7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 2.10.2010 10:07

Koniáš jako komunisté

Ještě k jedné perle z článku pana J.A.Nováka zapomněl pan Vejnar přidat podobenství. Když je zdůrazněno, že Koniáš místo zabavených knih rozdával postily, modlitební a další vhodné knížky, mělo by to být připodobněno tomu, když komunisté místo zabavených knih demokratických autorů dávali do knihoven sebrané spisy Lenina, Stalina a Gottwalda.

O. Kadlec 1.10.2010 20:19

odsouzení Husa

To je problém. Hledat důvod k jeho odsouzení v  článcích  jeho učení (např. predestinace) je totéž, jako pátrat po tom, zda byl Kristus skutečně a  právoplatně  odsouzen za to, že chtěl zbořit hrám a zkoušet jej bleskurychle  vystavět znovu.  Je to prostě zásadní chyba úsudku!

M. Martinovská 1.10.2010 19:06

Re: Lži českých historiků

Pane Anděli, o Husovi psal třeba Pekař, asi to nebude na internetu. Nemám tu knihu u sebe, ale myslím, že něco bylo ve výboru "o smyslu českých dějin." Hus asi znal a částečně šířil též Viklefovo učení, které bylo na svou dobu dost radikální. Samozřejmě z dnešního pohledu není správné někoho upálit pro názory, ale myslím, že se nedovedeme dost vžít do doby, kdy byla víra a též její formulace a odstíny pro lidi tak strašně důležitá-é, důležité jako spasení/zatracení, které dost pořád "řešili", vždyť smrt byla tak všudypřítomná.

J. Anděl 1.10.2010 18:07

Re: Lži českých historiků

Hm, našel jsem jeden text, něco mi objasnil, co Vy na to?

http://www.volny.cz/cekota2/Hus.htm

J. Anděl 1.10.2010 17:43

Re: Lži českých historiků

No nebude to asi až tak jednoduché. I v naší relativně liberální době považujeme třeba propagaci hnutí vedoucích k potlačování práv osob či skupin a tak bla bla za špatné a nejsou-li ty texty přímo páleny, pak jsou alespoň zakázány vydávat.

Dokonce i u Majora Zemana byly protesty, že by se to nemělo vysílat bez doplňujících komentářů.

Což to my zase připomíná socialistickou předmluvu ke QuoVadis, která se náboženské prostředí snažila vtěsnat do boje za sociální spravedlnost a osvobození z imperialismu.

Ze zcela liberálního pohledu by se knihy pálit neměly, ale v té či oné podobě se to dělalo, dělá a dělat bude vždycky.

J. Anděl 1.10.2010 17:31

Re: Lži českých historiků

Dobrý den pane Běhale,

vystihujete vcelku mé pocity. Poslední odstavec o panu Husovi mě ovšem dost překvapil. Měl byste prosím odkaz či tip na nějaký zdroj, kde bych si o tom mohl přečíst víc?

Nakonec, nepřekvapilo by mě to až tak, ale skutečně jsem o tom ještě nic nezaslechl a to jsem si myslel, že jsem už alespoň zaslechl leccos :-).

Děkuji!

J. Anděl 1.10.2010 17:27

evangelíci versus katolíci

Celou dobu, co jsem to četl, ve mně rostl zvláštní pocit, který se ke konci zhmotnil v předtuchu, že autor bude evangelík. A jest tomu tak.

Nežil jsem v době pana Koniáše, nežil ani pan autor, možná má víc informací. Rozhodně bych nehájil pana Koniáše jako obětavého služebníka ducha.

Nicméně! Z vašeho textu od počátku odkapává odpor ke katolicismu a souvisejícím věcem. Tmářští jezuité, kdo jiný kromě komunistů by mohl něco takového napsat, než evangelík? To je legrační :-). Tohle přesně kdysi mého dědu přesvědčilo, že náboženství je jenom souboj o moc. Když slyšel pře mezi katolíky a evangelíky. Dávejte si na to jako evangelický duchovní pozor.

M. Prokop 1.10.2010 16:14

Re: Lži českých historiků

Knihy se prostě nemají pálit. Co vám může připadat jako brak může pro jiného být filosofie.

Dělá-li to někdo, je špatný.

O. Kadlec 1.10.2010 14:10

Re: Lži českých historiků

Některým lidem skutečně všestranné uspokojení přinesl.   :-)   Pan Běhal má taky plně uspokojující ideologii. Všichni jsou lháři a jen ten kdo ho učil církevní dějiny na to přišel.

Bylo by zajímavé si ověřit přezkoušením, jestli pan Běhal někdy nějakého českého historika četl. Když on VÍ že to jsou lži...

R. Langer 1.10.2010 13:04

Re: Lži českých historiků

Jasně, obrození vzniklo na základě katolické církve a nejosvícenější byla inkvizice. Zcela logicky, jenom silou svých argumentů, že? A zejména to zdůvodnění upálení Jana Husa, který kázal nesmysly, to je přímo argumentační lahůdka. Tak jo, věřit se dá ledasčemu, někdo třeba věří tomu, že komunismus přinese uspokojení všech jeho potřeb... :-P

O. Kadlec 1.10.2010 10:16

temno

doba barokní byla nazvána "temno" z úplně jiného důvodu, pánové. Jde o protiklad TEMNO - OSVÍCENSTVÍ.

A propos - bratře faráři - dojem jako na vás ve mně ten článek neudělal. Autor tam Koniáše vycajchnoval jako nenapravitelného fanatika, dříve nebezpečného, dnes spíš politováníhodného. Dneska tomu říkáme "úleťák".

V. Běhal 1.10.2010 8:37

Lži českých historiků

 Nazvat baroko dobou temna může jen člověk, kterému nenávist ke katolické církvi zatemnila mozek. Baroko bylo úžasné vzepětí ducha, jezuitům vděčíme nejméně za polovinu kultury, na základě které počalo české obrození. Nebýt Bílé hory byli by z nás dnes Prušáci. Koniáš pálil české a hlavně německé knihy - vesměs brak. Sám se postaral o vydání Nového zákona v češtině a sám na něj finančně přispěl. Jezuité nepotřebovali pokatolitšťovat násilně, jim stačila logická argumentace aby vyvrátili bludy a nesmysly hlásané Husem, Kalvínem a Lutherem.

Evangelíkům vadí, že české země byly pokatoličtěny, ale že celá severní Evropa, Anglie a Skotsko byly násilně odkatoličtěna a katolíci byli mučeni a vražděni, to je v pořádku.

České dějiny jsou směs lží a polopravd.

Hus nebyl upálen, že kritizoval Církev, ale že hlásal predestinaci, což znamená, že Bůh předurčil každého člověka buď do neben, nebo do pekla a tento je apriori špatný jako byli špatní Židé, protože je příroda předurčila, že se narodili ve špatné rase.

T. Pansky 1.10.2010 1:17

Pokud ma clovek problem se rozhodnout, zda ma uverit clanku ci nikoliv a udelat si predstavu o autorovi, navrhuji zalistovat v autorovych ...

... minulych clancich.  K nekterym jsem napsal par vet, protoze jsem se nemohl smirit s autorovym jednostrannym videnim sveta a tendencne predkladanymi "fakty".  Na tomto zaklade mohu rici, ze za clanek dekuji (vazim si vsech clanku a jejich autoru), ale v clanku neni jedina veta, ktere bych byl ochoten uverit bez moznosti overeni s jinymi autory.  top0625top@hotmail.com

P. Sulc 1.10.2010 0:28

Samozrejme ze dobou temna je husitstvi

tezko muzete temnem nazvat zkvetajici barokni kulturu. Husite jen nicili, nic nevytvorili. "Kdoz jsu bozi bojovnici" je prece jen trochu malo.. Ctete mene Jiraska a vice moderni historickou literaturu.