6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (3)

Celou školní docházku až do nástupu na Elektrotechnickou fakultu VUT Brno v říjnu 1962 jsem žil ve dvou diametrálně odlišných světech. Doma, mezi příbuznými a rodinnými přáteli se věci nazývaly pravými jmény, ve škole a ve veřejném prostoru, kde nebylo jisté, kdo naslouchá, se preventivně lhalo frázemi Rudého práva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Uzel 7.9.2020 14:49

To, že si zakážeme o něčem vůbec diskutovat a za rozdílné názory se trestat, způsobuje právě ono strnutí.

J. Uzel 7.9.2020 14:35

Naopak, je dnes o to důležitější upozorňovat na podobnosti doby, které jsme se zbavili, s tím, co se na nás chystá.

J. Jurax 6.9.2020 21:23

No, tak já se koncem padesátých o Pavlíku Morozovovi dověděl. A ve druhé třídě jsem vítal spolu s celou školou nahnanou dělat špalír u podjezdu ve Zlíně, nyní Gottwaldově, soudruha Bulganina. Pršelo.

J. Jurax 6.9.2020 21:16

Velmi se mýlíte.

Jsem ročník 49 a zažil jsem tu dobu podobně, byť od Mrože s jistým časovým posunem.

Zažil jste dobu, o níž je řeč, na vlastní kůži?

J. Lukavsky 6.9.2020 18:19

"kam až dosáhl ten mrak jak se to japonské město jmenovalo?" Fukušima, ale tam neutekl radioaktivní mrak do vzduchu, ten utekl z Černobylu. Ale utajování skutečnosti způsobilo tisíce obětí. Nikoli z radioaktivity, ale tisíce těhotných žen v Evropě si nechaly udělat potrat aby neporodily zrůdu. Přitom ta radioaktivita byla na úrovni několika málo rentgenových snímků. Ty se kdysi dělaly běžně, i těhotným. No ve Fukušimě ale problém byl ve vlně tsunami a ta z Labe či Rýna je dosti nepravděpodobná. A zastavit jaderné elektráry znamená, že tu produkci musí nahradit kupř. plyn a ten je odkud??? J.L. end

V. Čermák 6.9.2020 17:52

Tak souhlas spíše částečný. Kdo ovládá Přítomnost, může Nově vykládat Minulost. Vadí mu v tom pak především Pamětníci, ke kterým patřím. O Budoucnosti pak nikdo nic neví. ;-DRv;-D

R. Polášek 6.9.2020 16:25

Nedávno jsem četl článek, že to bylo ve skutečnosti dost jinak. Pavka Morozov neudal otce, ale otec, místní funkcionář falšoval listiny, které umožńovaly lidem odsouzeným do vyhnanství na Sibiř se vrátit a u dvou tu jeho listinu NKVD našlo a šlo po původci . Rodina Morozových byla nefunkční, otec se s milenkou odstěhoval ke svým příbuzným, zatímco matka, přistěhovalkyně z jiné vesnice, zůstala s dětmi sama a Pavka jakožto nejstarší se stal oficiálně hlavou rodiny . Byl ubodán s mladším bratrem v lese při sběru jahod a NKVD velice rychle našla vhodný zkrvavený nůž a oblečení u příbuzných z otcovy strany, zřejmě nějakých majetnějších a tvrdě je potrestala. Následkem tohoto se v tamní oblasti velice urychlil vznik sovětských kolchozů a podobných družstev.

Hodně podobná věc jako když o nějaké desetiletí později u nás vyvraždilo komando pod vedením agenta STB Malého funkcionáře místního výboru v Babicích a následné represe statkářů a jiných zemědělců v okolí Babic podstatně urychlily zakládání JZD.

R. Polášek 6.9.2020 16:04

Situaci po válce podle mne rozhodl už před válkou Mnichov, konkrétně Chamberlain a Daladier jakožto zástupci západní kapitalistické demokratické civilizace. Těm se povedlo západní demokracii Mnichovem tak zdiskreditovat, (a Stalinovi negativní prvky sovětské stalinské totality tak ukrýt) že většina lidí včetně těch, co za války byli a bojovali v Sovětském Svazu, raději volili komunisticou stranu a Stalina jako méně známé a možná zlo než západní demokracii jako tehdy chápané profláknuté a už poznané zlo. Mimochodem , Mnichov byl pro tehdejší generaci až o řád větší otřes než okupace v roce 1968.

R. Polášek 6.9.2020 15:53

To všechno vysokoškolské SSM přikrývalo, když akce byly bez průšvihu, oni dostávali plusové body za aktivitu, když průšvih byl, hledal se nějaký obětní beránek, který vyletěl ze školy. Například v roce 1981 o Mikulášské se do prostoru kolejí dostali nějací vyhození studenti, ti v nějakém patře zdemolovali kuchyňku na patře, ledničku, vaříč atd vyhodili z okna ven na beton , další rok potom Mikulášsá nebyla a potom se ta akce pořádala už pod názvem Kolejáles.

Nebo Studentský rozhlas oficiálně neexistoval, oficiálně byl na kolejích jen rozhlas po drátě vysílaný z státního rozhlasového studia v Hradci Králové. Technikové toho rozhlasu v Hradci oficiálně vůbec "nevěděli" , že v semestru od pondělí do čtvrtku úderem 17 nebo 18 hodiny je jejich rozhlas po drátě z Hradce odpojen a až do cca 23,30 hodin večer si studenti na kolejích v Pardubicích pouštějí pro sebe své písničky. Všechno , co se tehdy dalo na burzách nebo všelijakým dovozem ze Západu nebo nahráním na všelijakých akcích získat.

Dodnes je mně trochu záhadou, že se to nikdy komunisti nepokusili zarazit, vždyť koleje tehdy tou muzikou duněly, stačilo se za trochu tiššího večera zastavit na silnici u kolejních bloků a jasně bylo slyšet muziku, která ze socialistického studia rozhodně nemohla pocházet.

R. Polášek 6.9.2020 15:35

My v 70 letech jsme o Pavlíku Morozovovi prakticky ani nevěděli. Historii i literaturu jsem se učili zhruba do druhé světové války. V pionýru jsme bylo na vesnici v prvním až pátém ročníku základní školy potom později na základní škole ve městě už se na to úplně kašlalo. Na střední škole SSM bylo úplně formální, na vysoké taky. Na vysokou se dostali i členové SSM i už v tomto věku mladí komunisté i lidi, co nikdy v pionýru i v SSM nebyli i děti mírných disidentů. (rok 1981) . Sám jsem s jedním takovým bydlel na kolejích na pokoji, jeho starší bratr se na vysokou ještě dostat nemohl, on už ano.

SSM na vysoké mělo tehdy zvláštní funkci .Na jedné straně byly oddíly SSM vytvořené ze studentů z jednotlivých studijních skupin s čistě formální funkcí, párkrát za rok se sejít, formálně udělat 1 brigádu , úklid kolem kolejí a hotovo. Na druhé straně bylo na kolejích spousta zájmových kroužků, třeba AB klub zajišťoval diskotéky a vystoupení folkáčů i jiných hudebníků a umělců v prostorách kolejí, kino třeba zajišťovalo, kupodivu, promítání filmů v studentském kině na kolejích, rozhlas zajišťoval ve studiu na kolejích večerní vysílání muziky do pokojů , aktuální hlášení nebo písničky studentů na přání, byl tam třeba scifiklub - na kolejích v Pardubicích se tehdy zrodil Parcon, videoklub, oddíl jeskyňářů, oddíl lidí jezdících do Krkonoš sázet stromky atd.

A dvakrát za rok se ti lidi dali i mezi kroužky dohromady a zorganizoval se majáles na odpoledne prvního května a Mikulášská, později Kolejáles na začátku prosince. Od roku 1984 nebo 85 provozovalo studentské radio na kolejích takzvaný Prvomájový budíček, na prvního května od cca 6 hodin ráno, což bylo dopředu neschválené a nepřipravené studentské vysílání, pouštěné dostupnými zesilovači a bednami napíchnutými na rozhlas o celkovém výkonu tak k tisíci wattů a otevřenými okny kolejních pokojů do okolních pardubických čtvrtí. jediné oficiální omezení bylo, že se směly vysílat jen skladby s českými texty.

R. Polášek 6.9.2020 14:56

Autor předvádí primitivní antikomunismus v praxi.

Něco jako "vše socialistické špatné, bééé, vše nesocialistické dobré, béééé"

V. Kučer 6.9.2020 14:22

Jsem o něco mladší než pan Novotný a šedesátá léta byla spíše lehká karikatura socialismu (citát-Miloš Kopecký). V pionýru jsme byli všichni, šátky nám nekontrolovali a při schůzkách jsme sportovali ve školní tělocvičně nebo na hřišti. Školní pionýrský tábor byl provozován dle skautského vzoru. Z hrdinů jako byl Pavlík Morozov jsme si již dělali legraci. Na druhé straně jsme uznávali válečné hrdiny ať to byl Meresjev nebo Fajtl. Tehdejší propaganda byla spíše formální, v hodinách dějepisu a literatury jsme končili dobou národního obrození. Teprve později jsem pochopil jak byli naši učitelé moudří. Při přijetí na střední školu rozhodovaly tehdy hlavně známky, přesto jsem pro sichr vstoupil do ČSM. Na školu jsem se dostal, dále jsem studovat nehodlal a tak jsem vystoupil. Po té se ČSM rozpadlo.

J. Farda 6.9.2020 14:12

Renonc a omluva za záměnu: ctěný pane Čermáku!

J. Farda 6.9.2020 14:11

V nejlepším případě se, ctěný pane Hoblíku, jen mýlíte!

"Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost; kdo ovládá minulost ovládá budoucnost!." Gerge Orwell, 1984.

P. Moravčík 6.9.2020 14:10

To je ten pokrok, viete. Dnes otecka za nekonformné názory profesne zlikvidujú, ale nepopravia a dieťa môže ďalej chodiť do školy, len si už bude pamätať, že treba ohnúť chrbát a držať zobáčik, aby nedopadlo ako otecko. Ten Kryl bol naozaj majster v nájdení popisujúcej skratky.

M. Pivoda 6.9.2020 12:59

Já zde neprezentuji žádný normativní přístup k minulosti, tj. sdělovat to, co se mělo a nemělo stát, ale komentuji jen to, co se stalo. A snažím se vysvětlit PROČ.

Mne stále více zajímá naše budoucnost, kterou dnes zatím stále ještě ovlivnit můžeme, na rozdíl od naší minulosti, která už proběhla.

Cenné poučení z naší minulosti zůstává v uvědomění si, jak dlouhou dobu trvá, než dojde k radikální společenské změně. A také, že historie lidské společnosti se nevyvíjí lineárním tempem.

H. Rybnická 6.9.2020 12:41

Pane Moravčíku ale to neznamená, že bychom měli strnout v sloup jako ta Lotova žena a nechat přírodu přírodou. Nesporné je, že v posledním století přibylo na Zemi něco jako automobil, asi miliony a že tyto vydávají nějaké látky, které škodí, takže je dobře to trochu omezit. Samozřejmě rozumně. A pokud sepaní Merkelové vyčítá že zarazila jaderné elektrárny tak opravdu nevím, jestli neměla pravdu, koneckonců je Evropa malilinký prostor, však víte kam až dosáhl ten mrak jak se to japonské město jmenovalo? a tak dále ale máte pravdu, na takovou diskuzi je málo místa. zdravím a přeji pěknou neděli. A pozdrav vyberu samozřejmě tento: EU:-):-)

H. Rybnická 6.9.2020 12:34

Pane Pivoda, pan prezident měl řadu možností se přesvědčit o realitě v SSSR, o Stalinově charakteru, o systému a charakteru občanské společnosti v SSSR už než se rozhodl se tam přiklonit. Diplomat a politik se nikdy nemá otočit k někomu zády a k někomu výlučně přiklonit. A to ještě nemluvím o politiku, který otevřené vyzývá k etnické čistce populace která byla po staletí zemi jen přínosem. S čím kdo zachází, tím i pochází.

J. Pavelka 6.9.2020 12:17

To ano, ale přesto se přiznám že některé věci mne překvapily... vyrůstal jsem také za komunistů, ale už přece jen v jiné době.. Nepamatuji se, že by nás někdo vedl k udavani, i když to může být mezera v paměti... O Pavlík Morozovi jsem v dětství vůbec neslyšel, pokud vím tak nám nějaký učitel se o tom zmínil na střední škole jako o příkladů "schematic ke literatury" Jinak rodinu ohrožují jine vlivy, LGBT hnutí je až někde vzadu, a kolektivní domy s 50.let jsou něco jiného... Rovněž kibuc byl něco jiného než koldum

V. Čermák 6.9.2020 11:46

Neustále vytahování doby komoušské, hnusné, ale dávno minulé slouží jenom k tomu, že se tím maskuje hnusota současná. Není sice zatím hnusná tolik jako ta komoušská, ale její hnusnost stále narůstá a jejím přehlížením se to jenom zhoršuje. Opožděný antiKomunismus je Kontraoproduktivní.;-DRvRv

V. Čermák 6.9.2020 11:44

Neustále vytahování doby hnusné, ale dávno minulé slouží jenom k tomu, že se tím maskuje hnusota současná. Není sice zatím hnusná tolik jako ta minulá komoušská, ale její hnusnost stále narůstá a jejím přehlížením se to jenom zhoršuje. Opožděný antiKomunismus je Kontraoproduktivní.;-DRvRv

P. Moravčík 6.9.2020 11:06

Rozumiem. Ale je treba toľko kričať?:-)

P. Moravčík 6.9.2020 11:04

Obvinila ste ma zo staromilstva:-). Som biológ, a že platí panta rhei, ma ani nenapadne pochybovať. Ale beriem do úvahy aj to, že nie všetky zmeny sú prospešné a nie všetko, čo prichádza je požehnaním. Človek má rozum, tak by ho mal používať a analyzovať to, čo nastáva. Podľa toho sa zariadiť a neostávať len vo vleku udalostí. Viete, že existuje tzv. špirála vývoja. Chvíľu sa to všetko posúva dopredu, potom sa vývoj motá v Cimmermanových slepých uličkách. Pasívne sa na to dívať je rezignáciou na ľudskú schopnosť prognózovať a plánovať. Že sa klíma mení? No iste, to robí už stovky miliónov rokov. To vieme, aj keď máme stále veľmi ďaleko k plnému pochopeniu jej mechanizmu. Treba, v takom prípade, vážiť svoje kroky na lekárnických váhach. My robíme to, že robíme ďalekosiahle zásahy, bez toho, aby sme mali aspoň 60% predstavu ako sa veci vyvinú. Nepripravujeme sa na zvládnutie zmien, my si myslíme, že s kusými poznatkami zvládneme sily, ktoré sú nad naše možnosti. Teraz nehovorím o samozrejmosti ako je ochrana prírodného prostredia - aj keď aj tam boli a sú kroky, ktoré ukazujú skôr hlbokú mieru nevedomosti (tá nešťastná repka, pochybnosti o elektromobilite, atď). Je aj dosť rozumných zásahov a opatrení, ale tie sa môžu ukázať ako nepatrný pokrok v porovnaní so škodami, ktoré spôsobuje hŕŕ systém dnešných, skôr politických ako ekologických, opatrení. Zásadne zasiahnuť do civilizačnej a teda aj kultúrnej štruktúry spoločnosti je rovnako nebezpečné ako experimenty s ekonomikou a ekológiou. Ale tu nemáme priestor na takúto debatu, pani Rybnická. Tú by sme mohli viesť v pokoji záhradnej reštaurácie pri pohári, napríklad rulanského šedého;-). Pekný deň (ale určite Vám odpoviem, ak ešte budete podnetne reagovať).

M. Pivoda 6.9.2020 9:59

Státník Edward Beneš poctivě usiloval o obnovení Československa, toho skutečně dosáhl, ale asi byl sám velmi překvapen, za jakou cenu. Proto asi následoval ten jeho infarkt, nebo mrtvice (nevzpomínám si přesně), která ho životně umrtvila.

Edward Beneš byl ve své době větší optimista ohledně budoucího vývoje v SSSR. K tomu optimistickému vývoji došlo ale až s příchodem Michaila Gorbačova v 80. letech, a k té velké změně mohlo dojít, až když v SSSR vymřela jakási generace lidí. V Česku příchodu té velké změny napomáhal i poručík Zifčák, jako "mrtvý" student Šmíd.

Metaforický závěr. Koláč se jí celý, nikoliv, že si vyzobete jen ty dobroty z povrchu.

R. Langer 6.9.2020 7:14

To ovšem absolventům VUT Brno většinou nehrozí... ;-)

H. Rybnická 6.9.2020 6:33

Co tím posledním odstavcem myslíte?

H. Rybnická 6.9.2020 6:31

Pane Moravčíku tak trochu se mi nedaří rozeznat co Vás trápí nejvíce. Ale jedno si musíme uvědomit: Svět se mění, co platilo před několika desetiletími je dnes zcela jiné. Jen člověk je zaběhlý a je stará pravda, že nerad mění své zvyklosti a považuje je za nebezpečí, to zase není tak nic zcela nového po generace. Můj otec ročník 1897 ještě v 70letech minulého století rozhodně odmítal zavést telefon, prý jej nepotřebuje a celý život nepotřeboval. Že to vedlo k zápletkám zvláště v několika případech kdy matka potřebovala rychlou lékařskou pomoc nemusím rozvádět. Jen jako příklad. Myslím, že ti zelení zcela nepravdu nemají, sama pociťuji změnu klimatu a ostatně je vědecky dokazatelná a tu Gerdu odkývnu jako ne zcela zdravou a manipulovanou rodiči. A jak je vidět, sic transit gloria najednou je něco docela jiného ve středu zájmu lidstva než ona hysterka. Ale zásadně to na věci nic nemění. A tak je to s jinými věcmi které uvádíte také. Myslím, že bychom měli začít pracovat sami na sobě a ne , jak to vidím někdy právě zde, ohrnovat nos nad někým kdo dělá něco jinak než jsme zvyklí. Život lidstva závisí na vývoji, ne na stagnaci.

J. Babička 6.9.2020 3:53

Tšch pokusů o komunu, bylo v USA mnoho, a v různých časových obdobých. Bylo to vždy nemnoho nadšenců a po čase to ztroskotalo.

R. Holub 6.9.2020 2:18

"porumeni tehdejsi mezinarodni situaci"? Cesi (mene Slovaci) si rozhodli svoji "situaci" kdyz pulka naroda volila komunisty v r. 46. Proc CSR neprijala Marshalluv plan?

R. Holub 6.9.2020 2:18

"porumeni tehdejsi mezinarodni situaci"? Cesi (mene Slovaci) si rozhodli svoji "situaci" kdyz pulka naroda volila komunisty v r. 46. Proc CSR neprijala Marshalluv plan?