7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

POKROK: Energie jako začátek i konec

Pokud věříte, že OZE můžou nahradit vše dobré, co fosilní paliva představují a myslíte si, že uhlíkové emise jsou největším světovým problémem – a berete to jako samozřejmost – pak můžete dojít k závěru, že OZE jsou „dobrá“ energie a „velký přechod“ k OZE je proveditelný a nevyhnutelný. Ale abyste tomu věřili, musíte také věřit, že dvě nebo tři miliardy dalších lidí, kteří budou žít na planetě v příštích několika desetiletích, budou moci žít bez fosilních paliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 12.11.2022 21:47

Bohužel jste plný negativních emocí a ty vám - jako každému s podobným postižením - zatemňují mozek a zdravý úsudek. Já jsem to uvedl jako odpověď na konkrétní dotaz a jen jako jeden z mnoha příkladů. Že vy v tom vidíte, vlastně čtete něco zcela jiného, je problém váš, ne můj.

P. Vychodil 12.11.2022 23:39

Nemám rad dogmatiky a pa vědce , kteří vypichuji ve prospěch svých postojů jen pro ne výhodná fakta ... mimochodem mé otázce jsi se vyhnul ....

V. Kolman 13.11.2022 7:22

Neodmítejte šmahem "podivné" a neobvyklé nápady! Mohou být pravdivé!!

Z. Lapil 13.11.2022 17:42

Placené dobře, ale plachtění špatném hrobě. Uvedomite-li si, proč má slon velké uši a myš hustý kvalitní kožíšek, dojde vám, že čím větší barák, tím relativně menší povrch a tím je snazší postavit ho jako pasivní.

K. Kubů 12.11.2022 15:45

To je samé coby kdyby, prý, možná, bungalov, les v extravilanu nebo 2 km hluboký vrt. Samé niky energetické soběstačnosti a nic z toho řešení pro masové zásobování miliard lidí energiemi.

Jenom na dokreslení. Že je výroba vodíku z nadprodukce OZE ekonomická blbost dokazuje i odborná studie takového experta na ekologii jakým je německý Fraunhoferuv institut. Věřím, že mají lepší Excel než vy.

V. Kolman 13.11.2022 7:43

Zkuste pane Kubů vzít v úvahu i "smrtelnou hrůzu" těžařů (zpracovatelů i distributorů) fosilních paliv z většího rozšíření OZE, které nabourává jejich do teď krásně fungující kšeft.

Příští generace se nám "poděkují" za to, že jsme jim neprozřetelně spálili nesmírně cennou surovinu pro chemický průmysl!!!!!!

K. Kubů 13.11.2022 11:34

I kdybych hodlal takové konspirační teorie brát v úvahu, Slunce kvůli nim víc svítit nebude, vítr víc foukat taky nebude a Kirchhoffovi zákony taky platit nepřestanou.

V. Kolman 13.11.2022 23:10

KirchhoffovY zákony v elektrotechnice platí pro OZE i "FOSILY". Ten je v tom nevinně.:-)

R. Langer 12.11.2022 6:04

Tak "OZE" je zavedený "technický" termín, i když je to termín klasicky levičáky vylhaný, stejně jako třeba termín "komunismus". Oboje je LEŽ, ale běžně se tyto termíny používají. ;-)

J. Kostelanský 12.11.2022 7:37

Nač ten významový purismus? Mám to vnímat jako zoufalý pokus alespoň něco zpochybnit? Ale když chcete, oplatím to stejně.

Z hlediska předpokládané délky lidské civilizace ty OZE jsou skutečně obnovitelné, potažmo nekonečné. Naše slunce bude žít ještě několik miliard let. A dožije-li se naše civilizace začátku jeho konce (což je hodně nepravděpodobné), tak za nějaké 2-3 miliardy let lidstvo bude určitě tak vyspělé, že bude schopno přemístit se jinam. Bez jakýchkoli pochyb lze říct, že to slunce bude svítit podstatně déle (o 5 nebo 6 řádů) než na kolik vystačí zásoby uhlí, zemního plynu nebo uranu. :-)

Ale uvažovat o lidské civilizaci v těchto časových rozměrech mi přijde pošetilé.

P. Vychodil 12.11.2022 11:20

Až do svych snů zahrneš cely cyklus from craddle to grave , pak budu ochoten tvoje bláboly vzít v potaz ...

V. Kolman 13.11.2022 8:36

To máte pane Langere podobné jako s ustáleným a vžitým (ale chybným) obratem, že: "vývoj jde ve SPIRÁLE". Matematicky - SPIRÁLA je dvojrozměrný placatý útvar a přitom si představují a mají na mysli ŠROUBOVICI - (trojrozměrná -jako péro ze starého kanape)!

P. Dvořák 13.11.2022 9:09

Ani to není přesné.

Spirála je dvojrozměrný placatý útvar. Dobrá. Péro z kanape má zase nahoře i dole stejný průměr. Jak byste tedy nazval předmět ve tvaru spirály, který uchopíte za prostředek a vytáhnete směrem vzhůru? Jako když máte spirálovitě rozstřihnutý papír.

Říkáte šroubovice. Ale to také není ono, protože šroubovice se v následující otočce (resp. "vracečce") nedotýká té předchozí.

Neměla by to spíš být šnekovice? I když ani to není přesně, protože šnekovice se v následující otočce pouze dotýká té předchozí, kdežto vývoj jde tak, že se následující otočka VRÁTÍ ještě více zpět, než byla ta předchozí a teprve potom nabere opačný směr a pokračuje dál - vlastně vývoj pokračuje kupředu.

:-) 8-o

V. Kolman 13.11.2022 23:16

Ale jo, pane Dvořáku. Lze se na to dívat z různých úhlů. Vidím zásadní "problém" v tom, že pokud novinář (či kdokoli jiný) používá "spirály", má jeho sdělení nulovou informační hodnotu, pokud k obrázku nenakreslí vektory, kterým přiřadí velikost a smysl. ;-)

V. Mokrý 12.11.2022 5:08

Nejenom ti, co se všude možně lepí, jsou rozmazlení, zmasírovaní a zpovykovaní - médii i reklamou v nich a vše to začíná už od školky.

Ti všichni potřebují jenom jedno - mimo civilizaci a bez současných vymožeností, povoleny jenom sirky pro začátek a to alespoň na 1rok.

Patagonie, Aljaška, Sibiř, deštné pralesy, jsou k dispozici.

J. Kostelanský 12.11.2022 3:29

Autor je pěkný příklad, jak se k jakémukoli problému, resp. úloze, nesmí člověk stavět:

Nejdřív existuje víra, že něco je dobré nebo špatné - a pak se hledá zdůvodnění této víry. A což zvolit jiný, opačný přístup?

Když se začalo mluvit pro a proti obnovitelným zdrojům, jistý čas jsem poslouchal jednu i druhou stranu. Neutrálně, jelikož nemám žádný důvod preferovat jednu nebo druhou možnost. A když těch argumentů a protiargumentů už bylo přespříliš, tak jsem se rozhodl udělat si vlastní názor. Rád si totiž dělám kontrolní přepočty, zda-li to, co se objevuje v médiích, mohou být správná čísla nebo nesmysly. A teď vůbec nemyslím na OZE.

Např. takové miliardy a biliony. Koho to zajímá, že se u nás napíše do nebe volající blbost, že americká letadlová loď stála tolik a tolik bilionů dolarů. Drtivá většina si to vyslechne jedným uchem dovnitř, a druhým ven. Anebo zaměňování procent a procentuálních bodů. Když v rádiu oznámí, že nezaměstnanost vzrostla o 2 % , a myslí se tím, že vzrostla ze 4 na 6 %, koho zajímá, že je to nesmysl a že ve skutečnosti stoupla o 50 %?

Mně ovšem takovéto nesmysly iritují a nezřídka do takového media napíšu, co si o tom myslím.

S těmi OZE je to to samé. Kdo kdy z těch, co tak zasvěceně píšou o nesmyslu jménem OZE a elektrovozy, si to dal na papír nebo do Excelu a propočítal si, zda-li to možné je nebo nikoli?

Na Slovensku je politolog, kterého si velice vážím pro jeho názory, pokud ovšem nezačne mluvit o OZE. Podle něho jsou OZE proti přírodním zákonům, a on to přece musí vědět, když je RNDr., tedy doktor přírodních vět. Ale nikdy ani náznakem neuvedl, jaký přírodní zákon odporuje proveditelnosti zásobovat lidstvo z podstatné části energií pomocí OZE. Nemůže to uvést, protože takový zákon neexistuje. Když si totiž uděláte jenom jednoduché propočty, přijdete na to, že množství energie, kterou by lidstvo mohlo využívat z tzv. OZE, je daleko víc než jsou potřeby lidstva. A je to jen a jen otázka vyspělostí technologií, kolik té energie a za jakou cenu jsme schopni získávat. Když to ve

J. Kostelanský 12.11.2022 3:31

... Když to velmi přeženu, tak při jisté cenové úrovni by se ekonomicky vyplatilo osadit fotovoltaické články i na jižním a severním pólu.

Je třeba oddělit technologii OZE od subjektů, které ji realizují. Že si z toho v Bruselu udělali náboženství a že to aplikují blbě, nemá na smysluplnost a proveditelnost technologie žádný vliv. Je to stejné, jako kdyby někdo prohlásil, že svíčková je špatné jídlo, protože do restaurace, kam chodí, ji neumějí dobře udělat. Nebo že fotbal vůbec není pěkná hra, protože fotbalisté z jeho vesnice neumí do míče pořádně kopnout a běhání jim dělá velké potíže.

Mohl bych psát hodně, ale píchnu si do vosího hnízda - do obnovitelných zdrojů v Německu. Ty produkují kolem 40 % elektřiny, které Německo potřebuje. Je, resp. byla dražší než z českých atomovek, jenže. OZE se dodávají většinou na základě dlouhodobých kontraktů, což znamená, že jejich cena se v příštím roce moc nezmění. Možná o míru inflace. Německo si tedy 40 % elektřiny vyrobí samo, z vlastních zdrojů a za normální ceny. A teď si představte, že někdy za 20 let by Němci dovedli vyrobit 80 % elektřiny ve vlastní režii a za ceny nezávislé od ceny fosilních paliv a jaderného paliva na světových trzích. Zatímco země jako Česká republika by byly vydány na milost a nemilost Rusku a ropnému kartelu OPEC a jejich cenové politice. Kdo by na tom byl lépe?

Jedna věc je zcela prokazatelná: zatím co ceny fosilních paliv pořád stoupají, cena energie z OZE stále klesá. Např. ty toliko nenáviděné větrníky dovedou dnes vyrobit 1 kWh za 6 centů, u příštích generací by to mělo být už jenom 3-4 centy.

Agendu CO2 považuji za vysloveně marketingový nesmysl, který ale paradoxně může posloužit dobré věci. Co mi ale vadí, je to, s jakou samozřejmostí různi experti i "experti" vidí spásu lidstva ve fosilních palivech. Vadí mi to minimálně ze 2 důvodů, které ale spolu úzce souvisejí: těch zdrojů je v nejlepším případě řádově na stovky let - při současných energetických potřebách lidstva. Jenže "na vysoké noze" chce žít

J. Kostelanský 12.11.2022 3:32

... nejen miliarda lidí "západního" světa, ale i těch zbylých 7 miliard. Více krát se v novinách objevily propočty, že kdyby lidstvo využívalo zdroje tak intensivně jako USA, tak by mu během krátkého času nestačilo ani 5 zeměkoulí. Druhý důvod je, že ceny fosilních paliv jsou nesmírně cenově citlivé. Není lepšího příkladu než je současnost. Ale i kdyby krize nebyla, stačí jedno oznámení zemí OPEC-u, že sníží denní těžbu o jeden nebo dva miliony barelů denně, a cena letí strmě nahoru. A teď si to dejte do kupy: prudce rostoucí poptávka po ropě a zemním plynu spojená s pořád většími náklady na jejich těžbu a umocněna mocí zemí OPEC. Bez OZE to může vést jednom jedním směrem - že ceny paliv jednoho dne explodují do takové úrovně, že výsledkem bude dlouhotrvající recese se všemi negativy, které jsou s tím spojené.

Pokud ovšem někdo umí vnímat budoucnost maximálně po nejbližší výplatu v zaměstnání a svět pro něho egoisticky končí jeho vlastní smrtí, pak je zamilovanost do fosilních zdrojů zcela pochopitelná.

R. Langer 12.11.2022 6:10

Stěžujete si na Brusel, a navrhujete osadit Severní a Jižní pól FV panely? Vy jste ještě větší magor, než ti Zelení bolševici z Brusele. A ohledně těch výpočtů, co by se mohlo kdyby, tam taky šeredně tápete. Mnoho slov, málo znalostí.

Proberte se! ;-€

J. Kostelanský 12.11.2022 7:24

Záměrně jsem tu nadsázku tam napsal, abych viděl, jestli se nějaký demagog na ni chytí. A podařilo se. :-)

A co se týče těch výpočtů, sem s nimi. Dejte něco na plac, ať se poučím nejen já, ale i ostatní.

V. Kolman 13.11.2022 7:34

Fosilní paliva budou NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK!!!!!! (pochopitelně ironie) ;-D;-D;-D

"Podepisuji" se pod úvahu pana Kostelanského.

O. Uživatel 12.11.2022 7:34

Uživatel požádal o vymazání
P. Pilík 12.11.2022 1:30

R^R^R^

J. Brunner 12.11.2022 0:59

R^R^R^