7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

MINULOST: Jak frýdlantští skládali krejcárek po krejcárku

Jako první s tou myšlenkou přišel frýdlantský pan nadučitel Vilém Barvič (1841-1892). Založíme krejcarový spolek k podpoře našich školních dítek. V druhé polovině 19. století vznikají v českých a moravských obcích tzv. krejcarové spolky. Většinou měly ještě nějaký přívlastek, jako školní, podpůrný a podobně. A tak se stalo, že byl 1. července 1881 založen „Krejcarový spolek“ s přídomkem „pro podporu národní školy ve Frýdlantě“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 30.5.2022 11:35

Učitelský ústav je či byl v Příboře, ne v příboru.

Pokud by přece jen měl být v příboru, mělo by se to upřesnit. Jestli byl v noži, ve vidličce a nebo ve lžíci. Či po částech ve všech třech instrumentech současně.

R. Langer 30.5.2022 11:58

Nemáte pravdu:

https://www.kurzy.cz/obec/pribor/symboly/

R. Polášek 30.5.2022 21:06

Kurzy.cz je internetový rozcestník či databázový seznam. Provozuje ho soukromá společnost Kurzy.cz, spol. s r.o. IČO: 26192454, DIČ: CZ26192454, Datová sch.: hgbg95k, datum vzniku: 9. 8. 2000 s 1 - 5 zaměstnanci a obratem 5 - 10 mil Kč.

Vydělává zřejmě na poplatcích za zápisy do své databáze a za reklamy zveřejněné na svých stránkách. Neboli co jim nadiktují či předají klienti nebo co za informace vytáhne z internetu, to zveřejňuje.

R. Langer 30.5.2022 12:01

... to by se to město muselo jmenovat Příboř, aby se to skloňovalo, jak říkáte. A navíc by to stejně bylo správně v Příboři, ne v Příboře. ;-)

R. Polášek 30.5.2022 19:41

Místní názvy ale nemůžete skloňovat podle pravidel vytvořených kdesi úplně někde jinde a v úplně jiné souvislosti. Pokud nechcete být za necitelného burana

Název Praha vznikl údajně podle prahů v řece . Takže já si může vzít český pravopis a můžu skloňovat a psát: První pád ne Praha, to je nějaký místní český výmysl, ale Prahy. druhý pád bez koho čeho Prahů. Třetí pád ke komu k Prahům. Čtvrtý pár na koho na co, Prahy. Pátým pádem volámě Prahy! šestý pád o kom o čem O Prazích. sedmý pád S kým čím . S Prahy nebo s Prahami.

Co se vzpouzíte? Vždyť je to přesně podle platného českého pravopisu? Tudíž je to takhle správně! ;-D;-D Stejně jako je skloňování města Příbor podle onoho příboru, kterým se v bufetu jí oběd!;-D

A tady máte oficiální stránky města Příbora na počtení : https://www.pribor.eu/

J. Tulejová 30.5.2022 16:39

Pravopisně správně je opravdu v Příboru. Ale nám, co bydlíme v okolí a místním to trhá uši!!! I Jarek Nohavica má písničku "U Příbora". Tož ať nám to ostatní prominou.

R. Polášek 30.5.2022 19:44

Není to pravopisně správně . A už za mého studia na gymnáziu v Příboře za to byl někdo z mé třídy naší profesorkou češtiny kárán.

J. Tulejová 30.5.2022 20:08

V internetové příručce je to "v Příboře", ale když jsem to minulý týden hledala, zase tam bylo striktně "v Příboru". PS: který jste ročník?

R. Polášek 30.5.2022 20:56

1963

Tak internetová příručka může v tom fungovat statisticky. Když si bude víc lidí myslet, že správně je v Příboru, bude tam, že správně je v Příboru, když víc lidí, že správně je v Příboře, bude tam, že správně je v Příboře.

Mimochodem která internetová příručka to je?

Jinak obyvatelé v Příboře si myslí, že v Příboře je to správně.

A podle jiného odborníka než pan Anderle, který taky píše o moravskoslezském regionu, je město Příbor "staré jméno s významem místa" A skloňování takového názvu má potom mít v druhém pádu koncovku -a a v šestém pádě koncovku ě(e).

L. Žaloudek 30.5.2022 22:34

No a jak je tedy v Táboře? A vnoučata byla na letním táboře?

R. Polášek 31.5.2022 9:17

Jestli to je na mne, tak to z hlavy neřeknu.

Skloňování nějaké letního tábora bych zvládnul, pravidla českého pravopisu bych taky měl znát docela slušně, ale na skloňování města Tábor bych musel trochu studovat . Jak to má být, případně jak táborští ve svých dokumentech své město skloňují.

Dřív by se to možná automaticky dělalo podle skloňování nějakého českého vzoru v pravopisech, bez ohledu na to, že kdyby možná táborští dostali ten dokument do rukou, okamžitě by ve mně odhalili cizince neznalého místních reálií. Ono by asi bylo podivné kvůli třeba textu na listu papíru jet do Tábora nebo tam někomu volat a zjišťovat, jak si své město skloňují.. Dnes ale internet umožňuje okamžitou virtuální návštěvu města Tábor a tak vyřešit problém ke spokojenosti všech.

J. Farda 30.5.2022 8:38

Tito lidé byli tou pověstnou solí země ... :-)