Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

MINULOST: Bránit se či nebránit

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

J20u47r19a 83J10u71r50a43x

24. 4. 2024 23:59

Též jsem přesvědčen, že že jsme se bránit měli. Můj tata, ročník 1912, tehdy záložní podporučík čsl. branné moci, to říkal taky. V září 1938 byl v polním opevnění mezi linií řopíků u Slavonic.

0 0
možnosti
JR

Mnichovská dohoda, která nás připravila o třetinu území...

Koho nás? Nás Čechy? Masarykem a jeho lží slepený stát , kde nebyl nikdo spokojený a všichni včetně Slováků koukali ČSR opustit. Kolik Sudetských Němců by asi za ČSR bojovalo? A vydala by jim vláda vůbec zbraně?

Je to jako nyní na Ukrajině. Která z menšin bojuje na straně Ukrajiny? Všichni koukají z pučistické Ukrajiny zdrhnout a to včetně Ukrajinců. Bojují pouze Banderovci a chudáci lapení jako zvěř.

0 0
možnosti
RV

Bránit? No to by tady mnozí nebyli. I za vypjaté doby je potřeba myslet hlavou a ne svaly.

0 0
možnosti
VK

Co kdybychom Německo porazili, byli bychom schopni ho okupovat a co kdyby proti nám vedli partizánskou válku? Nakonec bychom byli my ti špatní a Němci ti dobří, podobně je na tom Izrael.

0 0
možnosti
Foto

Německá armáda na válku neměla a generálové to věděli a chtěli Hitlera odstranit. I Hitler věděl, že na válku není ještě Německo připraveno, ale blafoval a hrál vabank a vyšlo mu to. Zachránil jej Mussolini. Tím, že jej jako na oko přesvědčil, že má souhlasit s tím, co bylo dohodnuto , Berghofu. Při anšlusu Rakouska německá tanková divize nebyla z Bavorska schopna dojet do Vídně. Část tanků skončil v příkopu pro nezkušenost řidičů tanků a část tanků skončila s poruchou. Na závěr byla divize naložena na vlak a dopravena do Vídně.

0 0
možnosti
VK

Hitler chtěl válčit. Mnichovskou dohodu prosadili dva mírotvorci, Göring a Chamberlain.

0 0
možnosti
IP

I87g90o53r 48P81á27v21e56k

24. 4. 2024 16:44

Všichni účastníci tehdejší mobilizace svorně a shodně potvrdili, že střed by skončil kapitulací po krátké době bojů. Největší slabinou podle nich bylo naprosto zastaralé letectvo, které by bylo smetené z oblohy ihned a republika vybombardována. Následovalo by obklíčení obsazení ze severu a jihu přes moravskou bránu. Asi tak. Já na to názor nemám -

0 0
možnosti
Foto

O73t41a13k11a60r 92B33u76d52a

24. 4. 2024 15:09

Nejvíc je třeba brát v úvahu, co si napadený o sobě myslí a co cítí jako svou povinnost k vlasti. Když se propase chvíle pro boj, následuje čas vysvětlování, zdůvodňování, obviňování cizích mocností, podle toho, jak si národ uchoval čisté svědomí. Někdo začne obranný boj a pak teprve přemýšlí, jiný boj raději nezačne a pak přemýšlí, proč nebojoval... Boj končí porážkou nebo vítězstvím, někdy smírem, pokud možno vin-vin, protože jinak je na obzoru další boj "o spravedlnost". Nikomu nic nevyčítám, nevím všechna fakta a okolnosti, sotva bych uměl rozhodnout, převzít odpovědnost, ale myslím si, že těm, kteří kdy bojovali proti agresi bez ohledu na oběti, je, co se týče jejich svědomí, lépe.

0 0
možnosti
RV

Jednoznačně jsme měli bojovat. Wehrmacht byl výrazně slabší než v roce 1939 (neměl téměř žádné zálohy). Němci měli dost zbraní, ale ne paliva a munice, došla by jim dřív než nám. Luftwaffe byla mnohem slabší než o rok později a špatné říjnové počasí by ji výrazně omezilo. Největší chybou ale bylo v březnu 1938 umožnění anšlusu. Měli jsme moblizovat hned, jak se hrozba Rakousku objevila a vyhlásit, že pokud Němci napochodují do Rakouska, napochoduje tam i československá armáda. Teprve anšlus vytvořil spojení Německa, Itálie a Maďarska.

0 0
možnosti
JP

Ano, Češi se vzdali bez boje bez nespolehlivých Slováků, stejně jako se vzdala třeba mocná Francie. Ano, Poláci se nevzdali a bojovali proti nacistům, stejně jako mocná Británie. A sovětské Rusko? To se klidně spojilo s Hitlerem (dokud to Hitler neporušil) a napadlo, a s nacisty si krvavě (i Katyň) rozdělilo Polsko. S Brity už byli opatrnější.

0 0
možnosti
Foto

Ano, Poláci se nevzdali a bojovali proti nacistům a velmi statečně a dokázali obklíčit nacistickou tankovou divizi. Složili až když jim SSSR vpadlo do zad. Francii měla lepší tanky než Německo a prohrálo díky neschopnosti jejich vedení. To totálně selhalo.

0 0
možnosti
AT

A98l97e79š 83T25e56p82l38ý

24. 4. 2024 12:15

Je třeba brát v potaz, že česká vláda čelila ultimátu Británie a Francie, že pokud území neodstoupíme, budou nás považovat za viníky válečného konfliktu. A to bylo prosím ultimátum od našeho "spojence".

Československo vzniklo na základě práva na sebeurčení - bylo tedy problematické stejné právo upírat sudetským Němcům. Němci tehdy tvořili početnější národnostní skupinu, než Slováci.

A naše armáda - v zádech se sudeťáky - by na tom taky nebyla takticky ideálně.

0 0
možnosti
JM

Naprostý souhlas se stručným zhodnocením naší situace na podzim 38. Mělo by se zde připomenout, že osádky našich pevností měly v zádech převážně nepřátelské obyvatele. Lze oprávněně předpokládat, že ti by na pohraniční čáře vytvářeli konfliktní situace, jejichž likvidace by nám rozhodně neprospěla.

Slovensko si hledalo řešení své národnostní otázky.

O neuvěřitelných podmínkách našich brigadistů v obsazované Francii, o její nepřipravenosti byl na TV nedávno uveden dokument.

Hrdý Albion se snažil uchovat si svoji příjemnou izolaci.

Na pomoc se strany SSSR mohli spoléhat jen nejvěrnější Stalinovi fanatici.

Polsko si dělalo zálusk na naše pohraniční území.

Rakousko - anšlus.

Znovu - naše každá obranná akce menšího či většího rozsahu by byla vítanou záminkou ke vznesení naší viny za rozpoutání beztak nastávající války.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz