Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

MINULOST: Bránit se či nebránit

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Obrana proti agresi smysl vždy. Měli jsme se branit v r. 38, 39, 48 i 68. Válka je těžko predikovatelna záležitost a na symbolice záleží. I když stojí životy.

0 0
možnosti
VH

V69i33k44i 49H52u50m80b40l52e

24. 4. 2024 10:58

Svet neni cernobily. Drtivou vetsinu lidi nebude zajimat pod jakym vudcem nebo vlajkou stoji pokud jsou v bezpeci, dostatku a jejich deti jsou nazivu. Osobne neznam nikoho v mem okoli kdy by dobrovolne poslal neblizsi na jistou smrt aby zachranil stat a vladu.

0 0
možnosti
JE

J51a34n 11E14i57c64h56l65e72r

24. 4. 2024 10:43

Myslím, že jsme se měli bránit. Ale začít s tím až v roce 1938 mobilizací nebo 1935 zahájením stavby opevnění bylo příliš pozdě. Proč naše první republika nedokázala rozvíjet automobilismus, stavět dálnice a dát do pořádku železnici?

0 0
možnosti
Foto

Už vznik ČSR se stal na základě nacionálně zabarvených lží a mýtů, který vytvořil z menšin občany 2. kategorie. Selhala i Benešova zahraniční politika. Masivní zbrojení provázelo množství zásadních omylů a korupce.

0 0
možnosti
PK

Pane Zieglere, souhlasím s Vámi. Důsledky vzdání se poneseme s sebou do budoucna stále !

0 0
možnosti
RL

Ano. Jistě vás to břemeno táhne k zemi. Úplně vás vidím, jak pod tou tíhou úpíte. ;-D

0 0
možnosti
OV

Konkrétně při této bolestné události našich dějin, se vždy bude jednat o spekulaci.

Z pohledu národní hrdosti by byla lepší prohra se ctí. Tedy s obranou. Pro nastalou situaci by to, kromě padlých a raněných, asi nemělo další problematické důsledky. A stále je tu ve hře situace, kdy by se rozpoutala "krátká" Evropská válka a Německo opět prohrálo. Případně se podařilo svrhnout Hitlera a dějiny by vypadali jinak.

Bohužel je pravděpodobné, že by nebyly mírumilovnější. Právě obrovská krutost, délka a vývoj této války ukázal, jak je nebezpečná pro udržení civilizace a přežití. Právě díky obrovským ztrátám a utrpení, které přinesla, tady dlouho žádná další nebyla.

Takže je pravděpodobné, že by po další "menší" světové válce, byly další. S tím, že sice by byl asi pomalejší technologický vývoj, než jaký umožnila právě tato válka, ale ke zbraním hromadného ničení a tím i atomovým, by se civilizace přesto nakonec dostala. A je velmi pravděpodobné, že by byly v dalších konfliktech tyto zbraně "běžně" nasazeny.

Historicky byly v Evropě, menší či větší konflikty, "běžnou" záležitostí. Kolik bylo bojů s Maďar a Poláky. Vždy se našel někdo, kdo chtěl politickou situaci řešit ozbrojeným konfliktem.

Pro nás, jako národ, byla tato situace katastrofou. Poškodilo to několik generací (a myslím, že stále s tím žijeme). Z pohledu celého světa, to nakonec dopadlo dobře. A zajistilo několik desítek mírových let.

Problém, který z toho vyvstal je, že nikdo již nepůjde pomoct někomu, kdo se nebude ochoten sám bránit. Kdo pro svou obranu nic nedělá. Právě důsledek hrůz poslední světové války, je velká neochota se zapojovat a eskalovat jakýkoli možný větší konflikt.

0 0
možnosti
FDW

Mýlíte se. Dlouhé období míru není způsobeno utrpením 2.SV, ale jaderným odstrašením. Prostě obě strany měly a dosud mají, dostatečný arzenál na vzájemné zničení. Proto také ukrajinská válka nepřeroste v globální konflikt. Mocní tohoto světa totiž dostatečně chápou, že následkům jaderné války by se nevyhnuli ani oni.

0 0
možnosti
VH

Podle mne spravne strategicke rozhodnuti. Jak Benes predpovedel Nemci valku prohrali a suverenita se nam vratila. Kdyby Nemci valku vyhrali vetsina by se ponemcila a prezila. V pripade Ceskoslovenskeho odporu a vyhry 2sv valky Nemeckem by vetsina obyvatelstva zrejme byla eliminovana nebo presunuta na dalny vychod. Kdyz uz chcete diskutovat o moznostech jedna z nich je ze valka s Ceskoslovenskem by zacatek svetove valky oddalila a je mozne ze by to umoznilo nacistum ziskat jaderne zbrane. V mnoha smerech byli Nemci o dekadu technicky pred spojenci.

0 0
možnosti
JN

Beneš udělal správné rozhodnutí, bránění by dopadlo tragicky. V Sudetech sousedících s Německem žily tři miliony Němců, u těch měl Hitler větší podporu než v kterémkoliv jiném německém regionu. Čeští vojáci by se stěží na hranice dostali, natož aby tam měli zázemí pro boj. Beneš na začátku války řekl, že Německo nakonec prohraje a Němci budou muset ze Sudet odejít.

0 0
možnosti
JL

"bezvadný průběh mobilizace a velké odhodlání Čechů bránit svoji vlast" No E.Beneš měl ale doma hned dvě Páté kolony, 3 miliony Sudetských Němců a Komunisty. nevím zda by Sudetští Němci šli umírat za První republiku a Komunisti byli tenkrát ještě rodní bratři Hitlera, člena Nacionálně socialistické německé dělnické strany. S tímhle v zádech.... nevím nevím. A hlavně, byl by tím kdo spustil 2. sv. válku. Demokracie jsou charakteristické tím, že dlouho přešlapují a hlasují a neví co a jak... kdežto diktatury jsou bleskurychlé, i když nakonec navrší chyby a prohrají (zatím). J.L. end

0 0
možnosti
KA

K51r27e50i24d63l 35A70.

24. 4. 2024 8:13

Pokud se pouštíte do historických spekulací, tak byste měl aspoň respektovat historická fakta. Němci samozřejmě byli pátou kolonou a byl to jeden z důvodů, proč Beneš obranu státu odmítl, ale o komunistech to neplatí. Normální čeští komunisté byli vlastenci a také antifašisté, kteří by proti Hitlerovi bojovali. A pokud někdo z našich Němců byl ochoten postavit se proti Hitlerovi se zbraní v ruce, pak to byli komunisté a sociální demokraté.

Aliance mezi komunisty a Hitlerem byla dočasná záležitost trvající od paktu Ribetropp-Molotov do napadení Sovětského svazu, tedy až od srpna 1939, tj. téměř rok po Mnichovu.

0 0
možnosti
FDW

1,6 milionu proti 1,2 milionu. Na první pohled to vypadá srovnatelně, ale když se podíváme na mapu...a zvážíme možnosti zásobování municí...a pohonnými hmotami...a nepoměr letectva...

Neměli bychom se spíš zamyslet nad tím, jak se to stalo, že se tehdejší Československo v takové situaci ocitlo? Zvláště v situaci, když se naše současná vláda snaží zničit naše vztahy s kde kým? Už se jí podařilo naštvat i Slováky, o budoucí světové supervelmoci číslo 1 Číně nemluvě.

0 0
možnosti
MZ

Slováci nie su naštvaní na Čechov. Aspoň ja takého nepoznám, ani osobne, ani zo sociálnych sietí. Asi tomu pomohla aj diplomatická reakcia Fica. Slováci majú dosť svojich problémov. Myslím, že Česi sa dosť preceňujú, čo sa týka ich aktuálneho vplyvu na nálady na Slovensku.

0 0
možnosti
KA

K19r20e59i55d37l 36A76.

24. 4. 2024 6:48

S Zieglerem nesouhlasím skoro v ničem, ale v tom, že jsme se měli bránit ano. Překvapuje mě, že tolik lidí v diskuzi je proti tomu, ale asi by mě to nemělo překvapovat, protože to rok 1938 zřejmě odpovídá mentalitě českého národa.

Rok 1968 je jiný, tam se Češi a Slováci odhodlali k nenásilném odporu, který sice nakonec nebyl účinný, to ale neznamená, že byl nesmyslný.

Jako příklad možno uvést i Finsko. V roce 1939 nemělo smysl bránit se SSSR, ale Finsko se bránilo. Stejně přišlo o tu část území, kterou Sověti chtěli. Zbytečné? Ani ne. Na rozdíl od Litvy, Lotyšska a Estonska, které se nebránily, se Finsko nestalo součástí SSSR a v roce 1948 ustálo pokus o komunistický puč.

0 0
možnosti
MZ

To je možné. Slováci sa odhodlali k ozbrojenému odporu v lete 1944. A roku 1946 odvrátili komunistický volebný puč na Slovensku.

0 0
možnosti
Foto

Toho jsme tady fakt potřebovali, aby nám to konečně vysvětli někdo, kdo rozumí opravdu fffšemu.

Jeho stupiditu nejlépe dokazuje poslední věta "Takové Dánsko se bránilo německé agresi v dubnu 1940 jen jeden den, ale kladlo odpor a vzdalo se se ctí."

V příštím článku už bude "Francie se nejen bránila, ale na pomoc jí přišla i Británie. Oba tyto státy byli v r. 1938 naši spojenci v boji proti Hitlerovi. Hitler - No pasarán!"

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz