15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

POJMY: Co je levice a pravice

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 17.4.2024 14:40

Islám a levice nemají nic společného. Levice je však univerzalistická a myslí si, že je schopna si islám získat. To je její obrovský omyl.

D. Laurencikova 17.4.2024 15:38

Islam a levice maji hodne spolecneho, napr. svetovladne ambice. To prvni je politicka ideologie zamaskovana jako nabozenstvi, u socialismu je to spis naopak. ;-) Jedna se o dve nejvrazednejsi idologie v dejinach lidstva, ktere se bez nadsazky dnes spolu snazi znicit zapadni civilizaci. Socialismus je primarni infekce zapadniho sveta. Islam je infekce sekundarni, kterou ta primarni privlekla za sebou. Islam ziskat si muze jen ten, kdo k nemu konvertuje.

Mnohy levicak casem uvidi, jak se mylil, ale krome skytnuti nad vlastni hlouposti mu to nebude vubec nic platne.

M. Grundmann 17.4.2024 15:45

Řekl bych, že světovládné ambice má v podstatě kdokoliv. I pan Lipavský.

P. Diviš 17.4.2024 10:52

Bože, jděte už někam s touhle dojmologií!

Nacismus byl přesně to, co měl v názvu: Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, Národně socialistická německá dělnická strana. Jmenoval se tak, choval se tak.

R. Spálenková 17.4.2024 10:59

Souhlas.

Národní socialismus měl vývoj. Vznikl v situaci velké hospodářské krize, která zbídačila většinu populace a těžko se tváří tvář tomu hledala slova obhajující kapitalismus. Integroval velkou část mladých nezaměstnaných mužů do SA, zpočátku byl více socialistický než národní (zhruba ve smyslu „nemáme nic proti židovským dělníkům, ale židovský kapitál představuje hrozbu“). Když se početná stranická levice začala dožadovat plnění různých politických slibů, proběhla čistka nazývaná Noc dlouhých nožů. Při ní bylo vyvražděno celé levicové křídlo v čele s https://cs.wikipedia.org/wiki/Gregor_Strasser, nejen vedení SA. NSDAP se poté pozobjímala s nejkonzervativnějšími silami a rozhodně přestala být levicovou. Před soudem v Norimberku seděli i obžalovaní z jiných stran než NSDAP. Komunisti a socialisti to nebylo.

P. Diviš 17.4.2024 11:45

Levicovou být nepřestala. Nadále ekonomiku řídil stát (válečnou ještě více), nadále fungovaly odbory ve spolupráci se státem a stranou. Že se stále více uplatňoval vůdcovský princip je taky spíš znak levice.

R. Spálenková 17.4.2024 12:57

Prosím Vás, nemůžete ekonomiku meziválečné střední Evropy srovnávat s kapitalismem 21. století. Všechny státy přijímaly různá protiinflační opatření, převážně nepopulární a často neúspěšná. Proto také všechny středoevropské státy s výjimkou Československa měly autoritářské vlády.

Vyzbrojování = těžký průmysl + nerostné zdroje = velký podíl státu. Nevyzbrojíte prostřednictvím živnostníčků. Státní organizace výroby plynuly z těchto praktických okolností, nikoliv z ideologie.

R. Langer 17.4.2024 11:50

Další komunistka. ;-D

R. Langer 17.4.2024 11:48

V tom případě jste kovaný bolševik, a můžete si proti tomu namítat, co chcete. ;-D

P. Smetana 17.4.2024 12:09

Nacismus je extrémní pravice, protože nás to to tak učila souška učitelka. A to nebyla žádná dojmoložka. Ta se s vládnoucí ideologii dokázala popasovat.

D. Laurencikova 17.4.2024 14:06

Nacismus je narodni socialismus a tedy levice. Je historicky mistrovskym dilem levicaku, ze se jim podarilo udelat z nacistu extremni pravici.

M. Šejna 17.4.2024 8:44

Příští článek by mohl autor věnovat rozdílu mezi liberalismem a konzervatismem. Existuje u nás totiž dost pitomců, kteří se zcela vážně považuji za liberální konzervativce. Dokonce tu máme i jednu takovou partaj (ODS).

Ale já jim to toleruji, protože já se považuji za pravicového levičáka, občas za křesťanského ateistu, a jindy zas za totalitního demokrata.;-D

R. Langer 17.4.2024 12:06

Vy s pravicí nemáte společného zhola NIC. :-P

M. Šejna 17.4.2024 13:19

Já to o sobě, narozdil od vás, vím. ;-D

R. Konečný 17.4.2024 8:37

Pokud jde o identifikační znaky pravice a levice, tak bych s autorem v zásadě souhlasil. Nacismus, fašismus, bolševismus, maoismus atd. byly nepochybně všechno levicové diktatury. Opíraly se o velké skupiny v rámci státu (národ, rasa, třída) a v jejich jménu ospravedlňovali veškerá spáchaná svinstva. Nepochybně splňovaly další kritérium – jedinec je nic ve srovnání s onou velkou skupinou (národ, třída).

Nicméně od 80. let lze vidět, že se levice postupně od tohoto konceptu odklání, dělnická třída levici zklamala, protože odmítla revoluci i její řešení své sociální situace. Proto změnila strategii (vliv Frankfurtské školy ?) a začala podporovat a vytvářet nejrůznější sexuální, náboženské, ekologické, etnické atd. menšiny. S vhodnými marketingovými hesly přišla s nějakou ideou (LGBT, multi-kulti, green deal, ...), na kterou nalákala „užitečné idioty“, kteří ideu začali prosazovat. Postupně se na ně nabalily další skupiny a organizace (právnické, NGO, části státních orgánů), které začaly tlačit na poskytování veřejných zdrojů a začaly ovlivňovat i státní politiku. Skupiny podporující různé ideje mohou být i vůči sobě antagonistické (např. LGBT a muslimové), ale výsledně působí stejným směrem – rozleptávání struktury původní společnosti.

Finálním cílem je zničení kapitalismu, a to i za cenu zničení euro-atlantické civilizace a nastolení nového „spravedlivého“ řádu (kolikrát jsme to už slyšeli ?) Snahu o vytvoření nového společenského uspořádání považuji za další identifikační znak levice .

M. Grundmann 17.4.2024 9:08

Jedinec je nic ve všech politických ideologiích. Klást jedince do centra myšlení znamená vzdát se politického myšlení jako takového.

P. Diviš 17.4.2024 9:41

Opravdu? :-P

M. Grundmann 17.4.2024 9:52

Každá politická ideologie se snaží nějak organizovat společnost. Na myšlení jedince není nic zajímavého, každý jedinec myslí nějakým vlastním a odlišným způsobem. Pokud nějaká ideologie klade důraz na myšlení jedince, propaguje chaos v myšlení a zánik organizace.

P. Diviš 17.4.2024 11:48

Pokud nějaká ideologie klade důraz na myšlení jedince, propaguje svobodu myšlení (a konání). Což je naprosto cizí levici. Neznamená to chaos, jen soutěž (velmi prospěšnou).

R. Langer 17.4.2024 11:52

Tady s vámi musím souhlasit. Pravicová vláda se PŘEDEVŠÍM zaměřuje NA JEDINCE. Ne na nějakou "společnost".

M. Kocián 17.4.2024 12:24

Jedinci tvoří společnost. Tvořit společnost bez ohledu na jedince vystihuje nejlépe Stalinovo oblíbené: "Když se kácí les, padají třísky." Odvoláním na "společnost" se pak dá omluvit všechno, včetně vražd.

R. Langer 17.4.2024 11:51

Další nesmysl.

P. Satko 17.4.2024 9:08

Asi by bolo dobre rozlišovat medzi socialnymi a kulturnymi otazkami. Ak podporu matiek samoživiteliek, alebo handykepovanych deti v školach chapeme ako socialne opatrenie, ktore zatažia verejne zdroje som ochotny to chapat ako lavicove konanie, hoci normalny pravičiar s tym asi nema nejaky problem. Na druhej strane predpisovat podiel žien a homosexualov v spravnych radach spoločnosti nie je lavicove ale kulturne opatrenie a v podstate s nim nesuhlasi ani majitel pravičiar a iste ani jeho zamestnanec lavičiar a obaja iste nesuhlasia s dotaciami na tieto aktivity z danovych zdrojov. Tieto snahy ktore opisujete sa zvyknu nazvat neomarxizmom, ale u Marxa ich nenajdete. Jednoducho su to kulturne problemy aj ked velakrat velmi nekulturne. Plus väčšinou ludia ktori sa o ne zasadzuju nie su nejaki montažnici od pasu v automobilke, ale rozmaznane decka ktorym taku "zabavu" umožnuje majetok bohatych rodičov. Že pri tom ničia volny trh prace, rovnost šanci sa uplatnit v biznise a limituju ziskovost je očividne, ale to robia aj rôzne sankcie prijimane vladami a aj vnutorne nariadenia korporatov, ktore sa lavicovymi nedaju nazvat ani nahodou. Jednoducho sme v stave, ked si musi davat pozor na jazyk nielen robotnik ale aj bankar. To čo niči kapitalizmus je, že na tieto "srandičky" sa zadlžujeme.

R. Konečný 17.4.2024 10:54

Myslím, že se příliš necháváte zmást různorodostí těch agend, přes které levice realizuje ten cíl. Zapomeňte na kulturní a sociální otázky. Ono to není tak, že existuje nějaký jednotící program (jako byl třeba u KSČ nebo KSSS). Jde o to, že cokoliv co poškodí kapitalismus a tím i individuální svobodu jednotlivce, je podporováno. Co se kvót týče, tak tam dochází k nárůstu byrokracie, snížení efektivity, roste nespokojenost a zhoršují se i vztahy mezi lidmi. To co ničí kapitalismus není zadlužení, ale nárůst byrokracie, omezování funkcí tržních signálů, likvidace svobody projevu apod.

Je celkem asi jedno, jestli to celé nazveme neomarxismem, novo socialismem nebo korporativistickým fašismem.

P. Satko 17.4.2024 13:58

Ale ved existuje jednotiaci program, vola sa "europske hodnoty". Už nestači, že vyhrajete volby, že s Vašou politikou suhlasi väčšina naroda, aj tak dostanete facku, lebo Vas niekto nažaluje, že nejeku predpisanu "hodnotu" nevzivate. Stava sa to Polsku, Madarsku a už aj nam. Stačili volby pred polrokom a dnes sme prevažne vagabundi.

R. Konečný 17.4.2024 14:08

Obávám se, že se mi nepodařilo vysvětlit vám, jak to myslím. Nezpomínejte, že tato levice funguje v rámci celé euroatlantické civilizace. Evropa není pupek světa.

P. Diviš 17.4.2024 9:40

Jo, celkem souhlas. Ta dělnická třída prakticky vymizela, takže si levice hledá jiné skupiny, v jejichž jménu by mohla vládnout a potlačovat svobodu a individualismus.

M. Šejna 17.4.2024 8:37

Autor nám kouzlem nechtěného vysvětlil že pravice ve skutečnosti vůbec neexistuje . Všichni jsou levičáci. ;-D

R. Tesařík 17.4.2024 9:06

Vypadá to, že opravdu většina jsou levičáci..tedy včetně vás. Vy jste se k tomu ale vždy hlásil.

M. Šejna 17.4.2024 12:07

Vy jste taky levičák, jako každý člen kulturní fronty.

Pravicovosti máte plnou hubu do chvíle, kdy se začnou řešit dotace na kulturu. V té chvíli jste levicovějsi než bolševik.