5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

PLATBY U LÉKAŘE: Never ending story

Nedávno se v médiích opět objevil článek o tom, že někteří lékaři vybírají peníze za ošetření pacienta, aniž by na to měli právo. Jako vždy, diskuse „znalců“ obsahuje řadu mýtů, nepravd a dokonce i invektiv. Jako to tedy je?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 18.3.2024 12:49

Já v kapitační platbě (to jest v platbě "za hlavu") zase takový exces nevidím. My, bytové družstvo, platíme paušály za pohotovosti pro případy náhlých poruch, havárií, sledování a zajišťování termínů předepsaných kontrol či havárií.

Když poruchy nebo havárie nejsou, platíme v tomto směru za klid na duši.

Neměli bychom stát tak proti sobě. Já, když odcházím z ordinace, popřeji lékaři pevné zdraví, to jen dementi se domnívají, že právo na neduhy mají jen oni (ti dementi).

:-)+[>-]

L. Harvánek 18.3.2024 12:41

Ono uzavřít si zdravotní pojištění jen na určité choroby je dost ošemetné. U pojištění auta se dá celkem snadno předpokládat, jaká pojistná událost může nastat. Ale jakou nemocí člověk onemocní je hodně sázka do loterie. V posledních letech jsem už onemocněl chorobami, o kterých jsem neměl ani tušení. A to jsem nekuřák, dnes už dík lékům také abstinent a nikdy jsem neokusil žádné drogy. Takže co si pojistit? Kdopak asi počítá s operací srdce?

V. Němec 18.3.2024 12:40

Pane doktore, na takové ubožáky vůbec nereaguji. Já se s vámi občas taky neshodnu, taky vás kritizuji, ale, alespoň doufám, v mezích slušnosti. Té je v poslední době v diskuzích na NP jako šafránu.

Hlavu vzhůru, ten pisatel plivl na sebe, ne na vás.

R. Gramblička 18.3.2024 12:26

Kdybychom dali na nulu daně, pochopitelně bychom museli zrušit i státní příspěvky na cokoli.

V. Petr 18.3.2024 11:21

Ten slib je DONUTILI složit, jinak by nemohli vykonávat své povolání.

Před lety zastávala lékařská asociace v USA názor "Lékařská péče je služba, která se poskytuje těm, kdo zaplatí..."

V. Petr 18.3.2024 11:15

To předpokládá, že nemocného, který se nepojistil a nemá na zaplacení necháte zemřít.

Stát dokonce zdarma léčí nemakačenky, kteří už v druhé generaci nepracují nic si neplatí a ještě ječí o "dyskryminaci..."

M. Kocián 18.3.2024 11:09

To by platilo jen v případě, že by každý uzavíral ze státem pojistnou smlouvu individuálně, dal si tam, co považuje za vhodné (třeba nemoci vyplývající z kouření) a stát by mu podle toho vyměřil výši pojistného. Zbytek by si platil sám. Což by byl trochu problém u velmi vzácných, ale velmi nákladných lékařských úkonů.

J. Ptáček 18.3.2024 10:49

Jak řekl můj milovaný Mark Twain s rakouskouherskými a dokonce trochu českými kořeny:

Čas od času jdu k lékaři, protože on musí z něčeho žít.

Pak jdu k lékárníkovi, protože i on musí z něčeho žít.

A doma vyliju léky do kanálu, protože i já chci žít.

T. Vodvářka 18.3.2024 10:48

Reagoval jste na mne s argumentem, který s meritem článku nesouvisí.

Nejde o nepříjemné vyjádření k mé osobě (po pár letech na NP jsem docela imunní), ale k tomu, že se vyjadřujete k nečemu, co jsem nepsal.

F. Navrátil 18.3.2024 10:39

Pane Vodvářko, nevyjadřoval jsem se k vám osobně, ale k lékařům obecně. Pokud každé vám nepříjemné vyjádření vztahujete na svoji osobu, jako neurolog jistě víte, o jaký symptom se jedná.

M. Salaquarda 18.3.2024 10:07

Nemocniční lékaři mají standardní pracovní dobu podle ZP 40 hodin týdně, služby nepočítám. U soukromých ordinací jsem zaznamenal ordinační dobu ca 20 hodin týdně. Takže "ostatní" činnosti zabírají ca 1/2 pracovní doby?

V ordinaci kromě lékaře pracuje minimálně 1 sestra, velmi často i administrativní síla.

Naprostá zhovadilost jsou kapitační platby. Obvyklé je, že se platí za nějaký výkon a ne za to, že mám někoho na seznamu.

L. Peleška 18.3.2024 10:05

Ve zdravotnictví je ohromný nepořádek! Nemocnice Beroun je soukromá od 90. let, nikdy nežádala o dotace a prosperuje, rozšiřuje se a personál je spokojený? Jak je to možné? Potřeboval jsem odoperovat meniskus a dostalo se na mne za deset dnů? Je tu bor.. nepořádek!? Od roku 1990 vedou ministerstvo zdravotnictví lékaři! Buď jsou naprosto neschopní anebo zkorumpovaní? Nenapadá mne jiný důvod! Švýcarsko, kdysi na podobné úrovni jako předválečné Československo, má fungující a skvělé zdravotnictví! Systém funguje na podobném principu jako pojistka auta, tedy se zvolenou spoluúčastí a limitem na tuto spoluúčast. Přitom mají pojišťovny ze zákona poskytovat nejvyšší zdravotní standard?! Jak je to možné? A to Švýcarsko má mnoho kantonů, kde se mluví německy, italsky, francouzsky - zapomněl jsem na něco? Kantony si mohou stanovit i daně! To by u nás nešlo! Proč? Protože jsme Češi a daně bychom dali na nulu a divili se, že to nefunguje!

M. Šejna 18.3.2024 9:59

Možná by se hodilo doplnit pana Vodvarku o toto:

Když si platím zdravotní pojištění, tak proč bych měl platit ještě za ošetření u lékaře ?

Když si platím pojištění nemovitostí nebo automobilu, tak proč bych měl opravarům ještě platit za to, že mi něco opraví z mého pojištěni ?

Na druhou stranu chápu, že ve standardním pojištěni existuje rozsah pojistného krytí, což u zdravotního pojištění není. Takže kuřák například by měl platit za nemoci spojené s kouřením a nemělo by se to hradit ze zdravotního pojištění.

L. Zídek 18.3.2024 9:58

Pro zemi, kde je lékařská péče zneužívaná a je neprůchodný ani symbolický poplatek za návštěvu lékaře, kde, aby to vypadalo hezky, humánně se vyhazují desítky milionů na záchranu a léčbu nezachranitelných a nevyléčitelných, aby pak nezbyly statisíce tisíce na návrat vyléčitelných do běžného a pracovního života, je prognóza špatná......

V. Petr 18.3.2024 9:47

"Solidarita" spočívá v tom, že pracující platí zdravotní péči těm, kdo už v druhé generaci nepracují a ani jejich potomci nikdy pracovat nebudou. Je třeba odstranit systém, který toto umožňuje!

M. Grundmann 18.3.2024 9:40

Solidarita systému nespočívá v tom, že ti doposud zdraví (a tedy prostředky nečerpající) platí péči těm, kteří nemají tolik štěstí v životě a lékaře potřebují. Solidarita spočívá v tom, že ti, kteří mají vyšší příjmy, financují zdravotní péči těm, kteří mají příjmy nižší. Ve Švýcarsku funguje systém úplně jiný. Každý si platí povinně základní zdravotní pojištění, jehož výše nezávisí na riziku čerpání zdravotní péče pojištěným, ale jeho výše také nezávisí na výši příjmu pojištěného. Neexistuje zde solidární přerozdělování nákladů od bohatých k chudým.

T. Vodvářka 18.3.2024 9:38

Nevím, jak Vy, ale já považuji úmyslné komolení jmen za doklad mentální úrovně zhruba tak třetí obecné, kde to ještě může u těch třeťáků vybudit úsměv.

J. Plzák 18.3.2024 9:34

Každé povolání má své kladné a záporné stránky. Je na obou stranách, aby s tím počítaly.

Zámečník se může na zámek otráveně šklebit a přesto ho dokonale spravit.

Lékař by se na pacienta šklebit neměl, neb to znehodnocuje jeho výkon.

Má ale, ten lékař, tu výhodu, že eventuálně umí i zámek spravit. Zámečník člověka nikdy.

Každý ať dělá, co umí! A nebo emigruje na "vyspělý" Západ. (pan Zavářka halt už těžko)

J. Plzák 18.3.2024 9:21

Připomínám: Operace se zdařila, pacient zemřel.

R. Kielbergerová 18.3.2024 9:04

Patřilo.pod múj príspěvek...

R. Kielbergerová 18.3.2024 9:04

Ráda bych ještě dodala...že toto je věnováno privátním. Ne těm ve statním, kdy když vidívám léta ten cvrkot v Motole a ten 15 let neměnný pohodový přístup k pacientovi, to nezměrné a nepředstavitelné vytížení... klobouk dolů. Zatímco asi nebudu jedinym pamětníkem, jak si pan autor přihřál polevku, když právě tihle mluvili o penězich za přescasy. Zatímco každý privatní v covidu zavřel a vsechno nechal na statním sektoru. Profesní sounálezitost tedy jak vidno zcela mizivá, ale pochopení pacienta se privatnim lékarem od pacienta vyžaduje...Prostě hezké.;-D

T. Vodvářka 18.3.2024 8:55

A/ vizte odpověď panu Navrátilovi. I Vy jste nejspíše méně pozorný.

B/ Jasně, informace stran lékařských dat jsou samozřejmě zcela zadarmo, vždyť tomu lékaři se nic nestane, když udílí rady, jak se chovat. zatímco oprava zámku, panečku, to je šichta, za kterou je třeba solit a solit.

T. Vodvářka 18.3.2024 8:53

Mně se zase líbí spisek pana Navrátila, který musí za každou cenu cosi napsat předtím, než si zjistí to základní. Takže, pane Navrátile, speciálně pro Vás.

Kapitační platba je pro praktické lékaře. Pokud byste četl pozorně, psal jsem, že jsem neurolog, specialista, který jede v jiném, než kapitačním systému, jako všichni specialisté v České republice. Je to systém bodů za výkon.

Pokud byste měl nejistotu před psaním podobných spisků, obraťte se na mne, rád vysvětlím.

J. Plzák 18.3.2024 8:51

A taky dobrovolně skládali jakýsi slib - jak budou léčit. K tomu je, s pistolí v ruce, nikdo nenutil.

R. Kielbergerová 18.3.2024 8:35

Mám odjakživa mnohem raději, když tyhle věci vyplynou jinou formou... jako odpovědi v tzv. rozhovorech s redaktorem článku. Je to pak přirozené, nic moc proti. A mnohem víc to rezonuje, coby součást dobré žurnalistiky... Jakmile si učitelky, doktoři stěžují na peníze a třeskutou problematiku své práce mimo své odborné kruhy sepisováním podobných křivd do svých i-deníčků a veřejného prostoru, asi nebudu jediná, kdo to nazve poněkud trapným pláčem. Nadto...dle jedné spisovatelky, co ji oba známe, že;-)...a co má doma doktora, doktor, co mele, že je šizen a že nemá dostatečné peníze, bohapustě kecá... Co je ale zajímavé?... dodnes obětaví poctivci doktoři na vsích tak lítají doba nedoba, a tak věci berou jako službu přísaze bez řečí (je jich málo, leč jsou)...nemají většinou čas ani mysl na články. V čem tohle ajta krajta...jenom bude?:))

F. Navrátil 18.3.2024 8:08

Moc se mi líbí páně Vodvářkův příklad se zámečníkem. Autor jistě ví, co je to kapitační platba. Je to přesná pevná částka na jednoho registrovaného pacienta s přihlédnutím na jeho věk a dále pak i s ohledem na demografické a jiné charakteristiky pojištěnce. Logicky vzato, pokud by se zámečník choval stejně jako lékař, pak by ve svém rajonu pobíral poplatek za každý zámek, ať už ho otevře nebo ne.

A. Bocek 18.3.2024 8:01

Dnešní zdravotnictví je tak vyspělé, že dokáže zkonzumovat celý HDP státu a ta almužna kterou dává zdravotní daň zdaleka nestačí.. V trojúhelníku Qalita, Qantita a Peníze jsem pro cestu : maximálně kvalitní, pro všechny a za peníze, které bych rozdělil na část povinného odvodu a část z fondu každé rodiny zvlášť. Rodina by rozhodovala o nadstandartech, bohužel i o situaci posledních dnů.

R. Meišner 18.3.2024 7:48

no nevím---srovnávat výměnu zámku a život ohrožující zdravotní problém...to se snad měl autor státi spíše tím zámečníkem. jinak platí, že příjmy lékařů jsou u nás obecně vysoce nadprůměrné. a jak říká moje dobrá známá lékařka ( obvod, cca 1.700 registrovaných kapitačních plateb) čím víc mají, tím víc chtějí. a směje se u toho. takže asi tak. 8-o

F. Žůrek 18.3.2024 4:30

Ano. Jsem matematik. Platit mé "myšlení" je problém. V hospodě číšník má tringeld. Ale mně ani nějaké spropitné nikdo nedá. Je to problém...

Byl jsem třeba třicet let programátorem počítačů. A pracoval jsem! Neflákal jsem se!!! Napsal jsem pro různé počítače stovky programů!!! A ze všech oblastí. A poznal jsem jako analytik mnoho lidských činností; třeba i podvojné účetnictví atd.

Třeba to účetnictví má mnoho oblastí... To také dobře vím. Ale k čemu mně to bylo?! Nikdy jsem nebyl šéfem, vedoucím... (Za komunismu). A tak důchod mám nižší než nějaký ... řemeslník...

Člověk musí žít... i s křivdou... Jinak to v životě nejde...