blízké. Zažila jsem si to několik let a bylo to peklo. Mamka už tohle přežívání nesnášela, křičela a jelikož jsem se převážně kolem ní pohybovala já, nenáviděla mě. Neustále na mě křičela, že už nechce žít, že chce umřít. A v podstatě se tvářila, jako že za její trápení můžu já. A to nejspíš nějaké bolesti neměla, trpěla hlavně Alzheimerem, psychikou, protože v naší rodině byla ona tou hlavní tvůrčí silou, ona vždy určovala, co se bude dít a jak. A náhle nebyla schopná ovlivnit ani svůj vlastní život. Tohle ji ubíjelo nejvíc, ta bezmoc.

J. Vlček 25.5.2019 13:57

Re: Je to drsné téma,

I já se dokáži vcítit do vaší situace, kterou jste si prožila, paní Kanioková. Jak říkám, ten, kdo podobnou situaci nezažil, těžko si může o tom udělat představu.

A. Reček 25.5.2019 8:35

Další podnět z Holandska

Někteří poslanci parlamentu podali návrh, aby lékaři mohli odmítnout zdravotní péči důchodcům starším 70-ti let, pokud by nebyla zajištěna kvalita jejich života. Cílem je ušetřit náklady. Holandsko je země dosti vyspělá a od r.2002 mají povolenou eutanázii a jako důvod tam dokonce postačuje, aby člověk řekl, že jej už "nebaví žít"! Zvláště mladší lidé tam jsou pro eutanázie, protože vůbec nemají zkušenosti v soužití se svými nemocnými předky či příbuznými. Přitom při současných možnostech medicíny nikdo nemusí ve stáří trpět silnými bolestmi. Je vidět, že penízky jsou jim přednější, než dobré vztahy uvnitř rodin. Přitom mají možnost využít i hospice a navštěvovat tam příbuzné. Nedivím se, že Holandsko vymírá.

M. Mikulec 25.5.2019 9:23

Re: Další podnět z Holandska

V Británii i v Německu se dávno využívá možnost, ze člověk podepíše Do not resuscitate. Nepřeji si v případech uvedených....byt resuscitovan. “ Zabrání tím dostat se do situace pana Lamberta, prave v článku popsaném.

J. Kanioková 25.5.2019 13:12

Tak tohle bych si moc přála, pro sebe.

L. Harvánek 25.5.2019 15:40

Re: Další podnět z Holandska

Odmítnutí péče je jeden ze způsobů, jak brzy zemřít. Je to ale úplně něco jiného než eutanazie. Můj otec také před 30 lety řadu měsíců umíral. To, co nezbytně přijde věděl nejen on, ale i my okolo něho. Snažili jsme se mu konec života zpříjemnit jak jen to bylo možné. Byli jsme 4 sourozenci a snažili jsme se, aby ani jeden den nezůstal sám jen s naší matkou. Každý den se na návštěvu (byl v domácí péči) těšil, během těch měsíců jsme si dokázali říct i to, nač předtím nebyl čas a na chvíle s ním strávené budu vzpomínat až do konce života a moc bych si přál, abych i já měl podobný konec.

Eutanazie je v každém případě vraždou a zkuste se vžít do situace lékaře, který by měl smrtící injekci či medikamenty předepsat a použít. Myslím, že tohle by pro mnohého byla až příliš silná káva a tento čin by odporoval jeho svědomí i složené přísaze.

Pokud ovšem chce někdo ze světa sejít dobrovolně sebevraždou, je to jeho volba. Přesto však tenhle postup odporuje mému svědomí a přesvědčení. Nakonec na tom , že každý z nás se narodil, nemá sebemenší zásluhu a proto nemá ani právo se o život připravit.

Požadavky na prosazení eutanazie pocházejí od lidí ne zrovna silného charakteru, kteří nedovedou život přijímat se vším co přináší. Ač nechci nikoho soudit, považuji to za zbabělost.

M. Mikulec 25.5.2019 16:04

Re: Další podnět z Holandska

Eutanazie není vrazda, ale asistovaná sebevražda. Vy úplně ignorujete ty zástupy těžce nemocných, kteří skemraji o ukončení svého utrpení. Kdyby lékaři byli zodpovednejsi a statecnejsi, mohli by jim utrpení zkrátit. Jenomže ti mají raději své alibisticke postoje, tak lidé, na rozdíl od zvířátek, která nesmí trpět, umírají co nejpomaleji a bolestně.

L. Severa 25.5.2019 15:23

Re: Další podnět z Holandska

"Přitom při současných možnostech medicíny nikdo nemusí ve stáří trpět silnými bolestmi." Trochu troufalé tvrzení, medicína není až tak všemocná, často dochází k sebevraždám. A není to jen otázkou bolesti.

R. Meišner 25.5.2019 8:18

těch jedinců

přežívajících dlouhodobě ve vegetativním stavu je hodně málo--vyjádřeno procentuálně vzhledem k populaci se jedná o zanedbatelné číslo--problém je v tom, že jakmile se uvolní stavidla pro euthanasii, začne být zneužívána v mnohem masovějším měřítku, na to klidně vemte jed,--a problémy ve společnosti se zmnohonásobí oproti těm nynějším. takže co je lepší posuďte sami.

M. Mikulec 25.5.2019 9:19

Re: těch jedinců

Nemyslím si to, co vy, ze eutanazie musí byt zneužívána. Stalo by se to, ze slabý nemocný, často i starý člověk si o sobě konečne rozhodne sám. Toho utrpení je mezi lidmi tolik, ale medicina se tváři, jako ze je vše v pořádku. Přitom nemá pod kontrolou ani tu bolest.

M. Mikulec 25.5.2019 7:59

Když vidím

lidské utrpení, vždycky si připomenu postoje ke zviratkům, která rozhodně nesmí trpět! Člověk umírá celá léta, a ten trpět smí, až do hořkého konce.

J. Kanioková 25.5.2019 13:29

Ano, souhlas

J. Vlček 25.5.2019 7:10

Ano, život přináší...

...i tak nanejvýše rozporuplné situace, kdy svého bližního, respektive blízkého, milujete tak, že jeho odchod je pro vás velkou životní ztrátou, ale zároveň si ve skrytu duše přejete, aby jeho i vaše trápení už konečně skončilo. Kdo se s něčím podobným nesetkal, neví o čem je řeč.

Díky autoru za jeho článek.

J. Kanioková 25.5.2019 13:28

Souzním..

Z. Rychlý 25.5.2019 4:38

Existenci těchto situací řeším

jako pštros. Strčím hlavu do písku a dělám, že neexistují. Zároveň si vzpomenu na své křesťanské vychování a děkuji Bohu, že mě těchto situací ušetřil. Jinak bych se stal adeptem do cvokhauzu, poněvadž nabízená řešení jsou příšerná.

Po přečtení mám nutkání vstát a hledat nejbližší pískoviště.