29.4.2024 | Svátek má Robert


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 18.3.2024 23:13

K tomu pojištění vs. daň: stejnou chybu jako vy dělají lidé i v případě důchodového pojištění. Proč to píšu: když budete mít auto, budete také tvrdit, že povinné ručení je daň? Že havarijní pojištění je daň? Asi ne, že... A přitom ti pojištění motoristé, co dosud nebourali, jsou taky solidární s těmi, které potkala pojistná událost - na tom principu je přeci založeno každé pojištění.

O. M. 18.3.2024 23:16

U toho důchodového (sociálního) pojištění se tyhle představy dají pochopit, protože vybrané peníze padají na jednu hromadu s DPH, daněmi z příjmů apod., ale peníze ze zdravotního pojištění jdou pojišťovnám.

M. Pivoda 18.3.2024 20:27

Problémů v lékařství je více.

The quest to legitimize longevity medicine. On a bright chilly day last December, a crowd of doctors and scientists gathered at a research institute atop a hill in Novato, California. Their goal is to help people add years to their lifespans, and to live those extra years in good health. But the meeting’s participants had another goal as well: to be recognized as a credible medical field.

For too long, modern medicine has focused on treating disease rather than preventing it, they say. They believe that it’s time to move from reactive healthcare to proactive healthcare. And to do so in a credible way—by setting “gold standards” and medical guidelines for the field. These scientists and clinicians see themselves spearheading a revolution in medicine.

But proponents recognize the challenges ahead. Clinicians disagree on how they should assess and treat aging. And without standards and guidelines, there is a real risk that some clinics could end up not only failing to serve their clients, but potentially harming them.

M. Pivoda 18.3.2024 20:28

Google Translate

Snaha legitimizovat medicínu dlouhověkosti. Za jasného mrazivého dne loňského prosince se ve výzkumném ústavu na kopci v Novato v Kalifornii sešel zástup lékařů a vědců. Jejich cílem je pomoci lidem prodloužit si život a prožít ty roky navíc v dobrém zdraví. Účastníci setkání však měli i jiný cíl: být uznáván jako důvěryhodný lékařský obor.

Příliš dlouho se moderní medicína soustředila na léčbu nemocí spíše než na jejich prevenci, říkají. Věří, že je čas přejít od reaktivní zdravotní péče k proaktivní zdravotní péči. A to věrohodným způsobem – stanovením „zlatých standardů“ a lékařských pokynů pro tuto oblast. Tito vědci a lékaři vidí sami sebe v čele revoluce v medicíně.

Zastánci však uznávají budoucí výzvy. Klinici se neshodnou na tom, jak by měli posuzovat a léčit stárnutí. A bez standardů a směrnic existuje reálné riziko, že některé kliniky by mohly skončit nejen tím, že svým klientům nebudou sloužit, ale potenciálně jim ublíží.

J. Kulheim 18.3.2024 22:43

Věk dožití se zvyšuje. Ale věk dožití v dobrém zdravotním stavu je stejný jako v roce 196+0, kdy se to začalo sledovat tj. 2m let. Takže zvyšuje se věk prožitý na práškách.

Kde je efekt těch peněz, které se do zdravotnictví doslova hrnou?

Všichni jsou přetížení, chtějí více peněz za méně práce a víc relaxace. Kde takový systém může vést? Já to vím, ale neřeknu to nikomu.

J. Kulheim 18.3.2024 22:47

"...léčit stárnutí."

To se konalo asi v blázinci.

P. Sykora 18.3.2024 17:48

Lékař specialista, který v době pracovní, ordinační i v době pracovního volna dokáže být neustále online na sítích, prispivat do diskusí, dávat jistě dobře míněné rady nám pomalejším...a přitom ještě praktikovat v ordinaci...toť zázrak...

J. Kulheim 18.3.2024 22:45

Neodvádějte diskusi. Není to k ničemu.

M. Salaquarda 18.3.2024 17:18

V neposlední řadě je to záležitost politická; ve volebních slibech jsou vzletná slova o zárukách, solidaritě, "dolních deseti miliónech" a podobné slogany. Jsou oblasti života, které nejsou měřitelné délkou volebního období, ale jsou schopny ovlivnit většinu lidí na další generace.

Mezi ně patří zdravotnictví, školství, energetika a další.

J. Kulheim 18.3.2024 22:49

Solidarita nefunguje. Co funguje je subsidiarita.

M. Kocián 19.3.2024 5:19

Rozhodně nefunguje povinná solidarita.

J. Kulheim 18.3.2024 15:58

--Unitární pojištění umožňuje rozkrádání, korupci ve velkém i když je to většinou v rámci zákonů. Souběh praxe v nemocnici a privátní umožňuje přesun pacientů do privátní ordinace. Uživatel zdravotní péče musí podle zákona odevzdat peníze, které se stávají penězi veřejnými a nemá na další jejich osud žádný vliv. Takový systém nemotivuje lidi k péči o svoje zdraví.

Hlavní důvody pro rostoucí náklady zdravotnictví jsou neudržitelný růst na straně nabídky i poptávky. Na straně nabídky, vývoj nových lékařských technologií, přístrojů a léků rozšiřuje možnosti léčby

Na straně poptávky se zvyšují potřeby a náklady na léčení průměrného jedince především proto, že populace stárne a přibývá chronických onemocnění hlavně z obezity a kouření.

Platby za „státní“ pojištěnce. Bylo by dobré si vyjasnit jestli platí nebo neplatí solidarita mladého se starším, zdravého s nemocným. Mladí platí i když službu využívají málo a za staré ještě platí „stát“. Stát žádné peníze nemá, takže to zaplatí ti samí daňoví poplatníci, tedy cca 30% lidí, kteří pracují v produktivní sféře.

J. Kulheim 18.3.2024 15:59

Pokračování. Závěr:

1/ Systém musí motivovat osoby k zdravějšímu životu. Systém zdravotnictví, který neklade důraz na zdraví prospěšný životní styl, nemůže vést ke zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva.

2Unitární veřejné pojištění nemá schopnost ovlivnit životní styl veškerých sociálních skupin, které zastřešuje. Zásadní chybou řady koncepcí, které byly doposud předkládány bylo, že ignorovaly důležitost „determinant zdraví“, tedy faktorů, které ovlivňují zdravotní stav obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že se na zdravotním stavu populace v největší míře podílí životní styl, je neúčinná jakákoli reforma, která není zaměřena na změnu životního styl

3/ Cesta ke zdraví nevede pouze přes „přilévání“ peněz do zdravotnických služeb, ale vyžaduje účast celé společnosti, všech odvětví, všech úrovní veřejné správy na zlepšení zdraví celé populace.

4/ Systém „zdravotní péče“ a přístup poskytovatelů péče je zaměřený na léčbu nemocných. Je to pouze řešení stávajícího stavu. V posledních letech stále stoupá počet a frekvence tzv. civilizačních chorob. T.j. onemocnění, které se vyskytuje zejména v souvislosti se změnou životního stylu a životního prostředí. Mnozí jsou přesvědčeni, že jejich zdraví není jejich starost, ale starost jiných.

6//Hlavním cílem péče o zdraví není léčení nemocí, ale podpora fyzického, duševního a sociálního blahobytu. Prevence je výrazně podhodnocována a slabě podporována což vede k situaci, kdy 90% rozpočtů na zdravotní péči je vynakládána na léčbu a odstraňování komplikací, ke kterým by při efektivní prevenci nikdy nemuselo dojít. (Vuori, 2004). Česká republika má světové prvenství ve výskytu nemocí srdce a cév způsobených sklerózou cév, ve výskytu koronární nemoci srde ní, infarktu myokardu.

P. Diviš 18.3.2024 16:24

Docela by mne zajímalo, která místní strana či hnutí by systém dle vašich (celkem správných) myšlenek navrhla a které odhlasovaly. Moc nadějně to nevidím.

J. Kulheim 18.3.2024 16:49

Žádná. Je to běh na dlouhou trať a sedět v parlamentu není špatné. Peníze jsou také docela slušné v parlamentě a ve zdravotnictví.

Každý politik ví, jak dopadl MUDr Julínek a ODS. Zabil to MUDr Rath, MUDr Kubek, ČSSD a jejich voliči.

Mnozí lékaři se k nim přidali. V tomto rybníku se krásně loví koruny.

Na ČSSD došla spravedlnost, Pan MUDr Kubek je nesmrtelný,

M. Pivoda 18.3.2024 13:57

Cituji z článku MUDr. Vodvářky: "... Lékařů v terénní praxi je málo, jsou často v důchodovém věku a situace se bude lepšit jen velmi pomalu. Aktuálně všichni vědí, že sehnat specialistu je dost velký problém. ..."

Komentář

Jakkoliv jsou takové situace lidsky docela drsné, právě takové situace pohánějí technologický pokrok vpřed.

Nebudu toto téma ale podrobněji rozvádět, abych nemusel požadovat poplatek za konzultační službu. Socialismus už skončil.

J. Kulheim 18.3.2024 17:20

Lékařů bude málo vždycky stejně tak těch, kteří jsou napojeni na státní penězovod.

M. Pivoda 18.3.2024 19:10

A co učitelé? Těch je dost?

J. Kulheim 18.3.2024 22:37

Není jich dost. Tak to napsali v novinách.

Na kolik žáků je jeden učitel?

J. Ptáček 18.3.2024 10:49

Jak řekl můj milovaný Mark Twain s rakouskouherskými a dokonce trochu českými kořeny:

Čas od času jdu k lékaři, protože on musí z něčeho žít.

Pak jdu k lékárníkovi, protože i on musí z něčeho žít.

A doma vyliju léky do kanálu, protože i já chci žít.

M. Salaquarda 18.3.2024 10:07

Nemocniční lékaři mají standardní pracovní dobu podle ZP 40 hodin týdně, služby nepočítám. U soukromých ordinací jsem zaznamenal ordinační dobu ca 20 hodin týdně. Takže "ostatní" činnosti zabírají ca 1/2 pracovní doby?

V ordinaci kromě lékaře pracuje minimálně 1 sestra, velmi často i administrativní síla.

Naprostá zhovadilost jsou kapitační platby. Obvyklé je, že se platí za nějaký výkon a ne za to, že mám někoho na seznamu.

L. Peleška 18.3.2024 10:05

Ve zdravotnictví je ohromný nepořádek! Nemocnice Beroun je soukromá od 90. let, nikdy nežádala o dotace a prosperuje, rozšiřuje se a personál je spokojený? Jak je to možné? Potřeboval jsem odoperovat meniskus a dostalo se na mne za deset dnů? Je tu bor.. nepořádek!? Od roku 1990 vedou ministerstvo zdravotnictví lékaři! Buď jsou naprosto neschopní anebo zkorumpovaní? Nenapadá mne jiný důvod! Švýcarsko, kdysi na podobné úrovni jako předválečné Československo, má fungující a skvělé zdravotnictví! Systém funguje na podobném principu jako pojistka auta, tedy se zvolenou spoluúčastí a limitem na tuto spoluúčast. Přitom mají pojišťovny ze zákona poskytovat nejvyšší zdravotní standard?! Jak je to možné? A to Švýcarsko má mnoho kantonů, kde se mluví německy, italsky, francouzsky - zapomněl jsem na něco? Kantony si mohou stanovit i daně! To by u nás nešlo! Proč? Protože jsme Češi a daně bychom dali na nulu a divili se, že to nefunguje!

R. Gramblička 18.3.2024 12:26

Kdybychom dali na nulu daně, pochopitelně bychom museli zrušit i státní příspěvky na cokoli.

J. Majzlík 18.3.2024 14:26

Zatímco my jsme šli během války cugrunt, Švýcaři šli auf. To je tajemství jejich všestranného rozkvětu. Jiná věc - my jsme na rozdíl od Germánů takoví rozvrkočení.

M. Šejna 18.3.2024 9:59

Možná by se hodilo doplnit pana Vodvarku o toto:

Když si platím zdravotní pojištění, tak proč bych měl platit ještě za ošetření u lékaře ?

Když si platím pojištění nemovitostí nebo automobilu, tak proč bych měl opravarům ještě platit za to, že mi něco opraví z mého pojištěni ?

Na druhou stranu chápu, že ve standardním pojištěni existuje rozsah pojistného krytí, což u zdravotního pojištění není. Takže kuřák například by měl platit za nemoci spojené s kouřením a nemělo by se to hradit ze zdravotního pojištění.

M. Kocián 18.3.2024 11:09

To by platilo jen v případě, že by každý uzavíral ze státem pojistnou smlouvu individuálně, dal si tam, co považuje za vhodné (třeba nemoci vyplývající z kouření) a stát by mu podle toho vyměřil výši pojistného. Zbytek by si platil sám. Což by byl trochu problém u velmi vzácných, ale velmi nákladných lékařských úkonů.

V. Petr 18.3.2024 11:15

To předpokládá, že nemocného, který se nepojistil a nemá na zaplacení necháte zemřít.

Stát dokonce zdarma léčí nemakačenky, kteří už v druhé generaci nepracují nic si neplatí a ještě ječí o "dyskryminaci..."

L. Harvánek 18.3.2024 12:41

Ono uzavřít si zdravotní pojištění jen na určité choroby je dost ošemetné. U pojištění auta se dá celkem snadno předpokládat, jaká pojistná událost může nastat. Ale jakou nemocí člověk onemocní je hodně sázka do loterie. V posledních letech jsem už onemocněl chorobami, o kterých jsem neměl ani tušení. A to jsem nekuřák, dnes už dík lékům také abstinent a nikdy jsem neokusil žádné drogy. Takže co si pojistit? Kdopak asi počítá s operací srdce?

M. Kocián 18.3.2024 14:00

Dokud vám na auto nesedne slon jako v té Jahelkově písničce, nebo se nedozvíte, že to, co vám vyplavilo dům, nebyla povodeň, ale záplava, na kterou se pojistka nevztahovala. Ale jinak souhlasím - proto se to dělá tak, jak se to dělá. Nicméně jako si může movitější člověk koupit bezpečnější automobil, měl si moci i připlatit na pojištění za nadstandard. Koneckonců, někteří by ho nevyčerpali a zbylo by víc peněz i pro méně movité - tak ekonomika funguje.

J. Jurax 18.3.2024 14:51

U pojištění auta máte obvykle sjednanou spoluúčast. V praxi to znamená, že banalitou, jejíž náprava stojí méně než než je částka spoluúčasti, pojišťovnu neobtěžujete a platíte cash.

Máte za to, že by to bylo možné i ve zdravotnictví?