30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

MÉDIA: Tak pracuje ruská propaganda

Jste alespoň trošku veřejně známí? Dávejte si pozor, co píšete na svůj Facebook. Ihned se toho chytí ruská propagandistická mašinérie a začne opět lhát o situaci v naší zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ticháček 27.12.2018 18:07

No, někteří lidé si v klidu přečtou vše na co narazí. A pokud už to dělají pár let, nemají žádný problém. Informace si nějak zprůměrují, extrémy vytěsnění, někde v hlavě se jim to propojí s tisíci dalších informací, které posbírali během života, a mají svatý klid. Mohou si číst Sputnik, nebo Respekt, Rychlé šípy, nebo Timura s celou partou, dokonce jsou schopni poslouchat Alexandroviče ze stejných reproduktorů, že kterých si poslechnout jazz band americké armády.

Dokonce si v něčem takovém libují. A jsem ochoten se vsadit o svou oblíbenou kytaru o to, že nějaká propaganda nemá žádný významný vliv. Protože lidé, kterým je nejvíce vyčítáno, že (ruské) propagandě podléhají, jsou zároveň těmi, kteří propagandu poznají dříve, než kdokoli jiný. A ti lidé v naprosté většině ten Sputnik nečtou. Jen si během sedmdesáti let vypěstovali nějaké názory. A mimochodem, je to ta generace, která tenkrát mrzla na náměstích, zvonila klíči, a která se v posledních dvaceti letech dozvídá, že to jejich cinkání za svobodné názory, za pluralitu a za otevřenou diskusi skončilo něčím, co zažívali v mládí. Někdo jim diktuje, co si mají myslet, co nemají číst.

Osobně za propagandu považuji tento článek. Který tu pluralitu a svobodu popírá. Vždyť jednoduchá úvaha vede k tomu, že různá média sdružují různé autory, že jsou různí novináři, že se jednotlivé redakce i autoři nějak profilují, a vcelku normálním jevem je, že Respekt se ke konkrétním událostem postaví jinak, nežli Playboy. A je sice hezké, že se někdo dokáže podívat, co o našich reáliích píše Sputnik, ale hodnocení toho Sputniku bych založil ne na srovnání Sputniku a českého mainstreamová, ale podíval bych se také do Německa, Brasilia, na Nový Zéland, a pro jistotu ještě někam jinam. Nechci strašit, ale může být, že se ty pohledy zvenčí budou občas blížit spíš tomu Sputniku.

K. Jakubec 27.12.2018 18:03

Počítám tak 99. 9 ,%, občanů této země by o existenci nějakých proruských webů nemělo ani páru , kdyby hrstka jejich vášnivých čtenářů , převážně z řad neziskovek , nás na ně neustále neupozorňovala . Praktický jim dělaj reklamu . Starý trik - nejdřív problém vytvořit a poté proti němu bojovat... snadnější výdělek než u pásu , že.

F. Navrátil 27.12.2018 16:33

Pššt! Nepřítel naslouchá!

Autor je nějaký divný. Copak musí čekat ruské sdělovací prostředky, až se nějaký neznámý český bambula vyžvejkne? Můžou to přece dělat tak, jak se to dělá u nás. Prostě si událost vymyslí nebo skutečnost upraví do potřebné podoby.

J. Václavíková 27.12.2018 15:46

Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

Víc než na čem jiném.

Š. Hašek 27.12.2018 15:58

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

Denně, 24 hodin ji podpírám.

A zas dám vydělat Putinovi, protože mám rád sibiřské hory a také poklábosím s propagandisty na břehu Bajkalu. Platím přímo, Aeroflotu a Alexandrovi v Usť Barguzinu, v rublech. Ojra nemají rádi ........ platí se na ruku a podá se ruka. no nic.

Je mi Vás líto.

Ale pokračujte, rád si počtu o nových věcech. Nejste Vy "socioložka bruselská"???

Bojte se Ruska, když Vás to těší, u televize.

J. Fridrich 27.12.2018 17:04

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

20. srpna 1968 se 15 milionů Čechů Ruska-SSSR také nebálo.. V roce 1956 se 10 milionů Mad'arů také nebálo. Poláci se za Solidarity také nebáli, ale vzali si radši svého generála Jaruzelského, než aby jim tam jezdily ruské tanky jak u nás.. Je mi vás líto s. Hašku...

P. Jaroš 27.12.2018 18:46

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

Pane Fridrichu, myslíte, že tentokrát tu minulou válku vyhrajete???

J. Fridrich 28.12.2018 5:59

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

A vy myslíte, že je dobře, když je u nás mnoho lidí, kteří historii neznají ( a to ani cca posledních 100. roků...) ? To je pak velmi snadná potrava pro demagogy - hlavně ty Ruské

Š. Hašek 27.12.2018 21:00

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

Víte, že začínám být hrdý ...... pokud mě třeba Vy označíte za soudruha?

Svědčí to jen o tom, že s Vámi cloumají emoce jak s nějakou hysterkou. A potácíte se stále v roce 1956, 1968 ....... a skoro se Vám jeví Putin jako nový první tajemník CCCP.

Asi víte houbelec, tak Vám zbývá jen ten soudruh.

J. Fridrich 28.12.2018 5:51

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

" Vám jeví Putin jako nový první tajemník CCCP " - Putin je horší, to nevíte, že ? Soudruh Brežněv alespoň zachovával dekorum tím, že měl politbyro, měl ÚV KSSS.. Putin je Car.

Kdo nezná a opovrhuje znalostí historie je velký hlupák, to ví i ne moc vzdělaní lidé..

J. Lancik 27.12.2018 20:58

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

Nejde o obavani se Ruska, jde o neduveru, o jde o to byt pripraven na vse. Statistika je jasna, ruska soldateska zavrazdila za 300 000 Cecencu, vrazdila v Gruzii, pocty obeti znamy nejsou, dosud bylo zavrazdeno na Ukrajine, zelenymi muzicky a ruskymi vojaky "na dovolene" asi 12 000 Ukrajincu. Tech Vam jiste neni lito.

Ś. Svobodová 27.12.2018 17:10

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

KAŽDÁ propaganda využívá užitečné idioty.

J. Václavíková 28.12.2018 0:32

Re: Ano, ruská propaganda stojí na užitečných idiotech

Jen jestli správně rozumíte termínu PROPAGANDA. Napovím. Propagace to není.

Š. Hašek 27.12.2018 15:24

Je hnusná. Ta propaganda.

Tuhle mi prodavačka propagandovala jiný kaviár. Že každou pikslu osobně zavíčkovává Putin. A lepí vignetu. Tak to říkali ženy ve smíchovském lihovaru za mojí studentbrigády v červenci. Za Husáka. Líbí se mi to.

Asi si poslechnu výklad o životě z brusele. Pustím si Halíka! Pryč s propagandou!

J. Malá 27.12.2018 12:35

Snad to Rusové zaznamenají...

Léčíte se, pane Rothe?

Š. Hašek 27.12.2018 15:17

Re: Snad to Rusové zaznamenají...

Už to nemá cenu, je to v chronickém, zanedbaném stadiu.

Ś. Svobodová 27.12.2018 12:26

Nemůžu nereagovat

Zveřejněný postup je přece naprosto stejný u všech novinářů napříč světem. I sám autor jistě takto pracuje, potřebuje-li podpořit svou pravdu. Myslí si, že Zemanovi voliči jsou zapšklí a nenávistní fanatici. Nejde pro názor např. do Kokánků, ale podívá se na parodii o Zemanovi a cituje diváka, kterému se to nelíbilo.

Š. Hašek 27.12.2018 15:16

Re: Nemůžu nereagovat

Přesné!!!

Pokud se náš novinář dozví, od mudroexperta z Ameriky nebo nějaké Anne Applebaum - že se "jim Miloš Zeman nezdá" - tak o tom zítra udělá "naše" TVveřejno zpravodajskovýukový pořad na celý večer.

Až zas mi sousedka řekne, že se jí "jaro nezdá", vytrhám celou zahradu a udělám to podle "nejnovějších (ověřených) informací".

K. Jakubec 27.12.2018 11:41

Je vtipné , že se u nás tak vehementně řeší ruská propaganda a zároveň se z naší země šíří do té její signál Svobodné Evropy . Tam jsou pořady pro zahrádkáře...?

Ś. Svobodová 27.12.2018 17:12

Re:

Palec hore :-)))

J. Kostelanský 27.12.2018 11:15

A teraz ako pracuje protiruská propaganda

Nezaškodilo by, keby ste uviedli, ako funguje protiruská propaganda,vlastne celá mašinéria propagandy. Tej ruskej, ktorú spomínate, sa nedá vyčítať, že by si niečo vymyslela. Len sa jednorazovo v nejakom článku zamerala na určitú udalosť, ktorá sa reálne stala. Len pre osvieženie pár ukážok z tej protiruskej propagandy u nás.

1.Možno si ešte spomínate na Žirinovského v ruskom parlamente.Taký enfante terrible ruskej politiky, niečo ako bol kedysi v ČR republikán Sládek.Akúkoľvek blbosť povedal, tak to médiá prezentovali takmer ako oficiálny názor Moskvy.

2.Putinov citát, vlastne len jeho polovička, ktoré média dodnes ukazujú ako "jasný" príklad, že Putin má snahu obnoviť sovietske impérium: "Komu nie je ľúto za rozpadom Sovietskeho zväzu, nemá srdce."To je prvá polovička citátu, ktorá bez druhej dáva úplne iný zmysel. Ale tá druhá časť citátu sa v našich médiách nikdy neobjavila: "Kto by to však chcel vrátiť späť, nemá rozum".Mimochodom s jeho pochopením by nemal byť v bývalom Československu problém, zvlášť v tej českej časti. P rozpade väčšieho štátu najviac toho rozpadu ľutuje najväčší celok. Napr. Slováci necítia takú veľlä nostalgiu za Československom ako u Česi. Mimochodom ten Putinov citát je parafrázou citátu Winstona Churchilla: "Kto v 20-ke nebol socialistom, nemá srdce. Kto ním aj po 40-ke, nemá rozum."

3.Aký bol neoficiálny symbol Olympiády v Soči 2012? Čo bolo na titulkách novín, každý deň? O čom sa bavili komentátori v ČT či zabávači? Áno, boli to tie 2 záchodové misy vedľa seba na jednom WC.Pritom pri každej takto megaakcii sa vždy niečo dorába na poslednú chvíľu, na niečo sa možno zabudne - viď Olympiáda v Riu. Paradoxne ja som o pár rokov zažil úplne rovnaké záchodky v jednom súkromnom zdravotnom zariadení.Keď som tam prišiel o pár mesiacov neskôr, tak to bolo dokončené a zrazu to dávalo úplne iný zmysel.Na WC boli jedny dvere (a jedny kľúče), ale vnútri boli misy v boxoch ako v supermarketoch - pre dámy a pre pánov.

Viac sa mi do príspevku nezmestí.

P. Zinga 27.12.2018 10:20

V amerických "renomovaných" novinách

uveřejňují bláboly z Čech pravidelně. Akorát v obráceném gardu.

A ten autor z FB je skutečný demokrat, že?

Si myslím, že půlce Prahy mluvil z duše, prase jedno.

J. Hejna 27.12.2018 10:16

Kdo to je?

Já neznám ani Jakuba Rotha.

V. Církva 27.12.2018 9:33

A není ten Sputnik příliš průhledný?

Myslím, že většina lidí ví, či tuší napojení sputniku či aeronetu na Rusko. Proto ten kdo se na něm chce zviditelnit shazuje především sám sebe. Proto nevím čeho se máme tak hrozně obávat. Horší jsou agenti pochybných ideologií skrytí ve veřejnoprávních mediích a dokonce veřejnoprávní h.

Kam to může dojít se podívejme na západ od našich hranic. Zákony na omezování svobody slova, potlačování křesťanství a vlastenectví, tolerance ilegální imigrace, tolerance islámského terorismu. To je kromě Číny a Islámu problém dneška!

S. Netzer 27.12.2018 9:57

Re: A není ten Sputnik příliš průhledný?

On je někde na západě tolerován terorismus?

Váš výrok je skoro stejně objevný jako ten o CIA a MI 5 ("politické pobočky mezinárodního neomarxistického hnutí") nebo o Satanovi, který řídí migrantskou invazi.

Jste hlava, Církva!

R. Chodovsky 27.12.2018 12:42

Re: A není ten Sputnik příliš průhledný?

Jistěže není tolerován. Také se vždy naprosto jednoznačně semkneme a hrdinně deklarujeme svou odhodlanost nulové tolerance všem extrémistům.

Kam se hrabe jako hlava pan Církva. V EU, tam jsou hlavy.

P.S. Jsem rád, že se upustilo od osvětlování různých budov, různými trikolórami a zachraňujeme tím nejen sebe, ale i planetu.

J. Krejčí 27.12.2018 9:22

Český rozhlas plus

Vás vytáčí, Pane J. Nováku ? Pokud jste mladší než 50 let, tak Vás asi vytáčela i Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Já byl jejich posluchačem a ČR plus mě nechává v klidu.

K. Janyška 27.12.2018 8:46

Doporučuji vám něco jiného.

Vykašlete se na odporný FB, jako já... Dzp.

R. Vacek 27.12.2018 8:09

Prostě lidé by si měli dávat pozor

A najevo dávat ne vlastní názory, ale jen takové, které jsou v souladu s českou (nebo Bruselskou?) linií. Neboť nepřítel je všude a nikdy nespí.

V. Kotas 27.12.2018 8:33

Re: Prostě lidé by si měli dávat pozor

Prostí lidé by měli přestat být tou mlčící většinou.