29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

POLEMIKA: Zatracení stavitelé garáží na nemocenské

V diskusi nad úvodníkem Neviditelného psa (Rozumný senát) mne zaujal „stavitel garáží, marod na nemocenské“. Dotyčný se asi moc koukal na socialistické filmy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jaroš 25.12.2018 10:24

Re:

Zaměstnanec neodvádī nic, vše za něj odvádí zaměstnavatel.

K. Jakubec 24.12.2018 20:06

K zamyšlení . Porovnat kolik odvádí zaměstnanci a kolik OSVČ na zdravotním pojištění /- zajímavé , že ?

Ś. Svobodová 24.12.2018 16:44

Podle statistiky

se sice snížila krátkodobá nemocnost zaměstnanců, ale zvýšila ta dlouhodobá. Otázka je, zda se zaměstnavateli vyplatí nezaplatit 2-3 dny na počátku choroby, kdy se to ještě dá vyležet, než když mu nakonec zaměstnanec lehne na 14 dní s nevyleženou a přechozenou virózou.

J. Ráž 24.12.2018 15:50

Každému kdo píše podobné články

doporučuji vydat se na cestu soukromého podnikání se zaměstnanci. Pak pozná, že maroděním sice ztrácí zaměstnanec část svých příjmů, ale zaměstnavatele to poškodí daleko víc. V mnoha případech si musí najít dočasnou náhradu (když se mu to v dnešní době podaří) a tu musí platit tak, že na zakázce prodělá, ale musí to podstoupit, aby neztratil klienty. A taky pozná, že chřipková epidemie může položit středně velkou firmu během chvilky, neb se pro nedostatek zaměstnanců nestihnou závazné termíny, ztráta důvěry znamená ztrátu zakázek, vysoké smluvní pokuty dostanou firmu do konkurzu a o práci přijdou všichni.

J. Ráž 24.12.2018 15:40

Re: Benefity

Autor měl vzácně vstřícného zaměstnavatele.

Všechno, mimo mzdu sjednanou v pracovní smlouvě je nenárokový benefit, čili je to nutno vnímat jako dárek, který zaměstnavatel dává zaměstnanci za dobrou práci a přínos, který podniku v započítaném období přinesl. Je tedy samozřejmé, že marodér žádný přínos nepřináší a tak by také neměl mít žádný nárok na benefity. Nemocenská je náhrada ztráty příjmů hrazená z pojištění po dobu nemoci a snížení, popřípadě v případě dlouhodobého marodění úpolné zmražení benefitů je správné.

Ale je to dobrý nápad s tou prémií za nemarodění. Vždy mne štvalo, jak se před Velikonocemi a Vánocemi rozmohlo ve firmě marodění ženského osazenstva. Je to náš národní zvyk z dob socíku, že na velikonoční a vánoční úklid, se ženské hodí marod. Takže prémie za ne-marodění je možná dobrou motivací pro gruntování ve volném čase.

P. Jaroš 24.12.2018 15:09

K zamyšlení

Není špatné porovnat nemocnost zaměstnanců a OSVČ - http://amsp.cz/zivnostnici-o-rad-mene-nemocni-nez-zamestnanci/ - zajímavé, že?

Š. Hašek 24.12.2018 13:59

Věc názoru.

Navrhuji panu Peckovi, aby třicet let vedl firmu, každý rok to podtrhl a sečetl ..... mrknul se na docházku, pracovitost, spolehlivost, ....... zaměstnanců. A potom vyplácel. V článku to mastí páté přes deváté.

Na rovinu řeknu, že jsem za těch čtyřicet let zažil několikanásobně více vyčůránků než nemocných. Tím mám na mysli, že jeden nemocný věděl, že jaksi plat nebude. A druhý nemocný jen špekuloval, jak s těmi slušnými vyjebe. I melouchem doma, který nešlo odhalit. S pomocí socanů typu Štěcha, kteří by platili 100% od první sekundy marodění. Ty čísla jsem sledoval 40 let, faktem je, že v okruhu jen několika desítek mně známých zaměstnanců/kolegů. Znovu opakuji, že s maroděním poslanců bych také "zamával".

P. Portwyn 24.12.2018 13:08

Re: Benefity

"Státní privilegované zaměstnání" = válcovna :-D

M. Klas 24.12.2018 12:35

Benefity

Autor zřejmě pravoval jen ve státním a ještě privilegovaném zaměstnání, bonus za zdraví a 13. nebo 14. plat v soukromém podnikání běžný není.

J. Schwarz 24.12.2018 10:51

Re: Úzký úhel pohledu

V jakém nekorektním přílepku a čeho se týká?

J. Schwarz 24.12.2018 10:49

Re:

To jsou holt takové "benefity" kdy si zaměstnanec neuvědomí, že je mu to vlastně strženo z platu. Podnikatelé nic z toho ze svého zisku platit nebudou. Takže jde zase o jeden z dobroserských, socialistických prvků kdy "elity" jakoby "myslí" za blbce, co by si za vyšší výplaty namísto spoření na horší časy pořídili Porsche a dovolenou na Tahiti. Proč mají ale být kvůli blbcům omezováni všichni v dispozici se svými výdělky?

J. Schwarz 24.12.2018 10:44

Dost dobře nechápu

o co jde a proč se do toho politici a potažmo stát vůbec montují. Nemocenská je přece pojištěním a tak ať si pojištěnci spolu s vedením své pojišťovny dohodnou pravidla výplat. Jediným omezením by bylo, že vyjdou s penězi. Klidně si mohou začít vyplácet už týden před předpokládaným omaroděním a půl roku po ukončení neschopenky připlácet na rehabilitaci. Jen mi není jasné, proč je toto "pojištění" pro zaměstnance povinné. Osobně jsem z něj vystoupil v ten moment jak to bylo možné, tedy když jsem začal soukromničit.

Š. Hašek 24.12.2018 10:07

Re: Má marodit a ne stavět garáž.

Teďkonc mě, chlapci, napadlo.

Ač na penzi, budu se házet vždy kolem dvacátého prosince marod ...... zázračně se proberu a doploužím se na Štědrý večer k tomu brambsalátu. Na Boží Hod, nejpozději na Štěpána budu jak rybička.

Ale moje žena je učitelka a má zvostřenej zrak na simulanty a vymlouvatele.

Š. Hašek 24.12.2018 10:02

Re: Právě roto, že jste makal

Pokud si ovšem dotyčný stavitel vezme neplacené volno!

Odcházím stavět vánoční aranžmá, asi to nejde vodklávesovat.

D. Polanský 24.12.2018 9:45

Re: Má marodit a ne stavět garáž.

Kéž bychom měli samé takové pracovité lotry.

V. Kotas 24.12.2018 9:43

Re: Je to na delší diskusi .....

Něco se přežilo z doby před r. 1989, něco je s tím maroděním podle příkladu poslanců, senátorů.

D. Polanský 24.12.2018 9:43

Právě roto, že jste makal

vidíte svět jinak než líní a pohodlní politici. Do politiky jde člověk právě proto, že nechce makat a že mnozí z nich vlastně nic neumí. Osobně jsem od roku 1976 až doteď, když odcházím do nepracovního důchodu, nemarodil v klasickém slova smyslu, protože když jsem marodil, vzal jsem si dovolenou. Jinak stavění garáží navyšuje bohatství národa.

V. Kotas 24.12.2018 9:39

Re: Úzký úhel pohledu

To by si nesměli Naši poslanci, senátoři myslet, že jsou nejchytřejší na světě. A museli se pořádně podívat po světě a převzít to osvědčené, nejlepší, co v dané věci existuje. A to mohli dělat hned od r. 1990, měli bychom tu demokracii, kapitalismus lepší, než je.

Š. Hašek 24.12.2018 9:37

Je to na delší diskusi .....

Mám za sebou cca 40 let činné služby. Dvakrát "pořádné marodění" (mononukle, klíště) a dále celkem pravidelně vždy jednou za čtyři roky "krkubol" na týden v posteli .....

Takže - léčení je z nemocenské daně. Pokud někdo chce být doma s gáží - existují na to pojistky, mnozí toužiči po penězích v posteli nebudou věřit, kolik by platili za to pojištění. Já jsem tak pro 40%, až tak po deseti dnech. Deset dní možno ležet bez peněz, že?

Další platby, prémie, vánoční prémie - do smlouvy se zaměstnavatelem, firma je firma a nikoliv hřiště slibovatelů v tom parlamentu. Ti slíbí všechno.

Samozřejmě bych se mrknul i na ty poslance, také ti by se divili, jaké já mám nápady.

Nejsem socialista a nepřemýšlím tak, že by pravidla platila pro ostatní a pro mě nikoliv. Pokud jsem doma v posteli, těžko můžu mít mzdu ....... mám dojem, že život nejde podle Štěcha, že? Zkráceno.

K. Janyška 24.12.2018 9:14

Má marodit a ne stavět garáž.

Lotr... Dzp.

A. Skrivanek 24.12.2018 8:07

Pracuju v Australi, kazdy rok mame 10 kdy muzem byt nemocni a bereme plny plat. Pokud si to clovek nevybere tak se to do pristiho roku scita. Ovsem pokud marodis vic tak mas smulu. Mel sem kolegu co sel na vymenu kycelniho kloubu a jelikoz mel nekolikset hodin nemocenske tak byl nemocen tri mesice za plny plat. 10 dni je minimum, tchyne pracuje v dentalni nemocnici a ma tusim 22 dni, holt statni zamestnanec.

J. Holíček 24.12.2018 7:17

Re: Úzký úhel pohledu

Tohle všechno beru, podle mě však zakopaný pes je hlavně v nekorektním přílepku, který někde zmínila Václavíková. Toho si Neff nevšiml a rozvířil, jak je v poslední době, bohužel, jeho zvykem problém neproblém povrchní glosou. :-))

V. Šťastný 24.12.2018 6:46

Re: Úzký úhel pohledu

Já to vidím podobně. Poslanci by měli být zaměstnáni podle Zákoníku práce, který vymysleli tak osvíceně pro všechny ostatní. Jejich mandát by tedy byl pracovní úvazek na dobu určitou, bez zlatého padáku na závěr samozřejmě a třeba diety by byly zase dietami, tedy náhradou za prokázaný výdaj, ve výši kterou uveřejňují v každoroční vyhlášce.

J. Strakoš 24.12.2018 6:21

Úzký úhel pohledu

Tohle přeci nejde generalizovat - např. 13. plat se mnohde nebere, bonus za zdraví také není na mnohých místech zaveden. Taky o přidání rohoduje zcela něco jiného než je promaroděný měsíc.

A ohledně poslanců a senátorů - nejsou nejzdravější, jen na nemocenskou nemusí nastoupit, stačí omluvenka. Co mi však přijde jako velmi pokrytecké, jsou jiná pravidla pro poslance - plný plat i při nemocenské. Je to možná detail, ale nevidím jediný důvod proč by tomu tak mělo být.