5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (3)

Celou školní docházku až do nástupu na Elektrotechnickou fakultu VUT Brno v říjnu 1962 jsem žil ve dvou diametrálně odlišných světech. Doma, mezi příbuznými a rodinnými přáteli se věci nazývaly pravými jmény, ve škole a ve veřejném prostoru, kde nebylo jisté, kdo naslouchá, se preventivně lhalo frázemi Rudého práva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 5.9.2020 11:20

Ještě něco. Podobný způsob bydlení se společnou kuchyní existoval před válkou v USA . Aspoň to tak píše ve svých zážitcích v Americe Eduard Valenta. ( nebo MUDr Jiří Štefl ?)

J. Babička 6.9.2020 3:53

Tšch pokusů o komunu, bylo v USA mnoho, a v různých časových obdobých. Bylo to vždy nemnoho nadšenců a po čase to ztroskotalo.

J. Kouřil 5.9.2020 10:02

Je to vzpomínání na časy minulé, ale časy současné se té šílené době zase začínají přibližovat.[>-]

P. Zinga 5.9.2020 10:01

Autore, uvědomujete si, že svou pasivitou jste pomáhal režimu? Sice jako většina, ale žádné hrdinství. A určitě jste nesabotoval práci, za kterou jste dostával mzdu. To až dnes se vyrojili tisíce komunistobijců. A čím déle od "komunismu". tím tvrdší antikomunisté jsou. Je to jako s nacisty.

T. Zlesa 5.9.2020 10:19

To jste trochu přehnal. Pokud to není nějaká nepovedená ironie, tak byste zasloužil po kokosu.

P. Moravčík 5.9.2020 11:01

Ja s Vami prakticky nikdy nesúhlasím, ale v tomto som s Vami zajedno. Ak to však pán Zinga myslel ironicky, tak sa mu to nepodarilo dať najavo.

H. Rybnická 5.9.2020 15:04

Pane Zinga, příspěvek je absolutně bezvadný a sice proto že autor nejen popisuje vynikajícím způsobem situaci, ale je upřímný a nedělá ze sebe hrdinu s velkým H. To za prvé. Za druhé není "vina" těch nesčíslných pionýrů a svazáků že v těch svazech byli. Je to zločinství prvního řádu každé diktatury, a v tomto případě se vůbec neliší Hitlerova od komunistické, že si za každou cenu musí podmanit důvěřivé děti, které si prostě chtějí hrát a to pokud možno ve skupinách. A samozřejmě i rodiče, kdo by nechtěl pro své děti zajstit dobrý život i když pod nedůstojnými podmínkami..

F. Svoboda 5.9.2020 9:49

Pane autore, skvěle popsáno naše mládí. Měl jsem téměř identické zkušenosti jako vy ( pozdní přihláška do Pionýra, otec vyhozen z práce a pod. ) žil jsem rovněž v Brně, ale měl jsem to štěstí, že jsem se dostal na jedenáctiletku v Brně - Tábor, kde byla kromě několika komunistických svi.í většina skvělých kantorů. I později jsem prošel studii jako vy a v dalším životě jsem zastával řadová místa, ale nikdy jsem hlavu neohnul a do partaje jsem nevstoupil. Přeji vám mnoho zdaru k uveřejňování pravd o bývalém " všedním " životě za totality !!!

J. Ptáček 5.9.2020 9:06

Absolvoval jsem stejnou vysokou školu jako autor o pár let později, kam mě dřív nevzali pro špatné kádrové předpoklady. Marxismus-leninismus a proletářský internacionalismus jsem úspěšně absolvoval u, studenty mimořádně oblíbené, soudružky doktorky Brodské. Za několik let jsem se dozvěděl, že soudružka doktorka přednáší antikomunismus na nějaké universitě v New Yorku. Tak taky podle toho vypadá můj vztah ke komunismu.

D. Polanský 5.9.2020 8:51

Že jsou neatraktivní a tělesně namáhavé obory stále tak potřebné. Jinak souhlasím, že každý by měl dostat šanci vystudovat to, co studovat chce. A to nebylo. Ovšem nesmí pak brečet, že nemá uplatnění a že je nucen dělat neatraktivní a tělesně namáhavou práci.

R. Langer 6.9.2020 7:14

To ovšem absolventům VUT Brno většinou nehrozí... ;-)

H. Rybnická 5.9.2020 7:13

Pane autore vynikající článek jen otřesné povídání. Všechno vyvstane jednomu skoro před očima, zvláště i tím, že jsem ve stejných místech a stejném čase kdysi žila. Vídenka byla pár zastávek autobusem a jedenáctiletka nedosažná. Do dnes nepochopím, jak ředitel základky na kterou jsem chodila mne celou dobu chválil za znalosti dějepisu který sám vyučoval, mi po několikátém odmítnutí dalšího studia mohl říct: "budeš trpět za rodiče". Strašná doba. Dnešní mladí si to nedovedou představit.

F. Svoboda 5.9.2020 9:55

Paní Rybnická, dnes poprvé píšete poznatky, které byly zasunuty ve vašem nitru. V této souvislosti proto nechápu žádný váš příspěvek z posledních let, který je diametrálně odlišný od vašich zkušeností z dětství. Za vaše příspěvky by se nemusel totiž stydět žádný komunista či jakýkoliv jiný levičák moderního typu !!!

P. Zinga 5.9.2020 10:02

R^

H. Rybnická 5.9.2020 10:14

Pane Svoboda nedivím se že nechápete. Ale to je plně Vaše věc a Vaše právo.

P. Moravčík 5.9.2020 10:54

Chápem, že sa nedivíte. Ale asi nechcete pochopiť, čo myslel pán Svoboda. To nedokážete tak isto ako pochopiť svet okolo Vás. Ale inak ste milá a neagresívna osoba a Vaše názory si vždy rád prečítam, aj keď s nimi vôbec, ale vôbec nesúhlasím:-).

H. Rybnická 5.9.2020 15:07

To je ale škoda pane Moravčíku ale ještě to nevzdávám.

P. Moravčík 5.9.2020 15:47

Škoda mlčať?;-)

H. Rybnická 5.9.2020 16:12

škoda že nesouhlasíte :-):-):-):-):-)

P. Moravčík 5.9.2020 17:45

Viete, všetky moje skúsenosti sú v rozpore s tým ako sa dívate na svet okolo seba. Zažil som diktatúru, lámanie ľudských charakterov, krutý dopad na osudy slušných, dobrých ľudí... Neviem, či ste z Brna odišla pred alebo po februári. Ale aj tak Vaše skúsenosti s totalitou Vás zrejme nepoznamenali tak ako mňa. Všetci nikdy ani na protest ani aby sa dostali k lepšiemu životu nebudú emigrovať. Ja som päť rokov, pekných, podotýkam, prežil u priateľky v Čechách, napriek tomu som sa vrátil na Slovensko. Som tu doma, aj keď ešte stále považujem bývalú ČSR za svoju druhú vlasť a Čechy za najbližšiu blízku končinu, napriek pár exotom, ktorí sa mi to tu občas snažia vyraziť z hlavy. Prežil som komunistov, odolal som všetkému nátlaku, odskákal som si otcove "hriechy", ale okrem ľudí, robiacich nadplán nebudem nikdy súdiť za to, že tu ostali a snažili sa ten blázinec prežiť. Ale nedivte sa, že nechcem ani počuť o akejkoľvek forme návratu tých čias. A Vaša pani kancelárka s vedením EÚ (kde zdatne sekunduje aj slovenský komisár - krásna funkcia, nie? Ako v Rusku) nás pomaly ale isto smeruje presne tam. A pretože Západ bol vždy vynaliezavejší a akčnejší, bojím sa, že to čo chystajú bude rádovo divokejšie a krutejšie. Podívajte sa na tie "západné" snahy trochu pozornejšie - šikana, zatváranie úst, materiálna likvidácia oponentov, jedna šialená ideológia strieda druhú, zamietnutie prezumpcie neviny pri "harašení", prehodenie dôkaznej ťarchy na obžalovaného, atď., atď. To všetko sú atribúty totalitnej spoločnosti, pani Rybnická. Preto v tomto nemôžem nikdy súhlasiť. Dostávame sa, po fáze pokroku, do fáze regresu. Za krok späť sa vždy platí. Otázka je, kto, ako a koľko zaplatí za výmysly zdivočených západných elít, ktoré už stihli infitrovať svojmi chorými nápadmi časť našich mladých. Naozaj v tomto nemôžem s Vami súhlasiť.

H. Rybnická 5.9.2020 20:13

Pane Moravčíku už jste někdy někde "na Západě" žil? Myslím delší dobu a za západní hranicí Česka ?

P. Moravčík 5.9.2020 22:04

Z predošlého nie je ťažké uhádnuť, že by ma to ani nenapadlo. Ale prešiel som takmer "celý svet", v Rakúsku som bol aj pracovne a viem, že pri kratšej návšteve všetko vyzerá v norme a pokojne. Len sprievodca vás občas upozorní, že tam, či tam by ste nemali liezť. Nemyslím si, že návšteva Londýna je životu nebezpečná (ak neleziete do metra), aj keď som sa tam miestami cítil ako v zimnom Bagdade. Mňa skôr znepokojuje ako sa ukrajuje z osobnej slobody, ako vás pokutujú za to, že synovi nehovoríte zámenom, ktoré si zmyslel používať, že vás nenaháňajú za názor vyslovený na nete, že sa uplatňuje paušálna novoreč, za ktorú vám hrozí postih, aj keď vás ani nenapadlo hroziť a vyhrážať sa, že základné hodnoty a jasné fakty sa prevracajú hore nohami. Toto sa na nás valí zo Západu a berie nám to, po čom sme túžili. Chcel by som sa ešte na niektoré miesta dostať skôr ako pobláznení zelení a klimatopoplašenci neobmedzia aj tento, jeden z mála výdobytkov "nežnej". O tieto veci mi ide, nie o to, či konkrétne vo vašej štvrti sa ľudia boja večer vyjsť von, alebo nedokážu predať svoj byt, aby sa mohli odsťahovať. Ale skrátene slovami teraz už aj Vášho dramatika,...atď. Lessinga: "Nemusím vedieť uvariť polievku, ale môžem poznať, že je presolená." Dúfam, veľmi dúfam, že nepoznáte na vlastnej koži, kam vedie ľahostajnosť k osudu vlastnej civilizácie. Svet dnes tak prepojený, že to môže padnúť aj na naše hlavy. Ale prečo pre blbosť iných? Ale ak ste pevne presvedčená, že nestojí za to bojovať, že tých obligátnych 200 rokov stačilo, tak s tým sa dá ťažko niečo robiť. Zdravím VásV;-).

H. Rybnická 6.9.2020 6:31

Pane Moravčíku tak trochu se mi nedaří rozeznat co Vás trápí nejvíce. Ale jedno si musíme uvědomit: Svět se mění, co platilo před několika desetiletími je dnes zcela jiné. Jen člověk je zaběhlý a je stará pravda, že nerad mění své zvyklosti a považuje je za nebezpečí, to zase není tak nic zcela nového po generace. Můj otec ročník 1897 ještě v 70letech minulého století rozhodně odmítal zavést telefon, prý jej nepotřebuje a celý život nepotřeboval. Že to vedlo k zápletkám zvláště v několika případech kdy matka potřebovala rychlou lékařskou pomoc nemusím rozvádět. Jen jako příklad. Myslím, že ti zelení zcela nepravdu nemají, sama pociťuji změnu klimatu a ostatně je vědecky dokazatelná a tu Gerdu odkývnu jako ne zcela zdravou a manipulovanou rodiči. A jak je vidět, sic transit gloria najednou je něco docela jiného ve středu zájmu lidstva než ona hysterka. Ale zásadně to na věci nic nemění. A tak je to s jinými věcmi které uvádíte také. Myslím, že bychom měli začít pracovat sami na sobě a ne , jak to vidím někdy právě zde, ohrnovat nos nad někým kdo dělá něco jinak než jsme zvyklí. Život lidstva závisí na vývoji, ne na stagnaci.

P. Moravčík 6.9.2020 11:04

Obvinila ste ma zo staromilstva:-). Som biológ, a že platí panta rhei, ma ani nenapadne pochybovať. Ale beriem do úvahy aj to, že nie všetky zmeny sú prospešné a nie všetko, čo prichádza je požehnaním. Človek má rozum, tak by ho mal používať a analyzovať to, čo nastáva. Podľa toho sa zariadiť a neostávať len vo vleku udalostí. Viete, že existuje tzv. špirála vývoja. Chvíľu sa to všetko posúva dopredu, potom sa vývoj motá v Cimmermanových slepých uličkách. Pasívne sa na to dívať je rezignáciou na ľudskú schopnosť prognózovať a plánovať. Že sa klíma mení? No iste, to robí už stovky miliónov rokov. To vieme, aj keď máme stále veľmi ďaleko k plnému pochopeniu jej mechanizmu. Treba, v takom prípade, vážiť svoje kroky na lekárnických váhach. My robíme to, že robíme ďalekosiahle zásahy, bez toho, aby sme mali aspoň 60% predstavu ako sa veci vyvinú. Nepripravujeme sa na zvládnutie zmien, my si myslíme, že s kusými poznatkami zvládneme sily, ktoré sú nad naše možnosti. Teraz nehovorím o samozrejmosti ako je ochrana prírodného prostredia - aj keď aj tam boli a sú kroky, ktoré ukazujú skôr hlbokú mieru nevedomosti (tá nešťastná repka, pochybnosti o elektromobilite, atď). Je aj dosť rozumných zásahov a opatrení, ale tie sa môžu ukázať ako nepatrný pokrok v porovnaní so škodami, ktoré spôsobuje hŕŕ systém dnešných, skôr politických ako ekologických, opatrení. Zásadne zasiahnuť do civilizačnej a teda aj kultúrnej štruktúry spoločnosti je rovnako nebezpečné ako experimenty s ekonomikou a ekológiou. Ale tu nemáme priestor na takúto debatu, pani Rybnická. Tú by sme mohli viesť v pokoji záhradnej reštaurácie pri pohári, napríklad rulanského šedého;-). Pekný deň (ale určite Vám odpoviem, ak ešte budete podnetne reagovať).

H. Rybnická 6.9.2020 12:41

Pane Moravčíku ale to neznamená, že bychom měli strnout v sloup jako ta Lotova žena a nechat přírodu přírodou. Nesporné je, že v posledním století přibylo na Zemi něco jako automobil, asi miliony a že tyto vydávají nějaké látky, které škodí, takže je dobře to trochu omezit. Samozřejmě rozumně. A pokud sepaní Merkelové vyčítá že zarazila jaderné elektrárny tak opravdu nevím, jestli neměla pravdu, koneckonců je Evropa malilinký prostor, však víte kam až dosáhl ten mrak jak se to japonské město jmenovalo? a tak dále ale máte pravdu, na takovou diskuzi je málo místa. zdravím a přeji pěknou neděli. A pozdrav vyberu samozřejmě tento: EU:-):-)

J. Lukavsky 6.9.2020 18:19

"kam až dosáhl ten mrak jak se to japonské město jmenovalo?" Fukušima, ale tam neutekl radioaktivní mrak do vzduchu, ten utekl z Černobylu. Ale utajování skutečnosti způsobilo tisíce obětí. Nikoli z radioaktivity, ale tisíce těhotných žen v Evropě si nechaly udělat potrat aby neporodily zrůdu. Přitom ta radioaktivita byla na úrovni několika málo rentgenových snímků. Ty se kdysi dělaly běžně, i těhotným. No ve Fukušimě ale problém byl ve vlně tsunami a ta z Labe či Rýna je dosti nepravděpodobná. A zastavit jaderné elektráry znamená, že tu produkci musí nahradit kupř. plyn a ten je odkud??? J.L. end

J. Uzel 7.9.2020 14:49

To, že si zakážeme o něčem vůbec diskutovat a za rozdílné názory se trestat, způsobuje právě ono strnutí.

P. Moravčík 6.9.2020 14:10

To je ten pokrok, viete. Dnes otecka za nekonformné názory profesne zlikvidujú, ale nepopravia a dieťa môže ďalej chodiť do školy, len si už bude pamätať, že treba ohnúť chrbát a držať zobáčik, aby nedopadlo ako otecko. Ten Kryl bol naozaj majster v nájdení popisujúcej skratky.

T. Zlesa 5.9.2020 6:54

Dneska jsem to přečetl celé jen s asi dvěma zakrouceními hlavy. Jen si rýpnu - nazývat to potýkání s komunismem moc nesedí, vždyť jste tím obdobím projel jako nůž máslem, dokonce na školu s protekcí... možná se něčeho dočkáme v dalších dílech. :-)

F. Žůrek 5.9.2020 4:17

Ano, a náš Zlín byl skvělý Gottwaldov.

Na místo ulice Sokolská to byla nyní Třída Lidových milicí.

Vznikala mládež nová, mládež Gottwaldova - to pociťujeme ještě stále. Ve společnosti jsou velmi důležité známosti a takovým způsobem se obasazují "koryta" ve společnosti.

Z fyziky známa "setrvačnost," která platí také ve společnosti. To je snad to nejhorší...

Studoval jsem v Brně na Masarykově universitě (1958-1963) a z toho vznikla v průběhu mého studia UJEP: "Univerzita Jana Evagelisty Purkyně" (TGM překážel, pochopitelně) a na místo RNDr. jsem obržel "promovaný ..." a bylo "po ptákách."

Přišel potom později "slavný den 21. srpen 1968" a bylo zameteno se všemi slušnými lidmi.

Ale mnohým lidem je pořád smutno po minulém režimu...

(Piráti a "Milon chvilek" novou situaci u nás nyní nevyřeší).

Díky za připomínku "komunismu," kterého je opravdu již na čase se zbavit a snažit se o nějakou slušnost. Je to však velice složité...

Zdař Bůh!