10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

POSTOJ: Proč trhám trhák

Vztah k atomové bombě a jejímu nasazení na sklonku světové války patří k základním kamenům mého přesvědčení. Vztekal jsem se nad Kubrickovým filmem Dr. Divnoláska a Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. To už je bezmála šedesát let, kdy byl natočen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Formánek 31.8.2023 1:08

a znovu Heidegger, Věc: Rychlost a virtualita moderní doby jsou jen iluze [modernity], zatímco atomová bomba je to skutečně [naším bytím ve světě] otřásající.

Š. Formánek 31.8.2023 1:03

Asi máte pravdu, pane Neffe, Openheimer je pacifistická proruská pohádka.

To ale zároveň neznamená, že pro mně Američansi spáchali naprosto obludný válečný zločin, totiž že tuto apokalyptickou zbraň použili bezz varování, naostro a proti civilnímu obyvatelstvu. Na druhé straně, kdyby byla atomovka svržena na Tokio, byl by to opravdu pchromující úder. Takže sorry, zdá se mi to jako by to byly dva pokusy na lidech.

M. Kocián 31.8.2023 7:28

Ve čtyřicátých letech na Iwodžimě nebo třeba v Koreji byste asi uvažoval jinak.

Z. Lapil 31.8.2023 9:49

I vy máte kus pravdy. Nezapomínejte ale, že Japonci tou dobou používali kamikadze a mládež (kluci 15+, děvčata 17+) a vypadali, že se spíš nechají pozabíjet, než by se vzdali. Včetně civilistů.

Takže bylo lze očekávat, že by ty lidi museli postřílet jednotlivě, v pouličních bojích s nepřátelským obyvatelstvem odhodlaným a zahnaným do kouta. Žaludek se mi kroutí, ale zlatej Stalingrad.

J. Basler 30.8.2023 18:11

Pokud jste si jako já za celý život načetli spoustu knih o tématu, byl pro vás film nic moc. Chyběl například rozśah úkolu - odstředivky v Oak Ridge, bližší pohle na Chicago, identifikace herců na plátně ako vědců ( Feynman hrál hodně na bonga) - stačil titulek u toho kdo zrovna mluví. Efektní odpálení Trinity bylo celkem fajn. Je k dispozici kniha H. Chevaliera "Muž, který chtěl být bohem" a sposta zdrojů o práci na černých děrách atp.

Ten hon na "komunisty" byl docela dobře ukázán, chyběli Rosenbergovi jako popravení, pohled na Ethel...

F. Schildberger 30.8.2023 17:38

Konečně to někdo jasně napsal: film Oppenheimer je typická demagogie současné americké levice, která se posouvá stále blíž ke komunismu - a od stalinismu ji dělí už jen velmi tenká nitka...

D. Stirsky 30.8.2023 15:06

Jederné odstrašení. OK. Jenže stejně je otázkou času, kdy někomu rupne v palici a spustí to. Což je setsakra velké riziko.

P. Dvořák 30.8.2023 15:45

Možná fantazíruji, ale kdo dnes zaručí, že rychle se vyvíjející a tak nějak "samoučící se" umělá inteligence, která už dokáže vytvářet fotografie, sepisovat články a pod., nevyzkouší důsledky toho, když ve velké oblasti (tím myslím třeba celé státy) prostě "klekne" energetická síť. Na den, na dva, na tři . . . .

Nebo že jednou nedostane "nápad" si vyzkoušet, jak zareaguje některá ze stran, když bude vyhlášen jaderný útok?

J. Jurax 30.8.2023 21:21

No jo - Skynet z Terminátora ... :-)

M. Hoblík 30.8.2023 11:39

Má-li někdo přesvědčení, že jaderné odstrašení formou zničení dvou japonských měst bombou bylo užitečné, je podle mého názoru idiot.

Z. Lapil 30.8.2023 12:05

Vycházíte z chybného předpokladu, že (skoro) všichni lidé jsou dobří.

P. Dvořák 30.8.2023 15:53

Vzhledem k tomu, že od té doby nebyla zbraň tohoto typu použita, zdá se, že to zafungovalo.

Na rozdíl od konvenčních zbraní, kdy v důsledku jejich používání od té doby zemřelo 100 x (200 x nebo dokonce 1.000 x) víc lidí, než v Hirošimě a Nagasaki dohromady.

Jen současná a relativně krátká válka Rusko v. Ukrajina má už v odhadech mrtvých něco od 200 000 výš.

F. Schildberger 30.8.2023 17:36

Lidé, kteří mívají hned nasnadě nadávku (jako třeba idiot) se často mýlí - nešlo o "jaderné odstrašení formou zničení dvou japonských měst", ale o záchranu statisíců životů, amerických i japonských, tím, že použití bomb ukončilo válku, kterou Japonci chtěli vést až do úplného konce, donutit Američany k invazi na ostrovy, pravda, záchrana životů zničením jiných životů (jejich třeba menšího, ale i tak velikého počtu) je cosi nevýslovně příšerného - ale taková je válka. A kdo ji rozpoutal? Jistě Američani útokem na japonský přístav Pearl Harbour....

M. Kocián 31.8.2023 8:49

Nešlo jen o Ameriku - Japonci se moc hezky nechovali ani ke svým asijský sousedům.

J. Jurax 30.8.2023 21:23

No jo - má-li někdo přesvědčení, že jaderné odstrašení formou zničení dvou japonských měst bombou nebylo užitečné, je podle mého názoru idiot.

R. Meišner 30.8.2023 7:53

no snad byste Astone nechtěl, aby bombu měli jen Američané? to by byl pro lidstvo hodně špatný model. je pravda, že lidstvo se zatím vzájemně nevyvraždilo jen díky jadernému odstrašování ( které se ovšem může v jakékoliv minutě zvrtnout...tak to prostě je--bez ohledu na to, koho označujeme za hodného a zlého. 8-o

V. Petr 30.8.2023 10:05

Pokud by jadernou bombu měli jen Američané (tehdy ještě nezbláznění woke ideologií), bylo by to to nejlepší, co by mohlo nastat. Např. by nepřišel srpen 1968.

Socialiemus je ZLO ve všech jeho podobách a kdekoliv se objeví!

Všechny ty pacifisty bych poslal válčit na Ukrajinu. To je jen slabý odvar toho, jak by vypadala invaze do Japonska!

R. Gramblička 30.8.2023 11:22

vy jste takovej dobrák od kosti. A proč neválčíte sám a nepomáháte hrdinným ukrajincům proti ruskému mordoru? Aha, doma v teple u klábosnice je lépe, což....

R. Langer 30.8.2023 11:40

Máte pravdu. A možná, že bychom už dnes mluvili všichni anglicky, takže bychom se všichni v pohodě domluvili, a na světě by byl Světový Mír! ;-D ;-D ;-D

Ale ano, socialismus je skutečně neskutečné zlo ve všech podobách, jak se dneska ukazuje třeba v EU. :-P

Z. Lapil 30.8.2023 12:02

To si nemyslím. Pro stabilitu (korektnost?) nepřátelských vztahů je klíčová rovnováha: ani jednomu nestojí vítězství za cenu, kterou by zaplatil. USA by jadernou bombu buď nepoužily (TY státy), čímž by byli (TI Amričané) za tlučhuby, nebo použily, a pak by byli za arogantní diktátory.

Kromě toho na téhle planetě je obvykle víc géniů, než jeden, takže jakýkoliv vynález někdo celkem rychle zopakuje. Obvykle mu stačí vědět, že to lze udělat. A Hirošima a Nagasaki byly tajné asi tak několik pidisekund po začátku jaderné reakce, a nic na tom nemění to, že Japonci neměli ponětí, co jim to spadlo na hlavu až do té míry, že doktoři byli celí vedle z toho, že se jim dařilo zachraňovat některé těžce raněné, zatímco někteří lidé bez podstatnějších ran kapali jako mouchy (akutní nemoc z ozáření).

Obecněji: nemůžete systém stavět na tom, že ten nejsilnější je ten hodný. Někdy je to i naopak.

M. Kocián 30.8.2023 15:06

Rovnováha je skvělá věc, ale misky vah může kdykoliv vychýlit jediný šílenec, pokud je jim diktátor disponující dostatečnou mocí. V USA to tehdy tak snadné nebylo, o čemž svědčí i to, že jaderné zbraně v žádné z válek, které pak vedly, nepoužili. Rád bych věřil, že to platí i pro ostatní jaderné velmoci, ale to ukáže až historie.

Z. Lapil 30.8.2023 15:27

Přesně tak. Právě proto jsem se málem osypal při představě, že jaderná zbraň by měla být něčí monopol.

Nakonec - prosperující a v podstatě bez velké války proběhnuvší 19. století (po Vídeňském kongresu) bylo takové mj. proto, že z pěti evropských velmocí (včetně Ruska) byly kterékoliv dvě silnější než kterákoliv jedna. Přestalo to být pravda až sjednocením Německa 1870(?) a stejně trvalo dalších skoro půl století než se to sesypalo způsobem, který na další 3/4 století uspořádala až 2. světová válka aspoň do podoby války studené. Protože ta první sice pozabíjela spoustu lidí, ale vlastně nic moc nevyřešila.

M. Kocián 31.8.2023 7:29

A co chcete řešit? Celý život je tanec mezi vejci, ustálený stav panuje jen na hřbitově.

Z. Lapil 31.8.2023 9:31

Poctivě vzato, ani na tom hřbitově ne.

Ale vážně: nevím, jestli je tu něco k řešení, když "takový je prostě svět": pracně se ustaví nějaký systém, který všem vyhovuje natolik, že si nejdou vysloveně po krku, a ten funguje, dokud do toho nespadnou vidle. Někdy je tam hodí člověk (Putin), většinou příroda (migrace z Afriky skrz populační explozi kombinovanou se suchem).

Samozřejmě to nikdy není jednoduché, protože každý následek má spoustu příčin a každá příčina spoustu následků.

Z. Lapil 30.8.2023 6:38

Zvláštní, jak mohou být slova emotivní a dlouhodobě tajit svůj neutrální obsah.

Renesance, to bylo a je pro mě slovo veskrze kladné- zámky, umění, vymanění se z temné stránky křesťanství.

A najednou spojení s hruzou: renesance brutálních diktatur. Je to řečeno přesně, ale je to rána mezi oči.

R. Gramblička 30.8.2023 11:23

dobrý postřeh

J. Krásenský 30.8.2023 3:37

Měl jsem z filmu podobný pocit. Už první hodinu jsem měl pocit, že to klidně mohla natočit nějaká státní filmová společnost z reálně socialistického tábora. Ty odborářský kecy mi fakt lezly krkem. Nepřidal tomu ani hollywoodsky povinný explicitní sex, ani vyfabulovaná zápletka s otráveným jablkem - jak ze Sněhurky. O Oppenheimerovi jsem se dozvěděl nejpozději v době, kdy jsem přečetl knihu "Osmý den stvoření" (H. Schrader, Odeon 1967).

J. Sinnreich 30.8.2023 1:34

Po ciste filmove strance to zadny zazrak neni. Casove skoky a zaplava postav vedcu i politiku musi nechat v hlave divaka, ktery neni podrobne seznamen s faktickymi udalostnmi poradny zmatek. Ani hollywoodska davka sexu smiseneho s kvantovou fyzikou celkovy dojem nezachrani.