14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

PRÁVO: Basy nesmí zůstat prázdné

Ještě nedávno působila ministerstvu spravedlnosti starosti přeplněnost věznic, nelichotivé evropské prvenství České republiky v poměrném počtu vězňů a neúnosnost nároků vězeňství na státní rozpočet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 22.4.2013 13:39

Souhlasím s autorem

Dnes už nejde "jenom" o růst moci státu nad občanem, před nímž tak skvěle varoval prezident Reagan. Jde navíc o nebezpečné narušení rovnováhy mocí v demokratickém státu, probíhající vnějškově ve prospěch soudní a policejní moci, jejíž významná část ale ve skutečnosti plní politické cíle svých "mecenášů".

V této situaci je akutním nebezpečím účelové zneužití "spravedlnosti" především proti politickým protivníkům (např. Čunek), k němuž poskytuje "skvělou" příležitost např. možnost nasazení "provokatérů" na své protivníky. První mně známou obětí těchto metod, byl z korupce (při privatizaci) před televizní kamerou "usvědčený" pan Lízner, o jehož strastiplné cestě k úplné očistě se pochopitelně veřejnost nedověděla.

http://zpravy.idnes.cz/agent-lizner-naletel-na-provokaci-dl5-/domaci.aspx?c=A031209_200602_domaci_mad

Minimálně stejně nebezpečný a stejně účelový je současný trend kriminalizace (některých) politiků, jenom proto, že podle mínění nějakého policejního "experta" nezvolili nejlevnější řešení daného problému, aniž by jim byla prokázána nějaká korupce. To snad mají tento stát (např. ministerstvo zahraničí) řídit účetní nebo dokonce roboti (i velmi levné typy by postačily na nalezení nejlevnější nabídky).

M. Kosejk 21.4.2013 17:26

Re: přesně tak

Jo,jo. Od té doby, co jsem si přečetl, jak se tvoří "index vnímání korupce", tak mě žebříčky korupce od TI přestaly zajímat.

J. Vyhnalík 21.4.2013 11:00

Re: přesně tak

Navíc je tu efekt viditelnosti. Tím, že se o boji s korupci mluví a přibývá případů, kdy se viníci ocitají za mřížemi, lidé mají pocit, že je korupce stále víc.

To "potvrzují" různé "výzkumy vnímání korupčního prostředí", které samozřejmě neměří skutečnou korupci, ale to, jak ji lidé vnímají, tedy právě odraz mediální prezentace korupce.

M. Kosejk 21.4.2013 8:14

Re: přesně tak

Ano, taky to tak vidím. Ještě bych ale k tomu připočítal politický boj a možná i konkurenční boj mezi bezpečnostními složkami a boj o podobu státního zastupitelství. A vše je dáno tím, že většinový člověk vidí korupci za vším - z korupčníka se stává mytologická postava typu Velký Žid, kterým údajně může za vše špatné  - a jehož likvidací nastane Ráj na Světě. A všichni to téma korupce zneužívají pro svoje cíle.

Mohl bych jmenovat příklady zakázek, o nichž vím, že firmy se podbídly na cenu, která jim v podstatě jen hradí ztráty - s vidinou, že si alespoň udělají jméno. A lidi stejně jsou si jistí, že zakázku získaly korupcí - a že je to pro zadavatele nevýhodné.

J. Vyhnalík 20.4.2013 18:24

Re: přesně tak

Snad jenom malá poznámka. Ohánění se korupcí se stalo prostředkem konkurenčního boje. Neexistuje snad zakázka, kde by se neúspěšní uchazeči neoháněli údajnou korupcí ze strany jejich úspěšnějších konkurentů.

J. Vyhnalík 20.4.2013 18:19

Re: Dnes

Podstatné je, zda má pravdu. Pokud si dobře pamatuji, exministr Pospíšil projekt domácího vězení fakticky potopil tím, že vypustil do éteru astronomickou částku, za kterou by stát měl systém pořídit. Okolo potenciálního zlatého dolu se rozproudil takový humbuk, že nezbylo, než vše zrušit.

F. Eliáš 20.4.2013 17:30

Přeplněnost věznic by se snížila,

kdyby v nich nebyly tak přepychové podmínky. Jen velmi zdravý vězeň by měl vydržet v e vězení 10 roků.

P. Papež 20.4.2013 11:57

Dnes

Dnes se mně článek pana Jemelíka velice líbil, až na pravidelné napadení exministra Pospíšila.

Š. Hašek 20.4.2013 10:57

Re: přesně tak

Přesně tak, není co dodat.

V. Váňa 20.4.2013 10:14

Tentokrát

se velice ztotožňuji. Díky. V.

M. Kosejk 20.4.2013 8:10

přesně tak

Módní boj proti korupci začíná nabývat naprosto obludných rozměrů. Kdejaká amorální metoda pošlapávání práva je adorována, pokud je "vyargumentována" bojem proti korupci. A že ty metody jsou pro právo zkázonosnější než to, proti čemu údajně bojují, to většinu společnosti nezajímá.

A mimochodem - pěkný komentář k současné společenské náladě napsal pan Křivan, cituji:

"Jsme experti na obviňování jiných z vlastních neúspěchů. Na Habsburky jsme svedli, že jsme se spolu s poručíkem Dubem „naučili politizovat“ a ne dělat politiku. Později jsme na „hrdý Albion a sladkou Francii“ svalili naše rozhodnutí nebojovat. Volili jsme komunisty, ale to už prý bylo stejně rozhodnuto na Jaltě. Uvěřili jsme politikům, kteří byli vychování Moskvou a pak jsme se hrozně divili, že dali přednost poslušnosti před svobodou. Dneska zase říkáme, že kdyby „se nekradlo“, měli bychom se skvěle. Chyba je prostě vždycky v těch druhých.

Každý den čtu kolik peněz by zbylo „pro lidi“, kdyby se nekradlo a nebyla korupce. Kolik peněz by se dalo ušetřit,  kdyby něco stavěla jiná firma. Prostě všechno by bylo báječné, kdyby kolem nás byli samí svatí. Většina z nás by tak mohla ležet dál na posteli, popíjet pivo, koukat na televizi a „užívat si to“."