6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

PRAHA: Mariánský sloup ano, či ne?

Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 22.9.2017 14:18

Re: Je to složitější než jsem si myslel

Vysvětlovací cedule jsou tak trochu móda, ale v Litomyšli mají mít sochu Nejedlého, po r. 1989 nezbouranou, nýbrž opatřenou cedulkou na způsob "Pro svou vlast učinil mnoho dobrého i zlého".

Prosím - debata nebudiž odvedena k Nejedlému.

B. Brousková 22.9.2017 14:08

Re: Kupodivu pravdu měl včera pan Halík,

"Nápad s pomníkem se mi líbí." Což o to, pomník je jenom pomník . Jenže pokud jde o to ostatní je v tom trochu problém. Popravených bylo opravdu dvacet sedm Páni, což v době popravy, neznamenalo , že jde o muže , ale znamenalo , že jsou příslušníky panského stavu , z nich byli jenom tři. Pokud jde o upřesnění "českých " , je to totéž, protože mezi popravenými byla řada těch co se považovali za Němce. Třeba Schlick se zcela jistě nejmenoval Šlik, česky sice uměl, ale byl hlavou pražských Němců. Jeho rod poněmčil značný kus západních Čech. Další Němci Bedřich z Bílé, Rüpel, Hauenschild a Kober. Bylo jich jistě víc , ale nedochovaly se všechny protokoly. Německy před soudem vypovídali i Kaplíř, Ota z Losu a Bohuslav z Michalovic..Jesenský neboli Jessenius se narodil v dnešní Wroclavi, která ovšem tehdy patřila k Prusku..Jesenius se jmenoval proto, že jeho otec pocházel z Jasené u Žiliny. Česky neuměl, rozsudek podepsal německy a na popraviště se nechal provázet dvěma německými pastory.Atd, atd. Silně pochybuji, že tato prokazatelná fakta někoho z těch co se jim " líbí postavit pomník" vůbec zajímají. A jsme zase na začátku. Můj osobní názor je, nechat zbytky sloupu v depozitáři , jednou provždy Jeho znovupostavením se nic nevyřeší a jen zase vzkypí emoce. Ale i druhá strana sporu by měla pochopit, že smíření musí být založeno na vzájemné vstřícnosti. Zdůrazňuji vzájemné.

V. Kopta 22.9.2017 12:48

100% souhlas s autorem

100% souhlas s autorem, tenhle sloup nemůže nikdy sloužit jako symbol smíření

V. Kopta 22.9.2017 12:47

Re: Kupodivu pravdu měl včera pan Halík,

tenhle příspěvek je evidentní rána pod pás. Zrovna tak bych mohl napsat, že příznivci sloupu by měli jít příkladem v toleranci a na vztyčení netrvat. Vztyčení sloupu totiž vyžaduje 0 % tolerance od jeho příznivců. Argumentovat cenností památky pak vyzní jako pokus prosadit si svou jiným podloudným způsobem. Tenhle sloup je politickým symbolem a nikdy už to nebude jiné. Na jeho existenci není na veřejnosti shoda a stát by proto neměl. Proti katolickým památkám jinak nic nemám. Nápad s pomníkem 27 českým pánům se mi líbí.

J. Zaorálek 22.9.2017 12:38

Pane Aldo buďte tak hodný a prestante do toho pořád tahat Miladu Horakovou, když je celkem jasné, ze je to nesmysl. Mimochodem v té době patřila k římskokatolické církvi. Zdá se, ze se snažíte naplnit přísloví Tisíckrát vyslovená lež se stane pravdou.

V. Klepetko 22.9.2017 12:31

Re: Kupodivu pravdu měl včera pan Halík,

Problém je v tom, že se o žádnou cennou uměleckou památku nejedná, jde o jakousi přibližnou napodobeninu. Pokud by se dochoval původní sloup, dalo by se takto o tom uvažovat, ale takto? Je snad pan Halík kvalifikovaným odhadcem umělecké ceny moderních artefaktů?

Druhak, ta napodobenina má mimořádně silný ideologický a symbolický náboj a je poro významnou část společnosti právě z těchto důvodů nepřijatelná. Ruší klidný stav, který panoval 100 let, a vyvolává nové rozbroje!

Konečně do třetice : do jaké míry budou ti "odborníci na umění " nestranní? Když na dodržování lidských práv v OSN dohlíží jakýsi odborník od Saúdů, tak proč bych měl věřit tomu, že u nás nebudou historici umění sami nějak výrazně kulturně zakotvení způsobem, příznivým pro jednu stranu sporu? A proč by tomu měli věřit ateisté?

J. Chaloupka 22.9.2017 12:27

A ti , co se v Praze narodili, by měli být

zákonem chránění, jako bílí jeleni. To není legrace, ale myslím to vážně. Nejvíce Pražáků pochází z Moravy.

B. Brousková 22.9.2017 12:25

Sultán a Bitva na Bílé hoře

Koncem srpna 1920 se vydalo poselstvo tvořené zástupci všech vzbouřených zemí to znamená z Čech , Rakouska a Uherska v počtu sto osob do Cařihradu k sultánovi..Vezli vzácné dary v hodnotě asi 70 000 zlatých. Jedním z darů byly i stříbrné varhany. Za Pražany byli členy delegace Samuel Ješin z Bezdězi a Šimon Kohout z Lichtenfeldu. Do Cařihradu deputace dorazila 27.listopadu, tedy až po bitvě na Bílé hoře. Jejich žádost o vojenský zásah sultán sice vyslechl a dary přijal , ale tím to také skončilo. Pomoc přislíbil, ale nehnul ani prstem. Turci tedy mohamedání, měli spasit vzbouřence. Jak by asi ta pomoc vypadala ve skutečnosti ?

P. Smatlak 22.9.2017 11:17

Re: Politické souvislosti a historické památky

Abychom nedopadli jako v Americe v tomto století.Tam se tonelébí černochům a většině přivandrovalcům co utekli ze svých zemí a američané a Amerika jim to žere.Je to skoro jako islamizace světa i když tady v tom případě je islám to největší zlo a hrozba.

J. Kratochvíl 22.9.2017 11:06

Kupodivu pravdu měl včera pan Halík,

i když ho většina vnímá jako katolíka, tj. jako zástupce jedné strany ve sporu. Tolerantní občané v demokratickém státě musí souhlasit s panem Halíkem

Cituji: " V tomto sporu jde dnes o cennou uměleckou památku a nic dalšího bychom do toho promítat neměli. Zápas o duši národa a vertikálu naší duchovní kultury probíhá přece jinde."

Pane Stejskale a všichni další v protestanských církvích byste si toto měli uvědomit a jít příkladem v toleranci. Protože protestanské církve mají také své máslo na hlavě, v historii se nechovali vždycky o moc lépe než katolíci.

Obnovení pomníku považuji jako příkladnou ukázku tolerance z obou stran sporu. Tolerance ve společnosti, kterou nutně potřebuje náš moderní demokratický stát.

B. Brousková 22.9.2017 11:06

Re: poznámka

Ono vůbec češství či němectví je dnes o něčem jiném. Slavný Kutnohorský dekret vydaný Václavem IV je toho ,dokladem. Za Čechy jsou v něm považováni všichni obyvatelé českého království , KTEŘÍ SE V NĚM NARODILI , bez ohledu na to jako řečí mluví. Takže například za Němce, byl považován ten, kdo se narodil v Německu a do českého království se přistěhoval

M. Mruk 22.9.2017 11:05

Komenský byl zrádce

Takže ten vámi tolik obdivovaný Komenský, když otevřel brány Lešna nepřátelskému vojsku, zradil zemi, která ho přijala jako emigranta. Opravdu příklad hodný obdivu a následování.

R. Langer 22.9.2017 11:04

Bóže,

co furt blbnete s nějakým sloupem...

B. Brousková 22.9.2017 10:59

Re: Však tehdejší bourači v čele se Sauerem a Královou,

A tehdy šestnáctiletá Králová tomu všemu velela!

A. Alda 22.9.2017 10:36

Však tehdejší bourači v čele se Sauerem a Královou,

později provdanou Horákovou, na ten Karlův most vyrazili a sochy chtěli všechny poschazovat do Vltavy. Zabránila jim v tom armáda. Naštěstí.

A. Alda 22.9.2017 10:34

Zbourání sloupu v Praze začaly problémy.

Jeho znovupostavením by možná mohly skončit.

Ve většině českých i moravských měst mariánské sloupy stojí (mám tedy na mysli skutečná města, nikoli vesnice na města povýšená a v rámci politického korupčení v posledním čtvrtstoletí).

Obrazoborectví není projevem kultury, ani v Praze v roce 1918, ani v Afganistánu v roce 2001. A co je možno napravit, to má být napraveno.

P. Hlosta 22.9.2017 10:00

Ano - ne - nevím ... nehodící se škrtněte

To jsem já a věřím že i hodně jiných lidiček, netušil, že ten Mariánský sloup je takové politikum.:-) Pravdu ale mají církev Husitská, že jestli katolici chtějí jakýsi sloup, že ho mají postavit na své zahradě kláštera, kterých jistě mají dost. Kdyby totiž každá církev měla stavět své pomníky a symbolické stavby po městech, nezbylo by místa pro nevěřící, co chtějí také své monumenty realizovat. ;-)) Ale Praha, to je vlastně skanzen. Domorodci by měli svolat poradu a dohodnout se.

M. Zdobinský 22.9.2017 9:46

Politické souvislosti a historické památky

Většinou s p.Stejskalem souhlasím,ale tentokrát opravdu ne. Dávat politické souvislosti historickým památkám ze 17.století je podle mne totální nesmysl. To bychom mohli zbourat sochy na Karlově mostě, některé z nich jsou nepochybně symbolem katolizace v českých zemích. Bourání historických památek ve jménu výkladů historie je totální nesmysl viz.bourání soch jižanských generálů ve Spojených státech. Sloup byl historická památka a jeho zbourání byl symbol buranství. Zbouráním historické památky se historie nezmění, pouze se z ní nepoučíme a budeme nuceni ji v nějaké nepěkné podobě zažít znovu.

Nechcete zbořit všechny barokní památky v Praze? Většina jich vznikla na podporu katolizace po Bílé hoře.

Tahat do toho Komenského je faul, nikdo neví,co by tomu říkal. Mimochodem ,někde jsem četl,že TGM se zbourání sloupu moc nelíbilo. Takže mám mít rád Komenského nebo Masaryka? Vážím si obou i s jejich lidskými chybami a historickými pochybeními.

D. Polanský 22.9.2017 9:43

Re: Ach ta Praha

metoda nejmenšího odporu, řešit sloup je totiž pohodlnější.

D. Polanský 22.9.2017 9:41

Když se nevztyčí, pomůže dle reklamy

Viagra. Nám v Brně na Náměstí svobody stoji dokonce dva sloupy, jeden historický a druhý moderní, šulín v černé barvě.

J. Karlík 22.9.2017 9:02

Postavte si sloup,

nejlepe na sve klasterni zahrade, to mi pripomina hlasky byvale STB, hlasejte si sve myslenky ve svych kostelich,ale verejnost nechte na pokoji.

V. Klepetko 22.9.2017 8:46

Je to složitější než jsem si myslel

Včera jsem se podivoval nad tím, že je panu Halíkovi údajně vlastně jedno, jestli se nad Staromákem bude tyčit Panna Marie nebo třeba Velkopopovický kozel Olda, jen když to posvětí historici umění. Dnes musím říci že naopak chápu námitky pana Stejskala proti vztyčení nepřesné repliky původního sloupu: je v tom zakleto příliš mnoho kontroverzních význam... "Obnova" dost dobře myslitelná prostě není.

Pokusil jsem se ale navrhnout, jestli by nebylo možné nahradit triumfální sloup nějakou jinou, moderní vertikálou s matkou Boží na vrcholu, který by symbolizovala nikoliv dávné vítězství nad Švédy, ale jen naši sounáležitost s křesťanskými kořeny, lásku a svornost. Ukázalo se ale, že ani já ani nikdo jiný neví, jak to udělat, aby zůstala vertikála i Marie, ale současně zmizel odkaz na jakýsi “"triumf". Chtělo by to nějaký nápad. Možná by stálo za úvahu překonat spor katolíků s protestanty nějakým odkazem na křesťanství, které se dnes brání a je pronásledováno, a inspirovat se například Pannou Marii před zrcadlem v Efesu. http://1url.cz/YtfJt nebo http://1url.cz/qtfJ1 Nevítězných Božích matek, které na nás vlídně shlížejí, je vse světě spousta! http://1url.cz/StfrN http://1url.cz/0tfrH

B. Brousková 22.9.2017 8:15

Re: poznámka

Bitva u Lipan je něco podobného. Velitelem jedné strany byl husitský hejtman Prokop Holý, jehož vlastním dědečkem byl německý imigrant z Cách. Na straně druhé, vrchním velitelem byl bývalý husitský hejtman Diviš Bořek z Miletínka. Křížáci veškeří žádní.

B. Brousková 22.9.2017 8:06

Re: poznámka

Pokud jde o Čechy, přesněji řečeno česky mluvící bojovníky, tak na Bílé hoře kromě několika nižších důstojníků byla "česká" pouze obsluha několka děl. Ti slavní "Moravané , kteří padli do posledního muže" byli němečtí lancknechti najatí za peníze moravských stavů. Do posledního muže také určitě nepadli, protože ještě půl roku po bitvě se ti co nepadli , domáhali dlužného žoldu.

P. Remeš 22.9.2017 8:05

Re: poznámka

Říkáte to velmi dobře - tváří v tvář muslimské invazi do Evropy se budeme rozčilovat nad mariánským sloupem?

P. Remeš 22.9.2017 8:03

Re: poznámka

A propos s tou bitvou u Lipan je to taky bizarnost. Ptal jsem se před měsícem husitského faráře, který u nás slouží bohoslužby, na které straně by on u Lipan vlastně stál. Bylo to z jeho hlediska vítězství nebo porážka ... jen se smál :o)

P. Remeš 22.9.2017 7:59

Re: poznámka

Ano, bitva na Bílé Hoře byla obrovskou bizarností. Stáli zde proti sobě dva čeští králové a ani jeden z nich nebyl Čech !

:o)

J. Ptáček 22.9.2017 7:58

Ach ta Praha

Ta Praha, potažmo pražská radnice, mě neustále fascinuje. Není dokončen vnější obchvat města, dálnice stále vede přes jedno ze dvou nejdůležitějších náměstí, pořád není rychlé přímé spojení na mezinárodní letiště - ale radnice řeší zda obnovit mariánský sloup zrušený před sto léty.

P. Remeš 22.9.2017 7:56

Re: V tak ateisticky založené společnosti, jaká je v ČR,

Aha ... takže hurá, sochy z Karlova mostu do Vltavy ??

To musíte mít v sobě hodně sebenenávisti - všichni vaši předkové na tisíc let dozadu byli katoličtí křesťané a Vy je tímto označujete buď za totální idioty nebo za drzé provokatéry ...

P. Remeš 22.9.2017 7:52

Re:

Jejejeje, to jsou hlouposti ... celé první dvě generace národních buditelů představovali katoličtí kněží. Nesmíte Zdeňka Nejedlého brát tak vážně ... ;o)