19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

POVĚST: Poklad kunčického huťmistra je zřejmě ve Stockholmu

V době, kdy na Pražském hradě panoval císař Rudolf II., vášnivý sběratel uměleckých děl, obrazů, soch, drahocenných šperků a všelijakých jiných zvláštností, na hradě Šilperku byl pánem rytíř Jan Žalkovský ze Žalkova. Moudrý pán a výborný hospodář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 29.5.2023 9:57

Vynikající vyprávění. Jednu kousavou poznámku, ne pro pana autora, ale pro naše spoludiskutující: Světoznámě "české sklo" pochází původem z rukou "Sudeťáků".

I. Lyčka 29.5.2023 12:59

Sudeťáků, žijících na území Čech, Moravy a Slezska.

H. Rybnická 29.5.2023 13:10

Chyba pantáto, to Vám namluvili ti Jungmannové a Palacký ostatně v němčině. Tito lidé žili na území Svaté Říše římské. Multikulturní Evropa.

P. Brich 29.5.2023 14:08

Ten českej ksindl uměl akorát robotovat na německý Herrenvolk, že Frau Ribnitzek!!

H. Rybnická 29.5.2023 14:18

Pane Brichu při vší úctě, nějak se mi zdá že ani po předlouhém bádání nenacházíte vhodný a věcný protiargument. Čím to asi je?

R. Polášek 29.5.2023 15:17

Hlouposti. O tom, jestli v daném území bude německy nebo česky mluvící obyvatelstvo rozhodovali ve středověku feudálové, kteří toto území vlastnili. A to tím, odkud oni sami nebo jejich pověření náhončí nabrali lidi, kterými to území kolonizovali.

A ti feudálové byli v první řadě bezprostředně poddaní vládci Zemí Koruny České, to je Čech, Moravy a Slezska. Poddaní Svaté Říše římské byli až zprostředkovaně. Navíc Svatá Říše římská někdy v průběhu 15 století od vlády našeho Václava IV a husitství ztratila svůj faktický význam a stala se postupně jen formálním titulem. A to ještě většina Sudet, zejména ty hornaté nehostinné části, kde většinou sklárny vznikaly nebyla kolonizovaná.

Ovšem kde měli kolonizátoři Sudet nabrat lidi jinde než v sousedících Rakousích, Bavorech, Sasku, Slezsku? A to byly všechno německy mluvící regiony. Snad kromě Slezska, kde se ale taky ve městech začíná usazovat množství německy mluvících obyvatel. Navíc němečtí kolonizátoři často pocházeli z horského prostředí, uměli se tam uživit a co je podstatné, generovat svým novým feudálním pánům i v Zemích Koruny České zisky z daní.

A když byly ve středověku nositelem technologického pokroku ve sklářství Benátky, ta je jen logické, že první uprchlíci, kteří si přinesli s sebou benátské technologické znalosti výroby skla, se usadili v německých alpských a jiných lesnatých regionech a až potom sekundárně, kolonizací našich zemí, z těch alpských německých skláren se ty znalosti postupně dostávaly až k nám.

H. Rybnická 29.5.2023 15:24

Pane Polášku, kroutíte dějepis k obrazu svému.

R. Polášek 29.5.2023 15:49

A v čem konkrétně?

I. Lyčka 31.5.2023 18:32

Vidím, že držíte stále smutek po třetí říši, paňmaminko.

H. Rybnická 31.5.2023 19:47

Zvláště proto že byl vlastní otec zajištěn gestapem a řada přátel nebo dokonce i příbuzných to nepřežila. Máma, německé národnosti, hovoříci oběma jazyky plynně, Němka, kdysi vyprávěla jak se denně chodila dívat na ty vyhlášky kdo propadl trestu smrti. A řada těch co to přežila, sotva se vrátili, museli do "odsunu". Ale takového něco pochopit, Lyčinko, je jak mimo Vaše intelektuální schopnosti, tak i mimo Vaše znalosti historických souvislostí. Nedivím se.

I. Lyčka 2.6.2023 18:07

Proto mne udivuje vaše přítulnost ke třetí říši. Maminka se musí otáčet v hrobě,....

R. Polášek 29.5.2023 14:41

Tak v tomto článku popsané české beskydské sklo a beskydské sklárny rozhodně nejsou na území Sudet. To byste musela o hezký kousek na sever, první sudetské německé osady v tamních místech byly Mošnov (dnes letiště) a Sedlnice a nejbližší německé město byl Nový Jičín. A nejbližší německá čtvrť v jinak českém (moravském) městě byla v Příboře.

H. Rybnická 29.5.2023 15:21

Aha, takže to odsunutí z Nového Jičína "Sudeťáky" nejsou. Dominik Schúrer pocházel z rozvětvené saské rodiny. Rakže co, Sudeťák nebo kolonista?

R. Polášek 29.5.2023 15:48

Pani Rybnická, tím, že pod moji poznámku napálíte odsun Němců z Nového Jičína po válce se mapa Beskyd nezmění a ty místa těch skláren uvedená v článku se nepřesunou do východních Sudet.

H. Rybnická 29.5.2023 16:41

Tak jo.