26.9.2023 | Svátek má Andrea


MÉDIA: Tak pracuje ruská propaganda

27.12.2018

Jste alespoň trošku veřejně známí? Dávejte si pozor, co píšete na svůj Facebook. Ihned se toho chytí ruská propagandistická mašinérie a začne opět lhát o situaci v naší zemi.

Přiznejte si – kdo z vás zná editora Českého rozhlasu Tomáše Vlacha? Podle mne je znám jen relativně úzkému kruhu žurnalistů. Nicméně, nedal si pozor, rozčilil se ohledně situace v zemi a na svou FB stránku napsal 13. prosince: „Máme to, co nám zvolili. Není už čas ten neřád vypráskat? Upřímně řečeno bych nebyl ani proti nějakému proevropskému osvicenemu vojenskému převratu typu Mušaraf, jen kdybychom ty generály neměli tak ostýchavé.“

Od uživatelů sociální sítě dostal okamžitě pěkně za uši a v odpovědích na rozhořčené reakce pak vysvětloval, že samozřejmě nechce žádnou vojenskou diktaturu, že se jen tak zadumal nad tím, jak Mušaraf vrátil Pákistánu, totálně rozbitému společensky i politicky, alespoň část demokratických principů fungování.

Jeden status, pár reakcí a asi by bylo ticho, protože pan Vlach není veřejně činnou osobou, jako například politici. Nicméně ano, ten status je blbý a pan Vlach je moula. A tímto konstatováním by to mohlo skončit, kdyby...

Kdyby okamžitě nenaskočili ruští propagandisté, kteří, jak se ukazuje, pečlivě sledují FB stránky mnoha osob v České republice. Takže se objevil fascinující článek na ruském státním propagandistickém a dezinformačním kanále Sputnik. S bombastickým titulkem Česko zachrání jen vojenská diktatura, zní z kavárny. Pod titulkem vcelku blbý a emočně laděný úvod.

A pak něco naprosto úžasného. Následuje totiž rozhovor s Pavlem Pešanem, uváděným slovy „bývalý místopředseda pražských Svobodných a nyní vlivný člen SPD“. Takže okamžitě Moskva přináší reakci někoho, kdo musí jasně důležitou osobou v politickém i společenském životě.

Na začátku jsem se ptal, kdo z vás zná redaktora Vlacha. Takže nyní se ptám – kdo zná Pavla Pešana? Je skutečně tak vlivný a známý, nejdřív představitel strany, ze které zná širší veřejnost jen pana Macha a její volební výsledky (pod hranicí statistické chyby, kromě posledních eurovoleb, kdy získali jedno křeslo)? Poté údajně vlivný člen strany, (a znovu), ze které zná širší veřejnost jen jméno předsedy Okamury a tu a tam pár „akademiků“ typu Roznera či Kotena, obvykle kvůli jejím šíleným a někdy neskutečně směšným projevům?

Ale abych nekřivdil, pan Pešan trochu známý je. Organizoval nějaké protesty proti Islámu, má profil na kvintesenci seriózní žurnalistiky Parlamentních listech (stále jako Svobodný, sedící skromně na fotografii ve vládní lavici Sněmovny PČR), a některé „vlastenecké“ weby jej tu a tam citují. Respektive, přetiskují jiné články ze Sputniku, ve kterém zřejmě tento jinak neznámý a nedůležitý člověk reprezentuje naši zem a komentuji zdejší dění. Komentuje přesně tak, jak Moskva potřebuje.

Opět je to styl práce bývalé KGB, nyní SVR a FSB. Říká se mu Aktivní opatření. Najdete marginální problém, zveličíte jej, vyberete spolehlivého zahraničního spolupracovníka, zveličíte jeho postavení, a pak ve státním médiu prezentujete jako strašlivé ohrožení. Nejlépe demokracie, které přeci Rusko tak dokonale rozumí a má už mnoho let o její osud v celém světě strach. Se slovy spolupracovníka pak mohou další propagandistické kanály už volně pracovat.

Na závěr dotaz – ví pan Pešan, co dělá? Ví, že je zneužíván propagandou mocnosti, která se netají tím, že je vůči nám a našim spojencům nepřátelská? Klidně řeknu toto – Ví to, ví to dobře, a právě proto to dělá. Pan Pešan je totiž tak veliký vlastenec, že rád, a ne jednou, spolupracuje na špinění vlastní země.

P.S. Abych předešel reakcím některých mých čtenářů, kteří mají poněkud problém s pochopením psaného slova: Ne, tento článek není principiálně o Vlachovi a Mušarafovi, Ne, nesouhlasím ani s jedním, Ne, nechci v naší zemí řešení politické situace vojenským pučem, Ne, (a to je důležité, páč takové věci jsou mi obvykle vkládány), nejsem adorantem ani Mušarafa, ani Vlacha a už vůbec ne vojenských převratů v zemi, ve které zatím ještě demokratické principy fungují. A naposled – Ne, nepožaduji cenzuru a potrestání pana Pešana.

Jakubroth.blog.idnes.cz