9.6.2023 | Svátek má Stanislava


Diskuse k článku

PO MDŽ: Ohlédnutí za vynikajícími ženami

Když už byl ten Den žen - jednou zamyslet nad vynikajícími a dnes zcela zapomenutými ženskými?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 9.3.2023 21:04

Pečlivý výběr germánských nebo germanisovaných jmen je pokusem autorky resuscitovat Brünn ?

H. Rybnická 9.3.2023 22:08

????? už vážený pan spoludiskutující někdy něco slyšel o matričních záznamech?

P. Dvořák 10.3.2023 12:02

Já se narodil v Böhmen und Mähren, a přesto se jmenuji Dvořák. A naše široké příbuzenstvo má v matrikách jména jako Říha, Jahoda, Dvořák, Adamec, Valha, Ouhrabka, Vobořil a pod. A to, prosím, hranice Sudet leží pár metrů za katastrem města. :-)

H. Rybnická 10.3.2023 12:31

A co tím chcete říci, pane Dvořáku?

Pokud se někdo narodil v polovině 19. století v Brně tak se narodil v rakousko-uherské monarchii. POkud děvčátku dali rodiče jméno Elisabeth, možná po císařovně, (zdrobnělina Lili) tak se jmenuje Elisabeth a ne Alžběta. Pokud se pozdějí divka provdala za pana Czecha, tak se i nadále jmenovala Elisabeth Czech a ne Alžběta Čechová. Ostatně o historických ženských osobnostcch se i tak najde velice málo, a pokud tak jedině pod jménem Lily Czech, nosila jméno přesně tak celý život.

Ostatně i naše široké příbuzenstvo má obdobné zkušenosti. Jen trochu jinak: Prababička se jmenovala Hrdlicka , další Wewerka, tuhle mne někdo pořod radoby chtěl nějak svázat se "Sudeťáky" a oslovuje mne Frau Ribnitzki . Musím se vždycky trochu usmívat. Takto se rodiné jméno psalo už v 17. století - na české vesnici.

Ostatně stejné tvary se najdou hromadně ve Vídni.

Tak co jednoduše respektovat zvyklosti našich předků?

J. Jurax 10.3.2023 14:59

Ehm ... tuhle mne někdo pořod radoby chtěl nějak svázat se "Sudeťáky" a oslovuje mne Frau Ribnitzki, pravíte doslova.

Nuže, já to nebudu, já používám"Frau Rybnitzky" ... :-) ... což je možná německá forma Vašeho jména, vzhledem k tomu, že deklarujete, že žijete v Germánii, celkem případná; ačkoli ovšem se tam můžete psát i Rybnicky. A to Frau - jestli jste Fräulein, tak se hluboce omlouvám.

No a svázat se Sudeťáky - to se některými svými zde publikovanými názory svazujete sama.

H. Rybnická 11.3.2023 0:12

Krajanský spolek pane Juraxi, tedy to co nazýváte "Sudeťáky" je legální svaz, dokonce podporovaný vládními orgány SRN. Asi něco, co přesahuje Vaše možnosti představivosti. Ostatně řada historických památek a jejich renovace, jako i kulturních , akcí v rámci vztahů k Česku by bez tyto lidi nebyla, ostatně všechno dobrovolnicky. Však vidíte jen ty ženské co jsou dnes zapomenuty.

Osobně: Všechny tyto formy e v rodinném příjmení nachází - tedy v ptůběhu asi 300 let.

J. Jurax 11.3.2023 1:29

Ehm ... ono svázání se sudeťáky nevyvozuji je z této diskuze, nýbrž z mnohých Vašich názorů, jež jsem byl v průběhu času zde zaznamenal.

A Krajanský spolek - máte-li na mysli Sudetendeutsche Landsmannschaft, pak to radši nekomentuju. Ještě furt vyznávají svých 20 bodů?