1.6.2023 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

MYŠLENÍ: Rozpad veřejného mínění

Letos to je 275 let od okamžiku, kdy byla v roce 1747 v Paříži podepsána smlouva s pány Diderotem a D’Alembertem jako s řediteli díla, které neslo název Encyklopedie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sládeček 26.7.2022 13:38

Přesně tak!

J. Sládeček 26.7.2022 13:38

Přesně tak!

J. Sládeček 26.7.2022 13:35

Zase lžete, co propaganda v havlostánu?

L. Žaloudek 25.7.2022 17:25

Názorová bublina je typicky internetový fenomén, kdy nám Google podle šikovného algoritmu vyhledává stránky, které "by nás mohly zajímat", tedy ve skutečnosti takové, s jejichž obsahem souhlasíme (anebo naopak tvrdě odsuzujeme).

M. Vaněk 25.7.2022 16:26

Další ptydepe pana autora: veřejné mínění nikdy žádné nebylo - jde o účelovou lež. Vždy šlo o manipulaci davu, jeho směřování a ovládání - nikdy tomu nebylo jinak, a asi ani nebude. Pan autor nás dále hezky vodí za nos, když nám vsugerovává, že osamocené výkřiky jsou populismem, bez ohledu na relevatnnost sdělení či míru korelace s cílem zájmu.

J. Majzlík 25.7.2022 14:33

Příčinu rozpadu veřejného mínění je možno vystopovat již ve způsobu sebereprezentace nových tváří změny předlistopadových poměrů. Balkonové a letenské scény mi příliš připomínaly svým vnějším pojetím lacinou operetku, inscenovanou dle tolikrát zneužitého schématu "zítra se bude tančit všude, až naše vítězné..." . Kdo by si byl tenkrát byl vzpomněl na konec války a na symboly V, načmáraných na roletách obchodů a na dřevěných ohradách?

Rozpad veřejného mínění, které nás dusí v současné tíživé době je dle mého mínění právě založen na mylném předpokladu, že nás do lepších zítřků dovede bez našeho přičinění naše osvícená Evropa. Pan Hvížďala jako již tradičně mimo.

J. Majzlík 25.7.2022 14:33

Příčinu rozpadu veřejného mínění je možno vystopovat již ve způsobu sebereprezentace nových tváří změny předlistopadových poměrů. Balkonové a letenské scény mi příliš připomínaly svým vnějším pojetím lacinou operetku, inscenovanou dle tolikrát zneužitého schématu "zítra se bude tančit všude, až naše vítězné..." . Kdo by si byl tenkrát byl vzpomněl na konec války a na symboly V, načmáraných na roletách obchodů a na dřevěných ohradách?

Rozpad veřejného mínění, které nás dusí v současné tíživé době je dle mého mínění právě založen na mylném předpokladu, že nás do lepších zítřků dovede bez našeho přičinění naše osvícená Evropa. Pan Hvížďala jako již tradičně mimo.

O. Kaucký 25.7.2022 12:12

Algoritmus není výmyslem 21. století, ale je to předpis konečného počtu kroků, kterými je možno řešit úkoly. Myslím, že tomu tak neříkali, nicméně se tím řídili od nepaměti.

Veřejné mínění se nerozpadlo, ale dnešní pseudo-politici ho naprosto ignorují pořád se snaží člověka převychovávat a vytvořit z něj nového člověka, stejně jako bolševici. Inu co očekávat od euro-hujerů. Adekvátní reakci na veřejné mínění se nově říká populismus.

Právě tento článek se nechá zařadit jako informaci postrádající, tudíž zbytečný.

O. Zuckerová 25.7.2022 11:57

Novináři píšící rutinně často operují s pojmy, které nemají žádný pevně určený obsah a tváří se, jako by o jejich obsahu existovala všeobecná shoda. Tak např. co to je "názorová bublina"? Bylo by možná dobré vydat kapesní slovník ptydepe-český a česko-ptydepeský.

J. Jirka 25.7.2022 10:44

To je tím, že stejných přibližně 50% našich občanů si pamatuje z vlastní zkušenosti nebo zná z vyprávění svých blízkých jak úžasně levné byly benzín a nafta, nakupované přes plot sovětských kasáren a jak veselé byly družební večírky tamtéž, při kterých tekla vodka proudem, kaviár se "žral" polévkovou lžící a garmoška neutichla ani na okamžik.

J. Jirka 25.7.2022 10:36

A nemeje si nohy!

P. Kubáč 25.7.2022 9:55

Před vynálezem knihtisku bylo potřeba až 200 koz na pergamen pro jednu billi opsanou v klášterním skriptoriu.

Po vynálezu knihtisku i měšťrané střední zámožnosti mohli mít tištěnou papírovou bibli. A taky si v ni mohli číst a nad čteným přemýšlet.

Výsledek se dostavil - reformace, evagelické církve a třicetiletá válka katolíku s reformovanými.

Možná chyba byla v tom, že státní správy evropských knížectví měly zavést "paragraf proti fake news" už v roce 1460 - pak bychom mnohého byli ušetřeni - včetně kapitalismu, kolonialismu, technologické revoluce, "vlády bílého muže", zvyšování CO2 ze spalování fosilních paliv.

Prostě taková Afrika - navždy.

P. Nemec 25.7.2022 9:38

Sice jsem nepochopil, o čem článek je, ale i tak by se nemělo zapomínat, že autor je zloděj, který ukradl, spolu s jinými, deník Mladá fronta.

D. Hrubý 25.7.2022 9:19

U nás se volební lístky skartují 2 dny po volbách. Pokud někdo 30 let po pádu totality prohlásí, že anonymní volba je výhra z obav před perzekucí, je to spíš k pláči. Ne?

K. A. 25.7.2022 9:19

R^

K. A. 25.7.2022 9:19

Slovo myšlení mě také zarazilo, zvláště po dočtení článku.

Většinový systém ale vede k polarizaci, v USA si asi 30 % lidí obává, že vypukne občanská války mezi progresivními liberály a konzervativci. Mj. bych položil otázku: Má být účelem volebního systému to, aby se politikům snadno vládlo?

F. Navrátil 25.7.2022 9:17

Začne u Diderota a skončí u Ruska. Veřejné mínění je prý nahrazováno propagandou, které je on sám součástí. Prostě Hvížďala.

K. A. 25.7.2022 9:13

Tento článek je vhodným adeptem pro mediální výchovu, žáci by mohli společně diskutovat na téma, co tím básník chtěl říci.

P. Brecík 25.7.2022 9:07

No, čtěte jen "Hovinky.cz" a tamní diskuze. Účastníci = primitivní rusofobové do posledního. Ostatní byly vyloučeni / zakázáni. Také dobrá propaganda!! FAKT JE, že USA / NATO leze krkem většině zemí světa. Kromě BRICS + jejich fanoušků CELÉ jižní americe !! Vztah Afriky / EU je jasný - historicky. Afrika fandí a potřebuje funkční Rusko. Státy okolo Tichého oceánu poslali USA a jejich politiku - do Brusele. Chtějí spolupracovat - obchodovat!!

Z. Lapil 25.7.2022 9:01

1/ Počítám, že jste nemyslel mistrovský šev, ale mistrovský kousek neboli majstrštyk. Ale to je detail.

2/ Zrovna v dnešní době, kdy lze být postihovan jak společensky, tak trestně za šíření nenavisti a podobně pseudozločiny, je anonymní volba extrémně důležitá. Zrušení hlasů se neobavejte, ve volební komisi sedí zástupci soupericich stran a vzájemně se pohlidaji.

3/ Volební lístky se archivuji. Opravdu. Tuším 5 let. Už proto, že soud může nařídit přepočítání hlasů. A ano, už se to opravdu stalo a v parlamentu zasedl jiný člověk, než po prvním sečtení.

Z. Lapil 25.7.2022 8:47

Je rozdíl podporovat ruskou agresi a věřit (ruské ) propagandě. Myslíte, že u nás tu agresi podporuje 50% lidí? Nevím, ptám se

J. Nevrkla 25.7.2022 8:29

R^:-)!

J. Vágner 25.7.2022 8:14

V Rusku propagandě věří 82 a v Bělorusku 23%? A u nás něco nad 50%? Tak to mě mrzí, že jsme na tom hůř než Bělorusové.

D. Hrubý 25.7.2022 6:36

Jo. O pravdivosti slov páně Hvížďaly by se dalo vcelku výživně polemizovat. Zejména v kontextu vlivu Rychetského a jeho změny pravidel voleb. Zneplatnit milion hlasů je další pecka, která zásadně změnila výsledek. Nevěřím, že milion voličů jsou pitomci, co neumí hodit obálku do urny. A třešnička na dortu jsou volby do senátu, kde se počítá s tím, že lidi budou mít minimální zájem. A aby se to posichrovalo, nevolí se najednou, ale na etapy. Takže tam se taky dá lecos pošolíchat. A zapomněl jsem volby komunální. Tam se volí podle klíče, který fakt na palici. Lidi se bláhově domnívají, že volby do parlamentu zařídí všechno. Nedávno se tu kdosi oháněl demokracií. Máme 30 po sametu a lidi pořád věří, že mají důvod volit anonymně. To je majstrštych. Protože si zpětně neoveříte, jestli to byl právě váš hlas, který byl zneplatněn a co bylo špatně. Volební lístky se pro jistotu hned skartují. A nějakej Hvížďala bude ukazovat (tradičně) na Rusa? Já napadení Ukrajiny odsuzuji. Ovšem odmítám ignorovat kontext. A risknu i to, že mě označí za ruskýho švába. Protože vim, že nejsem. Ale podle vzorců, které se vnutily těm méně bystřejším, kteří hloupost kompenzují svazáckým zápalem, ruským švábem jsem. Dnešní doba popírá i slova V. Havla o pluralitě názorů. Hvížďala se střelil do vlastní nohy a jeho článek je ptydepe. Sorry jako...

T. Kohout 25.7.2022 5:14

V USA, Kanadě, UK jsou zcela bez problémů...

R. Meišner 25.7.2022 0:41

autore kompaktní vlády se sestavují těžko jen a jen proto, že používáme absurdní poměrný systém ( většina států v EU). udělejme většinový, a je po problému. ---a proč se příspěvek jmenuje *myšlení* , ví opravdu snad jen sám bůh.