14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

POJMY: Co je levice a pravice

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kocián 17.4.2024 12:27

Možná někdy, ale vezměte si silně pravicový a přísně nábožensky založený Texas nebo Alabamu. Tam by vám naopak řekli, že všichni levičáci jsou neznabohové.

J. S. 17.4.2024 12:52

V USA je mnoho televizních evangelistů, kteří jsou multimilionáři. Viděl jsem seznam asi dvaceti, každý s majetkem stovek miliónů dolarů, jeden měl přes miliardu.

Chtěl bych slyšet, jak citují Ježíšova slova o bohatství - prodej, co máš a rozdej chudým ... je snazší pro velblouda projít uchem jehly ... běda vám bohatým, atd.

Náboženství jako byznys. To je tedy ta pravice.

R. Langer 17.4.2024 15:34

Ano, namlouvat si ovšem mohou, co chtějí. Kromě VÍRY, samozřejmě. ;-)

M. Kocián 17.4.2024 16:35

Víra a náboženství není totéž - myslel jsem, že řeč je o náboženství.

V. Kučer 17.4.2024 13:56

Náboženství je levicové, slouží k ovládání lidu. Pravice náboženství nepotřebuje, je to soukromá věc jednotlivce.

J. Nevrkla 17.4.2024 0:53

S autorem lze souhlasit, fašismus, nacismus i socialismus, jaký jsme měli u nás, jsou levicové ideologie.

Zásadní rozdíl byl v tom, že základem našeho marxistického socialismu bylo takzvané všelidové či státní vlastnictví výrobních prostředků, kde lidé nejsou vykořisťování soukromými vlastníky. Základem fašismu a nacismu je soukromé a především korporátní vlastnictví výrobních prostředků. Hlavní roli hrají korporace, které zásadním způsobem určují i politiku státu. Dnes se na Západě jedná o korporátní socialismus bez důrazu na národ, tedy spíše o fašismus. Ovšem Západ usiluje zároveň o světovou hegemonii a bojuje proti těm, kteří mu v tom brání. To je projevem bujícího transatlantického nacismu. Ten se projevuje agresivitou, sankcinováním a všemožnou diskriminací příslušníků států, které se nechtějí podvolit, zabavováním majetků, zakazováním sportovců v účasti na sportovních soutěžích, umělců na kulturních akcích, dokonce i zákaz prezentování uměleckých děl diskriminovaných národů. Můžeme to sledovat v přímém přenosu.

V. Mokrý 17.4.2024 5:40

:-)

D. Laurencikova 17.4.2024 7:04

A říkají si "demokrati'. To je fraška! 🤒

D. Laurencikova 17.4.2024 7:04

A říkají si "demokrati'. To je fraška! 🤒

P. Diviš 17.4.2024 7:28

"V kapitalismu je člověk vykořisťován člověkem, v socialismu (lidového vlastnictví ukradených výrobních prostředků) je tomu obráceně."

A fašismus bují hlavně v Rusku, ve své specifické místní formě rašismus. Včetně diktatury.

A proti tomu se Západ z posledních sil brání. Můžeme to sledovat v přímém přenosu.

J. Nevrkla 17.4.2024 7:55

Vždy, když slyším tento hloupý názor, je mi jasné, že autor je závislý výhradně na naší propagandě. Ta je na úrovni Goebbelse, ten dokázal lidem vymýt mozky jakoukoliv lží, dnes jde v jeho šlépějích Zelenskyj. Zkuste alespoň občas třeba cz24.news.

P. Diviš 17.4.2024 11:51

Abych se z toho zbláznil jako vy? Děkuji, nechci.

J. Nevrkla 17.4.2024 12:04

Zbláznit se z toho, že máte více informací ze všech stran by vás vedlo ke zbláznění. Naopak, ke zbláznění vede podlehnutí jednostranné propagandě. Takhle se pak z lidí stávají komunističtí, nacističtí, fašističtí fanatici. Máte k tomu blízko. Takoví lidé nakonec končí přinejmenším ostudou, někdy opovržením a potrestáním.

J. Pokoutný 17.4.2024 8:14

Vzhledem k tomu, že Moskva boj o ovládnutí světa "dělníky a rolníky" vyhlásila už ve 30. letech, jste nejspíš někde zabloudil.

P. Čech 17.4.2024 9:06

Všechny politické ideologie, o kterých je zde řeč, jsou normálním lidem zcela k ničemu. Podléhají jim jen hlupáci, ktří nedovedou a nebo jsou líní přemýšlet a bytostně pořebují patřit do nějakého stáda, zcela jedno jakého. Toho využívají vykukové všeho druhu a snaží se lidi rozdělit na menší stádečka, jimž je možno lépe vládnout. A jen o tom to všechno je. "ROZDĚL A PANUJ !!.

M. Grundmann 17.4.2024 0:29

Otázka, co je pravice a co je levice, je hlavně otázkou definice a o definicích se nedá dobře diskutovat. Každý může mít svou vlastní definici.

Sám považuji za nejlepší definici pravice a levice na základě postoje k myšlenkám biblického Nového zákona. Podle mě je levicí hnutí, které se inspiruje hodnotami obsaženými v Nového zákoně. Pravice je zase hnutí, které tyto hodnoty odmítá. Mám na mysli pouze hodnoty Nového zákona, nikoliv křesťanskou teologii. Pravice i levice mohou být teologicky křesťanské bez ohledu na to, jaký mají postoj ke křesťanským hodnotám.

Pravice je v podstatě konzervativní hodnotově předkřesťanské hnutí. Pravice tedy může existovat na celém světě, všechny islámské společnosti jsou v zásadě pravicové. Levicová hnutí mohou existovat pouze ve zemích, kde se křesťanské hodnoty skutečně rozšířily. Levice neexistuje v Africe, třebaže je velká část Afriky teologicky křesťanská. Křesťanské hodnoty a morálka však v Africe téměř neexistují.

Levicové hodnoty nevznikly až s křesťanstvím. Jejich první stopy jsem našel u dekadentních řeckých filozofů asi 300 let před Kristem. Hlavním představitelem předkřesťanského levicového myšlení byl Díogenés ze Sinópé. Křesťanství vzniklo ve skutečnosti fúzí myšlenek dekadentních řeckých filozofů a židovské teologie. Židovství je tedy v zásadě pravicové a levicoví Židé jsou Židé ovlivněni křesťanstvím. Díky osvícenství se pak západní společnosti osvobodily od křesťanské teologie, avšak ponechaly si křesťanskou morálku a hodnoty. Moderní levice tedy vznikla až v průběhu 18. století.

D. Laurencikova 17.4.2024 7:07

To je zas velmi zajímavé. Takže jako pravicové orientovaný člověk vlastně musím zavrhnout Kristovo učení, říkáte?

R. Langer 17.4.2024 11:41

Nikdo netvrdí, že jako pravičák nemůžete dělat dobro. Ale určitě ne proto, že vám to někdo nařídil z kazatelny, nebo že se bojíte, že když to nebudete dělat, skončíte v pekle. Ale to vy asi nechápete, co? ;-)

D. Laurencikova 17.4.2024 13:58

Ne, vy nechapete. Neco si totalne pletete. "Pravicak" je da se rict, clovek, konzervativni. Takovy, ktery veri na urcitou spolecenskou rozdilnost a hierarchii, nikoliv na to, ze jsou vsichni stejni. Clovek, ktery se neuzavira novym vecem, jsou-li dobre a uchovava to osvedcene. Proc by tento clovek mel mit vubec problem s Novym zakonem? S Kristovym kazanim na hore? Proc by mel pravicove zamereny clovek mit problem s tim, delat dobro, pomoct slabsimu a mit respekt ke svym spolustvorenim nebo se spravedlnosti? Chtel jste snad rict, ze Novy zakon a kazatelna je neco predevsim pro pkrokoveho levicaka? Ne, pane Langere. Levicak na zadneho Boha neveri. Proto se nemusi drzet Noveho zakona a nema strach z toho, ze skonci v pekle. A krome toho, jsme sekularni spolecnost, mame nase, svetske zakony. Takze kdyz budete konat "nedobro", tak skoncite predevsim v kriminale.

J. Nevrkla 17.4.2024 14:21

R^

R. Langer 17.4.2024 15:37

Však skutečný pravičák s Novým zákonem žádný problém NEMÁ, k ničemu ho totiž NEPOTŘEBUJE. Ten se bez té berličky klidně obejde. Nebo věří něčemu úplně jinému. Jak říkám, to prostě nikdy nepochopíte. :-(

D. Laurencikova 17.4.2024 15:51

Nepochopim a vy to sam nechapete. Co je "skutecny pravicak?" Jiny nez "skutecny pravicak" se bez berlicky neobejde? To jsou s prominutim totalni nesmysly.

Nas pravni system v dulezitych zakladech baziruje na na Bibli. Stat a cirkev jsou sice odlouceni, ale nase svetske pravo ma koreny v krestanstvi. Jestli uz se zakonem mate nebo nemate problem, jestli ho "potrebujete nebo ne", zalezi na vasich sklonech a na vasem charakteru, na vasi dusevni vybave. V pripade, ze se dostanete do sporu se zakonem, ktery jako berlicku vubec nepotrebujete, musite nest dusledky.

R. Langer 17.4.2024 15:40

Levice se bála "vrahů z Wolsrtýtu", jestli se na to už nepamatujete. Asi jste si špatně přečetla, co jsem napsal. Ale ne, vy to prostě chápat NECHCETE. :-P

D. Laurencikova 17.4.2024 16:00

Chci vas chapat, ale nelze. Vy ty nesmysly co pisete sam nechapete. Co ma Novy zakon s "vrahy z Wolsrtýtu"? Jak to doklada, ze pravicak Kristovo uceni nepotrebuje?

R. Spálenková 17.4.2024 16:32

Nastavit druhou tvář tomu, kdo mě udeřil do jedné, považujete za osvědčený postup?

D. Laurencikova 17.4.2024 16:55

Urcite ne. I to: "Kdo do tebe kamenem, ty do neho chlebem", povazuji jen za suboptimalni. Ja jsem, kdyz tak, pro poradne tvrdy komisarek. Nezvladam ani, milovat sveho blizniho, jako sebe sameho, tady jsem dost vybirava. Nemam proste asi tu zadouci krestanskou dokonalost, nebo pokoru... Nastesti nam, pani Spalenkova, nas zkonik nic takoveho nepredepisuje. ;-)

R. Spálenková 17.4.2024 20:36

No, je těžké nařídit milovat bližního. Citům nenaporoucite.

Já jsem možná nepochopila to s tím uchováváním osvědčeného. Jako že to s tím kamenem a chlebem se neosvědčilo , ale můžeme si te myšlenky tak nějak abstraktně vážit ?

Pak je tu příznačné, že se o křesťanských hodnotách pravicově přemýšlí z pozice toho kdo pomůže slabším a vykoná dobrý skutek... Jakou ideu mi křesťanství dá, jsem-li naopak tím potřebným různé charity?

D. Laurencikova 17.4.2024 22:29

Jedno s druhým nemá co dělat. Uchováním osvědčeného se myslí zachování hodnot, které za to stojí. Konzervace, odtud konzervatismus 😏.

D. Laurencikova 17.4.2024 22:40

To s tím kamenem a chlebem je teď širší téma, paní Spalenková. Já tomu mozna v podstatě rozumím, jak se to myslí. Ale nikdy jsem to nespajela s konzervatismem. To je prostě Dobro, které může odzbrojit Zlo... Někdy to funguje.

D. Laurencikova 17.4.2024 17:12

Vy jste shrnul křesťanství, potažmo Nový zákon, do pojmů "dělat dobro?"