24.3.2023 | Svátek má Gabriel


Diskuse k článku

MONARCHIE: Krásná nebesa, milovaná královno Alžběto

Kdysi jsem se jako novinář bavil s jedním z našich letců, kteří bojovali ve Velké Británii proti Německu, a ten mi řekl, že na nějakém bále tančil s budoucí královnou Alžbětou. I kvůli ní mám raději monarchii než republiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Harvánek 10.9.2022 12:15

Možná dost dobře nerozumíme britské mentalitě. Ostatně mnozí se s obdivem vyjádřili o jejím smyslu pro plnění povinností. A ona své vladařské povinnosti opravdu plnila poctivě a odpovědně. Takže s tvrzením, že by byla "zfetovaná drogou vysoké funkce" bych byl velice opatrný. V posledních letech už na tom nebyla zdravotně úplně nejlíp, ale onen pověstný britský smysl pro odpovědnost ji nutil i přes ně své povinnosti odpovědně plnit. Nebo víte o něčem, ž čeho by se nějak vyvlekla?

Jinak by bylo dobré se někdy ve vhodné chvíli se nad sebou zamyslet a připomenout si, že jste vždy a beze zbytku splnil to, co se od Vás očekávalo?

D. Stirsky 10.9.2022 12:05

To je jak z čítanek starého Rakouska, kde žáci museli memorovat barvotiskové historky typu "císař a dřevorubec." Já si myslím, že Alžběta byla - jako mnozí a mnozí jiní ve vysokých postech - zfetovaná drogou "vysoká funkce". Což není výčitka, jen konstatování. Té droze totiž odolá málokdo. Už dávno měla kvůli věku a zdraví rezignovat a předat vládu synovi. Jenže vysoká funkce je opravdu drogou větší sexu, skutečných drog či alkoholu. Dotyční si namlouvají, že slouží. Že nesou balvan. Že tak činí jen kvůli povinnosti. Omyl. Mají docela obyčejný strach, že bez funkce a pozornosti médií najednou budou "nikým." Výjimkou je pontifex Benedikt XVI., před nímž se hluboce skláním. Neb jako papež (a tam je to velmi neobvyklé) uměl říct: Končím. Jsem starý, slabý a nemocný. V dějinách ještě Karel V. a náš Vladislav I.

V. Chrastina 10.9.2022 11:02

Vřelý souhlas, pane Zieglere! V

J. Vlček 10.9.2022 10:20

Pane Zieglere, nikdo vás nemůže přinutit ztrapňovat se svojí účastí na prezidentské volbě. Klidně ji ignorujte a kašlete na ni.

Prezidentské volby nechte na těch, kteří ještě neztratili naději a víru v nalezení moudré a dobré hlavy našeho státu, podobné té, jakou představoval třeba prezident T.G. Masaryk, nebo alespoň takové úrovně, jakou dosahoval prezident Václav Klaus. [>-]

Vím, že je to hledání z říše snů a fantazie, ale zrovna takové je i snění o jakémsi našem novodobém králi z říše pohádek, které jak známo spadají a patří do světa dětí, a ne nás dospělých. Pokud ovšem nejste vyloženě dětina. :-)

D. Uhlár 10.9.2022 10:08

Nezpochybňuji, rovněž jsem byl na vojně a vidím to podobně. Jen jsem chtěl poukázat na to, že to nebylo její rozhodnutí, tudíž bych jí to nějak nezazlíval.

P. Novotný 10.9.2022 9:12

Pokud by se měl stát prezidentem někdo ze stávajících "účastníků zájezdu", bude pro občany lepší nechat tuto roli neobsazenou.

M. Šejna 10.9.2022 9:00

Alžběta II. se stala královnou až v roce 1952, takže za války byla jen princeznou. Rozhodně tedy nesloužila v armádě v roli královny.

T. Kohout 10.9.2022 8:31

To je dost pravda. Prapůvodně se králi stali ti. co byli ze skupiny ti nejdivočejší vražedníci. V pozdějších časech řada králů byli naprostí šílenci. Takže on asi myslí nějaké dobré krále a jiní vidí krále z druhé strany. Mě docela bavil ten Bavor, co dal za úkol svému ministru financí to Bavorsko prodat a koupit někde jinde něco lepšího. To byl dokonalý panovník. To by nevymyslel ani Hašek (Jaroslav).

T. Kohout 10.9.2022 8:24

Ale ano. Byla vzorová. A taky byla válka. Já sloužil v mírové době a pro mě vojna byla hlavně noc v kasárnách, v těch společných ubikacích. A to jsem ještě naštěstí většinu byl mezi těmi civilizovanějšími. Odtud můj pohled na věc.

H. Kotaz 10.9.2022 8:15

R^

Pisálkové, mluvící hlavy, chtějí víc, než jenom na složenky, proto se tak snaží.

Novináře pohledat !!

D. Stirsky 10.9.2022 7:05

Povyk kol Alžběty, mediální, sociálně-síťový, je převážně jeden velký kýč. Novináři píší o nečekaném skonu, o tragédii a hlubokém žalu. Proboha! Zemřela velmi stará paní, která věkem už hodně přesluhovala. Došlo k přirozené, očekávatelné události. Má babička (ano, když ta zemřela, bylo to PRO MĚ moc smutné) asi od 70 let říkala: "Kdoví, jak dlouho tu ještě budu." S Českem/Československem toho Alžběta mnoho společného neměla. To není výčitka. Jen poznámka, že to tak bylo. Včera na ni vzpomínala paní Pecková a její vzpomínkou bylo to, že královna s ní promluvila kdysi pár vět a že se před královnou uklonila. Novináři se pásli na podrobnostech ze života rodiny, nebylo týdne, abychom neviděli články s titulky Harry, Magan, Alžběta, Diana, Charles, Kate (já je nečetl)... A z nich vyplývalo, že královna nebyla jen milá a veselá babička. Nechme Alžbětu spát a nepoddávejme se módním a povětšinou falešným emocím.

D. Uhlár 10.9.2022 6:51

Ale to ona jistě věděla a asi toho i litovala, ovšem to nebylo její rozhodnutí, ba dokonce si myslím, že ani její rodiny, ale válečné vlády. Nejspíš Churchil řekl tak jo, ale tajně hlídat a na noc na zámek. A ona si mohla vybrat - buď tak, nebo nijak.

T. Kohout 10.9.2022 6:06

1) Oceňuji její činy i život. Jen mě maně napadá, že bez přespávání v kasárnách je to tak třetinová vojna. Vojnu dělá hlavně to přespávání v kasárnách. Uznávám, že jako princezna na to měla nárok, ale vojna bez nocí v kasárnách je odvar...

2) Co se týče té touhy po "dobrotivém českém králi" - a napadá Vás kdo?

V. Němec 10.9.2022 5:35

Souhlasím. Když si ale představím některé konkrétní osoby na českém trůně, soudím, že raději směšný prezident s časově omezeným funkčním obdobím, než směšný král až do jeho smrti.

Alžběta II. byla myslím světlou výjimkou i ve světovém měřítku.

J. Zak 10.9.2022 0:25

Bat, bat, skoda ze je pro tohle uz pro nas tak zatracene pozde...