3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (5)

Události, které později zahraniční novináři nazvali Pražské jaro, měly dvě předehry. Tou první byl IV. sjezd spisovatelů v červnu 1967, tou druhou 31. října téhož roku demonstrace studentů ze strahovských kolejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 17.10.2020 12:49

Musíte se na to dívat z pohledu antikomunistického zakyslíka, jakým autor bezesporu je. Podle mne takové věci byly velmi řídké. Protože berte to jak chcete, většina lidí tehdy skutečně komunistům věřila a v rámci té většiny existovalo dost lidí, pro které bylo běžné takhle přehánět služební horlivost a jako takovou to bylo do roku 1968 zakrýváno všemi , co komunistům věřili. Od okupace 1968 to zase bylo zakrýváno těmi, co se přidali k normalizačním komunistům. Buď proto, že měli máslo na hlavě , protože to sami dělali a potřebovali to zakrýt nebo proto, že až do sametu pořád normalizačním komunistům věřili a zakrývali to tak automaticky. Takové lidi jsem do roku 1989 poznal. Po sametu potom už většina důkazů dávno nebyla, spousta lidí už nebylo a někteří převlečení komunisté i nadále měli osobní zájem tyto věci neobjasňovat.

H. Rybnická 17.10.2020 13:41

Co je to za pokřivená morálka celého národa.

A. Nový 17.10.2020 13:56

Hlásím se k těm "zakyslým antikomunistům". To jen takový primitivové jako vy omlouvají zločiny komunistů, které páchali. Nebo je to jinak a omlouváte je protože vy sám jste byl komunista a nebo jejich poskokem.

J. Jurax 17.10.2020 16:39

Taky názor ... ale hluboce s Vámi nesouhlasím. Asi budu taky antikomunistický zakyslík.

Stručně charakterizovat Vás podle Vašeho názoru zde uvedeného si arciť netroufám.

T. Zlesa 17.10.2020 8:38

:-) Jo, jo, jako nůž máslem. Nedostal odměny, nenapsali o něm v komunistickém plátku, tak je opustil?

Jinak to, o co se pokouší autor - popsat co se tu dělo, mnohem lépe popsal např. pan Tigrid v

Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu. Doporučuji.

P. Vencovský 17.10.2020 8:28

Chyby "dělníků" na stavbách měly mj. stejný důvod, tj. odmítání ved. úlohy komunistů, jako váš boj s režimem.

P. Novotný 17.10.2020 10:28

Ale, ale! To myslíte vážně, že dělníci byli tak přemýšliví a rafinovaní, že potajmu odmítali vedoucí úlohu komunistů? Z 90% jim to bylo šumafuk. Hlavně že jako vedoucí síla společnosti brali násobně vyšší platy, než ta prohnilá inteligence, která jim mimochodem zajišťovala práci - sami zvládli dojít tak na pivo s rumem.

Tož tak!

T. Zlesa 17.10.2020 10:50

Násobně brali horníci a na montážích... Ostatní určitě ne.

P. Novotný 17.10.2020 11:05

Ale jo - všude kde byla přímo ve styku dělnická třída i vysokoškolák. Vysokoškolák vymyslel, co se bude v té zakázce realizovat, pak vysvětlil dělníkovi (někteří samozřejmě nepotřebovali, přemýšleli u toho, ale to byly výjimky) a pak zkontroloval, co zase podělali. Toto z vlastní zkušenosti - jako geolog jsem řídil vrtné průzkumy. No já měl 1400,- Kčs, řadový vrták 3 až 4 tisíce + nakradenou naftu a různý materiál. Přeci "kdo nekrade, okrádá rodinu"!

Tož tak

T. Zlesa 17.10.2020 11:55

Ty násobky jsou teda kde? Nevidím.

Ovšem stejně to vždy bylo a je i dnes, že dělníci, montéři opravují co vysokoškolák špatně nakreslil, opačně ve výkrese připojil. Zbytečná diskuse.

V. Franěk 17.10.2020 21:28

nedělal jste taky do basketu? Jestli ano, míjeli jsme se, Vy jste odcházel, já přicházel.

J. Jurax 17.10.2020 16:52

Mýlíte se.

Zažil jsem to na vlastní kůži, jsa pracující vysokoškolsky vzdělaný inteligent ročník 49. A ve výpočetním středisku jsme počítali mzdy; měl jsem pochopitelně přístup k datům, tehdy žádná přístupová práva etc. nebyla. Člověk si prostě vzal patřičnou pásku nebo disk a vetknul to do patřičného stojanu.

Takže jsem si obmyslnými algoritmy spočetl, že suma průměrných platů vysokoškoláka včetně ředitelů a náměstků se sumě průměrných platů dělníka vyrovná v cca 52 letech; středoškolák se v této průměrné sumě dělníkovi do důchodu vyrovnat nestihl. Počítáno na datech strojírenského podniku z více než 4000 zaměstnanci v první půli osmdesátých let na počítači řady EC.

A. Jaroš 17.10.2020 11:43

Malou připomínku bych měl a to že ty samé chyby (chyby při montážI klapek, ventilu, MaR a pod ) dělají i kapitalističtí montéři , z vlastní zkušenosti z poměrně nedávné doby vím, že např. při zjistění nefukčnosti čerpadla je nutné zkontrolovat správnost zapojeni prvku v celé trase a chyba se rychle najde a to se děje i přes všechny certifikáty kvality a ISO normy, možná příčina je i v tom, že dodavatel si najde subdodavatele, ten dalšího a v konečném efektu to dělají chlapci z JZD , kteří jsou nejlacinější.

J. Jurax 17.10.2020 16:54

I jako vtip nic moc ...

T. Vodvářka 17.10.2020 8:21

Díky autorovi za připomínku časů, kterým za pár let už nebude nikdo moc věřit...

S. Tomáš 17.10.2020 7:46

A přitom hlavní příčinou Novotného pádu byli Slováci a jejich touha po obnově Slovenské republiky, kterou jim arogantní Beneš v roce 1945 zrušil, aniž se jich zeptal na to zda chtějí být v Československu. Studenti v Praze po pádu Novotného jen využili možnosti dělat na ulicích rámus.

P. Moravčík 17.10.2020 11:59

Aj táto Vaša oprava je chybná, pán Tomáš. Slováci chceli federalizáciu, nie obnoviť Slovenský štát, to teda veľmi barbarizujete! Inak máte pravdu, "Mrož" to poprekrúcal tak, až sa mi nechce veriť, že bol v tých dobách na svete. Jeho zážitky nekomentujem.

S. Tomáš 17.10.2020 13:06

Federaci chtěli samozrejme komunističtí politici, ale slyšel jsem dost prostých Slováků, kteří v 60. rokoch vzpomínali a snili o tom, jak by se krásně žilo v samostatném státě. Nechápal jsem to .

J. Jurax 17.10.2020 17:03

No, víte, Slovensko jako spojenec Německa bojující proti SSSR se po válce rádo přitulilo k Československu; v případě samostatnosti by spadlo mezi poražené státy. Slovenští separatisté začali zdvihat hlavy až později, až se trochu zapomnělo na hliníkové etc.

J. Jurax 17.10.2020 17:06

Na hlinkovce etc., ne hliníkové, chytrá klávesnice je úplně blbá a já taky, ale míň, že to po ní nekontroluju ...

P. Moravčík 17.10.2020 23:03

Veľmi som zvedavý, kam by sa pritúlili Česi, keby mali na výber. Keď ste mali, pritúlili ste sa k tamtomu dubisku. Ale zabúdate, že separatizmus Slovákov mal svoju príčinu - podrazenie Slovenska už pred vznikom ČSR Benešom (s tichým Masarykovym súhlasom). Štefánik sa nevracal domov na oslavy, ale vytmaviť si to s podrazáckym kolegom. Česká strana, žiaľ, pristupovala od začiatku k Slovákom ako k prekážajúcemu problému, ktorá sa nemá čo do vedenia novej republiky pliesť, však to je predsa česká záležitosť, a to u vás poniektorých, trvá ešte dnes, stačí sa podívať na niektoré diskusné príspevky. Keby bol postoj českej strany ústretovejší, mohlo všetko dopadnúť inak. A Hlinka bol presvedčený federalista. Nepleťte si ho s "hlinkovcami". Beneš o obnovu ČSR stál, tak tu neťahajte naše túlenie. SNP malo ako jednu s hlavných úloh zobrať Benešovi možnosť (na ktorú sa vehementne vo VB chystal) "vybaviť si to so Slovákmi". Inak neviem, čo by sa so Slovenskom stalo také strašné, aj keby ostalo ako porazený štát. Ja osobne nepatrím do skupiny adorantov Slovakštátu, ale ani nemienim brať na seba vinu za jeho existenciu. Stále sa tu odbavujete ako nemáte nič s otrokármi, prečo by som akurát ja mal brať zodpovednosť za dávno minulú dobu? A odporučil by som Vám niečo si o Slovensku a jeho histórii prečítať aj z pohľadu druhej strany, to čo Vás naučili komunisti, je nanič.

T. Zlesa 18.10.2020 7:24

V mnoha věcech máte pravdu. Hlavně je dnes zbytečné takové to poštěkávání po cizincích, že oni tehdy před 100, 200 lety. Nikdo z nás nic ovlivnit v historii nemohl, můžeme se jen snažit pochopit, proč se děly věci, třeba nyní nepochopitelné. V česku přetrvává pocit, že se tehdy do spojení se Slovenskem nainvestovalo příliš mnoho peněz z české části a přišlo to vniveč. Zatím to nikdo nespočítal. Mělo by se. Aby se za 50, 100 let neobjevil nějaký národovec, který to bude chtít vrátit. :-)

P. Moravčík 18.10.2020 12:44

Tie investície nikto nespochybňuje. Problém je, že tá rozhodujúca (ak nie absolútna) časť financií prišla až po prevrate a z veľkej časti išla do bezperspektívnej zbrojárskej výroby v rámci VZ. Za 1. republiky to bola oveľa významnejšia, cennejšia a dlhodobo pôsobiaca pomoc vzdelaných odborníkov, ktorých v Uhrách na Slovensku ani nebolo kde vziať. Kultúrny a vedecko-technický status rakúskej časti monarchie sa nedá s ujúkajúcimi Maďarmi porovnávať. Toto nikto rozumný na Slovensku nespochybňuje, pokračovanie ČSR v tejto politike aj po II. svetovej našťastie pokračovalo, a dalo základ tomu, z čoho ťažíme dodnes - vrstve vzdelaných ľudí. Je tiež pravda, že na druhej strane pridávania plynu bolo aj brzdenie tým, že na všetky vedúce pozície sa dosadzovali českí odborníci, aj keď sa už našli aj schopní ľudia novej slovenskej generácie. Je jedna autentická situácia stretnutia manželov Krčméryových s prezidentom Masarykom v jeho letnom sídle v Bystričke pri Martine, ktorá charakterizuje vtedajší, a do určitej miery aj dnešný, postoj českej strany k Slovensku. O tom zase inokedy.

Bez týchto investícií by Slovensko ostalo tak zaostalou časťou, že by to vyvolalo neúnosné pnutie už oveľa skôr, s nepríjemnými následkami na silu mladého štátu. To si uvedomila aj česká strana po 2. WW, a preto (okrem komunistického prístupu k budovaniu krajiny) jednoducho nemohla nechať svoju časť padnúť. Nakoniec videla ako dopadol takýto prístup za 1. ČSR. Ďalší vývoj mal svoje korene v reminiscencii na znemožňovanie konkurencieschopnosti slovenských firiem voči českým (už som sa raz zmienil napríklad o dopade tzv. Dopravného tarifu, ktorý položil okolo 700 slovenských podnikov), spomienke na jednorazový "blahobyt" vyvolaný okolnosťami 2. WW (aj keď dnes už pamätníci neexistujú, len ich nasledovníci okolo Kotlebu) a ďalšiemu sklamaniu z vývoja v Československu. Ale to by bolo na dlhý elaborát, na Slovensku sa ich už popísalo dosť, aj keď ani jedna práca to nepojala dostatočne komplexne.

J. Jurax 18.10.2020 11:05

To máte těžký, ono Slovensko mohlo taky zůstat Horními Uhrami.

Proč vznikl národ československý jistě víte, nebudu to opakovat.

A zemské uspořádání ČSR vyloženě slušelo.

No a to ostatní - na počátku ČSR bylo třeba do Slovenska hodně investovat - od hospodářství a industrializace až po školství.

P. Moravčík 18.10.2020 12:57

Mohlo. A ako by to bolo dopadlo s Českom? Dosť často ma to pri podobných argumentoch napadne. Česi investovali, ale vrátilo sa im to a nielen až po rozdelení v 1992. Keby ČSR nevznikla, vaša situácia by bola zrejme iná, a určite nie tak dobrá ako dnes. ČSR bola symbiotický organizmus, obidvaja z toho mali výhody. Keby sa nebol Klement dostal k moci, mohla byť situácia ešte lepšia. Slovensko bolo prakticky považované za poľnohospodársky a čiastočne surovinový prívesok Česka, investície sa vám aspoň z časti vracali "v hotovosti". A v poslednej dobe - slovenskí odborní pracovníci ťahali tŕň z päty podnikom na území ČR. Pamätám si na nájazdy náborárov po Slovensku na zabezpečenie kvalifikovaných síl pre Škodovku, do priemyselných podnikov, pretože u vás ste už nemali ľudí. To je tiež (pre nás nemilá) splátka, lebo dnes nám chýbajú a musíme ich lanáriť na Ukrajine, v Poľsku... Každá minca má totiž dve strany a pohľad z druhej strany môže prinášať nové informácie, potrebné pre objektivizáciu názoru. Preto aj chodím na diskusné fóra českých webov, nie z masochistických pohnútok.;-)

J. Jurax 18.10.2020 17:27

No jo, no ... podobné diskuze jsem vedl už v dvaadevadesátém, zůstala z nich trochu pachuť ... pamatuju si vy do nás Gottwaldem, my kontrujeme Husákem, je fakt, že v užším kruhu či mezi čtyřma očima se tehdy mí známí Slováci k myšlence samostatného Slovenska vesměs vyjadřovali velmi zdrženlivě, že je to mečiarovština a že holt takhle vznikne víc ryze slovenských koryt pro roduverné Slováky ...

Tedy obecně s Vámi nesouhlasím, ale nemyslím, že by mělo valný smysl dále snášet argumenty. Je dáno, ČSR už neslepíme a já pán ty pán každý za svý nakonec taky funguje ... a Slováků k nám jde za prací i na študie furt nemálo ...

P. Moravčík 18.10.2020 19:14

Aj ja si myslím, že veci, ktoré sú za nami, by už nemali byť dôvodom na konflikt názorov. Potrvá nejaký čas. kým sa na to budú obe strany dívať s potrebným odstupom. Maslo na hlave mali obidve strany a najprv si musíme urobiť poriadok každý so sebou a za každý seba. Je toho na premýšľanie dosť a dosť. Inak ten názor o korytách mal reálny podklad, čo si budeme hovoriť. Inak ani ja s Vami obecne nesúhlasím, ale čo už s tým. Biť sa kvôli tomu nemienim.;-)

V. Kučer 18.10.2020 9:14

Dle průzkumu z počátku devadesátých let bylo pro rozdělení asi 20% Slováků a 10% Čechů. Československý národ potřebovali Češi i Slováci z důvodu německé a maďarské menšiny, jinak bychom byli bráni jako mnohonárodnostní stát.

T. Kohout 17.10.2020 4:00

"nikdo nepožadoval zavedení tržní ekonomiky" - co si pamatuji, pracoval na tom profesor Šik, takový český Teng. Teng udělal z Číny jednu z nejbohatších zemí světa, financuící kdeco (včetně USA). Udělal prakticky to, co by (možná) udělal Šik v Československu, kdyby nepřijeli ti děsiví "bratři".

H. Rybnická 17.10.2020 9:10

Realizování "třetí cesty" profesora Šika je dnes sice zapomenuto, ale bylo svého času posuzováno jako nedostačující. Prostě teorie, která by nevyšla.