26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

MÉDIA: Senioři – menšina, vůči které je dovoleno cokoliv

Člověk vyjadřující se v dnešní době kriticky k nějaké menšině riskuje, že se na něj sesypou její zastánci, obviní jej z podněcování nenávisti a nazvou jej nějakým tím „fobem“. Na jednu menšinu však nasazovat lze – na seniory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 24.1.2021 10:05

VK neblbne, blbnete vy, pane Houško. Myslíte, že kdyby královna skočila do studny, tak by měl VK skočit za ní?

Doba je složitá a úplně by stačilo, kdyby se každý sám staral o sebe a svou rodinu. Já nechci, aby se o mne staral pan Prymula nabo pan Babiš. Stačilo by kdyby odešli z vlády a postarali se sami o sebe.

J. Houška 24.1.2021 11:52

To neříkám já, to (jinými slovy) říká Fridrichová. Proto jsem to napsal v uvozovkách.

Ale chápu, že uvozovky jsou v internetové diskusi pro většinu jejích účastníků příliš složité interpunkční znaménko, a omlouvám se za jeho použití.

J. Pankovic 23.1.2021 18:55

Paní Lhotská by mohla mít pravdu, ale třeba taková gerontofobie nezní vůbec vznešeně, že?

Navíc staří lidé jsou konzervativní, kromě Radu nechtějí bojovat proti CO2, údajně volí Zemana místo Drahoše a Babiše místo Bartoše, nemají ani pořádný iPad...

... prostě jak jsi jednou boomer, nemůžeš být "frikulin" (novočeština: free, cool & in)...

...z toho prachy pro neziskovku nekoukaji!

A pak, začneme se zastávat starých a Bůh ví, kde to skončí?

Někdo by se mohl zastat třeba pracujících bílých heterosexuálních mužů nebo dokonce Židů!!

Takové věci my nepotřebujeme!!!

(Vzhledem k tomu, že mi snad bude letos 60, tak jsem si dovolil použít malounko ironie)

T. Torzová 23.1.2021 17:53

Kamil Fila je ročník 1980. T. j. 40. A ti blbečkové maji byt 50+. Za chvili je tam i on

K. Křivan 23.1.2021 17:41

Senioři mají jednu výhodu, která plyne z jejich nevýhody. Od určitého věku sedí celý den u okna nebo televize, s bídou a námahou se došourá párkrát za měsíc k doktorovi, nákup to je dřina, holt celý "život" nebo to co z něj zbývá je jen bolavá dřina. Co s takovým životem ? Dá se ještě z něj udělat něco užitečného ? Já mám výhodu, kterou moc dědků nemá. Pomáhám dětem s matematikou až do maturity. Česky i německy. Užitečné i lukrativní.

Co užitečného může starý člověk bez budoucnosti udělat ? Něco velkého pro národ nebo i lidstvo ? Bidena nebo Harrisovou jen tak nepotká, ale ty zmetky, co vyhazují z práce Trumpovy příznivce, ty není problém potkat a .... Nebo ta howádka, co sbírají podpisy pro zákaz Trumpových memoirů, místo podpisu by dostal takovou ránu do xichtu, ......

No co, šel by sedět, ale byl by to takový rozdíl ? Cela je sice menší než jeho byt, ale na čumění na televizi to stačí, a kdyby svou krásnou knihovnu daroval vězeňské knihovně, za to, že ji bude spravovat, měl by o krásnou práci i zábavu postaráno. Denně teplé jídlo až pod nos, žádná dřina s nákupem, žádné starosti o peníze, doktora v domě, ..... K tomu ten krásný pocit, dobře vykonané lidstvu užitečné práce. To by mohla být ta z nevýhod plynoucí výhoda.

To je jen námět k přemýšlení. Nic víc, nic míň. A včil mudrujte, šohajové.

P. Kraemer 23.1.2021 17:30

Výborně napsáno! Pani Fridrichová se již velmi dlouho projevuje ,zdvořile řečeno ,velmi přihlouple a dokresluje pouze obroský úpadek České Televize..

R. Polášek 24.1.2021 13:53

R^

J. Hajský 23.1.2021 15:01

Už jsem to před časem do nějaké diskuse napsal, ale sem se to velmi hodí. Tak tedy:

Před několika staletími, kdy se způsob života po staletí neměnil byli staří lidé se svými vědomostmi a životními zkušenostmi vážení a ctění. Oni učili mladé orat, sít a sklízet, tkát látky, podrážet koně a vyprávěli jim příběhy ústně, neb ani knihtisk nebyl. Proto ta úcta k nim.

Leč jak čas běžel, přišly nové technologie, zprvu pomalu, a v této době už závratnou rychlostí. Je jasné, že dnešní staří lidé nedokáží mladé poučovat o mobilech, tabletech, internetu. A proto jsou pro dnešní mládež neužiteční.

Něco jako "Dědeček a babička ujídaj nám chlebíčka".

Příští občanská válka bude mezi mladými a starými. Kdo v ní zvítězí je předem dáno.

V. Petr 23.1.2021 15:19

Mýlíte se. Dnešní mladí jsou chytří jako Šalamounovo houno a věří kdejakému nesmyslu. Nechtějí poslouchat staré s jejich zkušenostmi!

J. Jurax 23.1.2021 17:23

To máte těžký.

Když jsem byl mlád, což je cca půlstoletí a víc tomu nazad, byli tehdejší mladí včetně mne taky chytří jako Šalamounovo houno a věřili kdejakému nesmyslu. A nechtěli poslouchat staré s jejich zkušenostmi! Aspoň můj táta mi to často opakoval; a s odstupem času nemohu než s jeho názorem na ty tehdejší mladé souhlasit. Nicméně my jsme převážně měli čas během onoho půlstoletí aspoň částečně zmoudřet, kdežto ti dnešní mají to moudřící půlstoletí teprve před sebou.

J. Vintr 23.1.2021 15:23

Samozřejmě staří, protože jsou chytřejší a odolnější.

J. Jurax 23.1.2021 17:26

Ano. A absolvovali ZVS, takže vědí, kterým koncem puška střílí! :-)

P. Hatina 23.1.2021 15:23

Víte, ono je to složitější. Před těmi staletími i ti mladí dospívali rychleji, takže jim jejich rodiče předávaly i ty zkušenosti mnohem dříve. Takže - i kdybych dal jednoduchý příklad, 40 letý tatík už naučil svého 20 letého syna pracovat na poli. Pak mu sice nějaký čas mohl "poskytoval zkušenosti", kdyby něco nevěděl, ale do těch 60 let mu předal grunt, a odebral se na vejminek, kde se o něj ten syn musel, z morálních důvodů starat. i když už mu nepomáhal.. To už totiž, jak dovodíte, ten jeho 40 letý syn předával své zkušenosti třetí generaci..

Ono ostatně, i dnes hovoří sociologové o sendvičové generaci, která stojí mezi starými a mladými a musí se starat o oboje.. Btw, dokonce včetně těch počítačů a jejich správného používání, protože mladí ani na těch mobilech víc než šmidlat prstem neumí..

J. Lukavsky 23.1.2021 15:42

"i když už mu nepomáhal." no na statku pracovali úplně všichni. Dědeček naklepal kosu, spravil cep, napásl kravku.... babička nasypala slepicím, uvařila a hlídala vnoučata. Malý vnouček přinesl polínka do kamen... v ětší už pomáhal tátovi na poli. Tenkrát nebyla TV takže prarodiče neměli do čeho čučet takže pomáhali v hospodářství dokud mohli. J.L. end

P. Hatina 23.1.2021 15:48

Jasně, to už tedy popisujete princip vícegenerační rodiny v jednom stavení , kde všichni ze všech sil a po celý život pracovali na společném zemědělském majetku, který je všechny společně živil a kde si jen s postupem věku měnili role.

Bylo to tak, i když často i tak společně přežívali v bídě. To už se dneska ani namodelovat nedá

J. Strakoš 24.1.2021 5:56

Podle mne se něco podobného dá nastavit i dnes - ten, kdo rozhodoval a měl zodpovědnost, byl hospodář - vychovával mladé, kteří ho jednou budou živit a staral se o staré, kteří ho vychovali. Důležité bylo, že ten, kdo přinášel do systému finance i rozhodoval - a to by se dalo nasimulovat i dnes. Prostě volby jen pro toho, kdo měl kladný přebytek do systému.

A ano, znamená to, že až bych byl důchodce a jen bych ze systému přijímal, nemohl bych rozhodovat - ale to je přesně ten model, který měli v malém na té vesnici. (A taky to znamená, že studující děti by mohli mít názor, ale hlasovali by až po dosažení ekonomické zralosti, kdy naivita už obvykle ustupuje)

M. Husovice 23.1.2021 14:32

Dnes máme v mladé generaci spoustu vysokoškolských titulů ve "velmi potřebných" oborech za zmínku stojí diplomová práce jejíž nedávno zveřejněný název - Vliv polykání semene na levou hemisferu mozku ženy" - hovoří za vše. Řemeslné obory jsou ve valné většině pokryty tou opovrhovanou skupinou 50+. Ti současní dědci a báby vybudovali prakticky všechno co dnešní mladí užívají. Sebelepší HW a SW neopraví ucpaný záchod nebo na baráku nevymění okna a při úrovni dnešního vzdělání asi nevymysli ani roboty, aby to udělali za ně. Ne všechno se dá dovézt z Asie a spoléhat na inženýry z Afriky se asi tak úplně nedá. Rád bych viděl svět až budou Wolnerové a Fridrichové staří - možná imámové a burky všechno vyřeší. Takže vzhůru ke světlým zítřkům, já se jich asi (doufám) nedožiju.:-);-D8-o

P. Kraemer 23.1.2021 17:41

Výborně napsáno !!!R^

V. Mokrý 23.1.2021 21:31

V[>-] R^!!

S. Zemitý 24.1.2021 8:17

Pane Husovice, mystifikujete. Taková diplomka totiž napsána minimálně v Čechii nebyla. Vědecká studie na toto téma však ano: https://blogs.scientificamerican.com/bering-in-mind/an-ode-to-the-many-evolved-virtues-of-human-semen/. Česky referuje www.osel.cz/6439-ejakulat-ma-na-mozek-partnerky-blahodarny-vliv.html. Měl jsem to za deset vteřin, víte ? :-)

P. Kmoníček 24.1.2021 9:31

No, pořad poslouchám pravidelně. Paní Fridrichové to asi nějak ulétlo, udělala tímto výrokem chybu a u pana Wolnera jsem nic podobného zatím nezaznamenal. Ale kdybych podobné a horší ne chyby, ale úmyslné lži, podvody, vulgárnosti měl hledat jinde, tak bych nesměl poslouchat Babiše, Havlíčky, Zemany, Okamury a další podobné zjevy. Zkrátka se dívat jen na sport a i tam poslouchat třeba Vláška je také otřes.

P. Sura 23.1.2021 14:32

Jako starý bílý heterosexuální muž si programy v TV vybírám sám, takže ty "hloupoučké" mají pro mě tu výhodu, že je můžu bez dalšího přepnout a nečekat, jestli se tam náhodou něco nedozvím.

Co je podstatnější, mám téměř jistotu, že se nebudu muset dívat, jak generace mých pradětí dospěje do stádia, kdy se začne předpokládat, že se postará generaci mých dětí (svých rodičů). A generace mých dětí snad konečně pochopí, že to, co si vybudovala, není vinou té generace mojí, ale tím moderním a progresivním životním stylem, který přijala za vlastní. Včetně toho, jak spolupracovala se státem na vyžrání vlastní budoucnosti ve jménu "žijeme tady a teď", to se nám to hoduje, když nám někdo půjčuje.

J. Jurax 23.1.2021 13:33

No jo, jsem starý, bílý, heterosexuální muž; dokonce ani nemám problémy s pohlavní identitou. Tohle vše fakt dnes není moderní a progresivní; to nejsou menšiny či množiny, za něž by se dnes někdo nějak bral; není to holt jaksi in. Ještě že aspoň nejsem odporně bohat, to by bylo další mínus ... ;-D

J. Joudová 23.1.2021 17:11

Ale bylo by to celkem příjemné mínus, ne? ;-)

J. Jurax 23.1.2021 17:33

Inu, bylo.

Nicméně být heterosexuální muž je též docela příjemné dnešní mínus ... :-))

K. Křivan 23.1.2021 17:48

Minus v očích dnešních bllbců, je plus v očích rozumné většiny.

L. Severa 23.1.2021 13:32

"Více či méně primitivní brak totiž chrlí naše i světová studia jako na běžícím pásu a cílí s ním na všechny věkové kategorie.“ Ano, ale to platilo vždycky. Televize jen pokračuje v prvorepublikové oblibě sešitových vydání jako Rodokaps, Rozruch, Divoký západ, pro ženy Krásný román, Večery pod lampou a Červená knihovna. Poptávka po psychologických dramatech se moc nežádá, spíš příběhy s dobrým koncem. Závěr našeho filmu končícího utopením chlapce, dokonce autoři museli dodatečně dotočit bez toho utopení. Kolik posluchačů požaduje poezii, nebo klasickou hudbu ?

J. Jurax 23.1.2021 13:38

To máte těžký ... klasická hudba jsou už dnes i Beatles, o třeba Glennu Millerovi ani nemluvě ...;-)

L. Severa 23.1.2021 16:39

To co uvádíte jsou evergreeny v žánru který s klasickou hudbou nemá nic společného. Vedle ní lze mluvit o jazzu, dnes o t.zv.populární hudbě, o lidové hudbě (na př. dechovka) –o národních písních, dnes již označované, nevím proč, jako hudba lidová. A samozřejmě ty úplně kterým holduje mládež. My starší si rádi poslechneme Glenna Millera, ovšem postavit ho např. vedle Beethovena , Mozarta, Dvořáka, Smetany nelze.

L. Severa 23.1.2021 16:41

..úplně nové..