24.2.2024 | Svátek má Matěj


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JH 30.12.2009 1:53

A pokud se někdo odváže

lhát jako když tiskne, tak v tom případě se jedná o myšlenkový zločin. Ale teď tomu novináři, politologové a podobná svoloč říkají alternativní pohled :-)

Benno 30.12.2009 12:07

Re: History is more or less bunk

Za příslušníka jakého národa se považujete Vy? Panského, nebo poddanského?

Jarda 30.12.2009 1:06

Ktery stat neselhal?

 Ten ktery je drzen pohromade svobodnou vuli obcanu v nem zijicich. Pan Vlk uvadi prikladem Nemecko, USA. Nikdy jsem neslysel o separatickych hnutich v nich. Mrzi me, ze ten nas stat se rozpadl, ale kdyby byla pravda co pise pan Vlk existoval by dodnes. Je hloupe si namlouvat neco co nebylo; svobodna vule obcanu drzet stat-vlast pohromade.

Hubert Mašín 30.12.2009 1:16

Re: Ktery stat neselhal?

Opravdu jste nikdy neslyšel ani o válce Severu proti Jihu ?  Sedíte u PC, připojení máte, nic vám nebrání se dovzdělat a pak zas něco napsat. Až pak...

Jarda 30.12.2009 1:33

Re: Ktery stat neselhal?

 Mate pravdu, nevzpomel jsem si na neco co se stalo pred 150 lety. To nic nemeni na faktu, ze ty staty (USA a Nemecko) porad existuji kdezto CSR nikoli. Zrejme to delali lepe nez my. Bohuzel ta svobodna vule vetsiny obcanu udrzet stat nebyla, jinak by stat pretrval vsechny krize. Jak jsem rekl, rozpad statu me mrzi, Klaus a Meciar jsou pro me darebaci.

ranbow 30.12.2009 1:57

Re: Ktery stat neselhal?

Bohužel samozřejmě mění. Nebo, jinak řečeno, ona ta věta že "neselže stát, ktery je drzen pohromade svobodnou vuli obcanu v nem zijicich" neplatí. Neplatilo to ani v případě USA (viz zmíněná válka Severu proti Jihu), ani v případě Německa (neboli kolik procent Němců se svou svobodnou vůlí hlásilo k fašismu a holokaustu, který nakonec svým důsledkem vedl k poválečnému rozdělení Německa ??? A jak se svobodná vůle projevovovala dejme tomu v případě krvavého dělení Jugoslávie??

Hubert Mašín 30.12.2009 2:15

Re: Ktery stat neselhal?

Ano, neexistuje jeden stát, ale dva, které spolu dobře vycházejí. Co vám na tom vadí ? Když nebyla vůle obyvatelstva, měli to Klaus s Mečiarem vyřešit válkou ? Tu bychom asi jako větší vyhráli a teď bychom se za to museli po generace stydět. Speciálně Klaus se hodně snažil, aby to udržel pohromadě "po dobrém" a víc dělat nelze. V USA ani za těch 150 let nezapomenuli, kolik je jednota státu stála a dodnes s tím není každý tak úplně smířen.

http://www.youtube.com/watch?v=3khJz2Lzdew&feature=related

Jarda 30.12.2009 4:21

Re: Proc myslite Huberte, ze valka

 Byla jedina alternativa. Proc nebylo o veci tak dulezite jako celistvost statu usporadano referendum. Osobne verim, ze kazdy by mel mit pravo rict svuj nazor,  taky verim, ze ani Slovaci nechteli jit tak daleko jako Meciar. 

exulant 30.12.2009 5:59

Re: Proc myslite Huberte, ze valka

Mate pravdu, ale kdyz diky federalnimu usporadani parlament nefungoval, referendum by nic nezmenilo. Po rozdeleni se mi polovina slovenskych znamych omluvila, a ta druha se mnou od te doby nemluvi. A z te prve mi jeden rekl - je to skoda, ale ted aspon nebudeme moct svou blbost svadet na toho druheho.

Mirek F. 30.12.2009 6:35

Re: Proc myslite Huberte, ze valka

Potíž byla v tom ,že ten společný stát si každý představoval jinak. Ale to nic nemění na tom, že Československo svoji funkci splnilo, pomohlo přenést Čechy a Slováky divokým dvacátým stoletím až před práh EU.

Harry 30.12.2009 14:12

Re: Proc myslite Huberte, ze valka

Z vyzkumu verejneho mineni plynulo, ze vetsina Cechu byla pro udrzeni a vetsina Slovaku pro samostatnost. Po referendu pak vlada by musela z toho ucinit zaver (jinak je pro srandu kralikum) a poslat do Blavy vojaky a 1/ Zavrit vsechny politiky kteri vlastizradne pracuji pro oddeleni. 2/ Vyhlasit stanne pravo - Federace byla v ohrozeni..... no a obcanska valka by byla hned dalsi bod. Bylo by to lepsi? Politik by mel videt a kalkulovat vice nezli jeden tah dopredu.

Vlado Z 30.12.2009 2:26

Re: Ktery stat neselhal?

To o zlyhaní štátu nevypovadá nič. Zlyhať mohol čechoslovakizmus ako ideológia, Československo malo v súhrne viac pozitívnych než negatívnych stránok. Hlavným zmyslom jeho vzniku bola samozrejme vzájomná podpora dvoch príbuzných národov proti nepriateľskému okoliu. Takže keď sa okolnosti zmenili a táto príčina zanikla, rozdelil sa aj štát - ostatne nakrátko, veď dnes sme spolu v EÚ-teda opäť vzájomnom zväzku, len voľnejšom, ktorí lepšie vyhovuje súčasnému stavu vecí. Ostatně existovala napr. Švédsko-NÓrska i Švédsko-Fínska personálna ´únia-rozpadli sa, nikto ale o katastrofálnom zlyhaní nevraví. A podľa toho, čo čítam o Škótsku, tam tiež existuje významný separatistický prúd. Tak aby za 50 rokov nepísala nejaká "tiežučená" profesorka knižku "Veľká Británia, štát, ktorý zlyhal".

Svet nikdy nie je čierno-biely, o našom bývalom súštátí sa dajú napísať stovky strán pochvalných i kritických (a o ktorom nie?), celkove treba povedať, že svoju historickú úlohu splnil a oba národy z neho viac profitovali, než strádali.

Kare 30.12.2009 3:54

Re: Ktery stat neselhal?

Tvoje slova tesat do zuly, Vlado. Jestlize pro Ceskoslovensky stat pouzila ta moudra Mary  vyraz ,,selhal".  Zajimalo by mne jaky vyraz by volila pro to co se stalo s ,,hrdym "Albionem za poslednich dejme tomu 100-200 let. Ja s prihlednutim ke konfliktu v Severnim Irsku bych volil ,,stat ktery si to podelal"

lubošek 30.12.2009 10:37

Re: Ktery stat neselhal?

R^

Kouř Osvětimy 30.12.2009 9:09

Re: Ktery stat neselhal?

Co udělali špatně Židé ? Ve zvířecké době vina padá na viníky, nikoli na oběti. Československu zlomil vaz Hitler, to ostatní už byl jen pozvolný rozpad. Naštěstí jsme neskončili v Osvětimi , která by zřejmě vzhledem k logistice byla rezervovaná pro nás. Z tohoto širšího hlediska, Československo a jeho tvůrci - Češi, kteří tu jsou pořád ve svých tisíc let neměnných hranicích dodnes , obstáli z historického hlediska na jedničku.

Harry 30.12.2009 14:08

Re: Ktery stat neselhal?

No pokud vim tak nemecko sjednotil az Vilem (?). Do te doby to byl chuchvalec statecku - mluvicich dosti podobnou reci.

ranbow 30.12.2009 1:31

Re: Ktery stat neselhal?

Přičemž, jak pan Vlk správně dodává, samotné Německo vzniklo až koncem 19.století, po válečných anexích Pruska. A je pravda, že pro holocaust vyvoláný v první řadě proti Židům žijícím v Německu není separatismus to správné slovo.

Řeklo by se, díky Bohu za ty malicherné spory o pomlčku a počet ministrů, které nakonec vyústily v pokojný rozpad Československa.   Zvlášt když se podívám jak se v přibližně v té době řešily problémy separací v rozpadávající se Jugoslávii a Sovětském svazu..

Minutus 30.12.2009 10:11

Re: Ktery stat neselhal?

Ale jděte! Svobodnou vůlí? ;-D Co třeba Baskové ve Španělsku? Irové v Británii? Severoitaští separatisté?Valoni a Vlámové v Belgii? Čečenci v Rusku? Atd., atd. I v US jsou státy, kde lidi přemýšlejí, jak z Unie vystoupit.

ranbow 30.12.2009 0:41

a jsme v tom sami?

Knížka vyšla v Anglii a je určena pro anglického čtenáře. Je zde stále zřetelný onen úhel pohledu anglického gentlemana (či lady), onen úděl bílého muže, který s přehledem řeší ty malicherné spory domorodců stejně tak v Brahmaputře, Sydney či v jakýchsi Sudetech. Teď je otázka zda jsme v tomto chápání sami, nebo zda se můžeme dočkat dalších knih s tituly SSSR failed, Jugoslávie failed, NDR failed.......

Delam Sikozy 30.12.2009 0:53

Re: a jsme v tom sami?

Počkejme až bude Dodi Al Fayed zvolen skotským prezidentem. Třeba se pak od profesorky z Glasgowa dozvíme nějaký alternativní pohled na dějiny UK. 

Hubert Mašín 30.12.2009 0:32

je to marné, tohle nám nikdy neodpustí

http://www.just.wz.cz/view.php?cisloclanku=2005010203

TBB 30.12.2009 19:26

Re: je to marné, tohle nám nikdy neodpustí

Skvělý postřeh, budu muset zasednout k dějinám Palackého, zatím je mám pouze na ozdobu jako dědictví, nějak nebyl čas. R^R^R^

rob 30.12.2009 0:28

souhlas..:)

Souhlasím. Jedná se o makropitomost, která ovšem není v Británii ojedinělá. Žiji v UK a vřele souhlasím, že přeložit toto dílko je vhodné tak maximálně v několika odstavcích , a to výhradně pro pobavení soudných lidí v Česku. 

jiri 30.12.2009 0:25

Jedna Pani Povidala...

Pane Vlku, nebylo by jaksi lepsi si tu publikaci nejdrive precist nez zacnete prskat.

Proc mate zapotrebi ze sebe verejne delat hlupaka.

Radim 30.12.2009 0:44

Re: Jedna Pani Povidala...

Když už mluvíte o hlupácích, vy jste tu knihu četl?

JH 30.12.2009 1:44

Pane jiri!

Proc mate zapotrebi ze sebe verejne delat alternativního Čecha?